Γενικά Καλοκαιρινες διακοπες στην ευρωπη

ULVER

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
απλα...παντου!!
Καλημερα και καλως σας βρισκω!
ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα!!(new member!)
οπως αναφερω και στον τιτλο,μπορειται να μου προτεινετε καποιον προορισμο στην ευρωπη για αυγουστο το οποιο να συνδιαζει και θαλασσα?
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Πριν χρονια ειχα περασει ενα μηνα στην Ισπανια και συγκεκριμενα στην Ανδαλουσια. Η βαση μας ηταν το Καντιθ (παραθαλασσιο) και απο εκει καναμε διαφορες εκδρομες με ή χωρις διανυκτερευση. Ειχαμε πετυχει και αλλους Ελληνες που εκαναν road trip σε ολη την Ισπανια και γενικα μας αρεσε πολυ.
Μια αλλη εναλλακτικη ειναι η Πορτογαλια (δεν παιζουν κλιματιστικα πολλα ομως και μαλλον θα σκασετε απο τη ζεστη, καθως εχει πολλη υγρασια.)
Επισης νοτια παραλια της Γαλλιας και ολη σχεδον η Ιταλια (επισης να αποφυγεις τις πολυ νοτιες περιοχες εκει, Σικελια δηλαδη, γιατι εχει απιστευτη ζεστη).
Φυσικα παιζουν και νησακια: Μαγιορκα και Ιμπιζα, που κοντευουν να γινουν γερμανικα κρατιδια και Κορσικη-Σαρδηνια για πιο ηρεμες καταστασεις.
Τα καλυτερα εχω ακουσει για Κροατια και Δαλματικες ακτες, αλλα δεν εχω παει.
Φτηνα και με καλη περιποιηση ειναι και τα μικρασιατικα παραλια (αλλα φανταζομαι θελεις κατι πιο ευρωπαικο).
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.008
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Καλημερα και καλως σας βρισκω!
ελπιζω να ειμαι στην σωστη ενοτητα!!(new member!)
οπως αναφερω και στον τιτλο,μπορειται να μου προτεινετε καποιον προορισμο στην ευρωπη για αυγουστο το οποιο να συνδιαζει και θαλασσα?
Ο συνδυασμός "Ευρώπη, Αύγουστος, Θάλασσα" αυτόματα σημαίνει "δε θα ναι φτηνό". Ξεκινάμε από αυτο.

Οι top επιλογές:
- Αδριατική (Δαλματικές ακτές): Μαυροβούνιο, Κροατία. Όμορφες παλιές πόλεις, φυσική ομορφιά, και μπόλικες παραλίες που συγκεντρώνουν όλο το χρήμα της ανατολικής Ευρώπης (και πάρα πολλούς Γερμανούς). Προσοχή, τον άυγουστο έχει πάρα πολύ κόσμο.
- Ιταλία (Πες μας με τι θες να συνδυάζει τη θάλασσα να σου προτείνουμε πιο συγκεκριμένα, οι επιλογές στην ιταλία είναι σχεδόν άπειρες...)
- Ν. Γαλλία (Cote d' Azur: Νίκαια, Κάννες, St. Tropez, κλπ). Θεωρείται το "top" παραλιακό θέρετρο της Ευρώπης, αλλά τον Αύγουστο θα είναι όλη η Ευρώπη εκεί.
- Λάγος, Πορτογαλία. Παραλίες με φυσική ομορφιά, σπηλιές κλπ.

Αν αντί για θάλασσα βάλεις λίμνη, τότε υπάρχει και η Ελβετική ριβιέρα (Γενεύη, Λωζάνη κλπ), και η Γκάρντα στην Ιταλία (θα νομίζεις ότι είσαι στη Γερμανία, με τόσους Γερμανούς, αλλά τέλος πάντων).
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Αν ειναι ν αβαλουμε λιμνες (που ειναι το στοιχειο μου!) τοτε και εγω εχω να προτεινω μερικα μερη ακομα!
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Καλώς ήρθες!
Υπέροχο nickname ;)

Επειδή ήθελα και γω προορισμό που να συνδιαζεί Ευρώπη με καμια παραλία επέλεξα Ισπανία - Πορτογαλία. Κ όλα τα υπολοίπα που σου πρότειναν τα παιδιά, πολύ όμορφες επιλογές...
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Θα σου προτεινα να πας σε Ισπανια ή Ιταλια, που τις θεωρω top χώρες για καλοκαιρινες διακοπες ( κ όχι μονο)
Απο Ισπανια
-τη Μαγιορκα για κοσμοπολιτικες διακοπες,
-την Ιμπιζα για πιο ξεφρενες καταστασεις αλλα μπορεις να περασεις κ πιο ηρεμα (κατι μεταξυ μυκονου και ροδου)
-απο ηπειρωτική ισπανια, Βαρκελωνη και Σεβιλλη - Ανδαλουσια
Από Ιταλία
- τη Σικελία, Ταορμινα+ Κεφαλου
-το Καπρι και την ακτη Αμαλφι (περιοχη της Ναπολη)
 

ULVER

Member
Μηνύματα
17
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
απλα...παντου!!
Mαλλον για ισπανια το βλεπω,ευχαριστω για την ανταποκριση!
 

submarine

Member
Μηνύματα
25
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona!!!
Ταξίδι-Όνειρο
Παντού...
Κι εγώ έχω κάνει στροφή 180 μοιρών από κει που έλεγα να πάω για καλοκαιρινές διακοπές και σκέφτομαι να πάω Βαρκελώνη μήπως κάνουμε και κανένα μπανάκι εκεί υπό το βλέμα του Κολόμβου. Θα ήθελα τις γνώμες των Βαρκελωνόπληκτων σ' αυτό το θέμα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.864
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom