Ολλανδία Καλύτερη περιοχή για να μείνεις στο αμστερνταμ;

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
γεια σας Ποια ειναι η καλύτερη περιοχή για να μείνεις στο αμστερνταμ ; Και αν ειναι ακριβή έστω μια περιοχή κοντα της . Θελω να μην εχει πολλους φοιτητες και night clubs κτλ. Μια ρομαντική όμορφη περιοχή ! Σε αλλο φορουμ δεν καλυφθηκα απο απαντήσεις .ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΠΟΛΥ!

Μου ειπαν για 9 οδοι κατι Αλλο ξερετε;
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Κοιτάξτε το Leidseplein, και μετά είτε την περιοχή κοντά στο Museumplein ή το Rembrandtplein (αν και δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω ιδιαίτερα ρομαντική την τελευταία, είναι σχετικά ήσυχη και αρκετά κεντρική, δίπλα από την αγορά λουλουδιών).
 

travelling523

Member
Μηνύματα
84
Likes
15
Κοιτάξτε το Leidseplein, και μετά είτε την περιοχή κοντά στο Museumplein ή το Rembrandtplein (αν και δε μπορώ να τη χαρακτηρίσω ιδιαίτερα ρομαντική την τελευταία, είναι σχετικά ήσυχη και αρκετά κεντρική, δίπλα από την αγορά λουλουδιών).
Ευχαριστω φιλε μου για τις πολυτιμες συμβουλες σου! Διάβασα ΟΤΙ υπάρχουν το δυτικό ,το κεντρικό και το ανατολικό τμήμα καναλιών.και δεν ΞΕΡΩ σε ποιο απο ολα αυτα ΕΙΝΑΙ καλύτερο να μεινω . Ρομαντικά με ωραια μέρη και Καθολου φασαρια και μπάρς
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Γενικά προσανατολίσου κάπου μέσα ή γύρω από το Canal Ring. Οι 9 streets που σου ανέφερα είναι αρκετά κεντρική, ρομαντική και ήσυχη περιοχή, μέρος του Canal Ring, οπότε πληροί όλες σου τις προϋποθέσεις. Εναλλακτικά αρκετά ήσυχη είναι η αναβαθμισμένη περιοχή της Jordaan. Το Leidseplein και Rembrandtplein που ανέφερα πριν έχουν μπαρ, και αρκετά καλή νυχτερινή ζωή, αλλά δεν συγκεντρώνουν "κακό" κόσμο, και γενικά η κατάσταση είναι πολιτισμένη. Έχω μείνει σε ξενοδοχεία στις περιοχές και δεν συνάντησα κάποιο πρόβλημα, ειδικά αν το ξενοδοχείο δε βρίσκεται πάνω στις ομώνυμες πλατείες, αλλά στα τριγύρω στενά/κανάλια.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
552
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Έχω βρει αυτά τα δύο ξενοδοχεία https://www.westsideinn.nl/en/ (68 ευρώ τη βραδιά και δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο) και αυτό https://qbichotels.com/amsterdam-wtc/ με 100 ευρώ τη βραδιά.Δεν είναι καράκεντρο απ ό,τι είδα στο χάρτη,αλλά η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη από τα ξενοδοχεία του κέντρου. Λένε και τα δύο ότι έχουν πολύ μικρή απόσταση από στάση τραμ και μετρό το δεύτερο και το πρώτο είναι 7 στάσεις με το τραμ από το κέντρο. Να κλείσω λέτε οι γνώστες της πόλης σε ένα από τα δύο ή είναι πολύ μακριά και να ψαξω πιο κεντρικα?
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
Εγω θα κοιτούσα λιγο πιο κεντρικά προς τα μουσεία στην περιοχή museumplein, οπου δεν ειναι κεντρο κεντρο αλλά μπορείς να περπατήσεις προς το κεντρο ή προς την περιοχή Leidseplein με τα πολλά μαγαζιά . Εχουν μεγάλη διαφορα στη τιμή;
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
552
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Εγω θα κοιτούσα λιγο πιο κεντρικά προς τα μουσεία στην περιοχή museumplein, οπου δεν ειναι κεντρο κεντρο αλλά μπορείς να περπατήσεις προς το κεντρο ή προς την περιοχή Leidseplein με τα πολλά μαγαζιά . Εχουν μεγάλη διαφορα στη τιμή;
Ναι διπλάσια τιμή...γι αυτό πήγα πιο μακριά...
 

alvadi

Member
Μηνύματα
553
Likes
2.806
Επόμενο Ταξίδι
Μπέργκαμο
Ταξίδι-Όνειρο
Μεξικό
ε τοτε ίσως θα κανεις μια υποχωρηση να πας λιγο πιο μακριά, δεν ειναι και τραγική η απόσταση.. απλά το βραδυ στην επιστροφή έχε υπόψιν σου ότι τα ταξί ειναι πανάκριβα.. εμείς επειδή το βραδυ χαθηκαμε για 4 χλμ πληρώσαμε 15 ευρώ στο ταξί..
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Έχω βρει αυτά τα δύο ξενοδοχεία https://www.westsideinn.nl/en/ (68 ευρώ τη βραδιά και δωρεάν μεταφορά από και προς το αεροδρόμιο) και αυτό https://qbichotels.com/amsterdam-wtc/ με 100 ευρώ τη βραδιά.Δεν είναι καράκεντρο απ ό,τι είδα στο χάρτη,αλλά η τιμή είναι πολύ χαμηλότερη από τα ξενοδοχεία του κέντρου. Λένε και τα δύο ότι έχουν πολύ μικρή απόσταση από στάση τραμ και μετρό το δεύτερο και το πρώτο είναι 7 στάσεις με το τραμ από το κέντρο. Να κλείσω λέτε οι γνώστες της πόλης σε ένα από τα δύο ή είναι πολύ μακριά και να ψαξω πιο κεντρικα?
Σαν περιοχή θα προτιμούσα το πρώτο. Έχεις κοντά τη στάση Westlandgracht που περνάει το τραμ 2 που είναι από τις πιο βολικές γραμμές για το κέντρο. Εγώ είχα μείνει 3 στάσεις πιο πριν δίπλα στο Vondelpark και το τραμ 2 μας εξυπηρέτησε εξαιρετικά. Σε 6 στάσεις είσαι στην περιοχή των μουσείων. Η τιμή του ξενοδοχείου μου φαίνεται πολλή καλή και η μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο που προσφέρουν άκρως εξυπηρετική.
 

NIKOLETA05

Member
Μηνύματα
552
Likes
415
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Μου κανει εντυπωση ότι στα τρια ξενοδοχεια που ειδα χρεωνουν το wifi στο booking ενώ στο site του ξενοδοχείου λέει πως είναι δωρεαν. Παίζει να το χρεώνουν μόνο για όσους έχουν κράτηση μέσω booking;
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.164
Μηνύματα
882.614
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
Τonia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom