Καλως ήρθα

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Καλώς ήρθες και καλά ταξίδια!
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αγαπημένος προορισμός η Νοτιοανατολική Ασία και γενικά τα τροπικά μέρη
:welcome:
Άλλος ένας Ασιολάτρης στο φόρουμ! Πρόλαβες να γραφτείς και στο γκρουπ της ΝΑ Ασίας απ΄οτι είδα :)
Επόμενο ταξίδι βλέπω Φιλιππίνες. Υπέροχη χώρα!
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Έυχαριστώ για το καλωσόρισμα...!!! Την προήγούμενη ζωή μου, πιστεύω οτι είχα ζήσει στην Ασία. Ποτέ δεν την χορταίνω. Μόνο η μυρωδιά του αέρα όταν πατώ το πόδι μου σε Νοτιοασιατικό τόπο αρκεί για να με ξετρελάνει. Ή εκτός όσα γράφω να είναι κουταμάρες και απλώς να είμαι deeply addict.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τα ίδια ακριβώς αισθάνομαι κι εγώ , αλλά για τη λατινική αμερική. Ίσως γι'αυτό και απο όσα μέρη έχω πάει στην Ασία (τα λιγοστά μέχρι τώρα) , οι Φιλιππίνες ήταν το μέρος που μου άρεσε πιο πολύ..πρώην αποικία των Ισπανων-Μεξικανων για σχεδόν 4 αιώνες , έχει πολλά στοιχεία της αγαπημένης μου περιοχής , σε γλώσσα , θρησκεία και φιέστες.
Πάντως αν πας , μην αφήσεις το ταξίδι όνειρό σου (Παλαουάν). Εμένα δε μου εβγαιναν οι μέρες , κόλλησα στα νησιά visayas και τελικά δεν πήγα. Είναι και πολλά τα νησιά βρε παιδί μου! :lol:
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Καλημέρα,

Είσαι ομοιοπαθής οπότε και με καταλαβαίνεις. Το πρόβλημα με τις Φιλιππίνες είναι οτι η χρονική περίοδο κατά την οποία ο καιρός είναι ιδανικός να την επισκεφτείς δεν μου κάθεται εύκολα. Μπορεί δηλαδή να πάω και να καναπάω στην Ασία αλλά οχι στις Φιλιππίνες. Η λατινική Αμερική είναι επίσης ένας προορισμός που θα ήθελα να επισκεφτώ και κυρίως τα παράλια που βρέχονται απο Καραϊβική. Έχω ένα μικρό "κόλλημα" με τους κοραλλιογενείς υφάλους και με παιδεύει. Επιπλέον έχω την εντύπωση οτι και τα μέρη που πιθανόν να ταιριάζουν στην περίπτωσή μου χρονικά συμπίπτουν με την ιδανική περίοδο των Φιλιππίνων. Οπότε πάλι τζίφος. Όποτε έχεις χρόνο σε παρακαλώ να με διαφωτίσεις. Thanks...
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Κι εγώ έχω κόλλημα με τους κοραλλιογενείς υφάλους , δεν κάνω καταδύσεις δυστυχώς , αλλά από σνόρκελ του δίνω και καταλαβαίνει!
Έχω ταξιδέψει κάποιες φορές σε εποχή που δεν ήταν η καλύτερη για ταξίδι , όπως αρχές Ιουλίου στο Μεξικό και Οκτώβρη στο Δομήνικο και πραγματικά δεν ήταν πρόβλημα. Βέβαια για Φιλιππίνες όντως πρέπει να το ψάξεις περισσότερο γιατί οι μουσώνες είναι άλλο πράγμα. Παίζει όμως ρόλο και το που θα πας , αφου δεν έχουν όλα τα νησιά τον ίδιο ακριβώς καιρό.

Τα παράλια που βρέχονται απο Καραϊβική είναι ένας υποβρύχιος παράδεισος , ειδικά το κομμάτι που ανήκει στο Μπελίζ , με το 2ο μεγαλύτερο κοραλλιογενές φράγμα του πλανήτη. Νιώθω πολύ τυχερή που βούτηξα σε αυτά τα νερά :D
Από τα λεγόμενά σου καταλαβαίνω μπορείς να ταξιδέψεις μόνο καλοκαίρι έτσι? Έχε υπόψιν σου οτι είναι άλλο οι μουσώνες της Ασιας , που επηρεάζουν για ολόκληρες εβδομάδες τις περιοχές που πλήττουν. Και άλλο η περίοδος των κυκλώνων της Καραϊβικής που μπορεί να περάσει όλο το καλοκαίρι με σούπερ καιρό και να χτυπήσει ένας για 2-3 μέρες μόνο.
 

ganlayer3

Member
Μηνύματα
165
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΓΝΩΣΤΟ
Ταξίδι-Όνειρο
MANADO - INDONESIA
Καλημέρα. Η αληθεια ειναι οτι η περίοδος κατά την οποία μπορώ να ταξιδέψω είναι Απρίλιος με το πολύ Νοέμβριο. Όταν δεν πάω ευρώπη, προσπαθώ να επιλέγω πάντα περιοχές με κοραλλιογενείς υφάλους και υποθαλλάσια ζωή, όπου αυτό είναι εφικτό. Από λατινική Αμερική θα ήθελα να πάω Άγιο Δομίνικο. Από Ασία εκτος από το το "εφικτό"αξίδι όνειρο τις Φιλλιπίνες, πιο μακρινή επιθυμία είναι η Παππούα νέα Γουϊνέα, καθώς και το βόρειο Sulawesi, manado, bunaken & Lembeh strait. Η παρέα μου δεν έχει το ίδιο μικρόβιο (με τα κοράλια) οπότε με περιορίζει σημαντικά. Anyway...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.199
Μηνύματα
883.626
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom