Καλά - στραβά - ανάποδα vol 2

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Παιδιά πλέον πολλά μαγαζιά που δεν κόβουν απόδειξη αφαιρούν το φπα στο τέλος. Υπάρχουν περιπτώσεις που σε ρωτούν από την αρχή "απόδειξη ή έκπτωση?". Αυτά τα ξέρω πολύ καλά γιατί είμαι μέσα στα πράγματα. Όχι γενικά ¨στα πράγματα", στα συγκεκριμένα!

Φυσικά και εμπεριέχει απάτη το παραπάνω αλλά όπως προαναφέρθηκε, αν το σύστημα ήταν δίκαιο και ο Μαρινάκης δεν δήλωνε όσα εγώ, ίσως και να αλλάζανε τα πράγματα. Όσο είναι έτσι φαρ ουέστ, καλά κάνουν οι μαγαζάτορες και τα βρίσκουν με τους πελάτες, έχοντας όμως όφελος και οι δύο. Προφανώς κλέβουν το κράτος άρα κατ΄επέκταση τους ίδιους αλλά εκεί έχουμε φτάσει.

Και θα σας πω περίπτωση που την έχω συναντήσει ΠΟΛΛΕΣ φορές. Παρέες ετοιμάζονται να κάνουν φασαρία γιατί δεν τους ήρθε απόδειξη. Μόλις ακούν ότι θα χρειαστεί πχ άλλα 5 ευρώ, αλλάζουν υφάκι και φυσικά το δέχονται. Κλασσικές ατάκες από κάποια άτομα "έλα ρε τι την θες την απόδειξη, θες να πληρώσουμε άλλα 5 ευρώ?". Οι πιο πολλές περιπτώσεις που έχω δει, είναι καθαρά για να κάνει ο πελάτης φασαρία. Γιατί πιστεύουν ή τους το έχουν βάλει στο κεφάλι ότι οι ελευθ.επαγγ είναι γενικά κλέφτες.

Και φτάνουμε σε αυτό που έχω ξαναπεί. Κάποιοι που δεν τους παίρνει να υψώσουν ανάστημα στον κάθε Μαρινάκη ή βουλευτή τους, τα βάζουν με τους μικροεπαγγελματίες που αποτελούν και την ραχοκοκαλιά της οικονομίας. Γιατί εκεί τους παίρνει μόνο.

Να πω επίσης επειδή γνωρίζω, ότι σπάνια έχει συμπεριληφθεί το ΦΠΑ στις τιμές. Οι μαγαζάτορες κατεβάζουν όσο μπορούν τις τιμές ελπίζοντας φυσικά να μην κόβουν αποδείξεις μπας και γλιτώσουν τίποτα. Σπανίως καρπώνονται κάτι. Αν θέλατε πχ οι εστιάτορες να ήταν 100% νόμιμοι, να κόβουν τα πάντα, να ασφαλίζουν πλήρως όλους τους εργαζόμενους, να πληρώνουν τους προμηθευτές τους, να είναι εντάξει με τα ενοίκιά τους, να πληρώνουν έγκαιρα τους εργαζομένους, να δίνουν όλα τα δώρα, να είναι εντάξει με ΔΕΗ, Δήμο, εφορία, ε θα πληρώνατε/με γύρω στα 20 ευρώ το πιάτο.

Με την υπάρχουσα κατάσταση δεν γίνεται να είσαι νόμιμος.

Και δεν κατάλαβα. Εγώ πχ με ένα μικρό εστιατόριο δεν έκοβα απόδειξη, με πιάσανε και πληρώνω τα μαλλιά της κεφαλής μου. Ο κύριος ταδόπουλος που κάνει λαθρεμπόριο καυσίμων στο στρατό ελεύθερος και φοροδιαφεύγει τι είναι? Δεν είμαστε ίσοι απέναντι στο νόμο?

Αλληλεγγύη θέλει παιδιά στους μικρούς. Όχι να πιστεύετε ότι αυτοί φταίνε. Άμα είστε μάγκες κάντε εμπάργκο στις εταιρίες του Μελισσανίδη ξέρω γω. Λέω τώρα.

Εννοείται ότι υπάρχουν εξαιρέσεις. Δεν μου λέει τίποτα να μου αναφέρετε μαγαζιά της γειτονιάς σας που κάνουν το ανάποδο. Κακώς αν το κάνουν. Δεν είναι όλοι οι μικροί καλοί και αθώοι. Προφανώς.
Σοβαρα ομως τωρα,σου εχει τυχει σε εστιατοριο να σου πει ο μαγαζατορας,ειναι 50 ευρω και αν δεν θες αποδειξη ειναι 35?Εσυ ουτως η' αλλως θα πληρωσεις 50,απλα το μονο ζητουμενο ειναι αν θα καταβαλλει τον φπα, κοβοντας σου αποδειξη η' οχι..Αυτο που λες συμβαινει σε παροχη υπηρεσιων,υδραυλικους κτλ,σε καταστηματα ενδυσης κτλ..
Οτι ενα πιατο θα επρεπε να εχει 20 ευρω για ειναι νομιμος και να εχει κερδος,ειναι τρελη υπερβολη...
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.034
... προσπαθεί ο καθένας να αρπάξει ότι μπορεί απο το δύσμοιρο κράτος ....
Δεν θεωρω το κρατος δυσμοιρο...ηθελε και εδινε σε ολο το σκυλολοι που διαπλεκοταν γυρω του και ακομη και ο Συριζα,φερει μερος ευθυνης,για τα διαφορα των παρελθοντων ετων,οπως πχ,επιδοματικη πολιτικη (αυτα που εγραψες σε καποιο μηνυμα σου)....
Δυσμοιρο θα το πω το κρατος,αμα δω πραγματικη διαθεση για καθαρση...
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Αυτό που λες, δηλαδή να έχει ήδη προσθέσει το ΦΠΑ και να μην κόψει απόδειξη, ναι είναι μάλλον φοροκλοπή. Τον εισπράττει από τον πελάτη και δεν τον αποδίδει. Εαν σου πει χωρίς ΦΠΑ-απόδειξη άλλη τιμή πιο χαμηλή, όπου έχει κέρδος και ο πελάτης αφού πληρώνει λιγότερα, είναι άλλη περίπτωση όμως. Ούτε εισπράττει ΦΠΑ, ούτε αποδίδει. Εκτός κι αν κι εγώ δεν το έχω καταλάβει. Αν δηλαδή σου πει χωρίς απόδειξη, 23% χαμηλότερη τιμή, εκεί χωρίς ΦΠΑ δεν είναι;
Το έχεις καταλάβει πολύ καλά...η διακύμανση των τιμών όμως που επικρατούν στην αγορά(των μονοπωλίων δυστυχώς) εμπεριέχουν και ΦΠΑ, ώστε αν απαιτήσουμε απόδειξη και προσθέσουν ΦΠΑ, τον καταβάλουμε στο διπλάσιο...πιστεύω ότι η τιμή που μας προσφέρουν με ή χωρίς ΦΠΑ (δλδ με απόδειξη ή όχι) είναι τις πιο πολλές φορές παγίδα για τον πελάτη.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Δεν θεωρω το κρατος δυσμοιρο...ηθελε και εδινε σε ολο το σκυλολοι που διαπλεκοταν γυρω του και ακομη και ο Συριζα,φερει μερος ευθυνης,για τα διαφορα των παρελθοντων ετων,οπως πχ,επιδοματικη πολιτικη (αυτα που εγραψες σε καποιο μηνυμα σου)....
Δυσμοιρο θα το πω το κρατος,αμα δω πραγματικη διαθεση για καθαρση...
Αμα δούμε πραγματική διάθεση για κάθαρση θα είναι καλότυχο.
 
Μηνύματα
257
Likes
685
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Να βάλω και μια άλλη παράμετρο για την είσπραξη των φόρων.Αν οι φορολογούμενοι διαπιστώσουν ότι οι φόροι που καταβάλουν τους ανταποδίδονται με αυτό που λέμε κοινωνικό κράτος(δωρεάν παιδεία, υγεία,υποδομές κλπ), δε θα φοροδιαφεύγουν.Η αστυνόμευση, ο έλεγχος, δημιουργούν και εστίες διαφθοράς, αρκεί να θυμηθούμε ότι ακόμη και στα ες-ες των ναζί υπήρξαν μέλη που "τ' άρπαζαν".
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.674
Likes
16.384
Δεν θεωρω το κρατος δυσμοιρο...ηθελε και εδινε σε ολο το σκυλολοι που διαπλεκοταν γυρω του και ακομη και ο Συριζα,φερει μερος ευθυνης,για τα διαφορα των παρελθοντων ετων,οπως πχ,επιδοματικη πολιτικη (αυτα που εγραψες σε καποιο μηνυμα σου)....
Δυσμοιρο θα το πω το κρατος,αμα δω πραγματικη διαθεση για καθαρση...
Το θεωρώ δύσμοιρο γιατί έχει υποστεί όλα αυτά που λες από τους εκάστοτε κυβερνώντες...
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Σοβαρα ομως τωρα,σου εχει τυχει σε εστιατοριο να σου πει ο μαγαζατορας,ειναι 50 ευρω και αν δεν θες αποδειξη ειναι 35?Εσυ ουτως η' αλλως θα πληρωσεις 50,απλα το μονο ζητουμενο ειναι αν θα καταβαλλει τον φπα, κοβοντας σου αποδειξη η' οχι..Αυτο που λες συμβαινει σε παροχη υπηρεσιων,υδραυλικους κτλ,σε καταστηματα ενδυσης κτλ..
Οτι ενα πιατο θα επρεπε να εχει 20 ευρω για ειναι νομιμος και να εχει κερδος,ειναι τρελη υπερβολη...
Για να το λέω κάτι ξέρω. Εδώ βέβαια το ΦΠΑ είναι 9 και 16. Οπότε το 50 δεν θα γίνει 35 αλλά 41,42. Κάτι τέτοιο. Φυσικά το έχω συναντήσει. Είτε πριν έρθει ο λογαριασμός, που ρωτάνε τι θες, ή έρχεται το χαρτάκι με διαγραμμένο το ποσό, και κυκλωμένο το νέο ποσό (το εκπτωτικό). Εννοείται πως δεν το κάνουν όλοι.

Όσο για το 20 ευρώ, μην πιάνεσαι απαραίτητα από το νούμερο. Υπερβάλλω λίγο για να δείξω πόσο αδύνατο είναι για τον μικρό επαγγελματία να είναι 100% νόμιμος. Δεν γίνεται. Εκτός και αν το σνίτσελ κάνει 14. Εντάξει τώρα?

Όλες οι επιβαρύνσεις φτάνουν στο τέλος προφανώς στον καταναλωτή. Ε επειδή δεν γίνεται εκ των πραγμάτων αυτό, δεν μπορείς να βάλεις 14 το σνίτσελ θα το κοιτάς μόνος σου, αναγκάζονται σε άλλες λαμογιές. Και ξαναλέω, όχι για να τα κονομήσουν και να πάνε για βόλτες στο Σηκουάνα, αλλά για να βγάλουν τέλος του μήνα ένα μεροκάματο.

Το φαγητό στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό για την ποιότητα του. Μέσο όρο πάντα. Ταυτόχρονα όμως οι εστιάτορες στην Ελλάδα κλέβουν με όλους τους τρόπους που προαναφέρθηκαν. Ε μάντεψε τι θα γίνει με τις τιμές αν σταματήσουν να κλέβουν. Θα τρως πάλι ποιοτικό φαγητό, αλλά σε πολύ μεγαλύτερες τιμές.
 

Chris22

Member
Μηνύματα
64
Likes
110
Για να το λέω κάτι ξέρω. Εδώ βέβαια το ΦΠΑ είναι 9 και 16. Οπότε το 50 δεν θα γίνει 35 αλλά 41,42. Κάτι τέτοιο. Φυσικά το έχω συναντήσει. Είτε πριν έρθει ο λογαριασμός, που ρωτάνε τι θες, ή έρχεται το χαρτάκι με διαγραμμένο το ποσό, και κυκλωμένο το νέο ποσό (το εκπτωτικό). Εννοείται πως δεν το κάνουν όλοι.

Όσο για το 20 ευρώ, μην πιάνεσαι απαραίτητα από το νούμερο. Υπερβάλλω λίγο για να δείξω πόσο αδύνατο είναι για τον μικρό επαγγελματία να είναι 100% νόμιμος. Δεν γίνεται. Εκτός και αν το σνίτσελ κάνει 14. Εντάξει τώρα?

Όλες οι επιβαρύνσεις φτάνουν στο τέλος προφανώς στον καταναλωτή. Ε επειδή δεν γίνεται εκ των πραγμάτων αυτό, δεν μπορείς να βάλεις 14 το σνίτσελ θα το κοιτάς μόνος σου, αναγκάζονται σε άλλες λαμογιές. Και ξαναλέω, όχι για να τα κονομήσουν και να πάνε για βόλτες στο Σηκουάνα, αλλά για να βγάλουν τέλος του μήνα ένα μεροκάματο.

Το φαγητό στην Ελλάδα είναι σχετικά φτηνό για την ποιότητα του. Μέσο όρο πάντα. Ταυτόχρονα όμως οι εστιάτορες στην Ελλάδα κλέβουν με όλους τους τρόπους που προαναφέρθηκαν. Ε μάντεψε τι θα γίνει με τις τιμές αν σταματήσουν να κλέβουν. Θα τρως πάλι ποιοτικό φαγητό, αλλά σε πολύ μεγαλύτερες τιμές.
Δεν ανηκω στο χωρο της εστιασης και πιθανοτατα μου διαφευγουν πολλα πραγματα,αν ομως εγω αγοραζω μια μεριδα σνιτσελ απο τον χασαπη της γειτονιας περιπου 2 ευρω,ο επαγγελματιας που αγοραζει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες,αρα και φθηνοτερα,για να βγαλει κερδος και να ειναι σε ολα νομιμος,πρεπει να την πουλησει 7 φορες πανω?
 

HummingBird

Member
Μηνύματα
582
Likes
826
Δεν ανηκω στο χωρο της εστιασης και πιθανοτατα μου διαφευγουν πολλα πραγματα,αν ομως εγω αγοραζω μια μεριδα σνιτσελ απο τον χασαπη της γειτονιας περιπου 2 ευρω,ο επαγγελματιας που αγοραζει πολυ μεγαλυτερες ποσοτητες,αρα και φθηνοτερα,για να βγαλει κερδος και να ειναι σε ολα νομιμος,πρεπει να την πουλησει 7 φορες πανω?
Αφού δεν πληρώνει μόνο το σνίτσελ, πληρώνει κι όλα τα υπόλοιπα, ενοίκιο, ρεύμα, προσωπικό κτλ.
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Λογικό να μην το καταλαβαίνεις.

Θα προσπαθήσω να σου κάνω μια λίστα με τα έξοδα.

1)ΙΚΑ που σημαίνει και επιδόματα και δώρα.
2) Ενοίκιο
3) Προσωπικό
4) ΔΕΗ. Και μιλάμε για μεγάλα ποσά.
5) Τέλος παρεπιδημούντων. 0.5% του τζίρου. Έχεις δεν έχεις κέρδη.
6) ΟΑΕΕ. Ο οποίος συνεχώς αυξάνεται.
7) ΑΕΠΙ. Καλά μην αρχίσω με αυτούς. Επίσης έχει βγει και ένας καινούριος πλεον, gea. Να έχουμε να πληρώνουμε.
8) Εφορία. Από το πρώτο ευρώ ε?
9) Τέλος επιτηδεύματος.
10) Λογιστής
11) Προμηθευτές. Οι οποίοι λόγω τραπεζών δεν μπορούν να δώσουν και πολύ πίστωση όπως παλιά.
12) Πιθανή ενοικίαση εξωτερικού χώρου από το Δήμο. Να πω ότι στο Καρλόβασι κοστίζει 24 ευρώ το τετραγωνικό (!). Τσάμπα.
13) Λοιποί λογαριασμοί. Τηλέφωνο, νερό.
14) Φθορές. Χάλασε καρέκλα? Αγοράζεις καρέκλα. 25 ευρώ. Χάλασε κάτι στην κουζίνα? Φωνάζεις μάστορα. Πάει η 30άρα.
15) Και φυσικά να μείνει κάτι και στον μαγαζάτορα μιας και είναι ο μόνος που ρισκάρει και κάνει μια (έστω) μικρή επένδυση. Καλά μικρή δεν είναι αλλά τελοσπάντων. Δεν είναι και ο Βαρδινογιάννης βέβαια.

Πίστεψέ με ότι θέλει πολλές φορές πάνω το "2 ευρώ το σνίτσελ" για να σου μείνει κάτι.

Για να μην πω αν φας καμιά καμπάνα τι θα σου μείνει στο τέλος. Γιατί ξέρω μαγαζάτορες που κόβουν τα πάντα (όντως), αλλά πάνω σε πανικό δεν πρόλαβαν να κόψουν κάποιες αποδείξεις, και εμφανίστηκε το ΣΔΟΕ. Φυσικά δεν τους λυπήθηκε παρόλο που σε 30 τραπέζια 3 ήταν αχτύπητα. Προφανώς και δεν ήθελε να κλέψει ο άνθρωπος, αλλά το ΣΔΟΕ από Αθήνα έρχεται με εντολές να γράψει. Αυτό είναι μια άλλη κουβέντα όμως.

Και για να προλάβω τον @tripakias όχι δεν συνέβη σε μένα!

Υ.Γ. Εννοείται πως τα μαγαζιά αγοράζουν χοντρική και παίρνουν πιο φτηνά, αλλά μην φανταστείς τίποτα τρομερές διαφορές. Επιπλέον εκπτώσεις μπορείς να πάρεις λόγω μεγάλης κατανάλωσης. Αλλά αυτά, last year.
 

maska_29

Member
Μηνύματα
381
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω το Σέλας...
Αλλάζω λίγο θέμα...
Τουλάχιστον η Γερμανία έχει και τέτοια τηλεόραση

(Το σχόλιο από κάτω:
Ένα επεισόδιο της σατιρικής σειράς "Die Anstalt" [«Το ίδρυμα» (τρελοκομείο)] του 2ου καναλιού της γερμανικής κρατικής τηλεόρασης για τις διασυνδέσεις εκδοτών και δημοσιογράφων με οργανώσεις λόμπυ. Η μεγάλη εφημερίδα «die Zeit» προσπάθησε να ματαιώσει την προβολή του.)

 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.162
Μηνύματα
882.488
Μέλη
38.878
Νεότερο μέλος
pennykk

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom