Σερβία Καλιο Σερβία και στο χέρι παρα Λάος και καρτερι

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Ο τιτλος ειναι αφιερωμενος στο συνταξιδιωτη μου, Μ. καθως προσπαθουσα καιρο να τον πεισω να παμε Σερβια και επεμενε οτι θελει να κρατησει χρηματα για ενα ταξιδι μακρυνο στο Λάος και τις γυρω χωρες....
Ταξιδι που τελικα φετος δε θα γινει, αλλα ευχομαι καποια στιγμη να το υλοποιησει και κατα προτιμηση μαζι μου!!!

Ηταν παρασκευη 25η Μαρτιου και βρισκόμασταν στη Θεσσαλονικη....Οι μαλαματίνες ειχαν αρχίσει να επιδρουν αισθητα πανω μου και το google earth ανοικτο στον υπολογιστη μου με προκαλουσε!!!!! .Δε μου λες λεω στον Μ , ζουμαρωντας ταυτοχρονα στη Σερβια, θυμασαι που λεγαμε να παμε το φεβρουσριο Βελιγραδι και σταματησαν τα τρενα...???δε παμε τωρα σε καμια δεκαρια μερες? Περιμενα οτι θα με κοροιδεψει , θα μου πει για αλλη μια φορα οτι ειμαι μια ταξιδιωτικη στριγκλα που συνεχεια θελω να παω καπου και οτι δεν παμε για να παμε Λαος το καλοκαιρι και ετοιμαζόμουν να αμυνθώ, να επιχειρηματολογησω υπερ του ταξιδιου, οταν ακουω, οκ αλλα δε παμε σε δεκα μερες φεύγουμε μεθαύριο, μετα εχω εργασια να παραδοσω.....
α και εννοειται θα παμε οικονομικα , πρεπει να κρατησουμε χρηματα για κανα μεγαλο ταξιδι αργοτερα....:haha: Μπαινω στο ιντερνετ, βρισκω λεωφορειο να φευγει τη τριτη και επιστροφη κυριακη ξημερωματα με 80 ευρω...τελειο λεω , φυγαμε!!!! παει η κατάρα του Λάος σκεφτομαι μέσα μου...

Και εκει που χαιρομαι συνειδητοποιω οτι η πολυαγαπημένη μου Πενταξ κ-χ ,φωτογραφικη μηχανη εχει μεινει στο σπιτι στην Αθηνα....χωρις αυτη δε παω πουθενα λεω στον Μ, για αυτο την αγορασα , δεν την εχω παρει ακομα σε ταξιδι...πεταγομαι αθηνα να τη παρω...Εισαι τρελη μου λεει καθως τον χαιρετουσα και ετρεχα προς το σταθμο των τρενων την αλλη μερα....Σαββατο απογευμα ειχα φτασει Αθηνα, οπου μετα απο μια επισκεψη σε σπιτι αγαπημενων φιλων μου υπενθυμιζουν οτι θα βρισκονται Βουδαπεστη την ιδια βδομαδα...Τηλεφωνω στον Μ και ερωτω ..αφου βρε παιδι μου εκεινη η βουδαπεστη 7 ωριτσες ειναι με το τρενο απο Βελιγραδι, δε παμε και προς τα εκει να κανουμε ενα surprise? Παλι βρισιδι περιμενα αλλα αντιθετως ενθουσιαστηκε....! διπλη χαρα για μενα!

Δευτερα βραδυ φτανω στο σταθμο της Θεσσαλονικης με τη φωτογραφικη μηχανη και ενα χαμογελο στα χειλη...Κλεινουμε λεωφορειο, αναχωρηση μονο και τρεχουμε για βαλιτσες και τελευταιες ετοιμασιες.... Στη συνεχεια διασκεδαζουμε σε στοα της πολης υπο τους ηχους των trio Balcano…Eτσι για να μπαίνουμε καλύτερα στο κλίμα....

Ειχε ερθει η ωρα να επισκεφτω τα μερη του πολυαγαπημενου μου Εμιρ Κουστουριτσα....!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Το λεωφορειο εφευγε γυρω στις δεκα το βραδυ απεναντι απο τα δικαστηρια στη θεσσαλονικη....Φτανουμε εκει μιση ωρα νωριτερα και παιρνουμε τα εισιτηρια μας...Βλεπω οτι δε γραφει θεσεις πουθενα....Ρωταω τη κοπελα, μου λεει οτι το λεωφορειο ερχεται απο αθηνα, κανει ενα διαλλειμα, μπαινουν πρωτοι οσοι ηδη καθονταν και μετα οπου βρειτε...Ωχ σκεφτομαι, ποτε δε βρισκουμε ετσι...Η ωρα της επιβιβασης ειχε ξεκινησει και πραγματικα βγηκα σωστη, το λεωφορειο γεματο και πουθενα να κατσουμε παρεα... Το λεωφορειο επισης ηταν αρκετα παλιο, καθισματα υπερβολικα στενα και κοντα ακομα και για το δικο μου μποι...Σηκωσαμε μια κυρια κουνησαμε εναν αλλο και τελικα βρεθηκαμε μαζι...

Απο τη πρωτη στιγμη επικρατουσε μια ευθυμια...Παρατηρουσα τους επιβατες, η πλειοψηφια ηταν Σερβοι και χαιρομουν για αυτο, εμπαινα περισσοτερο στο κλιμα της χωρας...Το ματι μου περνει και 2-3 ελληνες μαλλον για τουρισμο και αυτοι..

Σε περιπου μια ωρα ειμασταν στα συνορα ...Ελεγχος διαβατηριων και ταυτοτητων με ταυτοχρονο μισαωρο διαλλειμα....Περναμε στη π. Γ.Δ.Μ. ξανα ελεγχος διαβατηριων, αυτη τη φορα χωρις καθοδο απο το λεωφορειο....περιπου 1 ωρα μετα το λεωφορειο ξεκιναει..,ωραια σκεφτομαι αλλα τσαμπα χαρηκα..Φτανουμε σε ενα κτιριο duty free και ολο το λεωφορειο εξαφανιζεται...μενουμε μονοι μας μεσα και περιμενουμε...κανα εικοσαλεπτο μετα ερχεται ο πρωτος κρατωντας 2 μπουκαλια...και δευτερος και τριτος, οι περισσοτεροι κουβαλωντας αλκοολουχα ροφηματα....Σκεφτομαι για δωρακια αλλα στη συνεχεια καταλαβα οτι ειχα κανει λαθος...

Στη συνεχεια καναμε μια περιεργη σταση για να δωσουμε καποια δωρα απο τα duty free σε ενα αστυνομικο αμαξι στη μεση της ερημιας και το ταξιδι συνεχιστηκε...

Το πρωτο πραγμα που μου εκανε εντυπωση μπαινωντας στη π.Γ.Δ.Μ. ηταν τα αμετρητα καζινο που απευθυνονταν κατα κυριο λογο σε ελληνες...και αυτο ηταν εμφανες τοσο απο τις ελληνικες ονομασιες, αλλα και απο τα αυτοκινητα με ελληνικες πινακιδες που εμπαιναν στη χωρα και βρισκονταν παρκαρισμενα περιξ των καζινο! Σκεφτηκα φευγαλαια ποσο ειρωνικο ειναι που καποιοι απο αυτους και καλα τα εχουν με τους σκοπιανους αλλα κατα τ'άλλα δε τους πειραζει να συντηρουν την οικονομια αφηνωντας ματσο λεφτα εκει... Για να μη παρεξηγουμαστε εγω δεν εχω προσωπικα θέμα ,με τις αποψεις και πραξεις του καθενος, για τη γελοιοτητα της φασης το λεω απλα..

Τα ροφηματακια λοιπον , αυτα τα αλκοολουχα που αναφεραμε παραπανω, ηταν για την ωρα του ταξιδιου και μετα απο καποια ωρα μια ιδιαιτερη ευθυμια ειχε πιασει τους περισσοτερους μεσα....Ιδιως 2 αντρες που καθονταν πισω μας ειχαν δωσει ρεσιταλ..Ακουγαμε τραγουδια λαικων αηδων με μονολεκτικα ονοματα, κοροιδευαν εναν ελληνα για την ομαδα του και διαφορα, απαντουσε αυτος, τραγουδια ξανα..να πειραζουν κοπελιες τα αγορια, αυτες να χαχανιζουν....Ενιωθα πως πηγαινα πενταημερη....

Το γλεντι συνεχιστηκε μεχρι τις 3 το βραδυ περιπου , που περασαμε τα συνορα της Σερβιας αυτη τη φορα με γρηγορες διαδικασιες..Βεβαια μετα τα συνορα καναμε σταση σε ενα καφε οπου η μεγαλη πλεον λεωφορειοπαρεα αφου κατεβασε σφηνακια ηπιε καφεδες ....Ετσι μετα τα πραγματα σιγα σιγα ησυχασαν και ειπαμε να ριξουμε εναν υπνακο...ελα ντε ομως που ο ενας απο τους φιλους στην ακριβως πισω θεση ειχε φαει σκαλωμα με εναν στιχο...ετσι οπως αραζε και κοιμομασταν, σηκωνοταν τραγουδαγε τον στιχο « ελα και παμε» χωρις συνεχεια και ξανακοιμοταν...Μετα απο ενα δεκαλεπτο το ιδιο... δεν καταλαβαινα πιο ηταν αυτο το τραγουδι γιατι ποτε δεν πηγαινε παρακατω αλλα εμαθα οτι ειναι του Νικου Βερτη το ελα και παμε....

Κατα τις 6.30 το πρωι φτασαμε στο Βελιγραδι..Κατεβαινωντας απο το λεωφορειο παρατηρω οτι πολλα απο τα βραδινα μπουκαλια ειναι αδεια ...και σκεφτομαι μ΄αρεσουν αυτοι οι ανθρωποι, στη σωστη χωρα ηρθα !
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.529
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ονειρεμένο Ταξίδι
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Ωραια μου φαινεται! και μετα, και μετα;
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
σερβια!!!τελεια!!για πες κι αλλα..

εχω βαρεθει να κοιταζω αεροπορικα για βελιγραδι και να τα βρισκω πανακριβα..μια χαρα λυση το πουλμαν!
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.419
Likes
7.758
(1) Εσύ??? Σε χώρες που δεν απαιτούνται εμβόλια???
(2) Γι' αυτό που λες σχετικά με τους έλληνες και τα καζίνο... Να 'ξερες πόσοι κύπριοι στέλνουν βιογραφικά σε τούρκικες εταιρείες...

Περιμένω τη συνέχεια!!!
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
(1) Εσύ??? Σε χώρες που δεν απαιτούνται εμβόλια???
(2) Γι' αυτό που λες σχετικά με τους έλληνες και τα καζίνο... Να 'ξερες πόσοι κύπριοι στέλνουν βιογραφικά σε τούρκικες εταιρείες...

Περιμένω τη συνέχεια!!!
για το (1) εχεις δικιο....ζητω ταπεινα συγνωμη...αλλα εχω ελαφρυντικο..ατιμη ανεργια...που να βρω μαζεμενα 600 που εχει τωρα το εισιτηριο προς BKK :haha:
(2) εγω δεν εχω προβλημα με κανεναν...απλα δε μπορω μετα να ακουω μ@8#%ιες περι ονομασιων και ελληνικης ανωτερης καταγωγης....:rolleyes: τελοσπαντων

(ασχετο : πλακα εχει το νεο αβαταρ σου!!! )
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
σερβια!!!τελεια!!για πες κι αλλα..

εχω βαρεθει να κοιταζω αεροπορικα για βελιγραδι και να τα βρισκω πανακριβα..μια χαρα λυση το πουλμαν!
φανταζομαι απο αθηνα. Τοτε τα ειχα βρει μολις 108 απο θεσσαλονικη με Jat αλλα ηθελα την οδικη εμπειρια .....:D:D:D
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
κούβα και ινδία
φανταζομαι απο αθηνα. Τοτε τα ειχα βρει μολις 108 απο θεσσαλονικη με Jat αλλα ηθελα την οδικη εμπειρια .....:D:D:D
ναι, απο αθηνα..:(
σοβαρα??προτιμησες το πουλμαν??:roll:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Ααααα, τέλεια Σερβία ! Και με αυθόρμητο τρόπο , γράφε γράφε ! Καλά το πας !
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ειρηνικος ..παντου
Και γω περιμενω τη συνεχεια.
Τωρα δα σκεφτομαι τι τεραστια χαζομαρα καναμε τον ενα χρονο που ζουσαμε Θεσσαλονικη.
Επρεπε να γυρισουμε ολα τα Βαλκανια.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
Βελιγράδι μια πρώτη βόλτα

Το λεωφορειο μας αφησε σε στη πλατεια Slavija σχετικα κοντα στο σταθμο των τρενων....Φτάσαμε μεν στο Βελιγράδι, αλλα ειχαμε 3 ωρες ελευθερες καθως ο κυριος που ειχε το χοστελ που είχαμε κλεισει δε μπορουσε να μας δεχτει πριν τις δεκα....Αποφασιζουμε λοιπον αφου αναζητησουμε τραπεζα για να χουμε και ρευστο, να τριγυρισουμε οτι μπορουμε στη πολη... Εδώ να πω οτι το νόμισμα της Σερβίας είναι το σερβικό δηνάριο ( περίπου 100 δηνάρια = 1 ευρω).

Ειμασταν αγρυποι, λιγο κουρασμενοι και ειχαμε και πραγματα στη πλατη, ευτυχως οχι πολλα, αλλα θελαμε μα αξιοποιησουμε αυτες τις ωρες...

Κατηφορισαμε την οδο Νemanjina προς το σταθμο των τρενων και στο αριστερο μας χερι βλεπουμε πληθος κοσμου να περιμενει έξω απο μια Pekara…
Pekara λεγεται ο φουρνος στα σερβικα, βρίσκονται σε κάθε γωνιά και πραγματικα οι φουρνοι στη Σερβια ειναι γαστρονομικοι παραδεισοι καθως εχουν πληθος αλμυρων και γλυκων σκευασματων για ολα τα γουστα, απο κρουασάν με κεράσι ως πίτες με περίεργα τυριά και μανιτάρια, μπουρέκια με διάφορες γεμίσεις, δε ξερω εγω ενθουσιαστηκα.... Οι τιμες αυτων κυμαινονται αναλογα με τα υλικα και το μαγαζι απο 40 δηναρια ως και 200... Περιττο να σας πω οτι δοκιμαζα καθημερινα 2-3 πραγματα απο φουρνους ....

Προχωρωντας προς το σταθμο στην ιδια οδό βρίσκονται πολλά κρατικά κτίρια....


Αναμεσά τους και τα βομβαρδισμενα κτιρια που στεκονται ακομα έρημα θυμιζωντας σε ολους τη βαρβαροτητα του πολεμου... Είναι τα 2 αντικρυστά κτίρια του Υπουργείου Άμυνας, σχεδιάστηκαν από τον αρχιτέκτονα της Σερβίας, Νίκολα Dobrovic και χτίστηκαν το 1963 . Βομβαρδίστηκαν το 1999 κατά τη διάρκεια τω πολυημερων αεροπορικών επιδρομών του ΝΑΤΟ... Πραγματικα σε αγγιζει πολυ η εικονα αυτη, ειδικά αν αναλογιστείς πόσο πρόσφατο γεγονός είναι . Τη πρωτη φορα που περασα αισθανθηκα ασχημα να τα φωτογραφισω σαν αξιοθεατο μπροστα στους μόνιμους κατοικους και πιθανά αυτόπτες μάρτυρες των γεγονότων...τελικα το ξεπερασα τη τελευταια μερα και ετσι εχω μια φωτο....


Προχωρησαμε προς το σταθμο των τρενων και βγαλαμε εισιτηριο για Βουδαπεστη για το επομενο βραδυ...Η τιμη του ηταν 27 ευρω, μετα επιστροφη απλη θεση , περιπου με τη διπλάσια τιμή εκλεινες και κουκετα, πραγμα το οποιο δε καναμε (ειπαμε οικονομικη εξόρμηση, αφαιρουμε απο τις πολυτέλειες )

Στη συνεχεια περπατησαμε προς το κεντρο της πολης και τη περιοχη Starigrad… Το όνομα της σημαίνει παλιά πόλη...Στη περιοχή συναντάς πολλά μουσεία.Εκει βρισκεται επίσης και ενας απο τους γνωστοτερους δρομους του Βελιγραδιου η Skadarska...Ειναι μια πεζοδρομημενη οδος ,κατα κάποιο τρόπο ο μποεμ δρομος του Βελιγραδιου οπου μπορεις να βρεις πολλα μικρα μαγαζακια αλλα και πιο καλλιτεχνικους χωρους .

Η ιστορία της περιοχής ξεκίνησε στη δεκαετία του 1830 ,με τον οικισμό των Τσιγγάνων στο εγκαταλελειμμένο χαρακώματα μπροστά από τις επάλξεις. Το 1854 οταν γινοταν το νεο σχέδιο πόλης του Βελιγραδίου, οι καλύβες των Τσιγγάνων είχαν αντικατασταθεί από νεα κτίρια από τούβλα στα οποία τεχνίτες, υπαλληλοι και άλλοι χαμηλόμισθοι ειχαν μετακομισει.. Ολόκληρη η περιοχή αναφέρεται ως η συνοικία των τσιγγάνων μέχρι το 1872, όταν ο δρόμος παίρνει το νεο του ονομα απο την πολη Skadar.H περιοχή άρχισε να αποκτά τον μποέμ χαρακτήρα της κατά τις τελευταίες δεκαετίες του 19ου αιώνα και ιδιαίτερα μετά το 1901, όταν το γνωστό τότε πανδοχείο Dardaneli κατεδαφίστηκε και οι επισκέπτες του, εξέχοντες συγγραφείς και ηθοποιοι κινήθηκαν κατα τα πανδοχειa της.
Η σημερινη Skadarska με τη γυρω περιοχή, αποτελεί ενα τουριστικό αξιοθέατο του Βελιγραδίου. Περιλαμβάνει γνωστά εστιατόρια, ξενοδοχεία, γκαλερί τέχνης, αντίκες και καταστήματα σουβενιρ , καθώς και το σιντριβάνι Sebilj.




Η αληθεια ειναι οτι οι ταβερνες και τα καφε που ειδα δεν με ενθουσιασαν ιδιαιτερα αλλα ο δρομος αφηνε μια ωραια αισθηση ...Καθως προχωρουσαμε παρατηρησαμε μεγαλες ζωγραφιες στους τοιχους που εδεναν αρμονικα με τα παλια σπιτια χαριζωντας μας ωραιες εικονες... Αφου φωτογραφισα τα ομορφα ζωγραφισμενα κτιρια κατευθυνθηκαμε προ τη λεωφορο Krajha Aleksandra.

Εκει αναμεσα σε αρκετο πρασινο βρισκονται πολλα σημαντικα κτίρια οπως το κτίριο της Βουλης, το οποιο ηταν σκεπασμενο με σκαλωσιές οποτε καλυτερα δειτε το απο εδω

National Assembly of Serbia - Wikipedia, the free encyclopedia

η εκκλησια του Αγιου Μάρκου , αλλα και πολλα μεγάλα ξενοδοχεία...


Μερικές αρχικές εντυπώσεις για τη πολη του Βελιγραδίου...

Ηταν η ώρα που ο περισσσότερος κόσμος πήγαινε στις δουλειές του και παρατήρησα οτι (σε αντίθεση ιδίως με την Αθήνα και τη Θεσσαλονίκη ) επικρατούσε μια ηρεμία στο κεντρο της πόλης.Ούτε κορναρίσματα , ούτε υπερβολική κίνηση, ούτε εκνευρισμός στο πρόσωπο του κόσμου.Στις διαβάσεις σταματούσαν όλοι, κανείς δεν φαινόταν ανχωμένος να φτάσει κάπου..

Τα κτίρια της πόλης άλλα μοντέρνα, άλλα κλασσικά , άλλα επηρεασμένα απο την δυτικοευρωπαική αρχιτεκτονική, άλλα με κουμουνιστικές επιρροές....¨Ολα όμως είχαν μια γκρί μαυρη μουντή απόχρωση, δίνοντας μια ρομαντική θλίψη στη πόλη ..Στο φαντασιόπληκτο μυαλό μου φαντάστηκα οτι η έντονη μαυρίλα προερχόταν απο την εποχή των βομβαρδισμών όταν ο Μ. Με προσγείωσε λεγωντάς μου είδες τι κάνει η μόλυνση απο τα πετρελαιοκίνητα αμάξια....Εγω δεν έχω ιδέα πόσο μολύνει τι, ούτε για αμάξια, οπότε τον πίστεψα..

Τρίτη παρατήρηση είναι το πόσο σε ξεγελάει ο χάρτης....¨ολα φαίνονται κοντά αλλα στη πραγματικότητα το Βελιγράδι έχει αρκετές ανηφόρες και κατηφόρες ...

Τελευταία και ευχάριστη παρατήρηση ήταν το αρκετό πράσινο...Και στους δρόμους έβλεπες παντού δέντρα αλλα και σε ελευθερους χώρους...Και ακόμα δεν είχα δει τιποτα...

Η ώρα ειχε φτάσει δεκα , κουρασμενοι απο το συχνά ανηφορικό περπάτημα και αφου είχαμε τριγυρίσει αρκετούς δρόμους, κατευθυνθήκαμε προς το χοστελ...Εκει μπορώ να πω οτι το δωμάτιο ήταν για τη τιμή του θησαυρός , πεντακάθαρο ,κουκλιστικα διακοσμημένο. Το κοινόχρηστο μπάνιο ήταν καλύτερο και απο το δικό μου, ενω η κουζίνα είχε τα πάντα...Αν αναζητήσει κανείς χόστελ στο Βελιγράδι το συστήνω ανεπιφύλακτα...

Είχε έρθει η ώρα για ένα δροσιστικο μπανάκι και λίγη ξεκούραση πριν βγούμε για μια δευτερη καλή εξόρμηση!
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ονειρεμένο Ταξίδι
Στα πέντε σημεία της Γης
Ζυλεύω Βελιγράδι τρελλά!!! Για πάμε παρακάτω κυρία μου..:rolleyes:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.589
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom