Τσεχική Δημοκρατία Καλώς σας Βρίσκω-επόμενος σταθμός:Πραγα

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Allegro
Angel
Essensia
Kampa Park
Kavarna Slavia
Noi
Pravda
Sonora

Τώρα θέλω 32 στο Λονδίνο :icecream:
Α δεν παίζω!! Δεν το έλεγα σε σένα... σε άλλους πονηρούς το έλεγα... Kampa, Pravda πολύ καλά αλλά καλύτερο όλων το Allegro... με τιμές Βαρούλκου όμως... για το Kavarna Slavia και το Angel έχω ακούσει, τα άλλα δεν τα κατέχω... οριακά είμαστε πάντως ε? και αν πας σε όλα αυτά θα καταστραφείς και οικονομικά...
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
Καλό μήνα :xmas_cool:
Δεν ανοίγω νέο topic σε περίπτωση που υπάρχει ήδη κάτι.Η απορία είναι η εξής:έχω δεί πως υπάρχουν tourist cards(έτσι αναγράφονται σε σχετικές ιστοσελίδες),που εξασφαλίζουν είσοδο σε μουσεία και άλλα αξιοθέατα.Αν γνωρίζει κάποιος ή την έχει χρησιμοποιήσει για Πράγα ας μου πέι αν αξίζει και από που είναι καλύτερα να την προμηθευτώ ή ο,τιδήποτε άλλο γνωρίζει σχετικά με αυτό.Αν έχει γραφτεί κάτι για αυτό το θέμα βοηθείστε με να το βρώ γιατί μου κρύβεται!:xmas_rolleyes:
θενκ γιου!!:xmas_wink:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Δεν χρειάζεσαι καμία καρτα .Σε όσα ειναι να πατε θα βγαλετε επιτόπου εισιτήρια
Δεν πας δα και στο Παρίσι με τα 100 μουσεία :xmas_cheesygrin:
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
Δεν χρειάζεσαι καμία καρτα .Σε όσα ειναι να πατε θα βγαλετε επιτόπου εισιτήρια
Δεν πας δα και στο Παρίσι με τα 100 μουσεία :xmas_cheesygrin:
Αυτό είναι σίγουρο!!:xmas_lol: Πόσα να έχει πια και ατή η μικρή πόλη.Μου προκάλεσε το ενδιαφέρον όχι για το οικονομικό συμφέρον(πουκατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει γιατί αν πληρώσουμε μεμονωμένα όσα υπολογίζουμε να επισκεφτούμε το κόστος θα είναι λιγότερο μάλλον),αλλά για το ότι μάλλον δεν περιμένεις σε ουρές που ανέφεραν πολλοί.Σκέφτηκα μήπως έτσι εκοικονομήσουμε χρόνο δηλαδή. Άντε να βγουν και οι πτήσεις να οργανωθούμε πλήρως και να μάθουμε και σε ποιό ξενοδοχείο θα μείνουμε!:xmas_evil:
 

ANEL

Member
Μηνύματα
1.029
Likes
340
αν δεν θες να περιμένεις στις ουρές,μπορείς να κλείσεις μέσω internet κατευθείαν απ΄την ιστοσελίδα του μουσείου...
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αυτό είναι σίγουρο!!:xmas_lol: Πόσα να έχει πια και ατή η μικρή πόλη.Μου προκάλεσε το ενδιαφέρον όχι για το οικονομικό συμφέρον(πουκατά πάσα πιθανότητα δεν υπάρχει γιατί αν πληρώσουμε μεμονωμένα όσα υπολογίζουμε να επισκεφτούμε το κόστος θα είναι λιγότερο μάλλον),αλλά για το ότι μάλλον δεν περιμένεις σε ουρές που ανέφεραν πολλοί.Σκέφτηκα μήπως έτσι εκοικονομήσουμε χρόνο δηλαδή. Άντε να βγουν και οι πτήσεις να οργανωθούμε πλήρως και να μάθουμε και σε ποιό ξενοδοχείο θα μείνουμε!:xmas_evil:
//

Ουρές δεν υπάρχουν,το τριήμερο της 28 ης δεν υπήρχαν(εκτός από μιά μικρή ουρά στην εκκ του Αγ.Βίτου)πόσο μάλλον τότε που θα πάς εσύ που είναι εργάσιμες μέρες.Δεν υπάρχουν άλλωστε ΤΑ μουσεία όπως ήδη προαναφέρθηκε...εκκλησίες και πύργοι είναι τα αξιοθέατα και αυτά είναι λίγα.
Δεν υπάρχουν κωδικοί,τη μέρα που θα πετάξετε(λογικά)θα υπάρχει συνοδός-υπεύθυνος του πρακτορείου στο αεροδρόμιο για να σας κατευθύνει και να σας δώσει το σχετικό ενημερωτικό.
Μου κάνει εντύπωση που πληρώσατε και ΔΕΝ ξέρεις το ξενοδοχείο στο οποίο μένεις;;
Αντε για τις ώρες πτήσεων οκ,υποθέτω ότι θα πετάτε με τσάρτερ οπότε η ακριβής ώρα θα βγεί όσο κοντεύει η ημερομηνία του ταξιδιού σου,αλλά όταν πληρώνεις για μιά εκδρομή αν μη τι άλλο επιλέγεις ξενοδοχείο από μιά λίστα προτεινόμενων (από το πρακτορείο)και πληρώνεις ανάλογα,γιατί σαφώς υπάρχει διαφορά ανάλογα με την κατηγορία και τη θέση του ξενοδοχείου στην πόλη.
Πάντως σίγουρα το πακέτο εισιτήριο-ξενοδ μέσω πρακτορείου βγαίνει οικονομικότερα 1 μήνα πριν(κι εγώ έτσι ταξίδεψα χωρίς ξεναγήσεις,έκανα το δικό μου πρόγραμμα),απλά να ξέρεις είναι με πτήση τσάρτερ που συνήθως είναι μισή με μία ώρα κοντά στις ώρες των κανονικών τσέχικων αερογραμμών....
Ελπίζω μόνο να γίνει το ταξίδι γιατί ναι μεν η Πράγα έχει ζήτηση το χειμώνα και γίνονται κάθε τόσο εκδρομές αλλά κατά κανόνα μέσα στις αργίες,το θέμα είναι να μαζευτούν άτομα ,ικανός αριθμός ατόμων για να γίνει η πτήση.
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
//

Ουρές δεν υπάρχουν,το τριήμερο της 28 ης δεν υπήρχαν(εκτός από μιά μικρή ουρά στην εκκ του Αγ.Βίτου)πόσο μάλλον τότε που θα πάς εσύ που είναι εργάσιμες μέρες.Δεν υπάρχουν άλλωστε ΤΑ μουσεία όπως ήδη προαναφέρθηκε...εκκλησίες και πύργοι είναι τα αξιοθέατα και αυτά είναι λίγα.
Δεν υπάρχουν κωδικοί,τη μέρα που θα πετάξετε(λογικά)θα υπάρχει συνοδός-υπεύθυνος του πρακτορείου στο αεροδρόμιο για να σας κατευθύνει και να σας δώσει το σχετικό ενημερωτικό.
Μου κάνει εντύπωση που πληρώσατε και ΔΕΝ ξέρεις το ξενοδοχείο στο οποίο μένεις;;
Αντε για τις ώρες πτήσεων οκ,υποθέτω ότι θα πετάτε με τσάρτερ οπότε η ακριβής ώρα θα βγεί όσο κοντεύει η ημερομηνία του ταξιδιού σου,αλλά όταν πληρώνεις για μιά εκδρομή αν μη τι άλλο επιλέγεις ξενοδοχείο από μιά λίστα προτεινόμενων (από το πρακτορείο)και πληρώνεις ανάλογα,γιατί σαφώς υπάρχει διαφορά ανάλογα με την κατηγορία και τη θέση του ξενοδοχείου στην πόλη.
Πάντως σίγουρα το πακέτο εισιτήριο-ξενοδ μέσω πρακτορείου βγαίνει οικονομικότερα 1 μήνα πριν(κι εγώ έτσι ταξίδεψα χωρίς ξεναγήσεις,έκανα το δικό μου πρόγραμμα),απλά να ξέρεις είναι με πτήση τσάρτερ που συνήθως είναι μισή με μία ώρα κοντά στις ώρες των κανονικών τσέχικων αερογραμμών....
Ελπίζω μόνο να γίνει το ταξίδι γιατί ναι μεν η Πράγα έχει ζήτηση το χειμώνα και γίνονται κάθε τόσο εκδρομές αλλά κατά κανόνα μέσα στις αργίες,το θέμα είναι να μαζευτούν άτομα ,ικανός αριθμός ατόμων για να γίνει η πτήση.
Πρώτα να σε ευχαριστήσω για το post σου. Η πτήση είναι τσαρτερ και είπαν από το πρακτορείο πως αρχές Δεκέμβρη θα γνωρίζουμε τις ώρες,δε μου έδειξε κάποια αμφιβολία και ελπίζω πως δε θα χρειαστεί να ακυρωθεί κάτι:xmas_sad: Το πρακτορείο είναι το Δίον(Θεσσαλονίκη) αλλά δεν έχω ιδέα με ποιες εταιρίες συνεργάζεται στα αεροπορικά και στις πτήσεις τσαρτερ.Αναμένουμε και ελπίζουμε λοιπόν. Το πακέτο έχει τις εξής 3 επιλογές ξενοδοχείων: Marriott,Park Inn,Diplomat και στην κράτηση έδωσα σαν 1η επιλογή το Marriott,αλλά η υπεύθυνη με πληροφόρησε πως θα εξαρτηθεί απο τις υπόλοιπες κρατήσεις η διαμονή.
 
Μηνύματα
2.490
Likes
3.197
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πρώτα να σε ευχαριστήσω για το post σου. Η πτήση είναι τσαρτερ και είπαν από το πρακτορείο πως αρχές Δεκέμβρη θα γνωρίζουμε τις ώρες,δε μου έδειξε κάποια αμφιβολία και ελπίζω πως δε θα χρειαστεί να ακυρωθεί κάτι:xmas_sad: Το πρακτορείο είναι το Δίον(Θεσσαλονίκη) αλλά δεν έχω ιδέα με ποιες εταιρίες συνεργάζεται στα αεροπορικά και στις πτήσεις τσαρτερ.Αναμένουμε και ελπίζουμε λοιπόν. Το πακέτο έχει τις εξής 3 επιλογές ξενοδοχείων: Marriott,Park Inn,Diplomat και στην κράτηση έδωσα σαν 1η επιλογή το Marriott,αλλά η υπεύθυνη με πληροφόρησε πως θα εξαρτηθεί απο τις υπόλοιπες κρατήσεις η διαμονή.
Α οκ,το Δίον είναι πολύ καλό πρακτορείο,καλή προετοιμασία λοιπόν και καλό διάβασμα των ιστοριών που έχουμε γράψει:xmas_wink:
 

Avgousta*

Member
Μηνύματα
36
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Λασίθι
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδας, Ισλανδια
Α οκ,το Δίον είναι πολύ καλό πρακτορείο,καλή προετοιμασία λοιπόν και καλό διάβασμα των ιστοριών που έχουμε γράψει:xmas_wink:
Τόσο διάβασμα είχα να ρίξω πολύ καιρό αλλά πολύ μ'αρέσει.Είδα ότι έχει αναφερθεί σε άλλα posts και το θεωρούν καλά.Απλά όλη η συνεννόηση έγινε αποκλειστικά από το τηλέφωνο λόγω απόστασης και το βρήκα καθαρά με τύχη και κόπο.Λέω τότε να χαλαρώσω και να απολαύσω την προετοιμασία του ταξιδιού που είναι το μισό ταξίδι!!!
 

sophakos

Member
Μηνύματα
135
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλία κ δε συμμαζεύεσαι!
Ταξίδι-Όνειρο
Αίγυπτος
Επίσης, εμείς το καλοκαίρι πήραμε μόνο μια φορά μετρό για να πάμε από το σταθμό των τρένων στο ξενοδοχείο, όταν φτάσαμε στην Πράγα και στων λεωφορείων όταν φεύγαμε. Γενικά είναι μια πόλη που περπατιέται, στα τουριστικά της σημεία, τουλάχιστον! Βέβαια, εγώ πήγα τέλη Αυγούστου και είχα παγώσει! Δεν ήταν μόνο το κρύο...είχε και πολύ αέρα...οπότε εσύ που πας και Δεκέμβριο...να σαι πολύυυυυυυ καλά προετοιμασμένη!!! Εγώ πάντος ευχαριστήθηκα την πόλη γυρνώντας με τα ποδια και παρατηρώντας τα κτίρια, ταα κάστρα κλπ...δε μπήκα μέσα σε κανένα μουσείο, ούτε στο κάστροο! Το μόνο που έκανα είναι να μπω μέσα στο Πέτριν, που το σκυλομετάνιωσα!!! Δυο άτομα, σκάσαμε 12 ευρώ για να βγάλουμε 10 πανοραμικές, σούπερ, κατά τα άλλα φώτο....εκμετάλλευση σκέτη και μεις σαν μπεεεε μπεεε προβατα την πατήσαμε!!! :p
 

voulina

Member
Μηνύματα
143
Likes
91
Ταξίδι-Όνειρο
Λιουμπλιάνα
Το ίδιο ταξίδι κάναμε και εμείς τέτοια εποχή πριν δυο χρόνια και αποτελεί μια από τις αγαπημένες μου ταξιδιωτικές εμπειρίες! Για τρεις μέρες κάναμε συνέχεια βόλτες στα σοκάκια της πόλης περνώντας από τη μια μεριά της πόλης στην άλλη και τρώγοντας λουκάνικα και διάφορα άλλα πρόχειρα φαγητά που πωλούνταν στο δρόμο. Το μοναδικό μουσείο που επισκεφτήκαμε και που νομίζω ότι αξίζει να πάει κανείς, είναι το μουσείο του τσέχου art nouveau καλλιτέχνη Alphonse Mucha (Mucha museum), το οποίο βρίσκεται κοντά στην πλατεία με το ρολόι και έχει πολύ ενδιαφέροντα έργα. Επίσης, μας άρεσαν πολύ τα καταστήματα Manufaktura (Ϊvodnν strαnka | Český národní podnik, s.r.o.) στα οποία αγοράσαμε πολύ όμορφα τσέχικα προϊόντα για αναμνηστικά και δώρα (ξύλινα παιχνίδια, κεραμικά διακοσμητικά, φυτικά καλλυντικά κ.ά.). Τέλος, μείναμε στο Hotel Pav (Best Western P?v Hotel Prague - Czech Republic), το οποίο μας άφησε τις καλύτερες αντυπώσεις, είναι ανακαινισμένο, κεντρικό και σε πολύ καλές τιμές, ειδικά αν η κράτηση γίνει αρκετούς μήνες πριν.
Αυτά για την Πράγα, είμαι σίγουρη ότι θα σας αρέσει πολύ, καλά να περάσετε!! :)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.248
Μέλη
38.935
Νεότερο μέλος
newrevie

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom