Καλοκαιρινές διακοπές 2019

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα σας,

Λέμε με 3 φίλους μου για διακοπές στο Αιγαίο τέλη Ιούλη.Είχαμε πάει πέρυσι Αντίπαρο και έιχαμε περάσει πολύ καλά!Από τα νησιά Αστυπάλαια Σύρο και Άνδρο ποιο προτείνετε καλύτερα σε ομορφιά και νυχτερινή ζωή ώστε να μοιάζει με Αντίπαρο;
Καλησπέρα. Δύσκολη ερώτηση βάζεις...
Η Αντίπαρος είναι κάτι πολύ ξεχωριστό, μια σταλιά νησί αλλά με ιδιαίτερη νύχτα. Δε ξέρω που μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο, σίγουρα όχι στα νησιά που αναφέρεις.
Αν είχα να διαλέξω, θα απέριπτα την Άνδρο που μου φάνηκε και ιδιαιτέρως ακριβή, καθώς ήταν από τα λίγα νησιά που έχω πάει και βίωσα την εκμετάλλευση στο έπακρο από τους επαγγελματίες της εστίασης. Συν ότι είναι και μεγάλο νησί και θα σας φάνε οι μετακινήσεις. Όμορφο και ιδιαίτερο ωστόσο.
Θα πήγαινα σε κάποιο μεταξύ των άλλων δύο. Διαφορετικά νησιά φαινομενικά, αλλά με αρκετά κοινά.
Για τη Σύρο θα έχω καλύτερη άποψη για τη νύχτα της κι εγώ στα τέλη Ιουλίου.
Η Αστυπάλαια από την άλλη δεν έχει καμιά θεαματική νυχτερινή ζωή και διασκέδαση, αλλά για τόσο μακρινό νησί είναι ικανοποιητικότατη.
Οτι και να αποφασίσετε μη το καθυστερείτε..
 

Alkaios93

Member
Μηνύματα
5
Likes
1
Καλησπέρα. Δύσκολη ερώτηση βάζεις...
Η Αντίπαρος είναι κάτι πολύ ξεχωριστό, μια σταλιά νησί αλλά με ιδιαίτερη νύχτα. Δε ξέρω που μπορείς να βρεις κάτι ανάλογο, σίγουρα όχι στα νησιά που αναφέρεις.
Αν είχα να διαλέξω, θα απέριπτα την Άνδρο που μου φάνηκε και ιδιαιτέρως ακριβή, καθώς ήταν από τα λίγα νησιά που έχω πάει και βίωσα την εκμετάλλευση στο έπακρο από τους επαγγελματίες της εστίασης. Συν ότι είναι και μεγάλο νησί και θα σας φάνε οι μετακινήσεις. Όμορφο και ιδιαίτερο ωστόσο.
Θα πήγαινα σε κάποιο μεταξύ των άλλων δύο. Διαφορετικά νησιά φαινομενικά, αλλά με αρκετά κοινά.
Για τη Σύρο θα έχω καλύτερη άποψη για τη νύχτα της κι εγώ στα τέλη Ιουλίου.
Η Αστυπάλαια από την άλλη δεν έχει καμιά θεαματική νυχτερινή ζωή και διασκέδαση, αλλά για τόσο μακρινό νησί είναι ικανοποιητικότατη.
Οτι και να αποφασίσετε μη το καθυστερείτε..
Ευχαριστώ θα το κλείσουμε γρήγορα!Σύρο μάλλον!
 

rayman1885

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα,

Πρώτο ποστ απο εμενα μιας και μολις ανακαλυψα τη σελιδα και φαινεται ηδη πολυ χρησιμη!
Ανυπομονω να μοιραστω και τις δικες μου εμπειριες... αλλα δυστυχως πιεζομαι πρωτα να ζητησω τις δικες σας αποψεις.

Ψαχνω λοιπον και εγω καποιο νησακι να παω με την κοπελα (ειμαστε 30+) μου για 3-5 μερες στις αρχες του Σεπτεμβρη.

Αυτο που ψαχνω κυριως ειναι:
1. Φοβερες παραλιες (θα προτιμουσα με γαλαζοπρασινα νερα οπως του Ιονιου) με ξαπλώστρες/μαγαζια και ευκολη προσβαση με αυτοκίνητο/πόδια απο το χωριο
2. Ευκολη πρόσβαση (αεροπλανο ή ολιγόωρο καράβι 2-3 ωρες max)
3. Καλό ξενοδοχείο (αυτο ειναι υποκειμενικο αλλα δε θα ηθελα να ειναι καποιο βασικο δωματιο μονο για ντουζ και υπνο κτλ, θα προτιμουσα και με πισινα αλλα οχι απαραιτητα)
4. Οχι πολυ ταλαιπωρια για τις μετακινησεις (οσο πιο μικρο το μερος τοσο καλυτερα)
5. Αν χρειαζεται αμαξι να μπορεις να νοικιασεις, αν και νομιζω σε ολα τα νησια υπαρχει κατι

Γενικα ο στοχος ειναι να βρουμε κατι αρκετα ποιοτικο για 3-5 μερες ξεκουρασης και χαλαρωσης, ταυτοχρονα ομως με καποιες ανεσεις, να μη χρειαζεται να κουβαλαμε ομπρελες και συμπλραγκαλα κτλ

Γενικα απο νησια εχω παει μονο Κερκυρα, οποτε ειμαι ανοιχτος σε προτασεις.
Ειχα στο μυαλο μου Μήλο αλλα φαινεται ειναι αργα για δωματιο και σαν εναλλακτικη Λευκαδα επειδη μπορεις να πας σε λιγες παραλιες με το αμαξι (αν και ειναι τελειως εκτος θεματος εδω που κανω το ποστ) αλλα θα ηθελα να ακουσω και καποιες γνωμες, γιατι απο οτι ψαχνω, μαλλον δεν υπαρχει ή δε μπορω να το βρω.

Σας ευχαριστω!

Υ.Γ. Το ξερω οτι ειναι πολυ αργα για να κοιταω να κλεισω τωρα, αλλα καλλιο αργα παρα ποτε! (τωρα το πηρα αποφαση)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Είναι αργά όπως λές αλλά όχι απαγορευτικά.
Ο Σεπτέμβριος είναι ο καλύτερος μήνας για όποιον μπορεί να πάει διακοπές τότε, απο πολλές απόψεις.
Για να μη το πλατιάζω και πολύ, είναι νομίζω ο μήνας με τη καλύτερο συντελεστή ποιότητας/τιμής.
Διάβασα τα δεδομένα σου κι έχω να πω ότι αυτά που ζητάς δεν είναι λίγα αλλά και περιορίζουν τις επιλογές σου. Π.χ. η Μήλος που αναφέρεις είναι μία από αυτές, στη περίπτωση φυσικά που είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αεροπλάνο ή γρήγορο πλοίο.
Σε ότι αφορά τις τιμές της διαμονής είναι ο μήνας που ξεκινούν και κατεβαίνουν, οπότε και αισιοδοξώ ότι θα βρεις πολύ όμορφο κατάλυμα με οικονομική τιμή.
H επιλογή θα ναι δύσκολη. Από τη μία λες Μήλο ή Λευκάδα, από την άλλη όσο πιο μικρό μέρος τόσο καλύτερα.

Αν κάποιο πληροί τις προϋποθέσεις που θέτεις εκτός από το μικρό, είναι η Νάξος. Πρόσβαση με αεροπλάνο & γρήγορο πλοίο που μειώνει το χρόνο (όχι ότι είναι τραγικά μακριά έτσι κι αλλιώς), υπέροχες παραλίες πολλές εξ αυτών οργανωμένες, καλά ξενοδοχεία σε περίπτωση που το θελήσετε, διαθέσιμα αυτοκίνητα προς ενοικίαση, αλλά μεγάλο νησί γενικά. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχύει και για τη γειτονική Πάρο.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα διάλεγα ένα εκ των Φολέγανδρου αν θέλω γραφικότητα, Κουφονήσια αν θέλω παραλίες, και Σέριφο αν θέλω και τα δύο και πιο κοντά στην Αθήνα. Βέβαια δε σε καλύπτουν σε όλα όσα ζητάς.
 

billstamaniac

Member
Μηνύματα
71
Likes
86
εγώ θα πρότεινα κουφονήσι είναι λίγο πιο πολύ αν πας με καράβι αλλιώς για πιο γρήγορα πρώτα νάξο και μετά καράβι από , έχει παραλιάρες δεν χρειάζεσαι καθόλου αμάξι και είναι ιδανικο για λίγες μέρες και χαλάρωση . Για το ξενοδοχείο που λες έχει για όλα τα γούστα
 

rayman1885

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
Καλησπέρα και καλώς ήρθες.

Είναι αργά όπως λές αλλά όχι απαγορευτικά.
Ο Σεπτέμβριος είναι ο καλύτερος μήνας για όποιον μπορεί να πάει διακοπές τότε, απο πολλές απόψεις.
Για να μη το πλατιάζω και πολύ, είναι νομίζω ο μήνας με τη καλύτερο συντελεστή ποιότητας/τιμής.
Διάβασα τα δεδομένα σου κι έχω να πω ότι αυτά που ζητάς δεν είναι λίγα αλλά και περιορίζουν τις επιλογές σου. Π.χ. η Μήλος που αναφέρεις είναι μία από αυτές, στη περίπτωση φυσικά που είσαι διατεθειμένος να πληρώσεις αεροπλάνο ή γρήγορο πλοίο.
Σε ότι αφορά τις τιμές της διαμονής είναι ο μήνας που ξεκινούν και κατεβαίνουν, οπότε και αισιοδοξώ ότι θα βρεις πολύ όμορφο κατάλυμα με οικονομική τιμή.
H επιλογή θα ναι δύσκολη. Από τη μία λες Μήλο ή Λευκάδα, από την άλλη όσο πιο μικρό μέρος τόσο καλύτερα.

Αν κάποιο πληροί τις προϋποθέσεις που θέτεις εκτός από το μικρό, είναι η Νάξος. Πρόσβαση με αεροπλάνο & γρήγορο πλοίο που μειώνει το χρόνο (όχι ότι είναι τραγικά μακριά έτσι κι αλλιώς), υπέροχες παραλίες πολλές εξ αυτών οργανωμένες, καλά ξενοδοχεία σε περίπτωση που το θελήσετε, διαθέσιμα αυτοκίνητα προς ενοικίαση, αλλά μεγάλο νησί γενικά. Το ίδιο θα μπορούσε να ισχύει και για τη γειτονική Πάρο.

Προσωπικά αν ήμουν στη θέση σου, θα διάλεγα ένα εκ των Φολέγανδρου αν θέλω γραφικότητα, Κουφονήσια αν θέλω παραλίες, και Σέριφο αν θέλω και τα δύο και πιο κοντά στην Αθήνα. Βέβαια δε σε καλύπτουν σε όλα όσα ζητάς.

Ευχαριστώ! Ναι τα εγραψα λιγο μπερδεμενα γιατι ετσι τα εχω και στο κεφαλι μου.
Στο μικρο ή μεγαλο μερος νομιζω εύκολα γινεται συμβιβασμός αν υπάρχουν τα υπόλοιπα.

Θα το ψαξω για τις προτασεις σου παντως!
 

rayman1885

New Member
Μηνύματα
4
Likes
5
εγώ θα πρότεινα κουφονήσι είναι λίγο πιο πολύ αν πας με καράβι αλλιώς για πιο γρήγορα πρώτα νάξο και μετά καράβι από , έχει παραλιάρες δεν χρειάζεσαι καθόλου αμάξι και είναι ιδανικο για λίγες μέρες και χαλάρωση . Για το ξενοδοχείο που λες έχει για όλα τα γούστα
Ευχαριστώ για την απάντηση!

Το κουφονήσι μου αρεσε σαν ιδεα, αλλα το απερριψα αφου διαβασα σε πολλα ποστ εδω μεσα οτι δεν εχει οργανωση στις παραλιες και αρα πρεπει να κουβαλας οτι χρειαστεις απο τη "χωρα"
 

Niknik

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπερα νεο μελος εδω !

Εχω το εξης διλημμα : Ειμαστε 2 φιλες ισως να ερθει και η τριτη και σκεφτομαστε τα εξης σεναρια για διακοπες 1) θασος γυρω στις 5-6 μερες και κανα 3 ημερο χαλκιδικη 2ο ποδι οπου διαβασα οτι εχει τις καλυτερες παραλιες (σε αυτο το σεναριο παιζει αμαξι και ξεκιναμε απο πατρα τα εχουμε υπολογισει 275 ευρω ολα μαζι τα εξοδα (καυσιμο ,διοδια, ακτοπλοικα , χωρις την διαμονη). 2) καλυμνο -λερο-λειψους (χωρις αμαξι ομως). Η ερωτηση ειναι καλυμνο λερο λειψους θα τα καταφερουμε λετε χωρις αμαξι ? Και οικονομικα θα ειναι στα ιδια πανω κατω ?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.311
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Καλως ήρθες!
Σίγουρα θα σου χρειαστεί το αμάξι στη Θάσο, αλλά και στο δεύτερο πόδι που έχει τις καλύτερες παραλίες όντως.
Ελπίζω να έχετε βρει διαμονή γιατί είναι δύσκολα τα πράγματα τον Αύγουστο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom