Καλοκαιρινές διακοπές με παιδιά

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Συμφορουμίτες, συμφορουμίτισσες βοήθεια. Βρεθήκαμε με μια παλιοπαρέα πρόσφατα και αποφασίσαμε να κάνουμε μαζί διακοπές τον Αύγουστο. Ρίξτε καμμιά ιδέα γιατί έχω πελαγώσει. Ελλάδα, όχι νησί, παραθαλάσσια, ξενοδοχείο με παροχές για παιδιά (παιδική πισίνα, παιδότοπο), την εβδομάδα του δεκαπενταύγουστου. Εννοείται ότι ο έλληνας κροίσος με εννέα γράμματα δεν περιλαμβάνεται στην παρέα. Πολλά θέλω το ξέρω αλλά αυτές είναι οι απαιτήσεις της παρέας. Αν έχετε εμπειρία από ανάλογο μέρος θα την εκτιμούσα πολύ.
 

dimosf

Member
Μηνύματα
2.302
Likes
5.885
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
Μια ωραία περιοχή με τις προϋποθέσεις που βάζεις νομίζω οτι είναι η παραλιακή Ήπειρος. Βόρεια της Πρέβεζας (καστροσυκιά, Λυγιά κ.λ.π.) και βόρεια της Πάργας (π.χ. Πέρδικα), με ωραίες θάλασσες και πολλά ενδιαφέροντα σε μικρή απόσταση. Και για παιδιά (π.χ. υποτυπώδες ράφτινγκ στον Αχέρωντα). Θέλει όμως λίγο ψάξιμο για ξενοδοχεία. Εγώ μια φορά που πήγα έμενα σε δωμάτια σε κάμπινγκ αλλά είχα δει αρκετές μονάδες με μικρές και μεγάλες πισίνες. Νομίζω αξίζει και θα βρουν ενδιαφέροντα και τα μεγάλα "παιδιά".
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Το περασμενο καλοκαιρι περασαμε πολυ ωραια στη Χαλκιδικη οικογενειακως.
Ο γιος μου (13 ετων) τη λατρεψε και δε βαρεθηκε στιγμη. Το οτι ειχε beach bars,ντουζιερες και γενικα καλη οργανωση σε οποια παραλια πηγαμε του αρεσε ιδιαιτερα κι εμεις το βρηκαμε βολικο με το παιδι. Νομιζω οτι η Χαλκιδικη ειναι οτι πρεπει για διακοπες με παιδια.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Μπορω να πω οτι η Χαλκιδικη ειναι ενα παρα πολυ καλο μερος, για διακοπες με παιδια εφοσον δε θελεις πλοια και νησια. Εχει πολυ ομορφες ακτες και ζεστες θαλασσες για τα πιτσιρικια. Αν βρεθεις στο δευτερο ποδι δοκιμασε να επισκεφθεις τον Παρθενωνα, ειναι ενα πολυ ομορφο χωριο πανω απο τον Μαρμαρα, ισως και το μοναδικο τοσο γραφικο σε ολη τη Χαλκιδικη. Τα τελευταια χρονια πηγαινουμε στο ξενοδοχειο Μακεδνος, στην αρχη του δευτερου ποδιου, κοντα στη Νικητη περιπου 6χλμ απο αυτη. Η Νικητη εχει θερινο σινεμα, ταβερνες και μπαρακια. Απο την αλλη μερια ειναι ο Ορμος Παναγιας αρκετα γραφικος με ψαροταβερνες. Στην περιοχη οπου ειναι το ξενοδοχειο υπαρχει φανταστικη ακτη με τα ποδια, που εχει και ομπρελες και ξαπλωστρες για τους ενοικους του ξενοδοχειου (Ελεγξε το ξανα αν συνεχιζει να ισχυει απο περσι) εχει μπιτς μπαρ, ειναι ασφαλες για παιδια, δεν ειναι πανω στο δρομο, ουτε χρειαζεται να διασχισεις το δρομο για να πας στη θαλασσα, εχει ταβερνα (μετρια, αλλα αξιοπρεπη) εχει εξαιρετικη πισινα και υδρομασαζ οπου τα πιτσιρικια λυσσανε κανονικα και παιδικη χαρα. Οι τιμες του θα ειναι πιο ακριβες τον Αυγουστο, αλλα σιγουρα δεν ειναι και ενα πενταστερο resort. Φυσικα τον Αυγουστο μην περιμενεις να ειναι αδεια η ακτη η οποια ειναι σε αποσταση μιαμισυ ωρας απο τη Θεσσαλονικη. Το site του ειναι http://www.makednoshotel.gr/makednosinn.swf Το μονο του μειονεκτημα ειναι οτι δεν ειναι μεσα σε οικισμο. Για να βρεθεις στον οικισμο της Νικητης πρεπει να παρεις αυτοκινητο. Για οτιδηποτε αλλο χρειαστεις στη διαθεση σου.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Συμφορουμίτες, συμφορουμίτισσες βοήθεια. Βρεθήκαμε με μια παλιοπαρέα πρόσφατα και αποφασίσαμε να κάνουμε μαζί διακοπές τον Αύγουστο. Ρίξτε καμμιά ιδέα γιατί έχω πελαγώσει. Ελλάδα, όχι νησί, παραθαλάσσια, ξενοδοχείο με παροχές για παιδιά (παιδική πισίνα, παιδότοπο), την εβδομάδα του δεκαπενταύγουστου. Εννοείται ότι ο έλληνας κροίσος με εννέα γράμματα δεν περιλαμβάνεται στην παρέα. Πολλά θέλω το ξέρω αλλά αυτές είναι οι απαιτήσεις της παρέας. Αν έχετε εμπειρία από ανάλογο μέρος θα την εκτιμούσα πολύ.
ελατε κρήτη δεν μοιάζει με νησί ....:roll: σας κλαίω απο τώρα για την δύσκολη βδομάδα που διαλέξατε οι φίλοι σου ....θα γινεται παντου το έλα να δείς ...τέλος παντων υπάρχουν και καλά μερη μην τρομάζομε ....πελοπόνησο ??? ειναι ωραία ...εμενα μου άρεσε πολύ η πύλος στα δυτικά ..για ρίξε μια ματιά ..:)
 

varsa

Member
Μηνύματα
1.291
Likes
128
Ταξίδι-Όνειρο
far away
Αν θες, ψαξε στην χαλκιδική στην Σηβιρη. ειναι ωραιο οικογενειακο μερος (πια) με ξενοδοχεια στο κυμα χαλαρη κινηση παραλιακα και ωραια διαδρομη για βραδυνη βολτα με τα ποδια...Ο χαμός θα γίνεται, εκεινες τις ημέρες, δεν το συζηταμε αλλα θα σας αρεσει και στα παιδια...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγω δεκαπενταυγουστο πηγα περσι , αλλα δεν γινοταν ακριβως ο χαμος , εκτος απο την Καλλιθεα και καποιες παραλιες στο πρωτο ποδι.
Το δευτερο ηταν μια χαρα.Εξαλλου οι παραλιες και οι επιλογες ειναι ατελειωτες.

Αν βρεθεις στο δευτερο ποδι δοκιμασε να επισκεφθεις τον Παρθενωνα, ειναι ενα πολυ ομορφο χωριο πανω απο τον Μαρμαρα, ισως και το μοναδικο τοσο γραφικο σε ολη τη Χαλκιδικη.
Συμφωνω και επαυξανω με την Ερση , και η ομωνυμη ταβερνα ηταν καταπληκτικη με ωραια θεα και απιθανο κεικ -τι αλλο?- σοκολατας!
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Σας ευχαριστώ πάρα πολύ, θα τα ψάξω ενδελεχώς. Είπαμε να κάνουμε την προσωπική μας επανάσταση κάνοντας για φέτος μποϋκοτάζ στα πλοία.
Προς το παρόν φεύγω για τρεις μέρες χαλάρωσης στο Σούνιο. Σας εύχομαι καλό τριήμερο (όσοι τυχεροί το έχετε).
 

positiva

Member
Μηνύματα
130
Likes
12
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
ΕΙΝΑΙ ΤΟΣΑ ΠΟΛΛΑ...
καλησπέρα σας. θα ήθελα κι εγώ με τη σειράμου να ζητήσω τη βοήθεια σας. εδω και 9 μήνες είμαι ένας χαζομπαμπάς. είναι το πρώτο καλοκαίρι που θα περάσουμε με τον υιό. νησιά δεν παίζουν δυστυχώς. με τη γυναίκα μου λέμε να επιλέξουμε την Πύλο και τα περίχωρά της. Δεν έχουμε πάει ποτέ προς εκείνα τα μέρη. Μαθαίνουμε τα καλύτερα πάντως. Ζητάω λοιπόν πληροφορίες ως προς το μέρος διαμονής, το είδος (ενοικιαζόμενα ή ξενοδοχεία) και ό,τι άλλο έχετε κατά νου.
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Καλησπέρα, positiva και να σας ζήσει ο γιος!!
Η Πύλος έχει καταπληκτικές και ζεστές θάλασσες, ό,τι πρέπει για το πρώτο μπάνιο του μπέμπη. Θα πρότεινα να νοικιάσετε διαμέρισμα και όχι ξενοδοχείο. Θα σας φανεί χρήσιμο για να φτιάχνετε το γάλα και τα φαγητάκια του. Άσε που λογικά θα μπουσουλάει, οπότε θα θέλει άπλα! Ρίξε μια ματιά στο παρακάτω σάιτ:

Πύλος Hotels, Πύλος Κατάλογος Ξενοδοχεία
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
όσοι φίλοι έχουν πάει σε αυτά τα ξενοδοχεία για οικογένειες με παιδιά έχουν φρικάρει...μήπως να το ξανασκεφτείς.

Ο stefanos80 έχει ανοίξει αντίστοιχο topic για Πήλιο και ψάχνει σπίτι για να μείνουν 2-3 οικογένειες μαζί. Αυτό μου ακούγεται καλύτερη ιδέα.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.065
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom