Ιταλία Καλοκαιρι στη σικελια.

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
γεια σας.μόλις γραφτηκα στο σαϊτ.δεν εχω οργανωθει ακομη απλα ειδα και θελω πληροφορίες για σικελία.περσι το καλοκαίρι ήμουν 1 μήνα σαρδινία. παντα με καμπινγ και αυτοκίνητο:clap:
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
γεια σας.μόλις γραφτηκα στο σαϊτ.δεν εχω οργανωθει ακομη απλα ειδα και θελω πληροφορίες για σικελία.περσι το καλοκαίρι ήμουν 1 μήνα σαρδινία. παντα με καμπινγ και αυτοκίνητο:clap:
Καλώς όρισες στην παρέα μας!καλά ταξίδια σου εύχομαι,Σικελία δεν έχω πάει αλλά θα βρείς πληροφορίες μέσω της αναζήτησης και από τις ταξιδ.ιστορίες...
 

xelidoni

Member
Μηνύματα
158
Likes
39
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή-Ισλανδία
σικελία θέλω και γω σαν τρελή να πάω, πρέπει να είναι φοβερά !μην παραλέιψεις να πας στο ηφαίστειο της Αιτνας , είναι το πιο ενεργό ηφαίστειο της Μεσογείου. Να προσέξεις να μην πας καλοκαίρι , γιατι κάνει απίστευτη ζέστη!!! καλά ταξίδια!
 
Last edited by a moderator:

gasgastonegr

Member
Μηνύματα
14
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Σικελια
καλημερα θα πάω Σικελια ολον τον Ιούλιο για ενα μηνα με το αυτοκινητο και με καμπινγκ:xmas_lol: οποτε θα τα γυρισω ολα.Το ιδιο εκανα και περσι το καλοκαιρι με την Σαρδινια.Φυσικα πρωτεραιοτητα εχουν τα μπανια και ηλιοθεραπεια!!!!!!!! οσο για την Αιτνα, μου εχουν πει για καποιους καταρρακτες με ζεστα νερα.καλες γιορτες!!! :xmas_lol::surf2:
 

hariskar

Member
Μηνύματα
162
Likes
66
Ταξίδι-Όνειρο
Ξανά Μπαλί
Καλώς όρισες. Η Σικελία και γενικότερα η νότια Ιταλία είναι ένας μελλοντικός προορισμός και για μένα.
 

demisp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα σε όλη την παρέα. To site πραγματικά είναι πολύ καλό και οι πληροφορίες πολύ χρήσιμες.Δεν κανονόζω κανένα ταξίδι χωρίς να συμβουλευτώ τους ειδικούς;-)
Για φέτος το καλοκαίρι έχω κλείσει Σικελία. Το πρόγραμμα μας είναι 4 μέρες Παλέρμο και 4 μέρες Κατάνια.
Θέλουμε να πάρουμε όο μεγαλύερη δόση απο Σικελία μπορούμε και για αυτό λέμε να γυρίσουμε λιγάκι.Το πρόγραμμα περιλαμβάνει Κεφάλου,Τραπάνι,Αγκρικέντο και Μάρσαλα και απο Κατάνια λέμε να κινηθούμε προς ΜΕσσίνα,Ταορμίνα και Συρακούσες.
Επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ξενοδοχείο απο την πλευρά της Κατάνιας προτείνετε να μείνουμε Κατάνια ή Ταορμίνα;
Γενικά όποια πληροφορία είναι ευπρόσδεκτη.
Ευχαριστώ πολύ και καλές εξορμήσεις σε όλους
 

MJ 23

Member
Μηνύματα
233
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη ...επιτελους
Ταξίδι-Όνειρο
οπουδηποτε στον κοσμο
Δεν εχω κατι χρησιμο να σου πω για το ταξιδι σου, απλα ακουγετε μαγικο και σου ευχομαι να περασεις τελεια. Περιμενουμε υλικο οταν επιστρεψεις.
 

erminathess

Member
Μηνύματα
566
Likes
321
Ταξίδι-Όνειρο
αργεντινη,μεξικο
Επι των σικελικών, ο πλέον αρμοδιος να σου απαντησει ειναι ο Samion αλλα εχοντας βρεθει αυγουστο στη σικελια θα σου προτεινα να μεινεις στην Ταορμινα, οκ ειναι τουριστικη αλλα ταυτοχρονα ειναι και πολυ γραφικη,εχει ωραια εστιατορια,ατμοσφαιρικα μπαρακια και εαν εισαι τυχερος και πετυχεις καμια παρασταση στο αρχαιο θεατρο, θα νοιωσεις τον ουρανό να πλημμυριζει μουσικες..
Μην χασεις με τιποτα τις Συρακουσες, το μερος ειναι μαγικο (αφου περασεις τη γεφυρα, να κανεις βολτα στα στενα της Ορτυγιας και στην πλατεια που γυριστηκαν σκηνες της "Μαλενα")
 

KATHERINE

Member
Μηνύματα
25
Likes
11
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη και πάλι !
Περυσι τον Αύγουστο ημουν 15 ημέρες Σικελία και Καλαβρία.
Έμεινα Παλέρμο Κατάνια και Συρακούσες. Επέλεξα να μείνω Κατάνια κυρίωσ για δύο λόγους:
πρώτον διότι δεν είχα κλείσει νωρίς τη διαμονή μου με αποτέλεσμα τα διαθέσιμα καταλύματα στην Ταορμίνα να είναι ελάχιστα και δυσανάλογα ακριβά
Δεύτερον διότι χιλιομετρικά ήταν πιο βολική για τις εξορμήσεις που ήθελα να κάνω (είμαι από τους περίεργους που δε θέλουν να αλλάζουν συχνά ξενοδοχείο).
Στην Κατάνια έμεινα στο Hotel Principe . Ήταν σε πολύ κεντρικό σημείο, με όμορφη διακόσμηση και πολυτελή κατασκευή με 95? το deluxe δίκλινο αρχές Αυγούστου. Θα το συνιστούσα ανεπιφύλακτα.
όπωσ και θα σου πρότεινα έστω μία διανυκτέρευση στις Συρακούσες. Η Ορτύγια είναι απλά μαγευτική και το βράδυ!

Να περάσετε πολύ καλά
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Το πρόγραμμα περιλαμβάνει Κεφάλου,Τραπάνι,Αγκρικέντο και Μάρσαλα και απο Κατάνια λέμε να κινηθούμε προς ΜΕσσίνα,Ταορμίνα και Συρακούσες.
Επειδή δεν έχω κλείσει ακόμα ξενοδοχείο απο την πλευρά της Κατάνιας προτείνετε να μείνουμε Κατάνια ή Ταορμίνα;
στο Τράπανι ανεβείτε οπωσδήποτε στο Erice. ο χρόνος είναι λίγος για το εσωτερικό αν μείνει πάντως χρόνος Noto, Caltagirone, Ragusa οι πρώτες επιλογές.

θα σου προτεινα να μεινεις στην Ταορμινα, οκ ειναι τουριστικη αλλα ταυτοχρονα ειναι και πολυ γραφικη,εχει ωραια εστιατορια,ατμοσφαιρικα μπαρακια και εαν εισαι τυχερος και πετυχεις καμια παρασταση στο αρχαιο θεατρο, θα νοιωσεις τον ουρανό να πλημμυριζει μουσικες..
πολύ σωστά.
δες κ το πρόγραμμα..
http://www.taormina-arte.com/2010/
οπως αναφέρθηκε χωρίς κράτηση δύσκολα τα πράγματα. απο οικονομικής πλευράς. λιγο καλύτερα στο Giardini Naxos όπου είναι συγκεντρωμένο και το nightlife. αρκετά καταλύμματα στο Letojanni με την ωραία παραλία και το Νινο να καραδοκεί...
http://www.danino.it/
στην Κατάνια οι επιλογές είναι πολλές μια και η πόλη είναι μεγαλη (>500.000) με τα αντίστοιχα μειονεκτήματα μιας μεγαλης πολης που θα εχει κ πολύ ζέστη.
 

demisp

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπέρα. Αργησα λίγο να μπώ αλλά όπως ξέρετε για να μπορέσεις να φύγεις λίγες μέρες θα πρέπει να σου βγεί το λάδι (στην δουλειά) τις 10 προηγούμενες .
Ευχαριστώ όλους για τις χρήσιμες πληροφορίες. Τελικά έκλεισα Ταορμίνα και ψάχνω στο παλερμο...(όπως πάντα την τελευταία στιγμή.....)
Φίλε Samion αφού είσαι expert σε θέματα σικελίας plz advise
1)επειδή είμαι σε αναζήτηση ξενοδοχείων στο παλερμο α) η Via Montepellegrino(hotel astoria) β) κοντά στο πανεπιστήμιο είναι επικίνδυνες περιοχές;
2)Plz δώσε κάποια tip για νυχτερινή έξοδο σε Παλερμο,κεφαλου....ποτάκι και μουσικούλα οχι ξεφάντωμα...η ηλικία βλέπεις δεν το επιτρέπει...:))
Η mondello ενδείκνυται για ποτάκι ή είναι κάτι σαν φαληράκι...?
Τις προτάσεις σου για φαγητό θα τις τιμήσω δεόντως...!!!!

Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και καλές διακοπές να έχουμε...!!!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Φίλε Samion αφού είσαι expert σε θέματα σικελίας plz advise
1)επειδή είμαι σε αναζήτηση ξενοδοχείων στο παλερμο α) η Via Montepellegrino(hotel astoria) β) κοντά στο πανεπιστήμιο είναι επικίνδυνες περιοχές;
2)Plz δώσε κάποια tip για νυχτερινή έξοδο σε Παλερμο,κεφαλου....ποτάκι και μουσικούλα οχι ξεφάντωμα...η ηλικία βλέπεις δεν το επιτρέπει...:))
Η mondello ενδείκνυται για ποτάκι ή είναι κάτι σαν φαληράκι...?
Τις προτάσεις σου για φαγητό θα τις τιμήσω δεόντως...!!!!
Ευχαριστώ πολύ όλους για το χρόνο σας και καλές διακοπές να έχουμε...!!!
καλησπέρα..
καμμία περιοχή δεν έιναι επικίνδυνη, μην ανησυχεις γiα τίποτε, εκεί που είναι λίγο πιο δύσκολα το βράδυ δεν υπάρχουν ξενοδοχεία ούτε θα πας.. απλά αυτές που είπες δεν έχουν πολλά γύρω γύρω και θα έχετε μετακίνηση για το παραμικρό. στο αστόρια θα έχετε και αρκετη κίνηση να βγείτε από πόλη. όχι ότι δεν είναι καλό χοτέλ φυσικά. κοίτα και το mercure, NH Palermo. το 2ο έχει πέσει προσφατα που άλλαξε χέρια αλλά τοποθεσία και πισίνα είναι μεγάλα συν. δίπλα από το ΝΗ βρίσκεται στην παραλιακή είναι το kalhesa, σούπερ για ποτό. λίγο πιο πέρα gelateria κάτω από τα δέντρα, φαίνεται.
Home - Kursaal Kalhesa
άλλο για ποτό η αιώνια Cuba:
La Cuba - Lounge Cafθ - Palermo | Home page
για πιο δυνατή μουσική, χορό αλλά πάντα 30+το bier garden:
Lapalermocheballa.it: Bier Garten (Palermo)
το Mondello είναι σαν Γλυφάδα, καμμία σχέση με φαληράκι.
στην Cefalu εξαιρετικές επιλογές το Malik και το Sottozero και τα δύο δίπλα περίπου στη μέση της παραλίας. το 1ο είναι εντυπωσιακό με πισίνα κλπ και ουσιαστικά διαχωρίζει την παραλία στη μέση. το 2ο είναι beach bar δίπλα στο Μαλικ που το βράδυ μεταμορφώνεται..
καλές διακοπές και να γράψεις ανταπόκριση...;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom