Κακοποιητικές τουριστικές δραστηριότητες: ζωολογικοί κήποι, βόλτες και σόου με ζώα

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Η χρήση των ζώων για την μεταφορά φορτίων ή ανθρώπων δεν είναι το ίδιο με την βασανιστική εκπαίδευση τους, ώστε να κάνουν κόλπα ή την παγίδευση τους σε ένα κλουβί. Πολλά ζώα χρησιμοποιούνται από τον άνθρωπο στην καθημερινότητα του εδώ και χιλιάδες χρόνια. Συνεπώς, δεν θεωρώ κακό να καβαλήσεις καμήλα ή άλογο, αφού για αυτό εκτρέφονται και συντηρούνται από τους ανθρώπους.
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Θα βγω λογικά εκτός θέματος αλλά καλό θα ειναι να αναφερθεί ότι ουσιαστικά δεν έχει διαφορά η κακοποίηση των ζώων όπως αναφέρεται στα προηγούμενα μηνύματα με την κατανάλωση τους. Θα πρεπει κάποια στιγμή να βγουν οι παρωπιδες και να σβηστεί μια και καλή αυτή η διαχωριστικη γραμμή που χωρίζει το ένα από το άλλο.

Και για να μείνω εντός θέματος, πριν λίγα χρόνια έγραψα μια ιστορία για την επίσκεψη μου στην Κίνα. Ένα μέρος του ταξιδιού ήταν στον ζωολογικό κήπο καθώς ήταν μεγάλο μου όνειρο να δω πάντα από κοντά.

Παρακάτω κάποια πράγματα που έγραψα για αυτό το άθλιο μέρος.

Δυστυχώς, παρόλο που είδα τα Πάντα από κοντά, η σημερινή ημέρα ήταν η χειρότερη απ’ όλες και μας άφησε με ένα τεράστιο αίσθημα θλίψης.

Δυστυχώς, όσο γυρνούσαμε τον ζωολογικό κήπο, καταλάβαμε ότι κακώς τον είχαμε επισκεφτεί. Τα περισσότερα ζώα ζούσαν μέσα σε άθλιες συνθήκες. Οι χώροι ήταν πολύ μικροί και βρώμικοι και τα ζώα φαινόντουσαν ότι ήταν σε πολύ άσχημη κατάσταση.

Όταν πήγαμε στον χώρο που στεγάζονται οι ελέφαντες, μας έπιασε κυριολεκτικά η καρδιά μας. Δεν είχα το κουράγιο να βγάλω φωτογραφίες από αυτό που αντικρίζαμε και θέλαμε να φύγουμε κακήν κακώς. Οι ελέφαντες ήταν κλεισμένοι σε κλουβιά όπου δεν μπορούσα να στρίψουν. Ήταν μέσα στην βρώμα και με αλυσίδες στα πόδια. Η όλη εικόνα ήταν αποκαρδιωτική.

Δεν νομίζω ότι κάτσαμε πάνω από 2 λεπτά σε εκείνον τον ελεεινό χώρο.

Αμέσως μετά τους ελέφαντες ήταν η σειρά των λιονταριών.

Άλλη τραγωδία εκεί. Και τα λιοντάρια δεν ήταν σε καλύτερη μοίρα. Ήταν κλεισμένα σε κάτι μικρά δωματιάκια με τζαμαρίες μπροστά χωρίς καμία δραστηριότητα που να μπορούν να κάνουν.

Το τελειωτικό χτύπημα και όπου μετά από αυτό αποχωρήσαμε, ήταν σε μία τίγρη που είδαμε.

Η τίγρης ήταν σε ένα τεράστιο λάκκο και όχι σε κάποιο δωματιάκι με τζαμαρία και το μόνο που έκανε ήταν κύκλους. Είχαμε μείνει με το στόμα ανοιχτό για περίπου 5 λεπτά. Το μόνο που έκανε ήταν κύκλους, όπως θα δείτε και στα ίχνη που είχε αφήσει στο τσιμέντο.

Αφού είχαμε διαλυθεί ψυχολογικά, αποχωρήσαμε φορτωμένοι με πολύ άσχημα συναισθήματα.

Από την υπόλοιπη ημέρα δεν υπάρχει φωτογραφικό υλικό καθώς δεν είχαμε και πολύ όρεξη για να τραβάμε φωτογραφίες.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Όταν πρέπει να λέμε τα αυτονόητα...

Και κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για το must της επίσκεψης σε φυλές, κοινότητες, φτωχογειτονιές κτλ. Δεν έχω εμπειρία και γνώσεις, αλλά κάθε φορά που διαβάζω ιστορίες ή βλέπω ντοκιμαντέρ μου κλωτσαει.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Η χρήση των ζώων για την μεταφορά φορτίων ή ανθρώπων δεν είναι το ίδιο με την βασανιστική εκπαίδευση τους, ώστε να κάνουν κόλπα ή την παγίδευση τους σε ένα κλουβί. Πολλά ζώα χρησιμοποιούνται από τον άνθρωπο στην καθημερινότητα του εδώ και χιλιάδες χρόνια. Συνεπώς, δεν θεωρώ κακό να καβαλήσεις καμήλα ή άλογο, αφού για αυτό εκτρέφονται και συντηρούνται από τους ανθρώπους.
Είναι τελείως διαφορετικό πράγμα η 'χρήση' του ζώου σε δραστηριότητες αγροτικές που ευτυχώς έχει αντικατασταθεί από μηχανήματα σε ένα κομμάτι του πλανήτη, από τη χρήση του ζώου σαν τουριστικό αξεσουάρ. Ακόμα και όταν δεν βασανίζεται το ζώο, είναι θέμα πολιτισμού. Το ζώο δεν είναι αντικείμενο φολκλορ.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η χρήση των ζώων για την μεταφορά φορτίων ή ανθρώπων δεν είναι το ίδιο με την βασανιστική εκπαίδευση τους, ώστε να κάνουν κόλπα ή την παγίδευση τους σε ένα κλουβί. Πολλά ζώα χρησιμοποιούνται από τον άνθρωπο στην καθημερινότητα του εδώ και χιλιάδες χρόνια. Συνεπώς, δεν θεωρώ κακό να καβαλήσεις καμήλα ή άλογο, αφού για αυτό εκτρέφονται και συντηρούνται από τους ανθρώπους.
Δεν ξέρω αν διάβασες το λινκ που παρέθεσα στο πρώτο μου post (ενδεικτικό παράδειγμα βίου ζώου μεταφοράς στις μέρες μας).
Θα επανέλθω με περισσότερες πηγές και θα προσπαθήσω να συνεισφέρω και με επιστημονικά άρθρα για να αιτιολογησω τα όσα αναφέρω.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Θα ήθελα να αναφέρω και εγώ μια εμπειρία μου . Πριν κοντά 20 χρόνια ανέβηκα σε μια καμήλα για να βγάλω μια φωτογραφία. Επίσης έχω βρεθεί σε σόου με δελφίνια που ο κόσμος ήταν ενθουσιασμενος και έκανε sold out στις παραστάσεις αυτές.

Πάντα βέβαια ειδικά εν ετει 2024 θα έπρεπε να μας απασχολεί το πως ζουν αυτά τα ζώα και το τι προοπτικές υπάρχουν για να αλλάξει κάτι. Πχ ποιος θα πείσει την κουλτούρα των Αιγυπτίων να αλλάξει όσον αφορά τις καμήλες, ειδικά από τη στιγμή που τις χρησιμοποιούν για έσοδο μέσω τουρισμού...; Δεδομένο ότι και τα δελφίνια όσο και να περνούν καλά και να περιποιουνται δεν είναι στο φυσικό περιβάλλον που έπρεπε να είναι...

Επίσης ερχόμαστε στον φαύλο κυκλο να διαπιστώνουμε την έλλειψη προοπτικής γενικά για τα ζώα πχ που μεγαλώνουν για να φαγωθούν ( οικοσιτα , κότες, κατσίκες, χοίροι κτλ ). Ποιος θα πείσει το πλανήτη να μην καταναλώνει κρέας....

Αυτό που νομίζω ότι έχει επιτευχθεί τα τελευταία χρόνια είναι ο σεβασμός και αποτροπιασμός σε θεάματα τσίρκου και κυνηγίου άγριων ζώων. Εκεί υπάρχει ίσως μια παγκόσμια ταύτιση που δημιουργεί προοπτική...

Υ.Γ δεν χώρα νους το ότι οι Κινέζοι τρώνε τα σκυλιά, πως να αλλάξει αυτή η κουλτούρα τους ....
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Όταν πρέπει να λέμε τα αυτονόητα...

Και κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για το must της επίσκεψης σε φυλές, κοινότητες, φτωχογειτονιές κτλ. Δεν έχω εμπειρία και γνώσεις, αλλά κάθε φορά που διαβάζω ιστορίες ή βλέπω ντοκιμαντέρ μου κλωτσαει.
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά θα ήθελα σε αυτό το θρεντ να επικεντρωθούμε στα ζώα.
Αν πιάσουμε φυλές, κοινωνικές ανισότητες εν γένει κλπ νομίζω ότι τα ζώα θα καταλήξουν -για μια ακομα φορά- να παραμεληθουν στη συζήτηση.

Φίλε @Δημήτρης X. συμφωνώ απόλυτα με όσα λες περί κατανάλωσης ζώων (παρότι είμαι απλά ψαρο-χορτοφαγος η ίδια και όχι βίγκαν) παρ' όλα αυτά λόγω της φύσης του φόρουμ επέλεξα να επικεντρωθώ στην κακοποίηση των ζώων για ταξιδιωτικούς σκοπούς.
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
595
Likes
2.406
Λίγο παλιό άρθρο αλλά είναι άλλο ένα παράδειγμα των επιπτώσεων του τουρισμού άγριας ζωής.

Stingrays suffering from wildlife tourism, study finds

Κάνω quote το τελευταίο κομμάτι του άρθρου:

Dolphins: Creatures in Australia targetted by tourists are more likely to abandon their young

Killer whales: Whale watching in Canadian waters is shown to reduce animal feeding time

Penguins: Even minimal human contact is shown to double the heart rate of New Zealand's yellow-eyed penguins

Apes: Mountain gorillas of Uganda, Rwanda and the Democratic Republic of the Congo are known to be susceptible to human diseases
 
Μηνύματα
626
Likes
2.873
Επόμενο Ταξίδι
Νότια Κορέα
Ταξίδι-Όνειρο
Νεπάλ
Υ.Γ δεν χώρα νους το ότι οι Κινέζοι τρώνε τα σκυλιά, πως να αλλάξει αυτή η κουλτούρα τους ....
Χωρις να θέλω να σας προσβαλω, όταν αναφέρθηκα νωρίτερα στις παρρωπιδες που φοράμε, ακριβώς αυτό ειχα στο μυαλό μου.

Μου φαίνεται αδιανόητο να θεωρούμε τους Κινέζους κακους που τρώνε σκυλια ενώ εμείς που το Πάσχα πχ θανατωνουμε εκατοντάδες χιλιάδες αρνια στο όνομα της παροδοσης, είμαστε πολιτισμενοι.
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.631
Likes
12.454
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Έχεις απόλυτο δίκιο, αλλά θα ήθελα σε αυτό το θρεντ να επικεντρωθούμε στα ζώα.
Αν πιάσουμε φυλές, κοινωνικές ανισότητες εν γένει κλπ νομίζω ότι τα ζώα θα καταλήξουν -για μια ακομα φορά- να παραμεληθουν στη συζήτηση.
Σε άλλο θρεντ, στο μέλλον.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.189
Likes
4.046
Δεν ξέρω αν διάβασες το λινκ που παρέθεσα στο πρώτο μου post (ενδεικτικό παράδειγμα βίου ζώου μεταφοράς στις μέρες μας).
Θα επανέλθω με περισσότερες πηγές και θα προσπαθήσω να συνεισφέρω και με επιστημονικά άρθρα για να αιτιολογησω τα όσα αναφέρω.
Η τοποθέτηση μου δεν έγινε επί κάποιου δικού σου σχολίου αλλά με αφορμή το σχόλιο για τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.716
Likes
11.325
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Η τοποθέτηση μου δεν έγινε επί κάποιου δικού σου σχολίου αλλά με αφορμή το σχόλιο για τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης
Απλά επειδή ανέφερες ζώα μεταφοράς σε παρέπεμψα στην αρχική ανάρτηση αυτού του θρεντ, όπου στο τέλος έχω ένα λινκ στο οποίο αναφέρονται στοιχεία για τη ζωή ενός ζώου μεταφοράς στις μέρες μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.082
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom