Καμπότζη Λάος Καμποτζη-Λαος και δολλάρια, που?

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
το σύστημα της e-visa λειτουργεί ή απλά δεν το έκανες για Καμπότζη?
Να έχεις υπόψην σου (για να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων) ότι η e-visa για Καμπότζη δεν γίνεται δεκτή από ¨ΟΛΑ τα σημεία εισόδου για την χώρα. Παράδειγμα στα συνορα με το Λάος δεν την δέχονται. Αναλυτικά για τα σημεία πρόσβασης, θα βρείς στην επίσημη σελίδα της χώρας.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Να έχεις υπόψην σου (για να μην βρεθείς προ δυσάρεστων εκπλήξεων) ότι η e-visa για Καμπότζη δεν γίνεται δεκτή από ¨ΟΛΑ τα σημεία εισόδου για την χώρα. Παράδειγμα στα συνορα με το Λάος δεν την δέχονται. Αναλυτικά για τα σημεία πρόσβασης, θα βρείς στην επίσημη σελίδα της χώρας.
ναι φαίνεται. ευχαριστώ πάντως.
μήπως το έχει κάνει κάποιος να πει την εμπειρία του?
Cambodia Visa, Apply Cambodia Visa Online, Cambodia e-Visa - Official Site
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εγω δεν το έχω δοκιμάσει, αλλά διάβαζα απόψεις σε ξένα σάιτ και στην αρχή ήταν οκ. Παρουσιάστηκαν όμως -και να το λάβεις σοβαρά υπόψην σου- παραπλανητικά και fake sites που σε εξαπατούσαν. Το έγραψαν και οι εφημερίδες της χώρας και προκλήθηκε μεγάλος σάλος. Στην επίσημη σελίδα αναφέρεται το περιστατικό και είπαν ότι το θέμα τακτοποιήθηκε. Καλύτερα να προτιμήσεις τον κλασσικό τρόπο κατά την γνώμη μου, αν δώσεις και 1-2 δολλάρια παραπάνω δεν τρέχει τίποτα..... θα είσαι σίγουρος..
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.190
Τον Ιανουάριο οι Αιγύπτιοι μου πρότειναν στο Κάιρο να περάσω τις αρκετές ώρες μεταξύ των πτήσεων σε κάποιο κοντινό ξενοδοχείο, με τις μεταφορές και το δωμάτιο πληρωμένα από εκείνους. Έχε το υπόψη σου. Εγώ ιδέα δεν είχα πριν φθάσω εκεί. Μόνο τη βίζα χρειαζόταν να πληρώσω, τα 15 δολάρια. Το έπαιξα βαρύ πεπόνι, προτίμησα να μείνω στο αεροδρόμιο, και τελικά μου έδωσαν κουπόνια για φαγητό και αναψυκτικό στο κάτι σαν food court που έχουν.
Παρεμπιπτόντως, σου βγάζω το καπέλο... Δεν θεωρώ ότι εμείς που ταξιδεύουμε μόνοι είμαστε οι “μάγκες” κι εκείνοι που ταξιδεύουν με πακέτα είναι “πρόβατα”, μάλιστα με εκνευρίζει αφάνταστα το να ακούω μεμονωμένους ταξιδιώτες να ειρωνεύονται εκείνους που ταξιδεύουν με γκρουπ, όμως για να πω την αλήθεια, θαυμάζω εκείνους που είτε λόγω... ιδιαίτερων χαρακτηριστικών προσωπικότητας, είτε λόγω έλλειψης εναλλακτικής λύσης (κανένας φίλος πρόθυμος να ακολουθήσει), ταξιδεύουν μόνοι, κι ο θαυμασμός μου είναι ακόμη μεγαλύτερος όταν πρόκειται για κοπέλα. Σου εύχομαι στα ταξίδια σου να έχεις 99% καλά πράγματα να σου συμβαίνουν, ΑΝ σου συμβαίνει κάτι δυσάρεστο/ενοχλητικό να μην αντιστοιχεί σε περισσότερο από το 1% των αναμνήσεών σου, έτσι ώστε όταν επιστρέφεις και μοιράζεσαι εντυπώσεις με πιο διστακτικές φίλες σου, να τις πείθεις σιγά-σιγά ότι καλά και άγια τα πακέτα/πρακτορεία, αλλά δεν αποτελούν μονόδρομο... Τι έλεγα;... Α ναι... Σου βγάζω το καπέλο...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Mπα! Εχει συνοδο-ηρωα ονοματι Γκιουλιβερ!
Ακομη ομως (την) αντεχει!
Αυτουνου να του βγαλεις το καπελο!
Τι τον περιμενει ακομη!
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Αυτό το θέμα της μακράς χρονικά αναμονής μεταξύ των πτήσεων με απασχολεί και εμένα. Ξέρω ότι σου προτείνουν 2 λύσεις ή εκδρομή (ανάλογα και την ώρα) ή ξενοδοχείο. Πρέπει να πάς όμως στο γκισέ της εταιρείας στο Κάιρο. Οι απόψεις διίσταντο όσον αφορά το θέμα βίζα. Εψαξα και βρήκα ότι άλλοι πλήρωσαν , άλλοι όχι. Πριν φύγω θα πάρω τηλέφωνο βέβαια στην ίδια την εταιρεία, αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Εσένα πότε σου το πρότειναν? Πάντως δεν επιθυμώ να περάσω 10 ώρες στο αεροδρόμιο του Καίρου και μετά να έχω άλλες 10 ώρες πτήση. Επίσης αυτό είναι υποχρεωμένη από τους κανονισμούς η εταιρεία να το κάνει διότι ανήκει στην Star Alliance και πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της. Αλλά θα βγάλω άκρη άραγε?;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ερση το διάβασα..... και το αντιπαρέρχομαι ευγενικά...:D:D
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Αυτό το θέμα της μακράς χρονικά αναμονής μεταξύ των πτήσεων με απασχολεί και εμένα. Ξέρω ότι σου προτείνουν 2 λύσεις ή εκδρομή (ανάλογα και την ώρα) ή ξενοδοχείο. Πρέπει να πάς όμως στο γκισέ της εταιρείας στο Κάιρο. Οι απόψεις διίσταντο όσον αφορά το θέμα βίζα. Εψαξα και βρήκα ότι άλλοι πλήρωσαν , άλλοι όχι. Πριν φύγω θα πάρω τηλέφωνο βέβαια στην ίδια την εταιρεία, αν και δεν νομίζω να βγάλω άκρη. Εσένα πότε σου το πρότειναν? Πάντως δεν επιθυμώ να περάσω 10 ώρες στο αεροδρόμιο του Καίρου και μετά να έχω άλλες 10 ώρες πτήση. Επίσης αυτό είναι υποχρεωμένη από τους κανονισμούς η εταιρεία να το κάνει διότι ανήκει στην Star Alliance και πρέπει να ακολουθεί τους κανόνες της. Αλλά θα βγάλω άκρη άραγε?;)
Εγώ θυμάμαι οι Αιγύπτιοι να παρέχουν ξενοδοχείο και κρεβάτι, το έχει αναφέρει και άλλος σε τόπικ για την Egypt....
 

varis81

Member
Μηνύματα
345
Likes
79
Επόμενο Ταξίδι
California
Ταξίδι-Όνειρο
Africa overland!!
Μιας και βρηκα ιντερνετ ας απαντησω!
Δημητρη οπως μου τα περιγραφεις,αποκλειεται να ξυπνησω τοσο πρωι για να παω να δω τη θεα,απο οτι ξερω μπορεις να τη δεις και απο αλλου και καλυτερα!Και μια κοπελα που ρωτησα προσφατα μου ειπε οτι ειχε ξυπνησει 7 και ηταν εκει 8 και καταφερε να παρει εισητηριο και Κυριακη κιολας που υποτιθεται οτι ειναι αργια!
Samion εχω μπηκα απο το Poipet , και απο οτι ξερω γενικα η e-visa ειναι μονο αμα μπεις απο αερος στη χωρα και οχι απο ξηρας αν και δεν ειμαι απολυτα σιγουρος για αυτο!
Οσον αφορα το ξενοδοχειο,το δικαιουσαι μονο αν το layover ειναι πανω απο 6 ωρες.Εμενα με ειχανε παει σε ενα 5αστερο κοντα στο κεντρο του Καιρου το οποιο ειχε και μπουφε!Εκπληκτικο,με διαφορα το καλυτερο ξενοδοχειο του ταξιδιου μου αν σκεφτεις που μενω τωρα!Αν και αν ειχα επιλογη παλι εδω που μενω τωρα θα εμενα!
Σχετικα με την εκδρομη δεν την εκανα αλλα απο το προγραμμα δεν αξιζει και πολυ,απλα σε πανε με αυτοκινητο μια βολτα γυρω γυρω στο Καιρο,και πρεπει να πληρωσεις κιολας ενω το ξενοδοχειο ειναι τζαμπα (και σε πανω και παλι βολτα γυρω γυρω στο Καιρο :) ).Ασε που τις πυραμιδες θα τις δεις απο εξω γιατι ειναι κλειστος ο χωρος!Οσο για βιζα,να πω την αληθεια μου εκανε εντυπωση οτι δεν χρειαστηκε καθολου,απλα μας βαλανε να βγουμε απο την πισω πορτα και βγηκαμε κανονικα εξω!Αμα ηθελα δηλαδη εμπαινα και χωρις βιζα στη χωρα!Θα μου πεις βεβαια αντε και μπηκες,πως βγαινεις??
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.360
Likes
9.285
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είναι αυτό το επίσημο σάιτ!

Εδώ θα κάνεις την αίτηση: Ministry of Foreign Affairs and International Cooperation, Kingdom of Cambodia
thnks. φαίνεται ότι δεν είναι το επίσημο. απλά το παραπάνω ήταν κλειστό για συντήρηση..κ το ανέφερα μόνο για τα σημεία εισόδου που ισχύει η βίζα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom