Καλή επιτυχία

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Καλή επιτυχία σε όλα τα παιδιά των φίλων ταξιδευτών και μελών της σελίδας μας.
Καλή υπομονή και στους γονείς.
Καλό στομάχι και στους εκπαιδευτικούς μας.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
καλή επιτυχία και από μένα. Και σαν εκπαιδευτικός αλλά κι σαν γονιός που τα πέρασα πριν δύο χρόνια εύχομαι κυρίως καλό κουράγιο στους γονείς για να πάνε και τα παιδιά καλά! Καλή δύναμη σε όλους
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
καλη επιτυχια κι απο μενα... αγχωτικα θα ειναι, αλλα να εχετε υπομονη μαθητες και εκπαιδευτικοι!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
αλλά κι σαν γονιός που τα πέρασα πριν δύο χρόνια εύχομαι κυρίως καλό κουράγιο στους γονείς
Και εγω τα περασα τον περασμενο Μαιο με το γιο μου Δημο γι αυτο καλο κουραγιο σε ολους.
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
Πολλες ευχες για οτι καλυτερο σε γονεις και παιδια,
απο εναν πρωην κακο μαθητη;)
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ως μητερα υποψηφιας σας ευχαριστω ολους και εκ μερους της παρα πολυ!
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Eυχές κι από μένα στους υποψήφιους και καλά μυαλά στους ...γονείς τους.
Φέτος κι εγώ ειμαι άνετος, τα περάσαμε πρόπερσι και θα τα ξαναπεράσουμε του χρόνου.
Μακάρι κάποτε να αλλάξει το εκπαιδευτικό σύστημα, (να αλλάξουν και τα μυαλά μας) και να δίνεται η ευκαιρία στα παιδιά μας να βρίσκουν και να επιλέγουν τι τους ταιριάζει, αντί να σκοτώνονται παλεύοντας για " εικοσάρια ", σχολές κύρους, κι άλλα τέτοια παρόμοια.
Φωτεινό παράδειγμα συνειδητής επιλογής ειναι ένας αρχηγός εκδρομής (και φίλος μου πλέον), που στα 18 του, όντας καλός μαθητής επέλεξε να σπουδάσει Τουριστικές επιχειρήσεις (ΤΕΙ).
Στα 28 του, ειχε ντοκτορά, διπλωμα μεταφραστη σε κάποιες γλώσσες και ειχε γυρίσει κι ολο τον κόσμο, ως επισκέπτης και ως εργαζόμενος.
 

domenica

Member
Μηνύματα
63
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
??????
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΚΑΛΑΠΑΓΚΟΣ
Δεν θα μπορούσα να μην συμφωνήσω απόλυτα.Όταν κάποτε ανακοίνωσα στη μάνα μου με μεσο όρο 17 ότι δεν θα τελείωσω καν το γενικό λύκειο παρα θα παω σε σχολη τουριστικών επαγγελμάτων και θα μάθω και γλώσσες η νοοτροπία ήταν ότι γιατί χρειάζεται να πάω σχολή για να μάθω να σερβίρω??:shock:
Όταν έπισα τη πρώτη μου δουλειά στη Μύκονο και έπαιρνα ενάμισι βασικό μισθό ενώ τα ξεδέρφια μου από Πανελλήνιες σέρβιραν καφέδες σε καφετέριες:roll: άρχισε να λέει ότι οκ καλά έκανα.
Και τώρα που δουλεύω ρεσεψιόν εδώ και κάποια χρόνια την έχει ψωνίσει τελείως και κορδώνεται στις φίλες της για το πόσο αυτόνομη ήμουν και τι καλές επιλογές που έκανα...
Αντίστοιχο παράδειγμα φίλη κολλητή με 19.5 μέσο όρο στο λύκειο πήγε σε Τει μηχανολογίας και όχι ανώτατη σχολή κι αυτή τη στιγμή φτιάχνει υποβρύχια στα ελληνικά ναυπηγεία και την καλούν να διδάξει μέχρι και στο εξωτερικό!!:lol:
Για αυτό όσοι έχετ παιδιά και μακάρι και μακάρι και γω να γίνω έτσι αφήστε τα να κάνουν αυτό ακριβώς που θέλουν γιατί ένας υδραυλικός που αγαπάει αυτό που κάνει έχει πολύ καλύτερο μέλλον από ένα δικηγόρο που το έκανε με το ζόρι.
 

StellAnna

Member
Μηνύματα
921
Likes
362
Επόμενο Ταξίδι
Αίγυπτος επιτέλους!!!!!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Μποτσουάνα? Γιατί όχι?
Ας αφήσουμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν το όνειρό τους.
Ας μην ξεχνάμε ότι δεν τα φέραμε στον κόσμο για να εκπληρώσουν τα δικά μας απραγματοποίητα όνειρα.
Ας τα εμπιστευτούμε και ας τα στηρίξουμε στις όποιες επιλογές τους.
Και ας παραδεχθούμε ότι τον κόσμο τους τον ξέρουν πολύ καλλίτερα από εμάς.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Ας αφήσουμε τα παιδιά μας να ακολουθήσουν το όνειρό τους.
Ας μην ξεχνάμε ότι δεν τα φέραμε στον κόσμο για να εκπληρώσουν τα δικά μας απραγματοποίητα όνειρα.
Ας τα εμπιστευτούμε και ας τα στηρίξουμε στις όποιες επιλογές τους.
Και ας παραδεχθούμε ότι τον κόσμο τους τον ξέρουν πολύ καλλίτερα από εμάς.
Σε τελευταία ανάλυση αυτά θα τον ζήσουν και όλοι ελπίζουμε και ευχόμαστε πολύ περισσότερο και πολύ καλύτερα από εμάς!! Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες:clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραια τα λετε παιδια , κι εγω μαζι σαs :)
 

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ως ...μαμά να ευχαριστήσω κι εγώ με τη σειρά μου.
Τις ευχές και την στήριξη τις χρειαζόμαστε τέτοιες μέρες που κυριολεκτικά αλλάζει η ζωή μας...
Για τον επόμενο μήνα όλη μας η καθημερινότητα μας θα περιστρέφεται γύρω από τις άτιμες τις εξετάσεις.

Ας προσπαθήσουμε να μην τα καταπιέζουμε (αρκετή καταπίεση τρώνε στο σχολείο.)

Ας προσπαθήσουμε να μην ξεχνάμε ότι φτύνουν αίμα να διαβάζουν κατεβατά που τα 9/10 απ' αυτά είναι άχρηστες γνώσεις στη ζωή τους.

Ας προσπαθήσουμε να θυμόμαστε (όταν κάνουμε την τρίχα τριχιά) πως αυτά που διδάσκονται τη μια μέρα και τα ξεχνάνε την άλλη - μόνο εφόδια για το μέλλον τους δεν μπορούν να θεωρηθούν.

Ας προσπαθήσουμε να μην καθόμαστε πάνω από το κεφάλι τους αυξάνοντας το άγχος τους.

Ας τους λέμε μια καλή κουβέντα όταν πάνε καλά, αλλά και να τους στηρίζουμε όταν η απόδοση δεν είναι και τόσο ικανοποιητική...
Το παιδί μας πρέπει να εισπράττει την αγάπη μας αυτόνομη, ολόκληρη - κι όχι σαν απόρροια των όποιων επιδόσεων του.
Πρέπει να ξέρει ότι είμαστε περήφανοι για αυτό, ανεξάρτητα από ελέγχους και βαθμολογίες.

Ας προσπαθήσουμε να μην τους εκτονώνουμε πάνω στο παιδί τα απωθημένα της δικιάς μας βαθμοθηρίας.
Ας προσπαθήσουμε να μην το πολυβολούμε με ερωτήσεις "πως έγραψες, τι σας έβαλαν, το είχες μελετήσει".
Μην το στήνουμε στα 5 μέτρα. Η ενθάρρυνση είναι η καλύτερη μέθοδος για να μας ανοιχτεί και να μας μιλήσει μόνο του.

Ας καταλάβουμε επιτέλους ότι το κάθε παιδί είναι μοναδικό, ιδιαίτερο.
Και όταν βρει το δρόμο του, η αφετηρία δεν είναι τα 20άρια του σχολείου. Η αφετηρία θα είναι η στήριξη από το σπίτι.

Ας μην ξεχνάμε ότι πρέπει να μπορέσει να επιλέξει σαν επάγγελμα κάτι που ΕΚΕΙΝΟ αγαπάει κι όχι κάτι που ΕΜΕΙΣ θέλουμε.

Καλό κουράγιο σε όλους μας! Μικρούς και μεγάλους!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom