Καλοκαιρινές διακοπές 2022

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Ξεκάθαρα. Το ζήτημα βέβαια είναι να βρεις και δωμάτιο, καθώς τολμώ να πω ότι είναι λίγο αργά για νησιά σαν αυτό, θα δυσκολευτείς! Το έψαχνα κι εγώ για λίγες μέρες solo φέτος προς τα εκεί, τα εισιτήρια έχουν εκτοξευτεί δυστυχώς.
Φετος οι ακυρωσεις θα πανε συννεφο. Και για οσο πληρωνει ο κοσμος ρευμα ισαμε ενα μηνιατικο συν τα εισιτηρια πανω.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Φετος οι ακυρωσεις θα πανε συννεφο. Και για οσο πληρωνει ο κοσμος ρευμα ισαμε ενα μηνιατικο συν τα εισιτηρια πανω.
Και πάλι, τα νησιά με λίγα καταλύμματα δύσκολα θα επηρρεαστούν. Παίρνεις τηλέφωνο Απρίλιο μήνα και είναι όλα γεμμάτα, τι να πω...
Ποιος έχει τη πολυτέλεια να περιμένει έως τελευταία στιγμή ίσως;
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Και πάλι, τα νησιά με λίγα καταλύμματα δύσκολα θα επηρρεαστούν. Παίρνεις τηλέφωνο Απρίλιο μήνα και είναι όλα γεμμάτα, τι να πω...
Ποιος έχει τη πολυτέλεια να περιμένει έως τελευταία στιγμή ίσως;
Μερικοί "καλομαθημένοι" πάντως όταν τους λες τηλεφωνικά κράτηση για 2-3 μέρες σου λένε ότι δεν έχουν δωμάτιο (μιλάω για τα ενοικιαζόμενα που δεν έχουν σάιτ κ δε μπορείς να εξακριβώσεις αν όντως δεν έχουν)... Περιμένουν καμιά μεγαλύτερης διάρκειας κράτηση (δεν είναι οπαδοί του "κάλλιο πέντε και στο χέρι" προφανώς)
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Μπορεί για τον μέσο Έλληνα να είναι δύσκολα, αλλά εγω μόνο ανοδική τάση βλέπω στις τιμές φέτος. Αφενός οι ντόπιοι ετοιμάζονται να ρεφάρουν και απο την άλλη μετά απο 2 χρόνια καραντίνας όλοι θέλουν να ξεδώσουν. Οπότε στα μικρά νησιά ειδικά των Κυκλάδων (όπως και πάντα) δύσκολα θα πέσουν οι τιμές, γιατί υπάρχουν πάντα οι Ιταλοί και οι Γάλλοι που συρρέουν κ μικρή διαθεσιμότητα κλινών.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μπορεί για τον μέσο Έλληνα να είναι δύσκολα, αλλά εγω μόνο ανοδική τάση βλέπω στις τιμές φέτος. Αφενός οι ντόπιοι ετοιμάζονται να ρεφάρουν και απο την άλλη μετά απο 2 χρόνια καραντίνας όλοι θέλουν να ξεδώσουν. Οπότε στα μικρά νησιά ειδικά των Κυκλάδων (όπως και πάντα) δύσκολα θα πέσουν οι τιμές, γιατί υπάρχουν πάντα οι Ιταλοί και οι Γάλλοι που συρρέουν κ μικρή διαθεσιμότητα κλινών.
Μόνο φέτος; έψαχνα για Κυκλάδες πέρυσι, άργησα λόγω δουλειάς, και έψαχνα Ιούνιο για Αύγουστο, δεν υπήρχε τίποτα, σε κάτι νησιά δε στυλ Κύθνου ζητούσαν 200€ τη βραδιά. Οι Γερμανοί και Αυστριακοί που ξέρω κλείνουν νωρίς έτσι κι αλλιώς.
Στην επιστροφή από Μάλτα πάντως στο αεροδρόμιο Δευτέρα βράδυ γινόταν ο κακός χαμός. Θεωρώ πως το καλοκαίρι στις περισσότερες τουριστικές περιοχές θα υπάρχει πληρότητα, ακόμα και αν οι τιμές είναι τσιμπημένες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.026
Likes
41.016
Κλειστε μια Σικελια flexible με Aegean η φθηνο με volotea, αραξτε Cefalu για μπανια κι αφηστε τους τριτοκοσμικους να περιμενουν να τους γλυψετε τα φρυδια για να δωσουν ενα κοτετσι για 3 μερες.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Μερικοί "καλομαθημένοι" πάντως όταν τους λες τηλεφωνικά κράτηση για 2-3 μέρες σου λένε ότι δεν έχουν δωμάτιο
Σαφέστατα, υπάρχει κόσμος που δε στο δίνει αν του ζητήσεις 1-2-3 μέρες, αναλόγως τη «πολιτική» που έχουν. Το έχω συναντήσει σε πολλά νησιά και δεν ειν' ωραίο, ειδικά με όσους έχουν σπίτια και φιλοδοξούν να τα νοικιάσουν για βδομάδα/ες. Είναι όμως εν μέρει κατανοητό.
αλλά εγω μόνο ανοδική τάση βλέπω στις τιμές φέτος.
Σε όλα μα όλα. Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, από πέρυσι ξεκίνησε και φέτος κορυφώνεται, όλοι θέλουν να βγάλουν τα σπασμένα.
στις περισσότερες τουριστικές περιοχές θα υπάρχει πληρότητα, ακόμα και αν οι τιμές είναι τσιμπημένες.
Ναι, γι' αυτό πρέπει να βιαστούμε.
Ίσως είναι ευκαιρία και για δεύτερης και τρίτης ταχύτητας νησιά φέτος, που πολύς κόσμος σνομπάρει.

Είμαστε ολίγον τι off topic, ας μας βάλει κάποιος σε τάξη. :haha:
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
σως είναι ευκαιρία και για δεύτερης και τρίτης ταχύτητας νησιά φέτος, που πολύς κόσμος σνομπάρει.
Σε αυτό θα συμφωνήσω απόλυτα. Προσωπικά φέτος να είμαστε καλά δεν έχω σκοπό το καλοκαίρι να επισκεφθώ κάποιο νησί (θα πάω Ιταλία και ίσως κάπου στην ηπειρωτική Ελλάδα). Πέρσι και πρόπερσι που έκανα διακοπές σε νησιά (και μάλιστα δημοφιλή) το κατευχαριστήθηκα και ξέρω καλά ότι φέτος δεν θα είναι το ίδιο (ακόμα και αν υπάρξουν ακυρώσεις όπως λέει η paesfstra, πράγμα που το πιστεύω, εύκολα θα κλειστούν από αγορές που θα έχουν καλύτερα κινητικότητα φέτος όπως το ΗΒ). Εάν όμως για κάποιο λόγο επέμενα φέτος για ελληνικό νησί, θα κοίταζα κάτι ίσως όχι απόλυτα δημοφιλές όπως λέει ο psilos (π.χ. Χίος, Σάμος) ή ενδεχομένως κάποιο μεγάλο δημοφιλές (που να έχει όμως πάρα πολλές επιλογές καταλυμάτων) και διαμονή κάπου "περιφερειακά" (π.χ. Ρόδος με διαμονή προς νότια Ρόδο, Κρήτη με διαμονή ομοίως προς τα νότια του νησιού κλπ). Θα απέφευγα σίγουρα τα μικρά αλλά δημοφιλή νησιά.
 
Last edited by a moderator:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμφωνώ με τα προηγούμενα που αναφέρεις. ;)
 
Last edited by a moderator:

Robert

Member
Μηνύματα
114
Likes
256
Φετος οι ακυρωσεις θα πανε συννεφο. Και για οσο πληρωνει ο κοσμος ρευμα ισαμε ενα μηνιατικο συν τα εισιτηρια πανω.
Δεν είμαι σίγουρος.Και πάλι με κάποιο μαγικό τρόπο που μόνο ο Έλληνας ξέρει,βρίσκονται λεφτά και όλοι κάπου πηγαίνουν
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.430
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
D

Delmem38110

Guest
Δεν είμαι σίγουρος.Και πάλι με κάποιο μαγικό τρόπο που μόνο ο Έλληνας ξέρει,βρίσκονται λεφτά και όλοι κάπου πηγαίνουν
ας είναι καλά οι γονείς και οι παππούδες, (οι κάρτες και τα εορτοδάνεια τελειώσανε)
είναι και ο λόγος που η κρίση που είχαμε (και έχουμε ακόμα) δεν ήταν τόσο εμφανής στις οικογένειες μας.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.421
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom