shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Γειααααα! Τέλειωσε η εξεταστική και είπα να ξαναμπώ στους ρυθμούς του travelstories....Λοιπόν αν και υπάρχουν κάποια παρόμοια θέματα (αν υπάρχει και αλλού ή αν καταντά κουραστικό σβήστε το οκ) έχω ξεκινήσει από τώρα να σκέφτομαι για το καλοκαίρι περίπου μέσα Ιουλίου..2 άτομα εγώ με το αμόρε, χωρίς αυτοκίνητο και μπάτζετ ψιλοπεριορισμένο...(δλδ για αεροπορικά+ξενοδοχείο γύρω στα 500ε το άτομο)...Στο μυαλο μου έχω κάποιες πόλεις υπόψιν και θα ήθελα να με βοηθήσετε αν είναι οκ ή αν δεν βγαίνει με τίποτα ο προϋπολογισμός...Λοιπόν 1)Βαρκελώνη 2)Παρίσι 3)Μιλάνο-Βενετία 4)Φλωρεντία..Αν έχετε και κάποια άλλη πρόταση καλοδεχούμενη! Ευχαριστωωωωωώ!
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Το Παρισι ξεχνα το... και τα λεφτα ειναι καπως λιγα και η εποχη δεν ειναι καταλληλη.
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Πόσες μέρες θες να μείνεις;
Ξεκίνα με την αναζήτηση αεροπορικών και βλέπεις.
Για Παρίσι και εγώ τα κόβω λίγα τα χρήματα, όπως και για Μιλάνο-Βενετία, αν μιλάμε για διαμονή στη Βενετία.
Για Φλωρεντία θα πρότεινα να το αφήσετε για άλλη φορά και να έχετε και αυτοκίμητο, ώστε να κάνετε καμία εκδρομή στην Τοσκάνη.
Οπότε μάλλον κλίνω προς Βαρκελώνη.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Μια Βαρκελωνη και απο μενα..και λογω οικονομικων και λογω καιρου,
ειναι πιο νεανικος και πιο "καλοκαιρινος" προορισμος, θα μπορεσετε να κανετε και κανενα μπανιο αν σας ενδιαφερει , ενω στους υπολοιπους αποκλειεται (εκτος αν πατε για βουτια στη λιμνοθαλασσα στο Λιντο).

Βενετια και Παρισι, tres chique αλλα πολυ ακριβη διαμονη και ζωη γενικοτερα

Ψαχτειτε απο τωρα για φθηνα εισιτηρια (πχ vueling)
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας! 1) Από Θεσσαλονίκη είμαι.....2) Γύρω στις 5-6 μέρες θα κάτσουμε φαντάζομαι....
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα

xalara

Member
Μηνύματα
217
Likes
665
Επόμενο Ταξίδι
Αndromeda
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-bora
σαν φοιτητής κανένα ταξίδι εντός ευρώπης δεν μου κοστισε πάνω απ'οσα είπες, εκτός αν ξεπέρναγε τις 10 μέρες.
1)Αρχικά τελείωσα τους προορισμούς της easyjet μετα έπιασα skyeurope και πλέον προσφορές απο μη lowcost εταιρείες έτσι το αεροπορικό βγαίνει κοντα στα 100-150

2)διαμονή σε χόστελ έχει και δίκλινα.Ακόμα ,όταν πάω με το αμόρε μοιράζω τις μέρες και μένουμε πχ 3 μέρες couchsurfing και 3 μέρες σε καλό ξενοδοχείο (μαρέσει πολύ αυτός ο τρόπος)

τώρα για την περιπτωση σου αφού θες ευρώπη

1)μεσόγειος θ'εχει πολύ ζέστη αλλα Ρώμη και Βαρκελωνη είναι must.

2)καλοκαίρι μ'αρεσε πολύ η γερμανια αυστρια σλοβακία.

3)Ιταλία αν δεν βρίσκεις φτηνά πάρε πλοιο από πάτρα. Αν και για φοιτητές η καμπίνα έχει απαγορευτική τιμή ,άρα κατάστρωμα για μια νύχτα το οποίο έχει την φάση του (οι φοιτητές αντέχουμε :) )

4)Παρίσι ωραια αλλά είναι ακριβά (εκτος αν βρεις couch και γλιτώσεις απο διαμονή)

4)καλοκαίρι έχει ωραία events μουσικά στην ευρώπη π.χ. 3 μέρες 60 συγκροτήματα μένεις σε κάμπινγκ με 20000 στην εξοχή. Είναι ωραια εμπειρία.

κροατία δεν έχω πάει αλλά η τιμή είναι πολύ καλή! Δές και για βουδαπέστη.
τέλος τσέκαρε τιμές απο Skyscanner και όπου βρείς φτηνά εισιτήρια πηγαιντε.

Καλά ταξίδια
 

aggeliki_17

Member
Μηνύματα
82
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
Μαροκο?
Ταξίδι-Όνειρο
Ταϊλάνδη!
Εγω φευγω τελος του μηνα για Μιλανο για 5 μερες με μια μονοημερη εκδρομη με το τρενο στη Βενετια.. και το ατομο μας βγηκε 360 ευρο (και το τρενο στην τιμη).. Τωρα Ιουλιο λογικα θα ειναι πιο ακριβα αλλα οχι και πολυ φανταζομαι.. γιατι δεν σκεφτεσαι για Κωσταντινουπολη ή Βουδαπεστη, επειδη κι εγω τα σκεφτομαι για καλοκαιρι και τα εχω ψιλοκοιταξει μου βγαινουν λιγο λιγοτερο απο 400 ευρο..
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εφοσον εισαι απο Θεσσαλονικη και σε ενδιαφερει το πλοιο, θα κοιταξεις απο Ηγουμενιτσα φυσικα. Και πιο ευκολα φθανεις με την Εγαντια στην Ηγουμενιτσα απο οτι στην Πατρα και λιγοτερη ωρα κανει το πλοιο να σε βγαλει απεναντι.
 

kon_gav

Member
Μηνύματα
450
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία!
Ταξίδι-Όνειρο
όλος ο πλανήτης ΓΗ !
Καλά πότε κιόλας τελείωσε η εξεταστική σου, εγώ έχω άλλο μισό μήνα(!). Κοίτα τα λεφτά δεν νομίζω να φτάνου για τους προορισμούς που θες... Εκτός και αν γουστάρεις 3ημερο, αν και πάλι δεν είμαι σίγουρος. Για Αυστρία που αναφέρθηκε πιο πάνω είναι ακριβή, Το Μιλάνο με την easyjet συμφέρει!
 
Last edited by a moderator:
Μηνύματα
116
Likes
67
Επόμενο Ταξίδι
Τοσκάνη
Ταξίδι-Όνειρο
Δρόμος του μεταξιού
Για Παρίσι: Το ότι αναχωρείτε από Θεσσαλονίκη δυσκολεύει κάπως τα πράγματα, όσον αφορά τα αεροπορικά. Εγώ με 500 ευρώ συνολικά έχω κλείσει αεροπορικά για Αύγουστο με easy (από Αθήνα όμως) και ξενοδοχείο στο Cartier Latin για 6 νύχτες (Du College de France). Ξέρω πως ο καιρός δεν είναι ο ιδανικός, πιθανότατα θα σκάσουμε από τη ζέστη, αλλά δυστυχώς μόνο αυτές οι ημερομηνίες βόλευαν...:(
Για Βαρκελώνη: Θα περάσετε πολύ όμορφα, θα κάνετε τα μπάνια σας, θα κάνετε και οικονομία.
Για Βουδαπέστη-Κων/πολη: ξανασκέψου το, έχει δίκιο η aggeliki_17. Οικονομικοί προορισμοί και εύκολα προσβάσιμοι από Θεσσαλονίκη.
Ιταλία γενικότερα: η πιο οικονομική εναλλακτική πρόσβασης είναι αυτή του πλοίου, αλλά πολύς χρόνος χαμένος βρε παιδί... Πάντως η χώρα θα σε αποζημιώσει!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom