Κακοποιητικές τουριστικές δραστηριότητες: ζωολογικοί κήποι, βόλτες και σόου με ζώα

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το νήμα, ούτως ώστε μέλη που έχουμε ενημέρωση κι ευαισθησία για το συγκεκριμένο ζήτημα, να προσφέρουμε πληροφορίες σχετικά με την αντικειμενοποίηση και τον βασανισμό ζώων σε συγκεκριμένες τουριστικές δραστηριότητες.

Μου προκαλεί μεγάλη αμηχανία εν έτει 2024 να βλέπω μέλη να ποσταρουν φωτός τους πάνω σε καμήλες κλπ, ή σε θρεντς σχετικά με δραστηριότητες για παιδιά να προτείνονται ζωολογικοί κήποι, σόου με δελφίνια κλπ.

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ότι τα ζώα που λειτουργούν ως τουριστικά μέσα/αξιοθέατα είναι κατά βάση θύματα κακοποίησης και βασανισμού.

Μπορείτε εδώ να ποστάρετε είδησεις/πληροφορίες/άρθρα σχετικά με το πόσο βλαπτικά μπορούν να είναι μέρη όπως ζωολογικοί, δελφινάρια, ενυδρεία, ντεμεκ "καταφύγια", δραστηριότητες όπως ανάβαση σε καμήλες, ελέφαντες, γαϊδούρια, βόλτες με άμαξες, φιλάκια με δελφίνια και δελφίνια που κάνουν τούμπες σε δελφινάρια κλπ κλπ.

Το συγκεκριμένο φόρουμ θεωρώ αποτελείται από μέλη με μια ποιότητα άνω του ΜΟ των φόρουμ που βρίσκεις στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι κάνουν επιλογές είτε λόγω έλλειψης πληροφόρησης, είτε επειδή λίγο εθελοτυφλούν. Ελπίζω αυτό το νημα να προσφέρει ενημέρωση ούτως ώστε να κάνουμε πιο υπεύθυνες και ενσυνειδητες ταξιδιωτικές επιλογές.

Ξεκινώ με την ιστορία ενός κακοποιημένου ελέφαντα όπου επί δεκαετίες μετέφερε τουρίστες.
Ελέφαντας που κουβαλούσε τουρίστες ξαπλώνει για πρώτη φορά μετά από 80 χρόνια
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Επιτελους. Αναγκαζομαι να γραφω καθε φορα οτι δεν θεωρουνται αποδεκτες παιδαγωγικα τετοιες δραστηριοτητες για παιδια.
Εδω να αναφέρω κάτι που είχα ενημερωθεί από σένα (εκτός forum) πριν αρκετά χρόνια.
Ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει ως οδηγία την αποφυγή επίσκεψης των μαθητών σε χώρους αιχμαλωσίας ζώων (χωρίς όμως να την απαγορεύει νομικά). Συνήθως οι επισκέψεις στο Αττικό και άλλα τέτοια κολαστήρια γίνονται από συλλόγους γονέων και όχι από τα ίδια τα σχολεία.
Τέλος στις εκδρομές μαθητών σε ζωολογικούς κήπους βάζει το Υπ. Παιδείας - Dnews
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Έκανες πολύ καλά που άνοιξες το θέμα @underwater για να ξεκινήσει κι εδώ μια συζήτηση για τα αυτονόητα.
Προσωπικά εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω πως ακόμα εν έτει 2024 συζητάμε για ζωολογικούς κήπους και για τσίρκο ως ταξιδιωτικές μάλιστα προτάσεις, χωρίς να δείχνουμε ως άνθρωποι τον απαραίτητο σεβασμό στα ζώα.
Κι αν για κάποιους κήπους υπάρχει η δικαιολογία πως βοήθησαν στη διαιώνιση ειδών που δε θα υπήρχαν σήμερα, το καθεστώς της αιχμαλωσίας από μόνο του μου φαίνεται αποκρουστικό...

Αλήθεια, εκείνοι οι καλοί οι άνθρωποι που κακομεταχειριζόντουσαν τα γαϊδουράκια στη Σαντορίνη προς τέρψιν του κοινού του τουριστικού προϊόντος μας τι απέγιναν ξέρουμε;
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Έκανες πολύ καλά που άνοιξες το θέμα @underwater για να ξεκινήσει κι εδώ μια συζήτηση για τα αυτονόητα.
Προσωπικά εξακολουθώ να μη καταλαβαίνω πως ακόμα εν έτει 2024 συζητάμε για ζωολογικούς κήπους και για τσίρκο ως ταξιδιωτικές μάλιστα προτάσεις, χωρίς να δείχνουμε ως άνθρωποι τον απαραίτητο σεβασμό στα ζώα.
Να αναφέρω εδώ ότι η χρήση ζώων στα τσίρκο έχει απαγορευτεί στην Ελλάδα εδώ και χρόνια (γενικά η χρήση ζώων για ψυχαγωγικούς σκοπούς). Τα τσίρκο στην Ελλάδα επιτρέπουν μόνο ακροβάτες.
Για τον λόγο αυτό έχουν σταματήσει εδώ και κάποια χρόνια τα σόου με δελφίνια στο Αττικό Ζωολογικό Πάρκο, το οποίο έχει πληρώσει και πολλά πρόστιμα λόγω αυτού (δυστυχώς βέβαια παραμένει ανοιχτό ως ζωολογικός κήπος).
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392
Επιτέλους ανοίχτηκε ένα τέτοιο thread για ένα εξαιρετικά σοβαρό θέμα πολιτισμού γιατί η εκμετάλλευση ζώον προς τέρψη επισκεπτών είναι απλώς παντελής έλλειψη πολιτισμού.

Νιώθω και εγώ εξαιρετική αμηχανία όταν γίνονται προτάσεις ή και αναρτήσεις φωτογραφιών με χρήση ζώων σαν αξεσουάρ διασκέδασης.

Όταν επισκέπτες χρειάζονται να ανέβουν σε έναν ελέφαντα, ένα γαϊδούρι, μία καμήλα, για να ικανοποιήσουν κάποια ανάγκη που μου είναι αδύνατο να καταλάβω.

Όταν επισκέπτες γουστάρουν να παρακολουθούν ταυρομαχίες. Να παρατηρούν σαν έκθεμα ταλαιπωρημένα ζώα σε κλουβιά. Και πόσα άλλα ακόμα ντροπιαστικά θεάματα.

Δυστυχώς ακόμα και σήμερα δεν θεωρούνται παράνομες όλες αυτές οι απαράδεκτες απάνθρωπες πρακτικές γιατί εφόσον η ανάγκη υπάρχει και δεν εξαλείφεται μέσω μόρφωσης, τουλάχιστον ο νόμος να έκανε κάτι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.018
Εδω να αναφέρω κάτι που είχα ενημερωθεί από σένα (εκτός forum) πριν αρκετά χρόνια.
Ότι το Υπουργείο Παιδείας έχει ως οδηγία την αποφυγή επίσκεψης των μαθητών σε χώρους αιχμαλωσίας ζώων (χωρίς όμως να την απαγορεύει νομικά). Συνήθως οι επισκέψεις στο Αττικό και άλλα τέτοια κολαστήρια γίνονται από συλλόγους γονέων και όχι από τα ίδια τα σχολεία.
Τέλος στις εκδρομές μαθητών σε ζωολογικούς κήπους βάζει το Υπ. Παιδείας - Dnews
Η πραγματικοτητα ειναι οτι το "συστηνεται να μην" σημαινει οτι η επισκεψη δεν θα εγκριθει απο ψηλα ουτε με σφαιρες. Δεν χρειαζεται να υπαρχει απαγορευση. Λες οτι θα πας και σου λενε "οχι δεν θα πας γιατι μπλα μπλα".
Εχω πανω απο 10 χρονια να δω τετοια επισκεψη ενω συνηθως την οργανωνουν συλλογοι γονεων νηπιαγωγειων που κανουν ο,τι θελουν, οπως ολοι οι συλλογοι γονεων.
 

Alic

Member
Μηνύματα
196
Likes
2.988
Αποφάσισα να ανοίξω αυτό το νήμα, ούτως ώστε μέλη που έχουμε ενημέρωση κι ευαισθησία για το συγκεκριμένο ζήτημα, να προσφέρουμε πληροφορίες σχετικά με την αντικειμενοποίηση και τον βασανισμό ζώων σε συγκεκριμένες τουριστικές δραστηριότητες.

Μου προκαλεί μεγάλη αμηχανία εν έτει 2024 να βλέπω μέλη να ποσταρουν φωτός τους πάνω σε καμήλες κλπ, ή σε θρεντς σχετικά με δραστηριότητες για παιδιά να προτείνονται ζωολογικοί κήποι, σόου με δελφίνια κλπ.

Είναι πολύ σημαντικό να γνωρίζουμε ότι τα ζώα που λειτουργούν ως τουριστικά μέσα/αξιοθέατα είναι κατά βάση θύματα κακοποίησης και βασανισμού.

Μπορείτε εδώ να ποστάρετε είδησεις/πληροφορίες/άρθρα σχετικά με το πόσο βλαπτικά μπορούν να είναι μέρη όπως ζωολογικοί, δελφινάρια, ενυδρεία, ντεμεκ "καταφύγια", δραστηριότητες όπως ανάβαση σε καμήλες, ελέφαντες, γαϊδούρια, βόλτες με άμαξες, φιλάκια με δελφίνια και δελφίνια που κάνουν τούμπες σε δελφινάρια κλπ κλπ.

Το συγκεκριμένο φόρουμ θεωρώ αποτελείται από μέλη με μια ποιότητα άνω του ΜΟ των φόρουμ που βρίσκεις στην Ελλάδα. Καταλαβαίνω ότι πολλοί άνθρωποι κάνουν επιλογές είτε λόγω έλλειψης πληροφόρησης, είτε επειδή λίγο εθελοτυφλούν. Ελπίζω αυτό το νημα να προσφέρει ενημέρωση ούτως ώστε να κάνουμε πιο υπεύθυνες και ενσυνειδητες ταξιδιωτικές επιλογές.

Ξεκινώ με την ιστορία ενός κακοποιημένου ελέφαντα όπου επί δεκαετίες μετέφερε τουρίστες.
Ελέφαντας που κουβαλούσε τουρίστες ξαπλώνει για πρώτη φορά μετά από 80 χρόνια
Μπράβο σου για όσα αναφέρεις,χίλια μπράβο και συμφωνώ σε όλα....Και φυσικά καταδικάζω απερίφραστα την κάθε είδους κακοποίηση..
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.880
Likes
14.421
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Πολύ καλά έκανες και άνοιξες αυτό το θέμα γιατί βλέπω με λύπη μου ότι υπάρχουν (ακομα) πολλοί άνθρωποι που δεν έχουν κρίση. Που θα πουν «αφού υπάρχει η δυνατότητα να ανέβω σε καμήλα/ ελέφαντα/ γαϊδούρι γιατί να μην ανέβω»
Με έχει στοιχειώσει ένα μέλος που δε γράφει πια εδώ όταν επέμενε ότι είναι οκ να καβαλάς δυο δελφίνια «αφού προσφέρεται σαν δραστηριότητα» και να έχει άτεγκτη γνώμη και συμπεριφορά στα επιχειρήματα όσων μάταια προσπαθούσαν να του εξηγήσουν.
Επίσης υπάρχουν «ορφανοτροφεία» ζώων που μόνο αυτό δεν είναι. Οφείλουμε να ενημερωθούμε, γι’ αυτό καλό είναι να γεμίσουμε αυτό το θρεντ.
Σίγουρα η κατάσταση είναι καλύτερη από δέκα χρόνια πριν. Επίσης κάπου διάβασα ότι η Ελλάδα ήταν η πρώτη χώρα που απαγόρευσε τα ζώα στα τσίρκο! Να και μια ωραία πρωτιά.
Τελος, θα ήθελα να πω κάτι που με θυμώνει και με πονάει προσωπικά. Δεν αγοράζουμε ζώα, τα υιοθετούμε. Δε κάνουμε γέννες στα ζώα και δεν κοιτάμε ράτσες. Σώζουμε αδέσποτες ψυχές και ταυτόχρονα τρέφουμε και την ψυχή μας.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Εχω ανεβει δυστυχως και σε καμηλες και σε ελεφαντες και οταν ηταν μικρα ειχα παει και τα παιδια μου σε ζωολογικο κηπο. Απο τοτε ενημερωθηκα, εμαθα, ευαισθητοποιηθηκα μα η μεγαλυτερη επιτυχια ειναι οτι τα παιδια μου εδω και καποια χρονια αρνουνται κατηγορηματικα να ανεβουν σε οποιοδηποτε ζωο που χρησιμοποιειται ως τουριστικη ατραξιον ή να πανε σε ζωολογικο κηπο.

Η κακοποιηση των ζωων με ενοχλει και αυτο που δεν μπορω να ξεπερασω με τιποτα ειναι οτι η πιο ακραια μορφη αυτης της εκμεταλλευσης, δηλαδη η θανατωση τους για τουριστικους λογους, εξακολουθει να υφισταται, βλεπε ταυρομαχιες
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.712
Likes
11.263
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχω ανεβει δυστυχως και σε καμηλες και σε ελεφαντες και οταν ηταν μικρα ειχα παει και τα παιδια μου σε ζωολογικο κηπο. Απο τοτε ενημερωθηκα, εμαθα, ευαισθητοποιηθηκα μα η μεγαλυτερη επιτυχια ειναι οτι τα παιδια μου εδω και καποια χρονια αρνουνται κατηγορηματικα να ανεβουν σε οποιοδηποτε ζωο που χρησιμοποιειται ως τουριστικη ατραξιον ή να πανε σε ζωολογικο κηπο.
Όλοι έχουμε κάνει λάθη.
Κι εγώ έχω πάει μικροτερη σε ζωολογικό κήπο στη Νέα Υόρκη, έχω πάει σε "ορφανοτροφείο" ελεφάντων στη Σρι Λάνκα επειδή δεν είχα κάνει καλή έρευνα (δεν ήταν τραγική η κατάσταση, αλλά σίγουρα δεν ήταν στα πλαίσια του επιθυμητού), έχω ανέβει ως φοιτήτρια σε καμήλα στην Τυνησία και το -χειρότερο από ολα- έχω πάει σε ταυρομαχία στην Ισπανία με τους γονείς μου πολλά πολλά χρόνια πριν. Τραυματική εμπειρία, έκλαψα τρελά. Το μόνο "θετικό" ήταν ότι και οι ίδιοι οι γονείς μου σοκαρίστηκαν τόσο που άρχισαν να βλέπουν αλλιώς έκτοτε το όλο ζήτημα της κακοποίησης των ζώων.

Το ζήτημα είναι να ενημερωνόμαστε και πάνω από όλα να μην εθελοτυφλουμε και να μην επαναλαμβάνουμε τα λαθη του παρελθόντος.
Γνωρίζω άτομα που ενώ ξέρουν πολύ καλά, επιμένουν να συνεχίζουν να συμμετέχουν σε κακοποιητικες δραστηριότητες. Αυτό είναι απλά θλιβερό.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
592
Likes
2.392

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.453
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom