Γενικά Καλοκαιρινές διακοπές 2017

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
234
Ταξίδι-Όνειρο
Ισλανδία, Αίγυπτος
Μας αρέσουν οι βόλτες σε γραφικά χωριουδάκια αλλά κυρίως να εξερευνούμε τον τόπο που βρισκόμαστε...Σίγουρα αν υπάρχει κάποια ωραία παραλία μας ενδιαφέρει αλλά δεν είναι στις προτεραιότητες μας..
Γύρισα από την Αμοργό προχθές. Αν η γραφικότητα είναι η βασική σας προτεραιότητα, σας καλύπτει το νησί. Η χώρα είναι πανέμορφη, γραφική, παραδοσιακή. Θα πρότεινα επίσης να επισκεφθείτε τα χωριά Θολάρια και τη Λαγκάδα. Είναι κι αυτά γραφικά. Κατάπολα κι Αιγιάλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Για διαμονή σας παροτρύνω να μείνετε στη χώρα. Έχει μαγαζιά για φαγητό και μπαρ (κάποια έχουν live μουσική). Πολύ καλό φαγητό και πιο φθηνό σε σχέση με άλλα κυκλαδονήσια.
Να πάρετε μαζί σας χοντρή ζακέτα/μπλούζα γιατί το βράδυ εκεί έχει κρύο για την εποχή.
Όσο για τις παραλίες, η Αμοργός έχει διάφανα καθαρά νερά! Προσωπικά μου άρεσαν πολύ, ειδικά ο Μούρος. Είναι λίγο άγρια η πίσω πλευρά της Αμοργού (σε αυτή βρίσκονται ο Μούρος κι η Αγία Άννα) αλλά αυτή είναι και η πιο γοητευτική, κατά τη γνώμη μου.
Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία, ευχαρίστως να βοηθήσω.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Δες επίσης τις προσφορές κάποιων εταιρειών κινητής τηλεφωνίας, που κάνουν δώρο το εισιτήριο του πλοίου αν επιστρέφεις Τρίτη-Τετάρτη-Πέμπτη, όπως νομίζω εσύ.

Και η Σύρος λογικά θα έχει κόσμο μέσα Σεπτεμβρίου, και τα μεγάλα νησιά του Ιονίου.
Δυστυχως δεν το γνωριζα για τις προσφορες των εταιρειων κινητης και πλεον δεν υπαρχει διαθεσιμοτητα για εκεινες τις ημερομηνιες .Ακομη βρισκομαι προς αναζητηση προορισμου αλλα μαλλον τελικα θα καταληξουμε στο Ιονιο.
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Γύρισα από την Αμοργό προχθές. Αν η γραφικότητα είναι η βασική σας προτεραιότητα, σας καλύπτει το νησί. Η χώρα είναι πανέμορφη, γραφική, παραδοσιακή. Θα πρότεινα επίσης να επισκεφθείτε τα χωριά Θολάρια και τη Λαγκάδα. Είναι κι αυτά γραφικά. Κατάπολα κι Αιγιάλη δεν είναι κάτι ιδιαίτερο.
Για διαμονή σας παροτρύνω να μείνετε στη χώρα. Έχει μαγαζιά για φαγητό και μπαρ (κάποια έχουν live μουσική). Πολύ καλό φαγητό και πιο φθηνό σε σχέση με άλλα κυκλαδονήσια.
Να πάρετε μαζί σας χοντρή ζακέτα/μπλούζα γιατί το βράδυ εκεί έχει κρύο για την εποχή.
Όσο για τις παραλίες, η Αμοργός έχει διάφανα καθαρά νερά! Προσωπικά μου άρεσαν πολύ, ειδικά ο Μούρος. Είναι λίγο άγρια η πίσω πλευρά της Αμοργού (σε αυτή βρίσκονται ο Μούρος κι η Αγία Άννα) αλλά αυτή είναι και η πιο γοητευτική, κατά τη γνώμη μου.
Αν χρειαστείς κάποια άλλη πληροφορία, ευχαρίστως να βοηθήσω.
Δυστυχώς όπως φαίνεται θα πρέπει να ξεχάσουμε την Αμοργό για φέτος. Από χθες βρίσκομαι στο τηλέφωνο και μέχρι στιγμής ακόμη ψάχνω για διαθέσιμο δωμάτιο.Θα κάνω και σήμερα ακόμη μια προσπάθεια και βλέπουμε!
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Νομιζω οτι την εποχη που πας μπορεις να πας κ χωρις να κλεισεις δωματιο.. Παντα εχει κραχτες στο λιμανι με το που φτανει το πλοιο.. Το εχω κανει αρκετες φορες κ ημουνα τυχερη.. Κ αφου θα εχετε κ αυτοκινητο δεν ειναι απαραιτητο να μεινετε στη χωρα. Μενετε οπου βρειτε κ μετακινηστε ευκολα, το νησι ειναι μικρο.
Επισης να μη ξεχναμε κ την επιλογη του camping που σχεδον παντα ειναι safe οτι θα βρεις.
Βαζετε μια σκηνουλα στο αυτοκινητο για παν ενδεχομενο κ ειστε ετοιμοι!!

Γενικα το να ταξιδευεις με δικο σ αυτοκινητο νομιζω σ δινει πολλες ευκολιες...
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Δες και Κάρπαθο, έχει πολλά όμορφα χωριά (και παραλίες), αεροπορικά μάλλον γιατί το καράβι κάνει πάρα πολλές ώρες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Νομιζω οτι την εποχη που πας μπορεις να πας κ χωρις να κλεισεις δωματιο.. Παντα εχει κραχτες στο λιμανι με το που φτανει το πλοιο.. Το εχω κανει αρκετες φορες κ ημουνα τυχερη.. Κ αφου θα εχετε κ αυτοκινητο δεν ειναι απαραιτητο να μεινετε στη χωρα. Μενετε οπου βρειτε κ μετακινηστε ευκολα, το νησι ειναι μικρο.
Επισης να μη ξεχναμε κ την επιλογη του camping που σχεδον παντα ειναι safe οτι θα βρεις.
Βαζετε μια σκηνουλα στο αυτοκινητο για παν ενδεχομενο κ ειστε ετοιμοι!!

Γενικα το να ταξιδευεις με δικο σ αυτοκινητο νομιζω σ δινει πολλες ευκολιες...
Μα πάρα πολλές ευκολίες ! Εγώ έχω κουβαλήσει ακόμα και τοστιέρα, βραστήρα, ποτήρια, ένα κάρο άλλα μικροκουζινικά, ψυγείο, σκηνή, sleeping bag και για να μην μακρηγορώ, όλο τον εξοπλισμό camping...και ας μην χρειάστηκαν όλα αυτά εν τέλει ! Στην πλάτη μου τα είχα;;; :D
 

pigedel

Member
Μηνύματα
21
Likes
4
Νομιζω οτι την εποχη που πας μπορεις να πας κ χωρις να κλεισεις δωματιο.. Παντα εχει κραχτες στο λιμανι με το που φτανει το πλοιο.. Το εχω κανει αρκετες φορες κ ημουνα τυχερη.. Κ αφου θα εχετε κ αυτοκινητο δεν ειναι απαραιτητο να μεινετε στη χωρα. Μενετε οπου βρειτε κ μετακινηστε ευκολα, το νησι ειναι μικρο.
Επισης να μη ξεχναμε κ την επιλογη του camping που σχεδον παντα ειναι safe οτι θα βρεις.
Βαζετε μια σκηνουλα στο αυτοκινητο για παν ενδεχομενο κ ειστε ετοιμοι!!

Γενικα το να ταξιδευεις με δικο σ αυτοκινητο νομιζω σ δινει πολλες ευκολιες...
Σίγουρα θα βρω αλλά σαν ιδέα δεν με ενθουσιάζει να μην έχω ήδη κράτηση σε δωμάτιο..Προτιμώ να μην φάω το χρόνο μου ψάχνοντας δωμάτιο εκείνη τη στιγμή. Δεν το έχω κάνει ποτέ και "τρομάζω" λίγο στην ιδέα, αν κ ο Σεπτέμβριος σαν μήνας επιτρέπει τέτοιες κινήσεις.
 

kitsos!

Member
Μηνύματα
356
Likes
1.448
Επόμενο Ταξίδι
αζορες
Ταξίδι-Όνειρο
περου
Μα πάρα πολλές ευκολίες ! Εγώ έχω κουβαλήσει ακόμα και τοστιέρα, βραστήρα, ποτήρια, ένα κάρο άλλα μικροκουζινικά, ψυγείο, σκηνή, sleeping bag και για να μην μακρηγορώ, όλο τον εξοπλισμό camping...και ας μην χρειάστηκαν όλα αυτά εν τέλει ! Στην πλάτη μου τα είχα;;; :D
Εμενα εχει τυχει να το χρησιμοποιησω το αυτοκινητο ακομα κ για διαμονη.. Roadtrip κ οπου νυχτωναμε αν δε μπορουσαμε να στησουμε σκηνακι κοιμομασταν στο αυτοκινητο.. Φυσικα μιλαμε για 2ατομα ετσι;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.426
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εμενα εχει τυχει να το χρησιμοποιησω το αυτοκινητο ακομα κ για διαμονη.. Roadtrip κ οπου νυχτωναμε αν δε μπορουσαμε να στησουμε σκηνακι κοιμομασταν στο αυτοκινητο.. Φυσικα μιλαμε για 2ατομα ετσι;;
Παρομοίως ! Ε, ναι δύο άτομα...μετά δεν λέγεται ύπνος, αλλά "σκοπιά" :D
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.304
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom