Καλώς σας βρήκα! Ρώμη 3 μέρες, 2-4 Ιούνη με μητέρα

galoz

Member
Μηνύματα
446
Likes
660
Οσον αφορα τη προστασια των προσωπικων σου πραγματων,καλο ειναι να αγορασεις ενα εσωτερικο τσαντακι,που θα το φορας μεσα απο τα ρουχα σου και θα φυλας ταυτοτητες,χρηματα και καρτες.Εγω το χρησιμοποιω σε καθε ταξιδι.Αυτα θα τα βρεις και σε πολυκαταστηματα αλλα και στο αεροδρομιο.
Καμιά φωτογραφία παίζει?
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
ευχαριστώ παιδιά, θα κοιτάξω τότε στα jumbo να δω τί είναι να προμηθευτώ. Στην Αθήνα με έχουν κλέψει, 2 φορές οπότε με όσα έβλεπα είπα εκεί θα με κάνουν σκόνη αν είναι τόσο επιδέξιοι. takis83psa ευχαριστώ για τις πληροφορίες, άρα δε με συμφέρουν τα ελληνικά, να ψάξω για προπληρωμένες κάρτες τότε. Ξέρει κανείς στην παρέα από πού μπορώ να τις προμηθευτώ και τί διαθέσιμες κάρτες τηλεφωνίας από ρώμη για ελλάδα υπάρχουν;
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.036
Καμιά φωτογραφία παίζει?
Ξερω οτι μπορειτε να τα βρειτε σε ολα τα αεροδρομια,σε καταστηματα που πουλανε διαφορα,σε σταντ και με διαφορα αλλα ειδη,οπως μαξιλαρακια,ακουστικα,πριζες κλπ.Η φιρμα των πορτοφολιων ειναι καπως ετσι..travel value?..οι φωτο δειχνουν το ενα για λαιμο και το αλλο για μεση.Ειναι υπερ-απαραιτητα κατα τη γνωμη μου.Και κραταω ενα μονο μικρο πορτοφολακι με ψιλα στην τσεπη μου.
a5_1.jpg 500.jpg
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.039
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
Καλως ηρθες κι απο εμενα και καλο σας ταξιδι. Η Ρωμη ειναι αξιολατρευτη. Θελω να γραψω μια εμπειρια μου για να καταλαβεις οτι πρεπει να εισαι υποψιασμενη ανα πασα στιγμη, οσον αφορα τους ...ευγενικους ιταλους.
Γυρναμε απο Ρωμη με τη μητερα μου και ημαστε στον κεντρικο σταθμο που φευγουν τα τρενα για αεροδρομιο. Η ωρα αρκετα πρωινη και δεν ειναι ανοιχτο το ταμειο για εισητηρια διπλα στις πλατφορμες. Πανω που ειμαι ετοιμη να ξανακατευω κατω να βρω εισητηρια, εμφανιζεται ενας ιταλος με τη στολη των υπαλληλων των τρενων -δεν ειμαι ειδικη για να εντοπισω καποια διαφορα- και μας ρωταει αν μπορει να βοηθησει. Των ρωταω κι εγω που μπορω να βγαλω εισητηρια και μου λεει οτι εχει εκεινος. Βγαζει απο την τσεπη του μια δεσμιδα και ξεχωριζει 2. Η τιμη ιδια με αυτη που πληρωσαμε οταν ηρθαμε. Εξυπηρετικοτατος, μας οδηγει στο τρενο και μας χτυπαει και τα εισητηρια.
Να μην τα πολυλογω, οταν μας εγινε ελεγχος μεσα, διαπιστωθηκε οτι τα εισητηρια που μας εδωσε ηταν χτυπημενα - ακυρωμενα στο αεροδρομιο 15 μερες πριν. Ποτε μας τα αλλαξε ουτε και ξερω και το ωραιο ειναι οτι οταν μας τα χτυπουσε ακουσα και το θορυβο του ακυρωτικου μηχανηματος.
Αυτα λοιπον, καλο ταξιδι και προσοχη.
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Καλως ηρθες κι απο εμενα και καλο σας ταξιδι. Η Ρωμη ειναι αξιολατρευτη. Θελω να γραψω μια εμπειρια μου για να καταλαβεις οτι πρεπει να εισαι υποψιασμενη ανα πασα στιγμη, οσον αφορα τους ...ευγενικους ιταλους.
Γυρναμε απο Ρωμη με τη μητερα μου και ημαστε στον κεντρικο σταθμο που φευγουν τα τρενα για αεροδρομιο. Η ωρα αρκετα πρωινη και δεν ειναι ανοιχτο το ταμειο για εισητηρια διπλα στις πλατφορμες. Πανω που ειμαι ετοιμη να ξανακατευω κατω να βρω εισητηρια, εμφανιζεται ενας ιταλος με τη στολη των υπαλληλων των τρενων -δεν ειμαι ειδικη για να εντοπισω καποια διαφορα- και μας ρωταει αν μπορει να βοηθησει. Των ρωταω κι εγω που μπορω να βγαλω εισητηρια και μου λεει οτι εχει εκεινος. Βγαζει απο την τσεπη του μια δεσμιδα και ξεχωριζει 2. Η τιμη ιδια με αυτη που πληρωσαμε οταν ηρθαμε. Εξυπηρετικοτατος, μας οδηγει στο τρενο και μας χτυπαει και τα εισητηρια.
Να μην τα πολυλογω, οταν μας εγινε ελεγχος μεσα, διαπιστωθηκε οτι τα εισητηρια που μας εδωσε ηταν χτυπημενα - ακυρωμενα στο αεροδρομιο 15 μερες πριν. Ποτε μας τα αλλαξε ουτε και ξερω και το ωραιο ειναι οτι οταν μας τα χτυπουσε ακουσα και το θορυβο του ακυρωτικου μηχανηματος.
Αυτα λοιπον, καλο ταξιδι και προσοχη.
καλησπέρα και καλώς σας βρήκα! τώρα είδα το μήνυμά σου δυστυχώς κι αργώ να απαντήσω. Αλήθεια; Πωωω τέτοια καλά δηλαδή ε; η μέρες πλησιάζουν και με αυτά που διαβάζω με το δικό σου τελευταίο έχει φοβηθεί το μάτι μου! Σκέφτομαι ότι θα πρέπει να έχω 20 μάτια και τη μητέρα μου επικολλημένη πάνω μου για να είμαστε ασφαλείς χαχαχα Τόσο πολύ; Κατά τα άλλα, με τους πορτοφολάδες πώς τα πήγες; μπήκες σε μέσα μεταφοράς κι αν ναι πώς το χειρίστηκες; εγώ σκοπεύω να μπω όσο το δυνατό λιγότερο, αλλά στην άφιξη το terravision και το μετρό δεν το γλιτώνω και θέλω να αφήσω και τη μητέρα μου στο termini να βγάλω sim κάρτα. Για πες μου εντυπώσεις - προφυλάξεις. (βοήθεια δε θα ζητήσω πουθενά ούτε θα τη δεχτώ να έχω τη σιγουριά τουλάχιστον από αυτό κι ας χαθούμε). Αλλά για τις πολυσύχναστες περιοχές, και τα μέσα μεταφοράς, ποιά είναι η συμβουλή σου, πως τα είδες; Και κάτι ακόμα, μιας και ήσουν πρόσφατα εκεί, έχεις καμιά οικονομική πρόταση για φαγητό ή καφέ ή ακόμα και φαγητό στα όρθια; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου, θα το ξέρω να μην δεχθώ καμιά ευγενική "βοήθεια". Να' σαι καλά !!!
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Η γνώμη μου να ευχαριστηθείτε το ταξίδι χωρίς άγχος και χωρίς να περιμένεις με αγωνία από πού θα σου την πέσουν.
Για πορτοφολάδες κλπ, τα βασικά. Όπως δεν θα κυκλοφορούσες πχ με ανοιχτή την τσάντα ή κρεμασμένη πίσω σου ή το πορτοφόλι στην κωλότσεπη οπουδήποτε, το ίδιο θα κάνεις κι εκεί.
Το να μη ζητήσεις βοήθεια για να βρεις ενα δρομο και να μην μιλήσεις σε κανέναν σε όλο το ταξίδι δεν είναι λύση και για μένα αφαιρεί και ενδιαφέροντα στοιχεία από το ταξίδι το να μην έρθω σε επαφή με κανέναν.
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
έχεις δίκιο από τη μια μεριά γιατί αυτό θα μας χαλάσει πολύ τη διάθεση και σίγουρα θα χάσουμε πολλά έτσι από την ουσία του ταξιδιού, από την άλλη με τόσα που ακούω έχει φοβηθεί το μάτι μου. Και δεν εννοώ από ανθρώπους που δεν πρόσεχαν, αλλά από άλλους που και κλειστές τσάντες είχαν και μπροστά τους τις φορούσαν και ασφαλείας όσο μπορούσαν είχαν τα πράγματα οπότε και εγώ τί να κάνω; πρέπει να προσέχω παραπάνω από το κανονικό γιατί αν χαθεί κινητό ή λεφτά την κάτσαμε, δεν υπάρχει απόθεμα. Και για την βοήθεια πάλι άκουσα πολλά και οφείλω να ομολογήσω πανέξυπνα κόλπα, δηλαδή τους βγάζω το καπέλο, οπότε όσο κι αν τους λατρεύω τους ιταλούς (και ελπίζω και πιστεύω να μην αλλάξει η γνώμη και η λατρεία που τους έχω με το που θα τους επισκεφτώ πρώτη φορά), μάλλον θα φυλάγομαι, γιατί φέρω και την ευθύνη της μητέρας, μεγάλης γυναίκας που ούτε αγγλικά όχι ιταλικά δε μιλάει και που αν κάτι πάει να γίνει θα πάθει υστερία από το φόβο της, χωρίς υπερβολή και μετά θα χαλάσει όλο το υπόλοιπο ταξίδι. Και το κάνω τώρα αυτό το ταξίδι που οικονομικά κανονικά και γενικά δε με παίρνει για εκείνη κι ας είναι χάλια στην υγεία της, οπότε δε μπορώ να ρισκάρω τίποτα. να ήμουν μόνη θα ήταν αλλιώς αλλά τώρα θα είμαι πολύ συγκρατημένη και επιφυλακτική.μακάρι όλα όσα ακούω να μην τα αντιμετωπίσω στο παραμικρό, αλλά φύλαγε τα ρούχα σου που λένε... έχεις δίκιο όμως, στο επόμενο ταξίδι μου ιταλία σίγουρα θα είμαι πιο χαλαρή που θα έχω πάρει και μια γεύση και δε θα έχω και το άγχος της μητέρας μου μαζί :)
 

depy!!!

Member
Μηνύματα
745
Likes
2.039
Επόμενο Ταξίδι
Ουζμπεκισταν
Ταξίδι-Όνειρο
Με βανάκι στη Νορβηγία
εγώ σκοπεύω να μπω όσο το δυνατό λιγότερο, αλλά στην άφιξη το terravision και το μετρό δεν το γλιτώνω και θέλω να αφήσω και τη μητέρα μου στο termini να βγάλω sim κάρτα. Για πες μου εντυπώσεις - προφυλάξεις. (βοήθεια δε θα ζητήσω πουθενά ούτε θα τη δεχτώ να έχω τη σιγουριά τουλάχιστον από αυτό κι ας χαθούμε). Αλλά για τις πολυσύχναστες περιοχές, και τα μέσα μεταφοράς, ποιά είναι η συμβουλή σου, πως τα είδες; Και κάτι ακόμα, μιας και ήσουν πρόσφατα εκεί, έχεις καμιά οικονομική πρόταση για φαγητό ή καφέ ή ακόμα και φαγητό στα όρθια; Σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την πολύτιμη συμβουλή σου, θα το ξέρω να μην δεχθώ καμιά ευγενική "βοήθεια". Να' σαι καλά !!!
Το να ξέρουμε ορισμένα πράγματα και να είμαστε υποψιασμένοι, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως θα φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε ή να μιλήσουμε με ανθρώπους. Και στη χώρα μας γίνονται ...πράματα και θάματα, απλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Συνήθως αυτό που έχουμε όλοι στο μυαλό μας είναι να προσέχουμε το πορτοφόλι και την φωτογραφική μηχανή, για αυτό σου έγραψα την εμπειρία μου, για να σκεφτείς ότι υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα. Μη φτάσεις στο άλλο άκρο γιατί από το άγχος σου δεν θα ευχαριστηθείς το ταξίδι σου.
Όσο για φαγητό που με ρωτάς δεν είμαι το κατάλληλο άτομο, ποτέ δεν συγκρατώ ονόματα από μαγαζιά . Το μετρό να ξέρεις σταματάει νωρίς, πολύ νωρίς μάλιστα τουλάχιστον τότε που πήγα εγώ. Και πάλι να περάσεις καλά.
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
Το να ξέρουμε ορισμένα πράγματα και να είμαστε υποψιασμένοι, δεν σημαίνει σε καμία περίπτωση πως θα φοβόμαστε να κυκλοφορήσουμε ή να μιλήσουμε με ανθρώπους. Και στη χώρα μας γίνονται ...πράματα και θάματα, απλά πρέπει να είμαστε λίγο προσεκτικοί. Συνήθως αυτό που έχουμε όλοι στο μυαλό μας είναι να προσέχουμε το πορτοφόλι και την φωτογραφική μηχανή, για αυτό σου έγραψα την εμπειρία μου, για να σκεφτείς ότι υπάρχουν κι άλλα ενδεχόμενα. Μη φτάσεις στο άλλο άκρο γιατί από το άγχος σου δεν θα ευχαριστηθείς το ταξίδι σου.
Όσο για φαγητό που με ρωτάς δεν είμαι το κατάλληλο άτομο, ποτέ δεν συγκρατώ ονόματα από μαγαζιά . Το μετρό να ξέρεις σταματάει νωρίς, πολύ νωρίς μάλιστα τουλάχιστον τότε που πήγα εγώ. Και πάλι να περάσεις καλά.
μα ακριβώς αυτό σκεφτόμουν κι εγώ στην αρχή, αφού και η χώρα μας πλέον δεν είναι και το ασφαλέστερο μέρος του κόσμου, ειδικά η γειτονιά μου, δεν την αναγνωρίζω πλέον χαχα Εγώ πάντως όπως είπα, όλα θα τα λάβω υπόψη, κυρίως γιατί σε αυτό το ταξίδι έχω μια έξτρα ευθύνη, οι κεραίες θα είναι πιο ψηλά από ο,τι συνήθως :) και πραγματικά πολλά πράγματα σαν αυτό που είπες, δε μου περνούσε από το μυαλό ειδικά με στολή και τόσο οργανωμένο και σας ευχαριστώ πάρα πολύ και πάλι για τις πληροφορίες όλους σας!!! δεν πειράζει, έτσι ρώτησα για το φαγητό μήπως τυχόν κάτι σου είχε μείνει στο μυαλό, θα τα βρούμε εκεί και λίγο η νοηματική, λίγο τα αγγλικά, θα τη βρούμε την άκρη. το μετρό σαν να είδα κάπου ότι όντως κλείνει νωρίς και ειδικά καθημερινές που θα είμαστε εμείς, αλλά γενικά δεν σκοπεύω να το παίρνω και γιατί σκάλες πάνω κάτω η μητέρα μου δεν μπορεί και για λόγους ασφαλείας και γιατί προτιμούμε να βλέπουμε την πόλη παρά να είμαστε στο μετρό. Σε ευχαριστώ όμως πολύ για την ενημέρωση. α το χρειαστούμε όταν πάμε απλά γιατί συνέπεσε να είναι κλειστοί οι δρόμοι το πρωί που φτάνουμε (δεν το ήξερα, ο ξενοδόχος μου το είπε) γιατί έχουν στρατιωτική παρέλαση τη δευτέρα 2 ιούνη και είναι και αργία (κλειστά μαγαζιά και μουσεία και κολοσσαίο ακόμη που είναι δίπλα ως αργά μεσημεράκι) και η παρέλαση είναι και μπροστά από το ξενοδοχείο, οπότε αναγκαστικά τότε μετρό και μετά ποδαράτο. Και πάλι σε ευχαριστώ πολύ, θα περάσουμε καλά σίγουρα, σε αγαπημένη χώρα πάμε άλλωστε και όταν με το καλό γυρίσουμε θα σας γράψω τις εντυπώσεις :)
 

Dimteo

Member
Μηνύματα
56
Likes
105
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαλί
1. Το νερο πανάκριβο. Εγω μια χαρά γεμιζα το μπουκάλι μου απο την βρύση και έπινα. Ποσιμο είναι. Ευρωπαϊκή χώρα είναι.
2. Μην παραλείψετε το Βατικανό. Να δείτε την πλατεία και να μπείτε στον ναο. Είναι δωρεάν και αξίζει. Δεν χρειάζεται να ανεβείτε στον θολο και να πατε στα μουσεία. Αυτο θα είναι κουραστικό για την μητέρα σου.
3. Αγαπημένο μας μερος για καφεδακι το πανθεον.!. Ξενερωσα ομως γιατί μετα το 40 λεπτο με τρόπο σου λενε άδειασε μας το τραπεζι... Δεν είναι ελλαδιτσα να καθεσαι και να χαζεύεις κανα διωρο.
3. Ρωμη ισον περπατημα. Παρόλα αυτα θα πρότεινα λεωφορείο. Εχουν καλο δικτυο και στην σταση αναγράφεται σε ποση ωρα έρχεται το λεωφορείο. Γλιτώνεις το ανεβα κατεβα στο μετρο και βλεπεις και την πολη .
 

Ulysses

Member
Μηνύματα
114
Likes
174
Επόμενο Ταξίδι
Ζυρίχη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Μεξικό
Και η Piazza Navona είναι ωραίο μέρος για καφέ, και φαγητό όπως πίτσα κλπ ή για πρωινό.
Ο καφές εκεί από όσο θυμάμαι είχε τιμές λίγο τσιμπημένες για Ιταλία, περίπου δλδ στα ελληνικά δεδομένα...
Για φαγητό υπάρχουν ωραίες επιλογές και στα στενά γύρω από την πλατεία. Μην ξεγελαστείτε και πάρετε κάποιο ζυμαρικό για κυρίως. Στα περισσότερα θεωρείται ορεκτικό και η ποσότητα είναι κυριολεκτικά μια πιρουνιά και σε υψηλές τιμές.
 

pepi kir

Member
Μηνύματα
28
Likes
31
1. Το νερο πανάκριβο. Εγω μια χαρά γεμιζα το μπουκάλι μου απο την βρύση και έπινα. Ποσιμο είναι. Ευρωπαϊκή χώρα είναι.
2. Μην παραλείψετε το Βατικανό. Να δείτε την πλατεία και να μπείτε στον ναο. Είναι δωρεάν και αξίζει. Δεν χρειάζεται να ανεβείτε στον θολο και να πατε στα μουσεία. Αυτο θα είναι κουραστικό για την μητέρα σου.
3. Αγαπημένο μας μερος για καφεδακι το πανθεον.!. Ξενερωσα ομως γιατί μετα το 40 λεπτο με τρόπο σου λενε άδειασε μας το τραπεζι... Δεν είναι ελλαδιτσα να καθεσαι και να χαζεύεις κανα διωρο.
3. Ρωμη ισον περπατημα. Παρόλα αυτα θα πρότεινα λεωφορείο. Εχουν καλο δικτυο και στην σταση αναγράφεται σε ποση ωρα έρχεται το λεωφορείο. Γλιτώνεις το ανεβα κατεβα στο μετρο και βλεπεις και την πολη .
Σας ευχαριστώ παιδιά για τις πληροφορίες!!! Αν η πρόσβαση Βατικανό είναι εύκολη, θα πάμε, μόνο για την πλατεία και την εκκλησία, όπως τα είπες, χωρίς θόλο και μουσεία, να'σαι καλά! Και το νεράκι εννοείται από τις βρύσες εφόσον είναι πόσιμο. Πώς σου το λένε δηλαδή; χαχαχα Αν πεις non capici, δε μπα να λένε; χαχαχα Αν και νομίζω καταλαβαίνω τί εννοείς, σαν ελλαδίτσα δεν έχει. Τα λεωφορεία κοιτούσα και εγώ, απλά ελπίζω να βρω τις διαδρομές / στάσεις τους κάπου γιατί στη σελίδα της atac χάθηκα και το μετρό όπως είπες για τη μητέρα μου είναι δύσκολο. Σίγουρα θα ακολουθήσουμε τις συμβουλές σου, ευχαριστώ!

Και η Piazza Navona είναι ωραίο μέρος για καφέ, και φαγητό όπως πίτσα κλπ ή για πρωινό.
Ο καφές εκεί από όσο θυμάμαι είχε τιμές λίγο τσιμπημένες για Ιταλία, περίπου δλδ στα ελληνικά δεδομένα...
Για φαγητό υπάρχουν ωραίες επιλογές και στα στενά γύρω από την πλατεία. Μην ξεγελαστείτε και πάρετε κάποιο ζυμαρικό για κυρίως. Στα περισσότερα θεωρείται ορεκτικό και η ποσότητα είναι κυριολεκτικά μια πιρουνιά και σε υψηλές τιμές.
Αν και το περιβάλλον είναι ανάλογο και μπορούμε και να κάτσουμε όσο θέλουμε, χαλάλι του του καφέ την τιμή. Α και εμείς λέγαμε ζυμαρικά να παίρναμε γιατί η πίτσα είναι υπερβολικά λεπτή για τα γούστα μας, αλλά αν είναι μια μπουκιά το πιάτο, το αφήνουμε :) τελικά αυτό το coperto το βάζουν στα εστιατόρια γιατί έβλεπα που έλεγαν ότι έχει καταργηθεί με νόμο, αλλά το βλέπουν να χρεώνεται κανονικά και κάποια παιδιά είπαν και για χρεώσεις στην απόδειξη άλλες από αυτές του καταλόγου, οπότε μάλλον πρέπει να προσέχω το λογαριασμό,ε;
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.335
Μηνύματα
888.799
Μέλη
39.003
Νεότερο μέλος
Emalin

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom