Ιταλία Μάλτα Καλοκαιρινές διακοπές για πάντα… σε Μάλτα και Σικελία!

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Πίστεψε με, για τρείς μέρες είδατε πολλά !!! Δεν τα λέω για να ζηλέψεις, απλά τα νοσταλγώ... :)
Ποτέ δεν είναι αργά για το Blue Grotto ;)
Εγώ έμεινα 6 μέρες και το μοναδικό για το οποίο μετάνιωσα είναι όταν πήγαμε στο Gozo που δεν το γυρίσαμε πολύ....πήγαμε μόνο στο Mgarr ( το λιμάνι φυσικά ) και στη Victoria....ουσιαστικά δεν το γυρίσαμε το νησάκι και έχει πολλά όμορφα να δείς !!!
Επίσης εντυπωσιακό είναι το Hagar Qim, Mnajdra ( εύχομαι να το γράφω σωστά )....μοναδική εμπειρία να βλέπεις ένα μνημείο 3500 ετών πχ !
Τους αρχαιολογικούς χώρους έπρεπε να τους αφήσουμε έξω. Δεν γινόταν αλλιώς. Αν είχαμε 1-2 μέρες ακόμα σίγουρα θα επισκεπτόμασταν το Ħaġar Qim. Δηλαδή στο Gozo δεν πήγατε στο Dwejra να δείτε το Azure Window? Το μέρος ακόμα και μετά την πτώση του τρύπιου βράχου παραμένει εντυπωσιακό. Πάντως άλλαξε πολύ το τοπίο μετά την πτώση. Δεν μπορούσα να πιστέψω πως εξαφανίστηκε και δεν έμεινε ίχνος του ''παραθύρου''.
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Και καηκαν και τα χερια σου απο τον ηλιο ας ειναι μετα το βελιγραδι αλλη φωτια μου βαζεις αλλα προηγειται η σλοβενια μονο θαυμασμο τιποταλλο δε θα πω
Σ'ευχαριστώ πολύ. Και χέρια και πλάτη και λαιμός. Χαμπάρι δεν το πήρα. Άργησα να βάλω αντηλιακό. Σλοβενία ε? Αν πω ότι δεν ζηλεύω θα ναι ψέματα. Αγαπάμε Σλοβενία. Να περάσεις τέλεια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.385
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Τους αρχαιολογικούς χώρους έπρεπε να τους αφήσουμε έξω. Δεν γινόταν αλλιώς. Αν είχαμε 1-2 μέρες ακόμα σίγουρα θα επισκεπτόμασταν το Ħaġar Qim. Δηλαδή στο Gozo δεν πήγατε στο Dwejra να δείτε το Azure Window? Το μέρος ακόμα και μετά την πτώση του τρύπιου βράχου παραμένει εντυπωσιακό. Πάντως άλλαξε πολύ το τοπίο μετά την πτώση. Δεν μπορούσα να πιστέψω πως εξαφανίστηκε και δεν έμεινε ίχνος του ''παραθύρου''.
Δεν γνώριζα κάν την ύπαρξη του Azure Window....αλλιώς ήμουν ικανή να πάω και πετώντας ! Απο το travelstories έμαθα την ύπαρξη του και το γεγονός οτι γκρεμίστηκε ! Στη Μάλτα πήγα το 2012, τότε δεν είχε γκρεμιστεί...κρίμα !
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.129
Likes
20.385
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ένας απο τους μονόλιθους του αρχαιολογικού χώρου. Είδα ένα "παράθυρο" και εγώ :haha:


@giannismits σε ενημερώνω οτι σε ένα χρόνο απο τώρα ( να μαι καλά πρώτα ) θα κάνω road trip στη Σικελία....οπότε αναμένω να δείξεις και να πείς ότι άλλο είδες απο αυτά τα μέρη !!! Κανόνισε, θα περιμένω :D
 
Last edited by a moderator:

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Αααααααα! Τα νεύρα μου :icon_evil:
Εσείς θα με κάνετε να ακυρώσω το νησί που κανόνισα για φέτος και να τρέχω Μάλτα :rolleyes-80:
Αλλά όχι ... εγώ είμαι μια Κυρία! Δεν θα παρασυρθώ από τα λόγια σας. Θα επιδείξω αυτοκυριαρχία και φέτος θα επιμείνω ελληνικά!
Μαντέψτε όμως τι αποφάσισα για του χρόνου! :cool:
 
Μηνύματα
95
Likes
65
Α μη θα παρεξηγηθω εγω ειμαι προεδρος στο funclub
Αααααααα! Τα νεύρα μου :icon_evil:
Εσείς θα με κάνετε να ακυρώσω το νησί που κανόνισα για φέτος και να τρέχω Μάλτα :rolleyes-80:
Αλλά όχι ... εγώ είμαι μια Κυρία! Δεν θα παρασυρθώ από τα λόγια σας. Θα επιδείξω αυτοκυριαρχία και φέτος θα επιμείνω ελληνικά!
Μαντέψτε όμως τι αποφάσισα για του χρόνου! :cool:
για πες για πες γιατι εχεις ωραιες ιδεες μετα τον γιαννη βεβαια ο γιαννης ειναι θρησκεια τον ακολουθεις χωρις δευτερη σκεψη
 

James

Member
Μηνύματα
1.001
Likes
5.328
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πολύ ωραία χώρα η Μάλτα, σίγουρα χρειάζεται αρκετές μέρες παρά το μέγεθός της. Νομίζει δεν "πιάνει το μάτι σου" ότι έχει τόσα πολλά πράγματα να κάνεις και να δεις.
το μοναδικό που δεν προλάβαμε να δούμε και θα το ήθελα είναι το Blue Grotto
Προσωπική άποψη ότι δεν έχασες και τίποτα τρομερό.

Μπορω να πω πως αν δεν πηγαιναμε στο Marsaxlokk δεν θα χαναμε και κατι τρομερο
Εδώ θα συμφωνήσω. Γενικά αυτά τα δύο ήταν τα πιο "αδύναμα" που έκανα στη Μάλτα, χωρίς βέβαια να είναι και του πεταματού.

Περιμένω να δω πώς ταξίδεψες δωρεάν για Gozo. Εκτός και αν έμεινες εκεί μιας και το πήγαινε είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν. :haha:
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.332
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Α μη θα παρεξηγηθω εγω ειμαι προεδρος στο funclub
για πες για πες γιατι εχεις ωραιες ιδεες μετα τον γιαννη βεβαια ο γιαννης ειναι θρησκεια τον ακολουθεις χωρις δευτερη σκεψη
Χα, χα! Θα ψήσω το έτερον-ολόκληρο για Μάλτα φυσικά ;)
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
@Dina Z @vanda Δεν χρειάζεται να περιμένετε του χρόνου το καλοκαίρι. Η Μάλτα δεν είναι μόνο καλοκαιρινός προορισμός. Σίγουρα καταχείμωνο δεν μου ταιριάζει αλλά ένας Σεπτέμβριος-Οκτώβριος θα ήταν μια χαρά.

Α μη θα παρεξηγηθω εγω ειμαι προεδρος στο funclub
μετα τον γιαννη βεβαια ο γιαννης ειναι θρησκεια τον ακολουθεις χωρις δευτερη σκεψη
Έλα μην υπερβάλεις... Για συνέχισε:p
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Περιμένω να δω πώς ταξίδεψες δωρεάν για Gozo. Εκτός και αν έμεινες εκεί μιας και το πήγαινε είναι έτσι και αλλιώς δωρεάν. :haha:
Τζάμπα το άγχος δηλαδή που ένιωθα λαθρεπιβάτης χαχα. Έτσι εξηγείται! Δεν ήξερα ότι είναι δωρεάν η μονή διαδρομή. Δεν βγάλαμε με επιστροφή γιατί από Gozo θα πηγαίναμε Comino.
 

vanda

Member
Μηνύματα
887
Likes
4.251
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ και Αργεντινή
Δεν χρειάζεται να περιμένετε του χρόνου το καλοκαίρι. Η Μάλτα δεν είναι μόνο καλοκαιρινός προορισμός. Σίγουρα καταχείμωνο δεν μου ταιριάζει αλλά ένας Σεπτέμβριος-Οκτώβριος θα ήταν μια χαρά.
Ευχαριστούμε για την ιδέα αλλά δεν θα έχει γεμίσει ο κουμπαράς μέχρι τότε.:(
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.810
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom