Καλησπέρα σας!! help!

Stinkerbell14

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Ωραίο φόρουμ!
Είμαι μαθήτρια Λυκείου, η τάξη μου κανονίζει πολυήμερη εκδρομή για τον Μάρτιο.. Χωρίς να ξέρει που θέλει να πάει!!!
Δεν ξέρω καθόλου τι ακριβώς πρέπει να ψάξω, με τι επιτρέπονται τα σχολεία κλπ. Θέλω βοήθεια! Μας ενδιαφέρει το εξωτερικό..(Πράγα, Γερμανία κλπ)
Είμαστε 19 άτομα, μπορεί να διαθέσει ο καθένας μέχρι 400 ? ή και κάτι λίγο παραπάνω για τα βασικά, μπορούμε να φύγουμε από Αθήνα ή από Ηράκλειο..
Παρακαλώ να μ προτείνετε κάτι..:/
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Καλώς μας ήρθες.
Καταρχή το καθυστερήσατε λιγάκι αλλά πάλι νομίζω προλαβαίνετε.
Πολυ καλά κανετε και προτιμάτε το εξωτερικό για την εκδρομή σας.
Τα περισσότερα σχολεία που πάνε εξωτερικό διαλέγουν Ιταλία ( Καράβι + Λεωφορείο)
Επειδη είστε ομως λίγοι για λεωφορειο και επιπλέον εχετε και το Ηράκλειο - Αθήνα, μια καλή λυση θα ηταν η Τσεχία ( πιθανον η Sky Europe να χει ακομη καποιες προσφορες για το Μαρτιο). Απο κει με βάση την Πράγα ειναι ευκολη η προσβαση με λεωφορειο ή τρενο στη Δρεσδη,Καρλοβι Βαρι, Τσεσκι Κρουμλοβ ( μονοημερες) ή και Μπρατισλάβα, Μόναχο, κλπ ( διημερες)
Καλό θα ταν να απευθυνθειτε σε κάποιο ( τουλάχιστον ενα) αξιοπιστο πρακτορειο για τα οργανωτικά.
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Καλώς ηρθες στη ταξιδιάρικη παρέα μας.
:clap::welcome2:

Εδω μπορείς να βρεις τα πάντα σε ο,τι αφορα τα ταξιδια!:cool:
Αξιζει και η Βαρκελώνη, το Παρίσι, το Λονδίνο.
Για Βαρκελώνη μπορείτε να βρειτε αεροπορικά εισητήρια απο 150Ε πηγαινε ελα με clickair. πετάει και η Vueling - Vuelos baratos, ofertas de hoteles, alquiler de coches
Για Παρίσι και Λονδίνο μπορείτε και απο 80Ε να βρειτε...πετάει η Cheap flights to Spain, France, Germany, Italy and more - easyJet.com
Tα παραπάνω αφορούν πτήσεις απο Αθήνα
Οσο πιο νωρις τα κλείσετε τόσο το οικονομικώτερο!
Κοίταξε και αυτη την ακρως χρησιμη ενότητα
http://www.travelstories.gr/%F0%F1%...%E9%F4%E7%F1%DF%F9%ED-%E5%F5%F1%FE%F0%E7.html

Για διαμονή, μπορείτε να ψαξετε μεταξύ άλλων κ μεσω του Booking.com: 57000+ hotels worldwide. Book your hotel now!.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.685
Likes
50.567
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι όταν πάτε στον ταξιδιωτικό πράκτορα...να πάτε πολλά άτομα, όχι μόνο ο πρόεδρος και κανας-δυο κολλητοί. Τα πρακτορεία ξέρουν και βάζουν στα κόλπα τους προέδρους δεκαπενταμελών κλπ (λες κι αυτοί είναι αθώες περιστέρες), τους δίνουν χοντρές μίζες κι αυτοί αποκρύπτουν την πραγματική τιμή από τους υπόλοιπους. Έχω αρκετούς πρώην συμφοιτητές που δούλευαν σε ελληνικά πρακτορεία για την πρακτική τους και η τακτική είναι στάνταρ, ο ένας δουλεύει ακόμη εκεί και μας έλεγε ότι δεν υπάρχει ούτε μια εκδρομή που ο κάθε μαθητής επιβαρύνεται αρκετές δεκάδες ευρόπουλα για να πάρει ο "μάγκας" πρόεδρος τη μοτοσικλέτα που ονειρευόταν για την αποφοίτησή του. Κι οι δικοί μας μάγκες σε βάρος μας τις έβγαλαν τις virago τους. Πριν λίγα χρόνια είχε γινει χαμός σε τηλεοπτική εκπομπή με κρυφές κάμερες όπου αποκαλύφθηκε ότι ο ίδιος ο πρόεδρος των ταξιδιωτικών πρακτόρων προωθούσε τη συγκεκριμένη λογική στους υπαλλήλους του και σε διαβεβαιώ ότι δεν έχει αλλάξει τίποτε (αν είσαι εσύ η πρόεδρος...συγγνώμη για τη χαλάστρα).

Σε ό,τι αφορά τον προορισμό, καλό είναι να βρείτε πρώτα τι πτήσεις έχει από την πόλη σας για εξωτερικό. Έτσι πέφτει το κόστος, γλιτώνετε τα ντράβαλα της αλλαγής αεροδρομίων και κερδίζετε περισσότερο "καθαρό" χρόνο στον προορισμό σας. Όταν φτιαξετε αυτή τη μικρή λίστα (εύκολο πράγμα, πάρε το αεροδρόμιο και ρώτα ποιους προορισμούς εξυπηρετεί απευθείας), μετά αν θες ζητάς μια γνώμη εδώ, λέγοντάς μας περίπου και τι ενδιαφέροντα έχετε (τα φαντάζομαι δηλαδή...αλλά στο περίπου, ή τι θέλετε να αποφύγετε). Φαντάζομαι ας πούμε ότι το Άμστερνταμ δεν είναι κάτι που θα άρεσε σε γονείς και καθηγητές για να σας στείλουν και να σας συνοδεύσουν αντίστοιχα (οπότε καλή επιλογή, χαχα).

Όταν καταλήξετε σε αυτούς τους προορισμούς, σίγουρα θα βρείτε πολλές πληροφορίες εδώ κι από πρώτο χέρι μάλιστα.

Καλό είναι να γνωσοποιήσετε στον ξενοδόχο ότι είστε σχολείο. Πολλοί δε θέλουν σχολικές εκδρομές (παρότι εσείς είστε λίγα άτομα) στο ξενοδοχείο τους, ή τουλάχιστον φροντίζουν να έχουν τους υπόλοιπους πελάτες σε άλλη πτέρυγα. Θυμάμαι κάποτε στο ξενοδοχείο που δούλευα, στο διπλανό είχαν πενταήμερη και κοινωνικό τουρισμό (βλέπε: ΚΑΠΗ) ταυτόχρονα. Δε νομίζω να το εκτίμησε κανείς...

Άντε, καλό ψάξιμο και να περάσετε αξέχαστα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.040
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ωραίο φόρουμ!
Είμαι μαθήτρια Λυκείου, η τάξη μου κανονίζει πολυήμερη εκδρομή για τον Μάρτιο.. Χωρίς να ξέρει που θέλει να πάει!!!
Δεν ξέρω καθόλου τι ακριβώς πρέπει να ψάξω, με τι επιτρέπονται τα σχολεία κλπ. Θέλω βοήθεια! Μας ενδιαφέρει το εξωτερικό..(Πράγα, Γερμανία κλπ)
Είμαστε 19 άτομα, μπορεί να διαθέσει ο καθένας μέχρι 400 ? ή και κάτι λίγο παραπάνω για τα βασικά, μπορούμε να φύγουμε από Αθήνα ή από Ηράκλειο..
Παρακαλώ να μ προτείνετε κάτι..:/
Η Easyjet ξεκινάει 31 Μαρτίου τις απευθείας πτήσεις από Ηράκλειο για Λονδίνο (και πιο μετά θα έχει και για Μάντσεστερ και για Βερολίνο). Επίσης στο Ηράκλειο πετάνε και άλλες εταιρίες χαμηλού κόστους (π.χ. Germanwings). Επειδή όμως όλες οι εταιρίες αυτές δε συνεργάζονται άμεσα με πρακτορεία αλλά πουλάνε απευθείας στον πελάτη, πρέπει να το ψάξετε μόνοι σας.
Μπορεί να μην του φαίνεται, αλλά το αεροδρόμιο του Ηρακλείου είναι το δεύτερο σε επιβατική κίνηση στην Ελλάδα (http://en.wikipedia.org/wiki/Busiest_airports_in_Europe_by_passenger_traffic) .
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.871
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλα κ αξεχαστα να περάσετε!:clap:
αυτα που σου ειπε ο Γιώργος ειναι πολύ πολύ χρησιμα!:cool:

αν ενδιαφερθειτε για Γερμανία για Ηρακλειο εχει πτησεις
και η germanwings και η airberlin...
Λεπτομέρειες θα βρειτε στα σαιτ των εταιριών!
επίσης στην germanwings υπαρχει η δυνατοτητα για ομαδικο booking.
Booking: Group booking - request for min. 10 persons
 

Leftris B

Member
Μηνύματα
1.784
Likes
1.111
Επόμενο Ταξίδι
τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
japan
Ωραίο φόρουμ!
Είμαι μαθήτρια Λυκείου, η τάξη μου κανονίζει πολυήμερη εκδρομή για τον Μάρτιο.. Χωρίς να ξέρει που θέλει να πάει!!!
Δεν ξέρω καθόλου τι ακριβώς πρέπει να ψάξω, με τι επιτρέπονται τα σχολεία κλπ. Θέλω βοήθεια! Μας ενδιαφέρει το εξωτερικό..(Πράγα, Γερμανία κλπ)
Είμαστε 19 άτομα, μπορεί να διαθέσει ο καθένας μέχρι 400 ? ή και κάτι λίγο παραπάνω για τα βασικά, μπορούμε να φύγουμε από Αθήνα ή από Ηράκλειο..
Παρακαλώ να μ προτείνετε κάτι..:/
σας βλέπω στο τέλος να πηγαινετε εκδρομή καμμιά πενηνταριά (θα πάρετε και τους μεταξεταστέους μαζί) μιάς κι εδώ που ήλθες με ένα τσακ μαζεύονται μιλούνια άμα είναι για εκδρομή οπότε όσοι θέλουν να σηκώσουν χέρι ή χέρια
:clap:
 

CakeNet

Member
Μηνύματα
2.065
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
-
Επίσης μπορείτε να ρίξετε μια ματιά στην Willkommen an Bord - g που πετάει από και προς Ηράκλειο προς αρκετές γερμανικές πόλεις...αν και οι περισσότερες πτήσεις ξεκινούν τον Απρίλιο και κάποιες τον Μάϊο... και εδώ μπορείτε να κάνετε ομαδική κράτηση.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
αχ..ποσο σας ζηλευω..!εμεις την ειχαμε βγαλει κλασικα στην ροδο..δεν περασα ασχημα(ισα ισα), αλλα να, αλλο ροδος, αλλο εξωτερικο!χαιρομαι πολυ που τα σχολεια εχουν αρχισει να κανουν τις εκδρομες αυτες στο εξωτερικο!!περυσι τον μαρτιο που ημουν στην βιεννη μου εκανε εντυπωση το ποσα ελληνικα σχολεια συναντησα!πιανοντας κουβεντα με τα παιδια, εμαθα οτι η εκδρομη τους περιελαμβανε βιεννη, πραγα, μπρατισλαβα!για εμενα ειναι πολυ καλη επιλογη ενα τετοιο ταξιδι!ομως, δυσκολο να κλεισετε μονοι σας εισιτηρια!καλυτερα να απευθυνθειτε σε ενα πρακτορειο, ολοι μαζι, δεν ειστε πολλοι αλλωστε!η οργανωση ενος ταξιδιου ειναι δυσκολη υποθεση και δεν ξερω και τι εμπειρια ή τι ευχερεια χρονου για να ασχοληθειτε με την ολη διοργανωση εχετε!οι καθηγητες σιγα να μην ασχοληθουν, οποτε...!!
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Οι σχολικές εκδρομές υπόκεινται σε κανονισμούς αν δεν κάνω λάθος.
Πρέπει η εκδρομή να έχει εκπαιδευτικό περιεχόμενο για να έγκριθει.
Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να οργανώσετε πολύ καλά την εκδρομή και να φτιάξετε ένα πλήρες πρόγραμμα πέντε ημερών (οι εκδρομές στο εξωτερικό επιτρέπεται να είναι εφταήμερες καθώς οι δύο ημέρες δίνονται ως οδοιπορικά).
Επειδή είστε γκρουπ ανήλικων σε επίσημη εκπαιδευτική εκδρομή σε ξένη χώρα νομίζω ότι πρέπει έχετε μαζί σας τοπικό ξεναγό (προσοχή όχι τουριστικό οδηγό!) που θα αναλάβει να σας δείξει την πόλη, τα μνημεία, μουσεία, και γενικά όλα τα αξιοθέατα του μέρους που θα επισκεφτείτε.
Προσέξτε όλα όσα είναι απαραίτητα να τηρηθούν κατά τη διάρκεια της εκδρομής πριν παρουσιάσετε το πρόγραμμά σας προς έγκριση.
Το καλύτερο θα ήταν να απευθυνθείτε σε ένα τουριστικό γραφείο της πόλης σας που να ειδικεύεται σε εκδρομές εκπαιδευτικού χαρακτήρα.
Συνήθως, τα τουριστικά γραφεία δεν συνεργάζονται με τις low cost εταιρείες (όπως πολύ σωστά ανέφερε ο taver) αλλά αν ζητήσετε από τον τουριστικό σας πράκτορα να σας κλείσει εισιτήρια με κάποια low cost εταιρεία και να βάλει ένα καπέλο 5 ή 10 ευρώ σε κάθε εισιτήριο δεν νομίζω ότι θα έχει πρόβλημα. Αυτός θα κανονίσει και όλα τα υπόλοιπα και θα προσέξει τις λεπτομέρειες που ίσως ξεφύγουν σε εσάς λόγω της απειρίας σας.

Όσον αφορά τις πόλεις η Πράγα είναι καλή περίπτωση γιατί είναι μικρή, κουκλίστικη και ιδανική για παρέες που θέλουν να περάσουν καλά.
Αλλά αυτό το "μικρή" είναι ένα πρόβλημα καθώς τα αξιοθέατά της τα γυρίζει κάποιος σε μια ημέρα και εσείς πρέπει να γεμίσετε ένα πρόγραμμα πέντε ημερών. Άρα πρέπει να βγείτε εκτός Πράγας κάτι που θα αυξήσει το κόστος της εκδρομής. Επίσης, δεν είναι και ιδιαίτερα φθηνή πόλη κατά την άποψή μου πάντα.
Το Λονδίνο και η Ρώμη που είναι ιδανικές περιπτώσεις πόλεων εκπαιδευτικού χαρακτήρα είναι πανάκριβες τόσο σε εισιτήρια την εποχή που θα πάτε όσο και σε διαμονή, φαγητό και κτλ.
Θα προτείνω Βερολίνο που είναι φθηνό σε διαμονή, μπορεί να σας καλύψει το πρόγραμμα των πέντε ημερών αν βάλετε και την εκδρομή στο Πότσδαμ μέσα (που δεν πρέπει να το χάσετε) και η σύγχρονη ιστορία του είναι σαφώς πολύ πιο σημαντική από της Πράγας. Συν το γεγονός ότι φέτος συμπληρώνονται 20 χρόνια από την πτώση του τείχους και οργανώντονται συναυλίες, πολιτιστικές εκδηλώσεις κτλ. στην πόλη κατά τη διάρκεια όλου του έτους.
Ψάξτε το λίγο αλλά μην αργείται πολύ και να περάσετε πολύ- πολύ όμορφα όπου και αν πάτε τελικά!
 

manolism

Member
Μηνύματα
387
Likes
1.779
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Θα συμφωνησω με τον Yorgos σε αυτα που ειπε!!
Απο την στιγμη που ειστε λιγα ατομα προτιμοτερο ειναι να πατε μονοι σας παρα με πρακτορειο. Οι πληροφοριες που σας εχουν παραθεσει τα παραπανω μελη ειναι αρκετες ωστε να ψαξετε να βρειτε που θελετε να τα πατε και να ειναι μεσα στα οικονομικα πλαισια που εχετε βαλει. Ομως θα πρεπει να γινει σε συνεργασια με τους καθηγητες που θα παρουν μερος για να βγαλετε και το προγραμμα. Τωρα για το αν θα εχει εκπαιδευτικο χαρακτηρα η εκδρομη κλπ κλπ δεν το ξερω αλλα εαν παιζει κατι τετοιο τοτε η Πραγα ειναι απο τους ιδανικοτερους προορισμους καθως εχει παρα πολλα να δειτε!! Αλλα πρεπει να βιαστειτε καθως ο Μαρτιος ειναι πολυ κοντα! ;)
 

marydim

Member
Μηνύματα
1.631
Likes
410
Επόμενο Ταξίδι
Μεσόγειος
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος Αγ. Ιακώβου-Ισπανί
Και κάτι πολύ σημαντικό που ξέχασα!
Για να κλείσετε μόνοι σας εισιτήρια με low cost εταιρεία και ξενοδοχείο (ειδικά αεροπορικά εισιτήρια) πρέπει να διαθέτετε πιστωτική κάρτα.
Επειδή είστε ανήλικοι ή κοντά στα 18 δεν νομίζω ότι έχει κάποιος από εσάς πιστωτική.
Άρα πρέπει να βρείτε κάποιον γονιό που πρέπει να καλύψει με την πιστωτική του τα έξοδα των εισιτηρίων του αεροπλάνου και για τα 22 άτομα (19 οι μαθητές και 3 οι καθηγητές).
Εδώ ομολογώ ότι αρχίζουν λίγο τα δύσκολα!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.980
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom