Και εγω Πρωτοχρονια Παρίσι..

stormy

Member
Μηνύματα
58
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι - Λονδίνο :)
Ονειρεμένο Ταξίδι
χμ.. RTW!
Όταν η κάρτα στο πίσω μέρος γράφει "Valid Worldwide" τη χρησιμοποιείς χωρίς πρόβλημα..
Εκτός της Alpha που χρησιμοποιώ εγώ χρόνια, πρέπει να δουλεύουν κανονικά της Κύπρου, Eurobank και Πειραιώς.
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Και μια που η συζήτηση πήγε στις κάρτες...να σας ρωτήσω, η κάρτα της alpha bank , Visa Electron (Valid Worldwide) (δεν είναι πιστωτική), μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Παρίσι για αγορές σε καταστήματα? Όπως επίσης μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να νοικιάσω ποδήλατο?
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Και μια που η συζήτηση πήγε στις κάρτες...να σας ρωτήσω, η κάρτα της alpha bank , Visa Electron (Valid Worldwide) (δεν είναι πιστωτική), μπορεί να χρησιμοποιηθεί στο Παρίσι για αγορές σε καταστήματα? Όπως επίσης μπορώ να την χρησιμοποιήσω για να νοικιάσω ποδήλατο?
Βεβαίως φίλε. εγώ με την αντίστοιχη της eurobank (παρόλο που πίσω δεν γράφει το valid worldwide) πλήρωνα supermarket, εστιατόρια, εισιτήρια στη diseyland.
το ίδιο και με τη visa electronic της εμπορικής
 

ankouts

Member
Μηνύματα
59
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Που σημαίνει ότι λογικά γίνεται και με την αντίστοιχη Visa Electronic Use Only της Πειραιώς. Το ρωτάω διότι εδώ στην Ελλάδα στο 90% των καταστημάτων δε δουλεύουν.
 

Dorotija

Member
Μηνύματα
1.297
Likes
701
Επόμενο Ταξίδι
Να είναι η Κρακοβία?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Yemen
Λοιπόν kristy δώσε βάση. Οι νέοι 18-25 ετών από κράτη- μέλη της ΕΕ απολαμβάνουν διάφορα προνόμια που αφορούν εισόδους σε μουσεία άλλων χωρών Ένωσης. Τα προνόμια αυτά διαφέρουν κάπως από χώρα σε χώρα. Πχ. σε Παρίσι δεν πληρώσαμε ούτε σε Λούβρο ούτε σε Πομπιντού, στη Φλωρεντία πλήρωσα ναι μεν, με 50% έκπτωση δε (πίστεψε με, η έκπτωση αυτή έσωσε το ταξίδι μου...) Για το τι ισχύει σε κάθε χώρα (και σε κάθε χώρο) θα πρέπει να το ψάχνεις από πριν. Εγώ το είχα τσεκάρει στο site του λούβρου, μπορείς να το δεις κι εσύ Tarifs Exon?rations | Mus?e du Louvre

Και μια επισήμανση: Μην περιμένεις να σε ρωτήσουν στην είσοδο "γειά σας, σας βλέπω για κάτω των 25.. μμμ... μήπως είστε και από χώρα της ΕΕ? Θαυμάσια περνάτε τσάμπα!" Απλώς σου βαράνε τα 9? στο κεφάλι. Πρέπει να πας διαβασμένος στην είσοδο!
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Που σημαίνει ότι λογικά γίνεται και με την αντίστοιχη Visa Electronic Use Only της Πειραιώς. Το ρωτάω διότι εδώ στην Ελλάδα στο 90% των καταστημάτων δε δουλεύουν.

θα γίνεται και με την Πειραιώς. Πάντως σε κάποιο Καρφούρ στο Παρίσι
δεν μου έπαιρνε το μηχάνημα καμία απ τις δύο. Γι΄αυτό έχε και μετρητά, δίνε πρώτα την κάρτα, κι΄αν βρίσκεις πρόβλημα πλήρωνε cash.
 

MIAT

Member
Μηνύματα
416
Likes
1.119
Ονειρεμένο Ταξίδι
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Καλημέρα κι από εμένα.Μιας και υπάρχει θέμα ανοιχτό για Παρίσι είπα να γράψω εδώ την απορία μου.Από το αεροδρόμιο CDG του Παρισιού στο σταθμό των τρένων Paris Nord γνωρίζετε τι συγκοινωνία υπάρχει και πόση ώρα απόσταση είναι περίπου?:roll:
Ευχαριστώ;)
 

soudianos

Member
Μηνύματα
3.695
Likes
6.289
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βερακρούζ
Καλημέρα κι από εμένα.Μιας και υπάρχει θέμα ανοιχτό για Παρίσι είπα να γράψω εδώ την απορία μου.Από το αεροδρόμιο CDG του Παρισιού στο σταθμό των τρένων Paris Nord γνωρίζετε τι συγκοινωνία υπάρχει και πόση ώρα απόσταση είναι περίπου?:roll:
Ευχαριστώ;)

Υπάρχει τρένο από το αεροδρόμιο CDG που σε πηγαίνει στο σταθμό Gare du Nord.
Το ίδιο τρένο συνεχίζει για το Orly
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
αν δε με γελα η μνημη μου το τρενο απο CDG για gare du nord ειναι γυρω στο 40λεπτο και το 2005 ειχε 8 ευρω, αντε να πηγε 9...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
αν δε με γελα η μνημη μου το τρενο απο CDG για gare du nord ειναι γυρω στο 40λεπτο και το 2005 ειχε 8 ευρω, αντε να πηγε 9...
Κάπου εκεί είχε και το Μαίο που το χρησιμοποίησα τελευταία φορα...

ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ: Το τρένο αυτό φεύγει από τους σταθμούς του RER, που είναι 2 στο αεροδρόμιο, αλλά κανένας δεν εξυπηρετεί το Terminal 1. Αν φτάσεις εκεί, πρέπει να πάρεις πρώτα το CDGVAL τρένο για να πας στο σταθμό του RER.
 

Zephyrous

Member
Μηνύματα
294
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Πάτμος & Αλικαρνασσός
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν.Υ - Σαν Φραν. με πατινι
Υπαρχουν κ λεωφορεια του αεροδρομιου που σε πανε απο το ενα τερμιναλ στο αλλο καθε λιγα λεπτα. Κατι ασπρα ειναι, αποκλειεται να σου ξεφυγουν :D
(εκτος αν τα εβαψαν :p)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom