Καλημέρα από Μόναχο

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
View attachment 1145

View attachment 1146

Αυτές είναι εικόνες από το κάστρο.Λέγεται ότι είναι το πιο πολυφωτογραφημένο κάστρο στον κόσμο.Στην Ελλάδα πριν ακόμα το δω ή το μάθω το έιχα σε παζλ.
Γενικότερα το τοπίο γύρω είναι υπέροχο.Το εισητήριο νομίζω έχει 8 ευρώ.
πανεμορφο!!!, μπραβο σου!!! συνεχισε να ταξιδευεις και να ομορφαινεις το φορουμ:clap::clap::clap::clap:
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Marigoula ευχαριστουμε για τιs πληροφοριεs που σιγουρα θα φανουν χρησιμεs στουs ταξιδιωτεs τηs περιοχηs.
Οι φωτογραφιεs ειναι υπεροχεs! Βγαλμενεs απο παραμυθι :)
 

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Καλησπέρα:)
ήμουν στο Μόναχο πριν κανα δυο μήνες..από ότι είδα η marigoula σου γραψε τα βασικά.. εγώ θέλω να προσθέσω ότι μπορείς αν θες να πας στο εργοστάσιο της BMW (ξενάγηση στην παραγωγή) καθώς και στο Dachau το στρατόπεδο συγκένρωσης των Ναζι..20 λεπτά με το τρένο είναι..μαυρίζει η ψυχή σου βέβαια αλλά είναι μια εμπειρία καλή πιστεύω. Επίσης πήγα στο γήπεδο της Bayern Munchen...το πιο ωραίο γήπεδο που έχω δει..
Το Σάλτσμπουργκ απέχει περίπου 100 χλμ από το Μόναχο..
Καλά να περάσεις:clap::clap:
Παιδιά πάω Μόναχο για 6 ημέρες. Μήπως έχει κανείς να προτείνει τι αξίζει να επισκεφτώ εκεί; Κάποιος μου είπε ότι αξίζει επίσης να πάω αυθημερόν Σάλτσμπουργκ και Ινσμπρουκ.
Τι λέτε ξέρει κανείς;
 

monter

Member
Μηνύματα
130
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΡΟΛΙΝΟ-ΓΛΑΣΚΩΒΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΛΑΤΙΝΙΚΗ ΑΜΕΡΙΚΗ-Ν.ΖΗΛΑΝΔ
thanks mary ....θα σε επισκευτουμε 9 ιουνιου.
 

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Μαριγούλα διάλεξες ένα από τα ωραιότερα μέρη (κατά την γνώμη μου) στην Ευρώπη για να πας για Erasmus. Ιδίως τώρα που ανοίγουν οι μέρες πήγαινε λίγο πιο έξω προς το Chiemsee το Traunstain και το Ruhpolding. Αν πας Αυστρία το Salzburg είναι πιο εύκολο να πας από ότι το Innsbruck αλλά και τα 2 μέρη έχουν την μαγεία τους. περιμένω πως και πως για να ανέβω για το Ευρωπαϊκό τον άλλο μήνα. Το να πας βέβαια σε άλλη μπιραρία από ότι στην Paulaner στο Μόναχο κάποιοι το θεωρούν προδοσία οπότε μην το πολύ πεις παραέξω!!! :bleh::bleh::bleh:
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Λοιπόν πρώτον να πω ότι ανέφερα τα βασικά γιατί διάβασα για 6 μέρες.Το Νταχάου το έχω αναφέρει και ναι παρόλο που μαυρίζει η ψυχή σου θα συνιστούσα ανεπιφύλακτα να πας.Δεν είναι απαραίτητο να πάρεις απλό τραίνο αλλά μπορείς να πας ακάμα και με τον ηλεκτρικό σιδηρόδρομο(s-bahn 2).Όσον αφορά το εργοστάσιο της BMV και το μουσείο είναι ενδιαφέρον αλλά μάλλον αφού έχεις επισκεφτεί όλα τα υπόλοιπα...Το γήπεδο της Bayern το λεγόμενο Allianz Arena είναι ίσως όντως ένα από τα ομορφότερα στον κόσμο αλλά είναι δύσκολο να πας χωρίς μεταφορικό μέσο γιατί είναι έξω από το Μόναχο.Από μουσεία αξίζουν το Deutsches Museum(χαρακτηρίζεται ωσ το μεγαλύτερο μουσείο τεχνολογίασ στον κόσμο) μπορείς να βρεις μέσα από εκθέματα αστροφυσικής και την πρώτο βενζινοκινητήρα μέχρι πόσο ζυγίζεισ στο φεγγάρι.Εγώ μια μέρα έκατσα και σκέφτομαι να ξαναπάω.
Από εκεί και πέρα το ενυδρείο(sea life) και το μουσείο σχετικό με την Ιουδαϊκή ιστορία(judishes museum)
Σε σχέση με τις μπυραρίες τώρα η μία είναι καλύτερη από την άλλη πιστέψτε με...
Είναι μύθος εδώ αυτό σε σχέση με την Paulaner όσο είναι και με την Claudia Schiffer(οι γερμανοί δεν την θαυμάζουν όσο εμείς) Και κάτι ακόμα δεν αναφερθηκα σε μπυραρία αλλά σε εργοστασιο.Η διασημότερη μπυραρία εδώ είναι η Hofbraühaus αλλά είναι πολύ δύσκολο να την βρεις όταν είσαι ξένος-χρειαζεται ξεναγό(μπορώ να βοηθήσω)
Ελπίζω αυτή τη φορά να μην ξέχασα πάλι κάτι χτες ήμουν μάλλον ξενυχτισμένη από το 4ήμερο ταξίδι Βερολίνο...
ευχαριστώ για τις συμβουλές η Chiemsee είναι ήδη στο πρόγραμμα.Αν θέλετε περαιτέρω πληροφορίες για extreme sports πείτε μου...
όσο για τισ 9 Ιουνίου...you are welcome:)
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.858
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

travelgeek

Member
Μηνύματα
33
Likes
1
Θαυμάζουμε εμείς την Claudia Schiffer??? Αυτής οι δόξες έχουν περάσει εδώ και μια δεκαετία :haha::haha::haha:. Αν περάσω από Μόναχο τον ερχόμενο μήνα και χαθώ θα σου πω, ευχαριστώ :), αλλά πόσο δύσκολο να είναι να βρει κανείς το Hofbrauhaus am platzl?

Servus aus Athen,
 

marigoula

Member
Μηνύματα
35
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη-Βέρνη-Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα-Βραζιλία-Λατιν.Αμερ
Ε λέμε τώρα.όσο την θαύμαζαν τότε τέλος πάντων.Ειλικρινά δεν ξέρω γιατί.Οι ντόπιοι εδώ λένε ότι για τους τουρίστες είναι πολύ δύσκολο.Εγώ την ανακάλυψα πως:
ήταν γρίφος σε παιχνίδι treasure hunt που πήρα μέρος για ξένους φοιτητές,και με βοήθησαν ντόπιοι να την βρω.όσο οι υπόλοιποι Φοιτητές ψάχνανε εγώ την είχα βρει δέκα φορές.
"-Ρωτώντας πας στην πόλη..."
καλά κλασική ελληνίδα..
 
Μηνύματα
16
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Honk Kong
Ταξίδι-Όνειρο
Maurikios
Γεια σου Μαρία

Μένω και εγω στη Γερμανία και σε καταλαβαίνω οταν λες οτι το Μόναχο είναι πολύ όμορφο.
Έχεις δίκιο και επαυξανω. Εγω βέβαια μένω στη Βεστφαλία στο Ντύσσελντορφ.Δεν μπορω να παραπονεθώ, και δω πολύ όμορφα είναι!

Γενικότερα όποιος χρειαστει πληροφορίες για Γερμανια και μπορώ να βοξηθήσω, θα το κανω με μεγάλη ου χαρά!

Χαιρετω

c the strange

:clap: ok paidia kalhmera
me lene maria nai eimai kainoyria edw
eimai 21 kai exw diathesh na gurisw olon ton kosmo
auth th stigmh eimai erasmus student sto Monaxo
dialeksa auth thn polh gt einai mallon sto kentro ths eurwphs kai tha eixa prosvash se polles kentrikes eurwpaikes poleis
eimai enthousiasmenh
einai panemorfa edw
h wra einai 4:35 edw kai molis gurisa apo to frulingfest(mia giorth paromoia me thn Oktoberfest-kalutera na legotan giorth mpuras kai kefiou)
ena pragma den mporw na katalavw... esteila ena post edw na zhthsw plhrofories gia taksidi hamburg-amsterdam kai eida oti to post mou metaferthhke.
ti shmainei auto?phge kapou allou to post mou?se allo site?mhpws eimai anepithymhth edw?:(:bleh:
tschus!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.325
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom