Κακοποιητικές τουριστικές δραστηριότητες: ζωολογικοί κήποι, βόλτες και σόου με ζώα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Η τοποθέτηση μου δεν έγινε επί κάποιου δικού σου σχολίου αλλά με αφορμή το σχόλιο για τα γαϊδουράκια της Σαντορίνης
Το ανέφερα γιατί είχε γίνει πολύ μεγάλο θέμα πριν λίγα χρόνια από φιλοζωικές οργανώσεις και το θέμα ακούστηκε, πήρε διαστάσεις και υπήρξε δυσφήμηση του νησιού, μιας και ορισμένοι «άνθρωποι» θεώρησαν σωστό να κακομεταχειρίζονται τα ζώα σε άθλιες συνθήκες΄για να κερδοσκοπήσουν και κάποιοι άλλοι να τα χρησιμοποιούν ως μέσα μεταφοράς τους στα σκαλιά από το παλιό λιμάνι των Φηρών μέχρι πάνω.

Όταν επισκέπτες γουστάρουν να παρακολουθούν ταυρομαχίες.
Εδώ ακόμα ποδοπατιούνται σε κάποιες πόλεις που αφήνουν τους ταύρους ελεύθερους πριν τελικά τους σκοτώσουν, κι αυτό το ονομάζουν παράδοση & έθιμο.
Φυσικά και είμαστε απαρέγγλιτα με την πλευρά του ταύρου.
 
Last edited:

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.540
Χωρις να θέλω να σας προσβαλω, όταν αναφέρθηκα νωρίτερα στις παρρωπιδες που φοράμε, ακριβώς αυτό ειχα στο μυαλό μου.

Μου φαίνεται αδιανόητο να θεωρούμε τους Κινέζους κακους που τρώνε σκυλια ενώ εμείς που το Πάσχα πχ θανατωνουμε εκατοντάδες χιλιάδες αρνια στο όνομα της παροδοσης, είμαστε πολιτισμενοι.
Μάλλον δεν διάβασες καλά το κείμενο. Γιατί πριν τους Κινέζους, κάνω και αναφορά σε αυτά που αναφέρεσαι. Γενικά όχι μόνο για Πάσχα. Απλά θέλω να επισημάνω πόσο δύσκολο είναι να αλλάξει μια τάση που τρέχει σε όλο το κόσμο. Μην κοιτάς μόνο το Πάσχα, ελα να πείσεις τους Αμερικανούς πχ να ζήσουν χωρίς χάμπουργκερ... Λαϊκή επανάσταση την άλλη μέρα :)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Εγώ δεν θεωρώ ότι όλα είναι άσπρο- μαύρο. Η δηλαδή κακοποιούνται τα ζώα για τουριστικούς σκοπούς η δεν χρησιμοποιούνται καθόλου. Επί παραδείγματι, στο πάρκο Huascaran στο Περού, μια κυρία κρατούσε ένα μωρό λάμα στην αγκαλιά της για να βγάζουν φωτογραφία οι τουρίστες. Το κακό δεν ήταν αυτό καθ' αυτό το γεγονός, αλλά ότι του φορούσε κασκόλ, σκουφι και γυαλιά ηλίου. Δεν θυμάμαι αν του φορούσε και παπούτσια. Εννοείται ότι δεν το φωτογράφησα καν, πράγμα που θα έκανα αν απλως το είχε μαζί της χωρίς να το κάνει καραγκιόζη.
Στην Agra για να ανέβεις στο κάστρο έχουν ελέφαντες. Το φοβερό είναι ότι τους έχουν βαμμένους, έχουν κάνει σχέδια στο σώμα, στην προβοσκίδα, στα αυτιά. Ναι, αυτό είναι κακοποίηση και ευτυχώς πάρα πολύς κόσμος ανέβαινε με τα πόδια.
Στο Κιργισταν πήγαμε με τα άλογα ένα 3μερο στη λίμνη Son Kul. Για μένα δεν ήταν κακό το ότι τα άλογα έκαναν 4 ώρες διαδρομή με ανθρώπους στην πλάτη. Αυτό γίνεται αιώνες τώρα. Το απαράδεκτο ήταν ότι όταν φτάναμε στο μέρος που θα διανυκτερευαμε, τους έδεναν τα μπροστινά πόδια με κοντό σχοινί και για να μπορέσουν να φάνε έπρεπε να κάνουν πηδηχτά βηματακια στο χωράφι. Ο,τι πιο λυπηρό έχω δει.
Θέλω με όλα αυτά να πω, ας μην είμαστε των άκρων. Μπορούν τα ζώα - οχι τα άγρια όπως οι ελεφαντες- να συνεχίσουν να προσφέρουν στους ανθρώπους, αλλά να αντιμετωπίζονται με σεβασμό, όπως τους αξίζει.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Πριν δύο χρόνια επισκέφτηκα τη Γαϊδουροχώρα στο Κορωπί, η οποία ανήκει στο Ελληνικο Κέντρο για το Γαϊδούρι και περιθάλπει κακοποιημένα γαϊδούρια, προσφέροντάς τους ποιότητα ζωής. Ένα βασικό μέσο χρηματοδότησης είναι τα εκπαιδευτικά προγράμματα και κάποιες δραστηριότητες που κάνουν, μεταξύ των οποίων πεζοπορίες/βόλτες διπλα και όχι καβαλα στο ζωντανό.

Ένα από τα πράγματα που έμαθα εκεί είναι ότι μία από πιο συχνές παρανοήσεις σχετικά με το γαϊδούρι είναι ότι είναι πολύ δυνατό και μπορεί να κουβαλάει πολύ μεγάλο βάρος. Στην πραγματικότητα μπορεί να κουβαλήσει ένα ποσοστό του δικού του βάρους, που για το μέσο ελληνικό γαϊδούρι ισοδυναμεί σε 45-50 κιλά μαξ, δηλ στο βάρος ενός παιδιού ή πολύ αδύνατου/μικροκαμωμενου ενήλικα.

Το συμπέρασμα; Αν πούμε σε έναν κάτοικο της Ύδρας που μπορεί να κουβαλά τα ψώνια του με το γαϊδούρι κι ενώ βλέπουμε να το φροντίζει ότι είναι κακοποιητης ναι, είμαστε ακραίοι. Το να χρησιμοποιηθεί όμως το γαϊδούρι αυτό για ανάβαση ατόμου άνω των 45-50 κιλών για τουριστικούς σκοπούς ναι, είναι κακοποιητικο και το ακραίο είναι να υποστηρίξει κανείς το αντίθετο.

Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες για το γαϊδουρι:
https://gaidourohora.gr/το-γαϊδούρι/
 
Last edited:

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
έχουν ελέφαντες. Το φοβερό είναι ότι τους έχουν βαμμένους, έχουν κάνει σχέδια στο σώμα, στην προβοσκίδα, στα αυτιά. Ναι, αυτό είναι κακοποίηση και ευτυχώς πάρα πολύς κόσμος ανέβαινε με τα πόδια.
Με όλο το σεβασμό κακοποίηση θα ήταν ακόμα κι αν δεν τους είχαν βαμμένους. Η ανάβαση στον ελέφαντα από τουρίστες αποτελεί κακοποητικη πράξη, καθώς οι συνθήκες ζωής και εκπαίδευσής του προκειμένου να μάθει ως άγριο ζώο να ανεχεται τον αναβάτη είναι στα όρια του βασανισμού.
Θα επανέλθω με περισσότερες πηγές.
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
737
Likes
1.884
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Πριν δύο χρόνια επισκέφτηκα τη Γαϊδουροχώρα στο Κορωπί, η οποία ανήκει στο Ελληνικο Κέντρο για το Γαϊδούρι και περιθάλπει κακοποιημένα γαϊδούρια, προσφέροντάς τους ποιότητα ζωής. Ένα βασικό μέσο χρηματοδότησης είναι τα εκπαιδευτικά προγράμματα και κάποιες δραστηριότητες που κάνουν, μεταξύ των οποίων πεζοπορίες/βόλτες διπλα και όχι καβαλα στο ζωντανό.

Ένα από τα πράγματα που έμαθα εκεί είναι ότι μία από πιο συχνές παρανοήσεις σχετικά με το γαϊδούρι είναι ότι είναι πολύ δυνατό και μπορεί να κουβαλάει πολύ μεγάλο βάρος. Στην πραγματικότητα μπορεί να κουβαλήσει ένα μικρό ποσοστό του δικού του βάρους, που για το μέσο ελληνικό γαϊδούρι ισοδυναμεί σε 45-50 κιλά μαξ, δηλ στο βάρος ενός παιδιού ή πολύ αδύνατου/μικροκαμωμενου ενήλικα.

Το συμπέρασμα; Αν πούμε σε έναν κάτοικο της Ύδρας που μπορεί να κουβαλά τα ψώνια του με το γαϊδούρι κι ενώ βλέπουμε να το φροντίζει ότι είναι κακοποιητης ναι, είμαστε ακραίοι. Το να χρησιμοποιηθεί το γαϊδούρι αυτό για ανάβαση ατόμου άνω των 45-50 κιλών για τουριστικούς σκοπούς ναι, είναι κακοποιητικο και το ακραίο είναι να υποστηρίξει κανείς το αντίθετο.

Εδώ μπορείτε να δείτε περισσότερες πληροφορίες για το γαϊδουρι:
https://gaidourohora.gr/το-γαϊδούρι/
Σύμφωνο απόλυτα. Στα γαϊδουράκια θα μπορούσαν να ανεβαίνουν μόνο παιδιά. Οι ενήλικες θα μπορούσαν να ανεβαίνουν σε άλογα. Στη Σαντορίνη για παράδειγμα -νομίζω πως έχουν μόνο άλογα τώρα- ίσως έπρεπε να υπάρχει κάποια ώρα που άλλοι κει και πέρα δεν θα επιτρεπόταν
Με όλο το σεβασμό κακοποίηση θα ήταν ακόμα κι αν δεν τους είχαν βαμμένους. Η ανάβαση στον ελέφαντα από τουρίστες αποτελεί κακοποητικη πράξη, καθώς οι συνθήκες ζωής και εκπαίδευσής του προκειμένου να μάθει ως άγριο ζώο να ανεχεται τον αναβάτη είναι στα όρια του βασανισμού.
Θα επανέλθω με περισσότερες πηγές.
Συμφωνώ, οι ελέφαντες ως άγρια ζώα, για να φτάσουν στο σημείο να μεταφέρουν τουρίστες δέχονται πραγματικά κακοποιητικες συμπεριφορές. Εγώ μίλησα πριν για ζώα όπως άλογα, γαϊδουράκια, καμήλες. Θα μπορούσαν στα γαϊδουράκια να ανεβαίνουν μόνο παιδιά, θα μπορούσαν στα άλογα στη Σαντορίνη να έχουν ωραριο που θα έκαναν την ανάβαση ώστε να μην τα ξεθεωνουν στην κούραση. Όσο για τις καμήλες, το να περπατήσουν 2 ώρες στην έρημο μεταφέροντας κόσμο στο Καμπ θεωρώ ότι δεν είναι κάτι κακό. Αντιθέτως είναι και που κάνουν εδώ και αιωνες
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Συμφωνώ, οι ελέφαντες ως άγρια ζώα, για να φτάσουν στο σημείο να μεταφέρουν τουρίστες δέχονται πραγματικά κακοποιητικες συμπεριφορές. Εγώ μίλησα πριν για ζώα όπως άλογα, γαϊδουράκια, καμήλες. Θα μπορούσαν στα γαϊδουράκια να ανεβαίνουν μόνο παιδιά, θα μπορούσαν στα άλογα στη Σαντορίνη να έχουν ωραριο που θα έκαναν την ανάβαση ώστε να μην τα ξεθεωνουν στην κούραση. Όσο για τις καμήλες, το να περπατήσουν 2 ώρες στην έρημο μεταφέροντας κόσμο στο Καμπ θεωρώ ότι δεν είναι κάτι κακό. Αντιθέτως είναι και που κάνουν εδώ και αιωνες
Μα για ποιο λόγο να χρησιμοποιούνται τα άλογα και τα γαϊδούρια για μεταφορά στις μέρες μας, αφού πια υπάρχουν οχήματα για αυτό το σκοπό; Πχ στη Σαντορίνη υπάρχουν αμάξια, ταξί, υπάρχει τελεφερίκ, για ποιο λόγο να καβαλησουμε ένα γαϊδούρι ή ένα άλογο με 45 υπό σκιάν;
Δεν καταλαβαίνω.
Αν τώρα το θέτεις για να έχουν οι άνθρωποι επαφή με τα ζώα και τη φύση, να αναφέρω ότι υπάρχουν και τρόποι που δεν περιλαμβάνουν ανάβαση, όπως πχ οι βόλτες που ανέφερα στη Γαϊδουροχωρα δίπλα στα ζωάκια.
Το ότι μπορεί ένα γαϊδούρι να κουβαλήσει 30 και 40 κιλά χωρίς να τραυματιστεί δε σημαίνει ότι του είναι ευχάριστο να το κάνει όλη μέρα για τουριστικούς σκοπούς, με τις θερμοκρασίες της Ελλάδας κλπ. Αυτό περί ωραρίου που λες σίγουρα θα ήταν καλύτερο από το να μην υπάρχει ωράριο ως είθισται, αλλά και πάλι δεν καταλαβαίνω το λόγο να βάζουμε τα ζώα σε αυτή τη διαδικασία.
Αλήθεια προτείνω σε όλους μια βόλτα στη Γαϊδουροχώρα ή παρόμοια κέντρα περίθαλψης, θα σας λύσουν πολλές απορίες και παρανοήσεις. :)
Για τις καμήλες επειδή είναι μεγάλο θέμα θα επανέλθω με πηγές, επειδή προσπαθώ να μιλάω με facts για τέτοια ζητήματα.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.520
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Ένα άλλο θλιβερό θέαμα που έχω δει είναι οι αρκούδες στην τέφρα του κάστρου στο Cesky Krumlov και αυτές στο ψευτοπάρκο της Bern. Ένα μίζερο τριτοκοσμικό θέαμα που δεν έχει λόγο ύπαρξης. Κλασσική ασπίδα και στις δύο περιπτώσεις η μαγική λέξη παράδοση. Ναι η παράδοση του μεσαίωνα.
 

patsman

Member
Μηνύματα
198
Likes
527
Εξαιρετική η πρωτοβουλία για το άνοιγμα του ζητήματος. Να δηλώσω κι εγώ ότι σε εκπαιδευτική (ο Θεός να την κάνει) εκδρομή στη Σαντορινή με το σχολείο καβαλήσαμε γαϊδουράκια. Προφανώς οι συνοδοί καθηγητές μας δεν μοιράζονταν ανάλογες ευαισθησίες.

Σε ζωολογικούς κήπους δεν πηγαίνουμε, βέβαια. Δεν ξέρω, πάντως, αν μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι ΟΛΟΥΣ τους ζωολογικούς κήπους, π.χ. από τον "φημισμένο" της Θεσσαλονίκης μέχρι τον αντίστοιχο του Βερολίνου -χωρίς να έχω επισκεφτεί κάποιον. Το θέτω απλώς ως προβληματισμό μου.

Για τις καμήλες επειδή είναι μεγάλο θέμα θα επανέλθω με πηγές, επειδή προσπαθώ να μιλάω με facts για τέτοια ζητήματα.
Κι εδώ ένας δεύτερος προβληματισμός: στην επίσκεψή μας στην Πέτρα είχαμε συναντήσει καμήλες να μεταφέρουν κάποιους ηλικιωμένους (και με κινητικά προβλήματα) επισκέπτες στο Μοναστήρι. Κι εκεί προβληματιστήκαμε για το κατά πόσο αυτό είναι ανεκτό, έστω και γι' αυτούς τους συνανθρώπους μας, που δεν θα μπορούσαν με άλλον τρόπο να επισκεφτούν αυτό το μέρος. Δεν έχω καταλήξει ακόμη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Το συμπέρασμα; Αν πούμε σε έναν κάτοικο της Ύδρας που μπορεί να κουβαλά τα ψώνια του με το γαϊδούρι κι ενώ βλέπουμε να το φροντίζει ότι είναι κακοποιητης ναι, είμαστε ακραίοι. Το να χρησιμοποιηθεί όμως το γαϊδούρι αυτό για ανάβαση ατόμου άνω των 45-50 κιλών για τουριστικούς σκοπούς ναι, είναι κακοποιητικο και το ακραίο είναι να υποστηρίξει κανείς το αντίθετο.
Πάνω που σκεφτόμουν να το θίξω, με πρόλαβες. Όλα καλά και όλα ωραία, αλλά ένας κάτοικος της Ύδρας (δεν κυκλοφορούν τροχοφόρα στο νησί σε περίπτωση που κάποιος δεν το γνωρίζει) τί μπορεί να κάνει εάν θέλει π.χ. να αλλάξει πλυντήριο ή ψυγείο στο σπίτι του? Αναγκαστικά θέλει δεν θέλει θα γίνει κακοποιητής και θα το φορτώσει σε κάποιο από τα γαιδουράκια (για την ακρίβεια μουλάρια είναι όπως μου είπαν πέρσι που βρέθηκα στο νησί....) για να το πάει σπίτι του. Και αν μάλιστα μένει και ψηλά στη Χώρα, μιλάμε για μεγάλες "ομορφιές"....
Ποιά λύση θα μπορούσε να βρεθεί? Να επιτραπούν τα τροχοφόρα στο νησί? Εϊναι ένα θέμα που σηκώνει μεγάλη κουβέντα....
Σε κάποιες περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι "άσπρο/μαύρο", και υπάρχουν περιπτώσεις που και να μη θέλεις θα γίνεις άθελά σου κακοποιητής ζώου γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Υποψιάζομαι και ο λατρεμένος μου Λέοναρντ Κοέν θα χρησιμοποίησε τα μουλάρια τη δεκαετία του 60 για να μεταφέρει πράγματα στο σπίτι του (σημειωτέτον το επισκέφθηκα και είναι αρκετά ψηλά στη Χώρα). Να ρίξουμε το "ανάθεμα" λοιπόν στον συγχωρεμένο?
Ευτυχώς που τουλάχιστον πέρσι που βρέθηκα στο νησί δεν είδα πολλούς επισκέπτες να τα χρησιμοποιούν για μεταφορά αποσκευών (παλιότερα το είχα δει πολύ έντονα).
Αυτό όμως που πραγματικά με ενόχλησε ήταν ότι στο λιμάνι τα είχαν μέσα στον ήλιο και τη ζέστη να περιμένουν για αγώι, χωρίς να υπάρχει έστω κάποιος χώρος με σκίαστρο. Εδώ φαίνεται η έλλειψη σεβασμού σε ένα ζώο...
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Σε ζωολογικούς κήπους δεν πηγαίνουμε, βέβαια. Δεν ξέρω, πάντως, αν μπορούμε να βάλουμε στο ίδιο τσουβάλι ΟΛΟΥΣ τους ζωολογικούς κήπους, π.χ. από τον "φημισμένο" της Θεσσαλονίκης μέχρι τον αντίστοιχο του Βερολίνου -χωρίς να έχω επισκεφτεί κάποιον. Το θέτω απλώς ως προβληματισμό μου.



Κι εδώ ένας δεύτερος προβληματισμός: στην επίσκεψή μας στην Πέτρα είχαμε συναντήσει καμήλες να μεταφέρουν κάποιους ηλικιωμένους (και με κινητικά προβλήματα) επισκέπτες στο Μοναστήρι. Κι εκεί προβληματιστήκαμε για το κατά πόσο αυτό είναι ανεκτό, έστω και γι' αυτούς τους συνανθρώπους μας, που δεν θα μπορούσαν με άλλον τρόπο να επισκεφτούν αυτό το μέρος. Δεν έχω καταλήξει ακόμη.
Αναφορικά με τους ζωολογικούς κήπους θα επανέλθω με πηγές που θα τα εξηγούν πιο αναλυτικά, αλλά χοντρικά να πω ότι ναι, ένας μεγάλος ζωολογικός κήπος είναι σίγουρα καλύτερος για τα ζώα από κάποιους παρακμιακούς μικρούς, παρ' όλα αυτά ακομα και ο πιο "ελεύθερος" δεν παρέχει ούτε κατά διάνοια σε ένα άγριο ζώο το μίνιμουμ του ζωτικού χώρου που χρειάζεται για να έχει ένα βασικό επίπεδο ευ ζην.
Ακόμα και ζωολογικοί "υπερπαραγωγές" όπως πχ ο Bronx Zoo που έχω επισκεφτεί είναι ασύλληπτα μικροί για τις ανάγκες ενός λιονταριού, μιας τίγρης, μιας ζέβρας και ούτω καθεξής.

Αυτό που λες για την Πέτρα είναι τεράστια συζήτηση. Να αναφέρω για αρχή ότι το Θησαυροφυλάκιο είναι προσβάσιμο ακόμα και με αναπηρικό αμαξίδιο.
Το Μοναστήρι από την άλλη θέλει ούτως ή άλλως μια basic φυσική κατάσταση. Δε χρειάζεται να έχει κινητικό ζήτημα κάποιος για να μη μπορέσει να το προσεγγίσει, για την ακρίβεια ξέρω πολλά άτομα που δεν μπήκαν στον κόπο να πάνε επειδή αφενός δεν ήθελαν να κουραστούν, αφετέρου δεν ήθελαν να χρησιμοποιήσουν ζώα.

Παρότι λάτρεψα το Μοναστήρι, οι καμήλες και τα γαϊδουρια που είδα στην Πέτρα το 2015 ήταν από τα πιο ταλαίπωρα ζώα που έχω συναντήσει και τα αφεντικά τους τους φέρονταν με απαίσιο και άξεστο τρόπο.
Για αυτό και μόνο το λόγο θα σου πω με το χέρι στην καρδια ότι αν δεν είχα τη φυσική κατάσταση να ανέβω το μονοπάτι απλά θα σκιπαρα το Μοναστήρι.

Πάνω που σκεφτόμουν να το θίξω, με πρόλαβες. Όλα καλά και όλα ωραία, αλλά ένας κάτοικος της Ύδρας (δεν κυκλοφορούν τροχοφόρα στο νησί σε περίπτωση που κάποιος δεν το γνωρίζει) τί μπορεί να κάνει εάν θέλει π.χ. να αλλάξει πλυντήριο ή ψυγείο στο σπίτι του? Αναγκαστικά θέλει δεν θέλει θα γίνει κακοποιητής και θα το φορτώσει σε κάποιο από τα γαιδουράκια (για την ακρίβεια μουλάρια είναι όπως μου είπαν πέρσι που βρέθηκα στο νησί....) για να το πάει σπίτι του. Και αν μάλιστα μένει και ψηλά στη Χώρα, μιλάμε για μεγάλες "ομορφιές"....
Ποιά λύση θα μπορούσε να βρεθεί? Να επιτραπούν τα τροχοφόρα στο νησί? Εϊναι ένα θέμα που σηκώνει μεγάλη κουβέντα....
Σε κάποιες περιπτώσεις τα πράγματα δεν είναι "άσπρο/μαύρο", και υπάρχουν περιπτώσεις που και να μη θέλεις θα γίνεις άθελά σου κακοποιητής ζώου γιατί δεν μπορείς να κάνεις διαφορετικά. Υποψιάζομαι και ο λατρεμένος μου Λέοναρντ Κοέν θα χρησιμοποίησε τα μουλάρια τη δεκαετία του 60 για να μεταφέρει πράγματα στο σπίτι του (σημειωτέτον το επισκέφθηκα και είναι αρκετά ψηλά στη Χώρα). Να ρίξουμε το "ανάθεμα" λοιπόν στον συγχωρεμένο?
Ευτυχώς που τουλάχιστον πέρσι που βρέθηκα στο νησί δεν είδα πολλούς επισκέπτες να τα χρησιμοποιούν για μεταφορά αποσκευών (παλιότερα το είχα δει πολύ έντονα).
Αυτό όμως που πραγματικά με ενόχλησε ήταν ότι στο λιμάνι τα είχαν μέσα στον ήλιο και τη ζέστη να περιμένουν για αγώι, χωρίς να υπάρχει έστω κάποιος χώρος με σκίαστρο. Εδώ φαίνεται η έλλειψη σεβασμού σε ένα ζώο...
Θάνο θα σου εξηγήσω για ποιο λόγο θεωρώ λάθος τη συλλογιστική σου εδώ.
Παρεμπιπτόντως να αναφέρω ότι η Ύδρα είναι ένα από τα αγαπημένα μου νησιά και θεωρώ την ενέργειά της μαγική.
Πόσες φορές αλλάζουμε ψυγεία και πλυντήρια στα σπίτια μας; Είναι ο κανόνας μας, η καθημερινότητά μας; Πόσα νησιά με τις συνθήκες της Ύδρας υπάρχουν; Η Ύδρα είναι η εξαίρεση, όχι ο κανόνας. Ναι, ένας κάτοικος της Ύδρας μια φορά στα 15 χρόνια που θα αλλάξει ψυγείο μπορεί να χρησιμοποιήσει ένα μουλάρι αν δεν υπάρχει άλλος τρόπος. Τι γίνεται όλο τον άλλο καιρό; Ας μην πιάνουμε την εξαίρεση, επειδή με ένα τρόπο δίνουμε "πάτημα" να την πάρουν άλλοι ως κανόνα. "Αφού στην Ύδρα κουβαλάνε τις ηλεκτρικές τους σκούπες με τα μουλάρια, τι έγινε λοιπόν να ανεβάζουν και τον κάθε Αμερικανό τα γαϊδούρια στη Σαντορινη για να βγάζει σελφιζ και να λέει "awesome awesome"";

Εγώ όσες μέρες έμεινα στην Ύδρα δεν είχα δει καθόλου τουρίστες να καβαλάνε ζώα ή να τα φορτώνουν βαλίτσες και ήμουν πολύ χαρούμενη. Κάτι παππούδες είχα δει στα γαϊδουρακια τους που εντάξει, ξεπερνούσαν τα 50 κιλά οι άνθρωποι, αλλά φαινόταν ότι τα αγαπούσαν κι ότι απλα τα χρησιμοποιούσαν μια φορά την ημέρα που κατέβαιναν λιμάνι.
Την τελευταία μέρα όμως με θλιψη είδα μια οικογένεια να έχει καβαλήσει τα γαϊδούρια (δύο ενήλικες, δύο παιδιά) και σκέφτηκα πόσο λάθος μηνύματα έδιναν αυτοί οι γονείς στα παιδιά τους, πιθανώς άθελά τους. Ευτυχώς δεν ήταν Έλληνες, ήταν σίγουρα από κάποια δυτική χώρα (βέβαια κάποιος Έλληνας τα εκμεταλλευόταν επιχειρηματικά με αυτό τον τρόπο).

Υστερόγραφο: στη μεδίνα της Φεζ στο Μαρόκο που απαγορεύονται τα οχήματα, πέρα από τα ζώα που χρησιμοποιούνταν για μεταφορές (εντάξει, οι Μαροκινοί δεν έχουν καμία φιλοζωική συνείδηση, τους φέρονταν άθλια), γινόταν και χρήση κάρων και άλλων τέτοιου στυλ μέσων.
 
Last edited:

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.501
Likes
8.021
Όταν πρέπει να λέμε τα αυτονόητα...

Και κάποια στιγμή να μιλήσουμε και για το must της επίσκεψης σε φυλές, κοινότητες, φτωχογειτονιές κτλ. Δεν έχω εμπειρία και γνώσεις, αλλά κάθε φορά που διαβάζω ιστορίες ή βλέπω ντοκιμαντέρ μου κλωτσαει.
Επειδη εχω προσφατη την επισκεψη στην φαβελα και με ειχε απασχολησει η ηθικη διασταση του ζητηματος και επισης εχω επισκεφθει φυλες σε ταξιδια μου, νομιζω οτι υπαρχει μια τεραστια διαφορα με το θεμα που εθεσε η underwater.
Το να δεις μια φυλη, κοινοτητα ή φτωχογειτονια ειναι μερος της κουλτουρας που επισκεπτεσαι και οι ανθρωποι δεν τελουν σε συνθηκες εγκλεισμου και φυκακισης οπως τα ζωα που ειναι σε κλουβια ή εκτελουν χορευτικα παρα την θεληση τους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom