Καμια καλη ταξιδιωτικη σειρα ή σειρα επιβιωσης?

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.404
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Υ.Γ.2 Είναι ιεροσυλία να συγκρίνουμε τους WorldParty με σοβαρές ταξιδιωτικές σειρές εξωτερικού, οι άνθρωποι το μόνο που κάνουν είναι ηχορύπανση.
Ακόμη και με τις Εικόνες του Δούση δεν μπορεί να συγκριθεί. Που για μένα είναι μακράν η καλύτερη Ελληνική παραγωγή για ταξίδια και για την εποχή που γυρίσθηκε.
Το World Party εκπομπή αυτοπροβολής ήταν πιο πολύ παρά ταξιδιωτική σειρά.

Αν δεν το έχετε δει, δείτε την ταινία-ντοκιμαντερ το αλάτι της γης. Αναφέρεται στον φωτογράφο Sebastião Salgado και είναι απίστευτη
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Για εξωτικά, ψάξε το Blue Continent με την Camilla Andersen. Είναι μια σειρά 5 επεισοδίων, με πανέμορφα τοπία, που εξερευνά τη Μελανησία και την Πολυνησία.
Έχω τα επεισόδια της σειράς, αν κανείς τα θέλει μπορεί να μου στείλει π.μ.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Έχει σε 5 λεπτά (19:50) στο ερτ1 το δεύτερο από τα τρία επεισόδια της σειράς "Παρίσι-Βερολίνο Μοίρες παράλληλες". Είδα χθες το πρώτο επεισόδιο και είναι για μένα από τις πιο ενδιαφέρουσες σειρές ντοκιμαντέρ που έχω δει. Οχι καθαρά ταξιδιωτικό βέβαια, αλλά με στοιχεία κυρίως ιστορίας, αρχιτεκτονικής και ιστορίας της αρχιτεκτονικής.
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Dark tourist στο Νetflix. Θεουλης ο «ξινός» νεοζηλανδος παρουσιαστης.Ενδιαφερουσα σειρά,ταξιδιωτικη και κιγο πιο ιδιαιτερη.8 επισοδεια η πρωτη σεζον.
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
755
Likes
250
Έχει σε 5 λεπτά (19:50) στο ερτ1 το δεύτερο από τα τρία επεισόδια της σειράς "Παρίσι-Βερολίνο Μοίρες παράλληλες". Είδα χθες το πρώτο επεισόδιο και είναι για μένα από τις πιο ενδιαφέρουσες σειρές ντοκιμαντέρ που έχω δει. Οχι καθαρά ταξιδιωτικό βέβαια, αλλά με στοιχεία κυρίως ιστορίας, αρχιτεκτονικής και ιστορίας της αρχιτεκτονικής.
τα 2 επεισόδια έχουν ανεβει και στο web tv

https://webtv.ert.gr/category/ert1/parisi-verolino-moires-paraliles/
 

vikara

Member
Μηνύματα
474
Likes
3.967
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νησί του Πάσχα
Παρακολουθω τωρα το ντοκιμαντερ "Οι θυσαυροι της Ευρωπης" στην Ετ1.Απ'οτι βλεπω το εχει καθημερινά 17:00-18:00.Σημερα εχει Νορβηγια και αυριο Ιρλανδια. Ωραιο,ταξιδιωτικο ντοκιμαντερ!
 

lekond

Member
Μηνύματα
85
Likes
418
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Είδα το Perú: tesoro escondido (Περού: ένας κρυμμένος θησαυρός) στο Netflix, και πλέον δεν φτάνει που ήταν από πριν ο νο1 ταξιδιωτικός μου στόχος, δεν φτάνουν οι διηγήσεις του @Yorgos, πλέον με όσα είδα είμαι βέβαιος ότι πρόκειται για τη χώρα με τη μεγαλύτερη ποικιλία σε φυσικά τοπία στον πλανήτη. Αν εξαιρέσετε τα πρώτα 20' που ασχολείται υπερβολικά με το surf, το υπόλοιπο ντοκιμαντέρ έχει μυθικά πλάνα.

Είδα ότι ο ίδιος παραγωγός πρόσφατα έβγαλε και μια σειρά πάλι στο Netflix, το Andes Mágicos, 6 ολιγόλεπτα επεισόδια τα οποία θα τα τιμήσω οσονούπω.
 

Kostas777

Member
Μηνύματα
147
Likes
222
Θα βλεπατε ταξιδιωτικη εκπομπη οπου ο παρουσιαστης δε θα ετρωγε τιποτα;

Και που θα προσπαθουσε να αντεξει νηστικος οσες μερες μπορουσε γυριζοντας το μερος;
 
Last edited by a moderator:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Και που θα προσπαθουσε να αντεξει νηστικος οσες μερες μπορουσε γυριζοντας το μερος;
Γιατι να εχει τηλεοπτικο ενδιαφερον ενας ανθρωπος που χρειαζεται βοηθεια απο ψυχιατρο;
 

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Έχω δει πολύ πιο παράξενα πράγματα σε ταξιδιωτικά videos από vagrantholiday, shiey, fidias, yes theory και άλλους. Δεν ξέρω το συγκεκριμένο πόσο θα μου τραβούσε το ενδιαφέρον δεδομένου ότι καταρχάς δεν θα μπορεί να αποδειχτεί αν όντως δεν τρώει η κρυφοτρώει πίσω από την κάμερα και γενικά μάλλον δεν έχει ενδιαφέρον γιατί χωρίς φαγητό βρίσκεσαι σε μια φάση που απλά πας να βγάλεις την ημέρα και δεν μπορείς να απολαύσεις τίποτα οπότε πόσο να απολαύσει και ο τηλεθεατής; Το να πάει κάποιος σε ένα μέρος και να προσπαθήσει να ζήσει χωρίς χρήματα η με ελάχιστα βρίσκοντας πατέντες και παρουσιάζοντας τες είναι πιο ενδιαφέρον για εμένα.

Αν παρουσιαστεί σαν δοκιμασία μπορούν να βρεθούν κάποια άτομα που θα το παρακολουθήσουν όμως αρκεί να μιλάει στα Αγγλικά ο δοκιμαζόμενος για να στοχεύσει σε κάποια λίγα άτομα από ένα παγκόσμιο κοινό. Υπάρχουν εκατομμύρια άτομα που τους αρέσει να παρακολουθούν ταξιδιωτικά videos που έχουν μέσα σχετικές προκλήσεις αλλά δεν έχουν σχέση με αυτό το forum. Πιστεύω ότι είναι καλύτερα να γίνει η ερώτηση σου σε κάποιες σελίδες από τα ονόματα που παρέθεσα
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.116
Μηνύματα
880.708
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom