Κακές συνήθειες...

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Κατά την διάρκεια παραμονής μου στο αεροδρόμιο του Καΐρου στο σαλόνι, θέλησα να δω μια ταινία (Charlie Wilson’s War) η οποία ξεκίναγε με μια σκηνή σε ένα τζακούζι με γυμνές γυναίκες τριγύρω. Το σταμάτησα κατευθείαν γιατί φοβήθηκα μήπως είχα πρόβλημα με την μουσουλμανική κοινότητα. Μήπως θεωρούσαν ότι προσέβαλα τους παρευρισκόμενους. Δεν ξέρω αν ήταν σωστή η ανησυχία μου παρ’ όλ’ αυτά η ερώτηση μου είναι η εξής: έχετε βρεθεί ποτέ σε κατάσταση στα ταξίδια σας, όπου κάνατε κάτι πολύ καθημερινό για τις δικές μας συνήθειες, το οποίο ενόχλησε κάποιους ντόπιους;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.672
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εγώ πάσχω από πελματιαία απονεύρωση, οπότε προσπαθώ (και ασυναίσθητα συνήθως) όταν κάθομαι οι πατούσες μου να μην ακουμπούν το έδαφος. Δυστυχώς σε πολλές χώρες τις Ασίας το να δείχνεις τις πατούσες σου θεωρείται μεγάλη αγένεια. Επίσης, αυτό το ένα φιλί χαιρετισμού που δίνουμε στη Λατινική Αμερική όποτε βλέπουμε μια φίλη αλλού είναι πολύ παρεξηγήσιμο και προκαλεί αμηχανία (π.χ στην Ιαπωνία). Πολλές φορές ασυναίσθητα βάζω τα ξυλάκια του φαγητού κάθετα στο μπωλ με το ρύζι στην Ασία, πράγμα που συμβολίζει το θάνατο για πολλούς λαούς εκεί και σοκάρει ως θέαμα. Είμαι αμφίχειρ και μου πήρε χρόνο να συνηθίσω να μη δίνω το αριστερό μου χέρι σε Άραβες και μουσουλμάνους (επί μήνες στην Ινδονησία μου έκαναν παρατήρηση γι' αυτό το θέμα), όταν αυτοί το χρησιμοποιούν μόνο για πλύσιμο των ιδιαιτέρων διαμερισμάτων του σώματός τους. Εντάξει, αυτά όλα (κι άλλα πολλά) μες στο παιχνίδι είναι και συνήθως οι ντόπιοι κάνουν και τα στραβά μάτια όταν πρόκειται για ξένους, το θέμα είναι να μαθαίνεις από τα λάθη σου, ειδικά όταν μένεις σε ξένο τόπο για πολύ καιρό, υποτίθεται από κάποιο σημείο και πέρα πως συμμορφώνεσαι με τας υποδείξεις.
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Εγώ έχω ταξιδέψει πολύ στην Ευρώπη, όπου οι συνήθειες μας ομοιάζουν. Δεν έκανα κάτι που να παραξένεψε τους πολίτες άλλης χώρας. Στην Κων/πολη όμως όταν πήγαινα να μπω σε τζαμιά μου κακοφαινόταν που έπρεπε να βάλω μαντίλι στο κεφάλι και να βγάλω τα παπουτσια. Κάποιες φορές που ξεχάστηκα και πήγα να μπω χωρίς τις παραπάνω προφυλάξεις, κατευθείαν με πλησιάσαν διάφοροι άλλοι προσκυνητές μουσουλμάνοι και μου υπέδειξαν το καθήκον μου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.976
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ακόμα να αναφέρει κανείς την όλη ιστορία με το χαρτί τουαλέτας στο καλαθάκι (και όχι στη λεκάνη)? Θυμάμαι κάτι καθαρίστριες να ουρλιάζουν...
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
πολύ ωραίες απαντήσεις. να επιστρέψω όμως στην αρχή. πιστεύετε ότι θα αντιμετώπιζα πρόβλημα στο Κάιρο?
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Που έβλεπες την ταινία;Σε laptop;
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Ναι και ήμουν σε σημείου όπου εύκολα θα μπορούσε κάποιος να δει τι βλέπω
 

Giristroula

Member
Μηνύματα
723
Likes
348
Επόμενο Ταξίδι
κάτσε να μαζώξω κάνα χρήμ
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα, Ιαπωνία
Αν είχες τέτοιες υποψίες, μπορούσες να αλλάξεις θέση, να βρεις ένα πιο διακριτικό μέρος και να δεις με την ησυχία σου την ταινία. Δε νομίζω οτι θα είχες κανένα πρόβλημα. Εξάλλου εσύ δε θα προκαλούσες καθόλου, τώρα αν αυτοί έχουν όρεξη για καβγά, είναι άλλο θέμα και πρέπει να το ελέγξουν!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Εγώ πάσχω από πελματιαία απονεύρωση, ................

........... Είμαι αμφίχειρ .
Πω, πω ο συνδυασμός των παραπάνω προκαλεί χρόνια ακατάσχετη ταξιδομανία.
Ανίατη περίπτωση είσαι Χορχε μου
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.986
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Αν είχες τέτοιες υποψίες, μπορούσες να αλλάξεις θέση, να βρεις ένα πιο διακριτικό μέρος και να δεις με την ησυχία σου την ταινία. Δε νομίζω οτι θα είχες κανένα πρόβλημα. Εξάλλου εσύ δε θα προκαλούσες καθόλου, τώρα αν αυτοί έχουν όρεξη για καβγά, είναι άλλο θέμα και πρέπει να το ελέγξουν!
λες να μην το έψαξα? περιορισμένες μπρίζες! απ' την άλλη δεν έχει να κάνει με ορέξεις ανθρώπων αλλά με τις ιδιοτροπίες της θρησκίας τους.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Κάτι που έμαθα χθες:
Στη Γερμανία λέει είναι αγένεια -ή τελοσπάντων σε κοιτάνε κάπως- εάν βγεις για φαγητό/ποτό και ενώ έχεις πληρώσε το λογαριασμό μετά να θέλεις να παραγγείλεις και κάτι άλλο.
Μου έκανε εντύπωση γιατί δεν το ήξερα. Ο Ινδός επέμενε ότι σιγά, μπορούμε να το παίξουμε ξένοι και ότι δεν ξέρουμε, και ότι αρνείται να συμβιβαστεί με το καθιερωμένο της Γερμανίας, αφού ειναι κάτι εντελώς φυσικό να θέλεις να πιεις ακόμα κάτι. Ο Γερμανός μας είπε όμως ότι μπορεί και να τ'ακούσουμε αν παραγγέλναμε έστω και μια μπύρα (ενώ μόλις πριν 5' είχαμε πληρώσει το λογαριασμό).
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
πολύ ωραίες απαντήσεις. να επιστρέψω όμως στην αρχή. πιστεύετε ότι θα αντιμετώπιζα πρόβλημα στο Κάιρο?
ναι θα αντιμετώπιζες πρόβλημα.
καλό είναι στις χώρες που επισκεπτόμαστε να προσπαθούμε να συνυπάρχομε με τους ανθρώπους και τις συνήθειες τους,τα ταμπού τους κλπ..
δεν "εισβάλομε" σε μιά χώρα αδιαφορώντας για τον πολιτισμό και την κουλτούρα τους προβάλοντας τα δικά μας ευκόλως εννοούμενα που όμως αφορούν μονάχα εμάς!
σε άλλη περίπτωση καθόμαστε στον τόπο μας...
εσύ την ώρα σου ήθελες να σκοτώσεις,μπράβο σου που προβληματίστηκες ,αλλα άστο για το βράδυ στο δωμάτιο σου.;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.678
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom