Καλυτερη δουλεια για να ταξιδευεις;

NoFX182

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη,Ιταλία
Ταξίδι-Όνειρο
Backpacking over Europe
Ειμαι 17 χρονων κ παω 3η Λυκειου. Αν και τα περισσοτερα ατομα στην ηλικα μου εχουν αποφασησει σε ποια σχολη θελουν να περασουν εγω ακομα ειμαι στο διλλημα.....

Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να περασω σε μια σχολη με προοπτικες για το μελλον αλλα παραλληλα να ειναι ευκολη για να μπορω να κανω ταξιδια μεγαλης διαρκειας κλπ. Σκεφτομουν προς το παιδαγωγικο ετσι ωστε να εχω μεγαλη διαρκεια διακοπων αλλα να εχω κ σταθερα λεφτα απο το κρατος....Παραλληλα ομως σκεφτομαι πως θα μου παρει χρονια διοριστω.....

Σκεψεις; Εσεις οι μεγαλυτεροι πως τα βγαζετε περα;
 

mchrisober

Member
Μηνύματα
71
Likes
6
Ταξίδι-Όνειρο
Μπορα Μπορα
φιλε λυπαμαι που στο λες αλλα με 900 ευρω των εκπαιδευτικων δεν μπορεις να πας πουθενα. Επισης ειναι απιστευτο να διοριστεις, οποτε μαλλον πρεπει να αλλαξεις στοχους.
Γενικα θα πρεπει να κανεις αυτο που σου αρεσει και οχι να βρεις κατι ετσι ωστε να εχεις χρονο για ταξιδια. Οι υπολοιποι που ειναι μεγαλυτεροι θα σου πουν την γνωμη τους.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
να εχω κ σταθερα λεφτα απο το κρατος....
Εδώ γελάμε όλοι μαζί.


Κοίτα να σπουδάσεις κάτι που να σου αρέσει όπως προαναφέρθηκε και μην ανησυχείς, όλο και θα μπορέσεις να βρίσκεις τρόπους για ταξίδια αν πραγματικά το θέλεις. Κι από αυτό το φόρουμ αν πάρεις παράδειγμα δεν είμαστε όλοι εκπαιδευτικοί κι όμως προσπαθούμε πάντα να βρούμε και το χρόνο και το χρήμα ώστε να κάνουμε τα ταξίδια που ονειρευόμαστε.
Καλή επιτυχία σου εύχομαι σε ό,τι κι αν κάνεις!
 

nena

Member
Μηνύματα
867
Likes
470
Ταξίδι-Όνειρο
greenland-φεροε-svalbard
Δυστυχώς πιτσιρίκι μόνο η εκπαίδευση θα σου προσφέρει άπλετο χρόνο αλλα βασική προυποθεση ειναι να αγαπας τα παιδια και να νοιάζεσαι...Αν το κανεις μονο για τους 5 μηνες καθισιο άστα να πάνε..κ συ θα δυστυχήσεις κ κυρίως τα παιδιά που θα βρεθούν δίπλα σου!:rolleyes:
Λάβε υπόψη σου οτι το παιδαγωγικό άρχισε να γεμίζει πάλι, διορισμοί δεν γίνονται κ αν ακόμη γίνουν μέχρι να τελειώσεις ΕΣΥ, δεν θα πάρεις ΠΟΤΕ πάνω απο 1000 ευρώ...
Αυτά είναι τα δεδομένα, χρόνο θα έχεις λεφτά δεν θα έχεις!Οι εφοριακοί και οι ..τελώνες γλύτωσαν απο το ενιαίο μισθολόγιο αλλά γραπτός δεν θα ξαναγίνει...ας είμαστε αντικειμενικοί!

Θα σου προτεινα να γινεις εισοδηματίας όπως είναι και πολλοί εδω μέσα :haha:

Ψάξε να βρεις τι αγαπάς, εγώ αν ήμουν ξανά παιδί θα έκανα ένα επάγγελμα προσφοράς έστω κοινωνιολόγος με το σκεπτικό να ζήσω εκτος Ελλάδας-πάντα υπάρχει ένα τίμημα..........

p.s. Εμείς οι μεγαλύτεροι πλέον δεν τα βγάζουμε πέρα :haha: ασε που φοβόμαστε μη μας τη φέρουν οι γονείς μας και μας γράψουν κανα σπίτι καήκαμε με τα χαράτσια και τους φόρους!!!!!!!!!!!!!!!Ζήτω το νοίκι λέμε :bleh:
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ειμαι 17 χρονων κ παω 3η Λυκειου. Αν και τα περισσοτερα ατομα στην ηλικα μου εχουν αποφασησει σε ποια σχολη θελουν να περασουν εγω ακομα ειμαι στο διλλημα.....

Το προβλημα μου ειναι οτι θελω να περασω σε μια σχολη με προοπτικες για το μελλον αλλα παραλληλα να ειναι ευκολη για να μπορω να κανω ταξιδια μεγαλης διαρκειας κλπ. Σκεφτομουν προς το παιδαγωγικο ετσι ωστε να εχω μεγαλη διαρκεια διακοπων αλλα να εχω κ σταθερα λεφτα απο το κρατος....Παραλληλα ομως σκεφτομαι πως θα μου παρει χρονια διοριστω.....

Σκεψεις; Εσεις οι μεγαλυτεροι πως τα βγαζετε περα;
Ξεκινας καλα..."σχολη με προοπτικες για το μελλον"...μετα μας τα χαλας.."σταθερα λεφτα".."κρατος"...αυτα last year...this year:βαζεις το κεφαλι κατω,βρισκεις μια σχολη,κοντα σε αυτο που θα ηθελες να ασχοληθεις στο μελλον,διαβαζεις,διερευρυνεις τους οριζοντες σου και προχωρας!Και οταν ερθει ,με το καλο η ωρα να εργαστεις,ψαχνεις στο αντικειμενο σου και εντος και εκτος συνορων.Ειναι κριμα για εναν νεο ανθρωπο,να ξεκιναει την ζωη του λεγοντας που θα βρω την καλυτερη δουλεια για να...λουφαρω!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Βουλευτής παιδί μου! Τι το σκέφτεσαι;

Ξέρεις κάποιον να μην πληρώνεται καλά; Ή μήπως δεν έχουν προοπτική; Απο τίποτα, γίνονται κάτι, απο το κάτι κλέφτες, πάντως στο τέλος πλούσιοι καταλήγουν!!!!

Καλή τύχη! :D (για να μη βρεθείς σε κανα κελί σα τον Άκη)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Αν σου αρέσει η δουλεια του εκπαιδευτικού, να το σπουδάσεις. Αλλά οι διορισμοί στην Ελλάδα τέλος, εδώ το θέμα είναι πότε ξεκινούν οι απολύσεις... Μπορείς να προσανατολιστείς σε πρόσληψη στο εξωτερικό, με παρόμοια διάρκεια διακοπών αλλά όχι όλο το καλοκαίρι. Σημείωσε όμως ότι η θέση φυσικά δεν είναι μόνιμη και ο μισθός είναι μάλλον χαμηλός στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, με εξαίρεση τη Γερμανία και τη Φινλανδία, εφόσον έχεις μεταπτυχιακό ως προσόν διορισμού.
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Αν σου αρέσει η δουλεια του εκπαιδευτικού, να το σπουδάσεις. Αλλά οι διορισμοί στην Ελλάδα τέλος, εδώ το θέμα είναι πότε ξεκινούν οι απολύσεις... Μπορείς να προσανατολιστείς σε πρόσληψη στο εξωτερικό, με παρόμοια διάρκεια διακοπών αλλά όχι όλο το καλοκαίρι. Σημείωσε όμως ότι η θέση φυσικά δεν είναι μόνιμη και ο μισθός είναι μάλλον χαμηλός στις περισσότερες ευρωπαϊκές χώρες, με εξαίρεση τη Γερμανία και τη Φινλανδία, εφόσον έχεις μεταπτυχιακό ως προσόν διορισμού.
Καλη μου paefstra,γιατι πιστευεις οτι ο νεαρος θελει να γινει εκπαιδευτικος?Αυτο που θελει ειναι να εχει μεγαλης διαρκειας διακοπες και σταθερα λεφτα απο το κρατος,αρα ποιο επαγγελμα ταιριαζει?..εκπαιδευτικος!Δυστυχως,αυτα ειναι τα ονειρα,που κληροδοτησε η προηγουμενη γενια στα παιδια της.....
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
ναυτικος να γινεις.....και θα ταξιδευεις και θα πληρωνεσαι!
παντως αυτο το εκπαιδευτικος βρε παιδι μου ασε το αμα δεν μπορεις τα παιδια και την φασαρια......ασε που τα λεφτα πλεον ειναι λιγα οποτε απλετος χρονος για καθισιο στο σπιτι μονο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.528
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom