Καλοκαιρινες διακοπες με εγχειρισμενο ποδι

fotast

Member
Μηνύματα
9.393
Likes
14.315
Σκιάθος ..Βατές παραλίες,μικρές αποστάσεις(καλύπτονται με συγκοινωνία και ταξί αν είναι ανάγκη).Εύκολο νησί.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Συμφωνώ απόλυτα με την Σκιάθο...εύκολο νησί και τα περισσότερα καταλύματα με εύκολη πρόσβαση σε αμμουδερές παραλίες (λόγω ποδιού πιστεύω πως θα τις προτιμάς). Δεν είναι εξάλοου και μακριά από τη Θεσ/νικη. Βέβαια έχει και πολύ βαβούρα...Μια άλλη επιλογή που θα σου πρότεινα να τσεκάρεις -εάν θέλεις κάτι πιο ήρεμο- είναι και η Λήμνος. Αν και προσωπικά δεν έχω πάει, έχω ακούσει από φίλους (και από αναφορές εδώ μέσα) ότι έχει επίσης πολύ καλές αμμουδερές παραλίες με πολύ εύκολη πρόσβαση. Επίσης έχει πλέον θαυμάσια συγκοινωνία από τη Βόρεια Ελλάδα. Φέτος το καλοκαίρι μάλιστα η Λήμνος θα έχει ακτοπλοική συγκοινωνία απευθείς και από Θεσσαλονίκη με πλοίο της Hellenic Seaways. Από Καβάλα υπάρχει ήδη από πέρσι σύνδεση με πλοία της Hellenic Seaways & της Blue Star Ferries, και μάλιστα κάνουν νομίζω τη διαδρομή μόνο σε 3-4 ώρες. Φυσικά υπάρχει και αεροπορική συγκοινωνία. Σκέψου το...
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
.Μια άλλη επιλογή που θα σου πρότεινα να τσεκάρεις -εάν θέλεις κάτι πιο ήρεμο- είναι και η Λήμνος.
Και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για Λήμνο, αλλά νομίζω ότι οι συγκοινωνίες στο νησί δεν είναι και ό,τι καλύτερο και οι παραλίες δεν είναι αξιομνημόνευτες. Ας μας πει κάποιος που ξέρει.
 

psithyros

Member
Μηνύματα
7
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία - Ρωσία
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά του Ειρηνικού
Η Νάξος θα συμφωνήσω κι εγώ ότι είναι ιδανική λύση για εσένα, επίσης -αν δε σου πέφτει μακριά- η Κύθνος είναι ένα μικρό αλλά πανέμορφο νησί! με καταπληκτικές παραλίες, καλές συγκοινωνίες και η χώρα της είναι όλα τα λεφτά! Εκεί θα βρεις και ιαματικά λουτρά που ίσως κάνουν καλό στο πόδι.. και αν δεν κάνουν.. στη συγκεκριμένη περιοχή θα βρεις κάτι ωραίες ψαροταβέρνες με καλό φρέσκο ψαράκι.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.428
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εκτός από τη Σκιάθο και τη Λήμνο, μου ήρθε μόλις τώρα και μια άλλη φλασιά ίσως καλή για την περίπτωσή σου mariawashere για την οποία μάλιστα εχω εικόνα και από πρώτο χέρι: Η Κως!!! Έχει εύκολη αεροπορική συγκοινωνία νομίζω και από Θεσσαλονίκη (ακόμα και από Γερμανία το καλοκαίρι εάν σε ενδιαφέρει) και πολλές αμμουδερές παραλίες εύκολες και παντός καιρού! Επίσης οι συγκοινωνίες προς τις παραλίες του νησιού είναι πάρα πολύ καλές (το καλοκαίρι του 2014 που ήμουν είχε σχεδόν κάθε ώρα...). Τέλος μπορείς να βρεις κοντά στις παραλίες και αρκετά καλά καταλύματα σε πολύ καλές τιμές. Plus τα πολλά ενδιαφέροντα αξιοθέατα του νησιού
 

alma

Member
Μηνύματα
3.728
Likes
15.105
Και εγώ έχω ακούσει καλά λόγια για Λήμνο, αλλά νομίζω ότι οι συγκοινωνίες στο νησί δεν είναι και ό,τι καλύτερο και οι παραλίες δεν είναι αξιομνημόνευτες. Ας μας πει κάποιος που ξέρει.
Οι παραλίες είναι ίσως από τις καλύτερες του Βορείου Αιγαίου στη Λήμνο. Συνήθως με άμμο, χωρίς να είναι πάγος όπως συχνά στα γύρω νησιά, πολλές και καλές. Πηγαίνοντας για πολλά συνεχόμενα χρόνια σε νησιά του Βορείου Αιγαίου,τουλάχιστον κάθε καλοκαίρι(καμιά φορά και άνοιξη, το Πάσχα), οι παραλίες στη Λήμνο ήταν ευχάριστη έκπληξη.
Το μόνο μείον ότι το νησί δεν έχει τόσο πράσινο, όσο τα γύρω του(βλέπε Χίο,Λέσβο,Σάμο κλπ), αλλά παραμένει ωραίο νησί.

Για τη συγκοινωνία δεν ξέρω κάτι, είχαμε αυτοκίνητο....
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.612
Likes
12.436
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ν. Αμερική
Paidia eyxaristw poly gia tis idees sas! Tha pliroforithw gia Naxo, Skiatho kai Ko. Isws kai Limno an kai einai plin i kaki synkoinwnia ...
Σύμφωνα με τους όρους του φόρουμ:
Απαγορεύονται τα ΚΕΦΑΛΑΙΑ και τα greeklish, στον τίτλο του μηνύματος αλλά και στο περιεχόμενό του. Παρακαλώ διόρθωσε το μήνυμά σου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.765
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom