Ιταλία Μάλτα Καλοκαιρινές Διακοπές Μάλτα ή Ιταλία?

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Sicilia, Puglia (san foca). Στην 1η εκανα μπανιο Κυριακη πρωι. Cefalu. Οπως λεμε Αλιμος.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
σιγουρα δεν ειπα πουθενα πως δεν υπαρχουν ομορφες παραλιες σε ολη την τεραστια Ευρωπαικη ακτογραμμη..Ισως δεν εκφραστικα σωστα.Υποστηριζω πως το ζητουμενο ενος ταξιδιου στην Ευρωπη κατα την ταπεινη μου γνωμη δεν μπορει να ειναι τα μπανια,δεν συμφερει.Ειναι σαν να παω Παρισι για να ψαχτω και να φαω σουβλακι καπου ,οταν στη γειτονια μου ειμαι πληρης..Το οτι μπορει να φαω σουβλακι στο Παρισι δεν το μετατρεπει αυτοματα σε σουβλακοπροορισμο.Επισης,οι ψαγμενες παραλιες στις φωτο,απευθυνονται σε ψαγμενους μονιμους κατοικους σε στυλ τα 10 διαμαντια 1 ωρα απο Αθηνα.Οι λαικες και ευκολες παραλιες που ειδα δεν εμοιαζαν ετσι..Και αν ενταξει,εχει και καλες,αυτες μπορει να εντυπωσιασουν τον Νορβηγο,οχι τον Ελληνα..γνωμη μου ..
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο μυθος της ωραιοτερης χωρας του κοσμου με τις ωραιοτερες παραλιες του κοσμου...
Οι παραλιες που εβαλα ενδεικτικα ειναι η μια αστικη καθαρα (τυπου φλοισβου..) κ η αλλη ημιαστικη. κολη η νοτια Ιταλια βριθει τετοιων. Και φυσικα τις χαιρονται εκατ. ιταλοι. Κ ομως ερχονται διακοπες εδω, φυσικά οχι μονο για μπανια (που τα εχουν κ εκει κ κατα περιπτωση καλυτερα) αλλα για ολο το πακετο: φαι, φαν, χαλαροτητα, ησυχία κλπ.κ φυσικα λογω κοστους..για μπανια + φαι, κουλτουρα, μουσεια, κοσμοπολιτισμο κ 100 αλλους λογους παμε κι εμεις ευρωπη.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Νταξει,δεν θα τα χαλασουμε,εχει τις χαρες ολες η Ιταλια..ΚΑΙ παραλιες...Ηταν κατι γνωστοι Αγγλοι που ηθελαν να ερθουν εδω και ψαχνανε τα καλλιτερα fish and chips..Αμα ειναι να παω να πληρωσω ενα μπανιο στις υπεροχες και πολυ εξαιρετικες Ιταλικες παραλιες 10 φορες παραπανω απο οτι χαλαρα εχω εδω,κατι δεν μου παει καλα εμενα..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.774
Νταξει,δεν θα τα χαλασουμε,εχει τις χαρες ολες η Ιταλια..ΚΑΙ παραλιες...Ηταν κατι γνωστοι Αγγλοι που ηθελαν να ερθουν εδω και ψαχνανε τα καλλιτερα fish and chips..Αμα ειναι να παω να πληρωσω ενα μπανιο στις υπεροχες και πολυ εξαιρετικες Ιταλικες παραλιες 10 φορες παραπανω απο οτι χαλαρα εχω εδω,κατι δεν μου παει καλα εμενα..
Τωρα θα διαφωνησω. Δεν ειμαι βεβαιη οτι η διαμονη και η διατροφη ειναι 10 φορες ακριβοτερη στη Σικελια απ' ο,τι στα τουριστικα νησια της Ελλαδας, ειδικα με εγκαιρη κρατηση. Συν το οτι θα δεις πολεις με τρομερο αρχαιολογικο ενδιαφερον. Θα το εκανα σιγουρα και αν δεν ειχα μολις επιστρεψει απο Ιταλια, τα 7ευρα των αεροπορικων με γνωστη εταιρεια δε θα τα αφηνα να μου ξεφυγουν. Προσωπικα την εχω στα υποψιν για το επομενο καλοκαιρι με το παιδι, τρωγοντας λιγα παραπανω μιλια σε σχεση με το εγχωριο ταξιδι. Πιστευω οτι θα ειναι πολλαπλασιας αξιας η εμπειρια σε σχεση με ενα ακομη κυκλαδονησι, τουλαχιστον για μια φορα.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Νταξει,δεν θα τα χαλασουμε,εχει τις χαρες ολες η Ιταλια..ΚΑΙ παραλιες...Ηταν κατι γνωστοι Αγγλοι που ηθελαν να ερθουν εδω και ψαχνανε τα καλλιτερα fish and chips..Αμα ειναι να παω να πληρωσω ενα μπανιο στις υπεροχες και πολυ εξαιρετικες Ιταλικες παραλιες 10 φορες παραπανω απο οτι χαλαρα εχω εδω,κατι δεν μου παει καλα εμενα..
Το ξέρεις και σύ,ότι πολλοί τουρίστες που έρχονται εδώ,θέλουν εστιατόρια να έχουν στο μενού,φαγητά που τρώνε και στο σπίτι τους η και Ελληνες που στο εξωτερικό πάνε σε ελληνικές ταβέρνες.Περί γούστου....
Αλλά για το ότι διακοπές σε ελληνικό νησί θα είναι 10 φορές λιγότερο απο διακοπές σε κάποιες πόλεις του εξωτερικού,δεν ισχύει πάντα.
Για να πάω Χαλκιδική θέλω 170-180 ευρώ και ξενοδοχείο τσουχτερό.Τα Δωδεκάνησα και η Κρήτη είναι απλησίαστα με τα ακτοπλοϊκά τους.Και τα ξενοδοχεία εξίσου ακριβά με της Ιταλίας.
Αυτό που θέλω να πώ,ότι αν προγραμματίσεις νωρίς τις πτήσεις και με κάποια καλή ερευνα δωματίων,θα σου έρθουν τα ίδια....
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.280
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ονειρεμένο Ταξίδι
ρωσια
Συγκρινουμε ανομοια πραγματα,νομιζω..η Σικελια δεν ειναι ακριβως Σαντορινη η Μυκονος..αλλωστε δεν ειναι αυτο το θεμα μου.Το αν αξιζει να πας ταξιδι στν Ευρωπη για ΝΑ ΚΑΝΕΙΣ ΜΠΑΝΙΑ,ειναι το ζητουμενο.Ουτε αν εχει τροπικες παραλιες η αν υπαρχουν μερη που μπορεις να την βγαλεις φτηνα.Η γενικη εικονα με ενδιαφερει..
Υπαρχουν χιλιαδες επιλογες οπως ξερουμε,που δεν θα κοστισουν ακριβα και καλα θα περασεις..
Τωρα αν με ρωτησει καποιος που να παει στην Ευρωπη για τα μπανια του..εγω την ιδια γνωμη θα χω..βρε μαναρι μου,πανε να δεις 2 πραματακια που δεν τα χει ο τοπος σου,καπου θα βρεις να κανεις 2 βουτιες εδω,τι στην ευχη πια..νομιζω δεν υπαρχει λογος να το κουραζω αλλο..
 
Last edited:

piccolo_mondo

Member
Μηνύματα
845
Likes
761
κ εγω δεν καταλαβαινω γιατι καποιος Ελληνας να ψαχνει θαλασσες στο εξωτερικο τον Ιουλιο/Αυγουστο (αν εψαχνε νοτιο ημισφαιριο τον Γεναρη να το καταλαβω).. το τραγικοτερο βεβαια ειναι οτι αφου βρεθει αυγουστιατικα σε καποια ευρωπαικη παραλια θα γυρισει πισω κ θα εχει κ αποψη τυπου "μπα σαν την Ελλαδαρα δεν εχει"
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καποια συγχυση εχετε. Καλοκαιρινες διακοπες ειναι το θεμα, οχι μπανια κ θαλασσα. Ανηκουν κι αυτα στις διακοπες αλλα δεν ειναι το παν. Οι διακοπες εχουν κι αλλα πραγματα οπως αναφερθηκε κ για τα οποια αξιζει κ παρααξιζει να πας ευρωπη. Για το συνολικο πακετο λοιπον η καλύτερη ευρωπαικη χωρα ειναι η Ιταλία, κ δη η νοτιος-νησιωτικη, σαφως καλυτερη επιλογη απο τη Μάλτα.
 

Kostasvironia

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπερα σας ,ειμαι νεο μελος και ψαχνομαι ακομη λιγο με την σελιδα αν και την διαβαζα,καλως σας βρηκα!θα ηθελα την βοηθεια σας γτ εχω μπερδευτει λιγο,τελος σεπτεμβρη μια βδομαδα σκοπευω να κλεισω ταξιδι με την κοπελα μου και εκει που ημουν για μαλτα με αλλαξατε λιγο τα μυαλα!θα ηθελα να μ πειτε τι να προτιμήσω;μαλτα η σικελια;δεν με νοιαζουν οι παραλιες η να κανω καθε μερα μπανια,ο καιρος λογικα θα ειναι καλος και στα 2 μερη να γυρισουμε!λυστε μου το θεμα παρακαλω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom