Καλαματα και γυρω περιοχες

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Καλημερα!Το σαββατοκυριακο θα βρισκομαι Καλαματα κ ηθελα να ρωτησω τι αξιζει να δω απο εκει τριγυρω.Ειδα ωραιες εικονες απο Βαθεια αν κ δεν ξερω ποσο κοντα βρισκεται.Σκεφτομαι να επιστρεψω απο Πυλο-Μεθωνη-Κορωνη,νομιζω οτι αξιζει απο διαδρομη κ μονο...Κατι καλο για φαγητο στη Καλαματα εχετε να προτεινετε?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Βαθεια ειναι αρκετα μακρυα για ΣΒ αν και η διαδρομη μεσω Καρδαμυλης ειναι ομορφη.Αν σ ενδιαφερει βουνο,μια βολτα στον Ταυγετο αξιζει.Παραθαλασσια ακομα και η κοντινη βολτα μεχρι τις Κιτριες και τις ψαροταβερνες πανω στο λιμανακι ,ειναι μια καλη λυση.Η Καλαματα ειναι αρκετα μεγαλη για ενα διημερο.Η ιδεα για Πυλο κλπ χρειαζεται αρκετο χρονο.εχει πολλα να δεις.Η εποχη ειναι η καλλιτερη.Επισης θα προτεινα μια βολτα στο Πολυλυμνιο,ειναι πραγματικα πανεμορφο.Μια ταβερνα με τοπικο φαγητο που μαγειρευει η θεια Μαγδαληνη ειναι του Πολιτη,στην περιοχη Λεικα .στα βορεια της πολης.Φτηνα και γνησια.Υπ οψιν .παντου θα φας καλα και σχετικα φτηνα.Απο γλυκα,μονο Αθανασιου..τελεια.
Ελπιζω να εχει καλο καιρο και να περασεις ομορφα.Φιλια στην ιδιαιτερη πατριδα μου.
 

Rosa Mundial

Member
Μηνύματα
617
Likes
85
Επόμενο Ταξίδι
ελα ντε
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϋλάνδη
εγώ νομίζω ότι μπορείς να αφιερώσεις λίγο χρόνο να δεις την Πυλο και τη Μεθωνη, σαν μία διαδρομή, να κάτσεις για ένα καφεδάκι στην κάθε μια
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Θα συμφωνήσω κι εγώ με την coco...άσε τη Μάνη για άλλη φορά (Βάθεια και πέριξ) εξάλλου η Καλαμάτα είναι μεγάλη και 2 μέρες δε θα προλάβεις να κάνεις και πολλά.
+ 1 κι από μένα για τις Κιτριές ( έχει και ένα πολύ ωραίο ψαροταβερνάκι το Μίμη) καλύτερα να πας μεσημεράκι προς απόγευμα να κάτσεις κοντά στη θάλασσα και επίσης +1 για το Πολυλίμνιο αν και ίσως το ιδανικό να ήταν να πας περίοδο που να μπορείς και να βουτήξεις (αν αντέχεις το κρύο...).

Τώρα αν πάλι θες βουνό Ταύγετος και ξερό ψωμί... Αλαγονία, Νέδουσα έχουν πολύ πράσινο και επίσης και κάποιες ενδιαφέρουσες πεζοπορικές διαδρομές κατά μήκος του ποταμού Νέδοντα. Μετά την πεζοπορία στην Αλαγονία έχει κάτι ξύλινα σπιτάκια με πολύ ωραία ταβέρνα τα Σπιτάκια της Αλαγονίας λέγεται.

Όσον αφορά Πύλο, Μεθώνη, Κορώνη οκ αλλά δεν θα ήταν και η πρώτη μου επιλογή, η Κορώνη δε μου αρέσει καθόλου, η Μεθώνη αξίζει το φρούριο, η Πύλος αδιάφορη, ίσως να φταίει οτι έχω πάει άπειρες φορές και έχω βαρεθεί...
Εναλλακτικά μπορείς να πας προς Στούπα, Καρδαμύλη με την πρώτη να τη βρίσκω επίσης αδιάφορη αλλά η δεύτερη είναι σαφώς πιο γραφική και με ωραία μαγαζάκια όπως το Καφενείο του Ανδρούβιστα και την Τίκλα.

Επίσης δε θα βαρεθώ ποτέ να το γράφω... δεν νοείται επίσκεψη στην Καλαμάτα χωρίς μια βόλτα (εντάξει εγώ χτυπάω κάρτα όταν πάω) στο καφενείο ουζερί ο Πλάτανος.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Οταν λες Πλατανος εννοεις στην οδο Υπαπαντης κοντα στους Αγιους Αποστολους?
Α,και για να πας Κιτριες περνας απο το σπιτι μου..μου λειπει το ατιμο..
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Ευχαριστω πολυ παιδια!Η αποσταση ειναι κοντινη για μενα γιατι μενω Ηλεια.Θα εχω μια διανυκτερευση Καλαματα γιαυτο σκεφτηκα την επομενη να φυγω απο Μεθωνη-Κορωνη-Φοινικουντα-Πυλο.Απο Ταυγετο ειναι οντως εκπληκτικα,το εκανα προσφατα!Τις Κιτριες ομολογω οτι δεν τις ηξερα...Ο Αθανασιου βεβαιως πασιγνωστος κ φοβερος!!! :)
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Να προσθεσω οτι ανοιξε στην κεντρικη πλατεια στη γωνια πριν τα Goodies ,ενα νεο Αθανασιου,με φαγητο,καφε και γλυκα,ολοι οι οροφοι,πραγματικα πολυ καλαισθητο και η γνωστη ποιοτητα ..Οι Κιτριες ειναι η αγαπημενη μου βολτα καθε εποχη,ο δρομος δεν ειναι και τοσο καλος,λιγη προσοχη θελει,εχει πολλα ωραια μερη εκει,οπως το Πετρινο στο Ακρογιαλι..
 

dimitra_tg

Member
Μηνύματα
128
Likes
12
Ταξίδι-Όνειρο
Μαλδίβες
Θα τιμησω το νεο Αθανασιου λοιπον...
Για τι αποσταση απο Καλαματα μιλαμε για Κιτριες?
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Απο παραλιακο δρομο,μετα το Μεσσινιαν περιπου 4-5 χιλ,δηλαδη γυρω στα 6-7 απο κεντρο.Με την κινηση που εχει τωρα,το πολυ ενα τεταρτακι απο την πολη.Ειναι η ακρη,το τερμα του δρομου ..
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Οταν λες Πλατανος εννοεις στην οδο Υπαπαντης κοντα στους Αγιους Αποστολους?
Όχι...το καφενείο-μεζεδοπωλείο που λέω εγώ είναι στην Αρτέμιδος 84 λίγο πιο κάτω από τα ΚΤΕΛ, είναι από τα λίγα μαγαζιά στην Καλαμάτα που έχουν κρατήσει ''χαρακτήρα''... (αυτό που στην επαρχία τα μαγαζιά ξεφυτρώνουν το ένα πίσω από το άλλο ανέμπνευστα και με copy paste decor Γκαζιού δε μπορώ να το καταλάβω...:roll:).

Το καινούριου του Αθανασίου λέγεται Bistroteca και είναι όντως ένας αρκετά ενδιαφέρον χώρος αλλά έχει δύο αρνητικά...πήζει πολύ άσχημα προφανώς επειδή είναι το νέο hot spot και καλά της πόλης και δεύτερον έχει χάλια σέρβις...πάντως τα κοκτέηλ που τα σερβίρει σε δοχεία χημείου και στα γυάλινα από τις λάμπες πετρελαίου αξίζουν απαραιτήτως δοκιμής (προσωπικά αγαπημένο το Dorian Grey).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.064
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom