Καμπότζη Καμπότζη, Πρεα Βιεάρ

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Γειά σας... το επόμενο αν και θα αργήσει λίγο θα είναι Βιετναμ-Καμπότζη (άφηξη Ανόι αναχώρηση από Μπαγκόγκ και στη μέση βλέπουμε...), και ήδη έχω βρει πολύ χρησιμες πληροφορίες στις λίγες αλλά πολύ όμορφες και κατατοπιστικές ιστορίες...
Η ερωτησή μου αφορά ένα κομμάτι στη Καμπότζη λίγο off. Χρειάζομαι πληροφορίες για τη μετάβαση από την Phnom Penh στη Siem Reap μέσω Tbaeng Meanchey - Preah Vihear Temple-Along Veng-Siem Reap (δείτε και στο χάρτη) την οποία θα ήθελα να την κάνω σε δυο μέρες (το πολύ τρεις).
Α.. το ταξίδι θα γίνει η Αρχές Μαίου ή Αύγουστο...
Εναλλακτικά (αν δε γίνεται όλο αυτό το loop), θα με ενδιέφερε το round trip Phnom Penh- Choam Ksan ένα χωριό που ούτε οι ντόπιοι δε το ξέρουν (δείτε και πάλι χάρτη)...
Ευχαριστώ!!!!
 

Attachments

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Επίσης, πληροφορίες για ενοικιάσεις αυτοκινήτων με οδηγό μας κάνει...
Και οποιαδήποτε άλλη insider πληροφορία για Καμπότζη (ειδικά εκτός Siem Reap και Phnom Penh για τις οποίες υπάρχουν πληροφορίες) καλοδεχούμενη μιας και ακόμα είμαστε στη φάση που βάζουμε πινέζες στο χάρτη...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ψάχνεις τα ίχνη των ερυθρών Χμέρ?

Πρακτικά μοναδική σου εναλλακτική είναι ο οδηγός + αυτοκίνητο... Δεν είναι τόσο φτηνά όσο θα περίμενε κανείς, αλλά είναι σχετικά φτηνά. Δεν έχω ιδέα για δημόσιες συγκοινωνίες στην Καμπότζη, αλλά δεν περιμένω να βρίθουν αξιοπιστίας δρομολογίων, καθαριότητας κλπ, και δυστυχώς η Μαλάρια θερίζει στη χώρα...
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Ψάχνεις τα ίχνη των ερυθρών Χμέρ?

Πρακτικά μοναδική σου εναλλακτική είναι ο οδηγός + αυτοκίνητο... Δεν είναι τόσο φτηνά όσο θα περίμενε κανείς, αλλά είναι σχετικά φτηνά. Δεν έχω ιδέα για δημόσιες συγκοινωνίες στην Καμπότζη, αλλά δεν περιμένω να βρίθουν αξιοπιστίας δρομολογίων, καθαριότητας κλπ, και δυστυχώς η Μαλάρια θερίζει στη χώρα...
Ευχαριστώ Taver... έχω ψάξει κι έχω ψάξει και πράγματι μοιάζει λίγο δύσκολο να κανονίσεις κάτι για εκεί πάνω ειδικά την περίοδο των μουσώνων... οι περισσότερες ιστορίες από τις λίγες που έχω βρει είναι του στυλ "πάμε και βλέπουμε". Πιο πολύ προς τα κει θέλω να βρεθώ στο χωριό Choem Ksan για να συναντήσω ένα παιδάκι σε μια κοινότητα που γίνονται κάποια έργα μέσω μιας ΜΚΟ που συμμετέχω, οπότε ελπίζω να έχω και από την εκεί τοπική οργάνωση κάποια βοήθεια, και δεύτερον το Preah Viehar Temple, για το οποίο αυτή την περίοδο εχει βγει απαγορευτική οδηγία (κόντρες με τους Ταιλανδούς για τα εδάφη εκεί -σε πολιτικό επίπεδο για την ώρα...) οπότε και αυτό είναι στον "αέρα"... τρίτο αν φτάσω μέχρι εκεί να δω και το τάφο του Pol Pot, αν και μου αρκεί που ξέρω πως είναι νεκρός οπότε και να μη τον δω δε θα σκάσω κι όλας. ΟΚ και για το temple δε θα στενοχωρηθώ -πολύ- αν δε τα καταφέρω, αλλά στο χωριό θέλω να φτάσω έστω και για λίγες ώρες -ουσιαστικά είναι η αφορμή για αυτό το ταξίδι-.

Αν εχεις (ή όποιος άλλος) χρησιμοποιήσει οδηγό στην Καμπότζη, κάποιο αξιόπιστο παρκτορείο κτλ κτλ... λετ μι νόου...
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.041
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ευχαριστώ Taver... έχω ψάξει κι έχω ψάξει και πράγματι μοιάζει λίγο δύσκολο να κανονίσεις κάτι για εκεί πάνω ειδικά την περίοδο των μουσώνων... οι περισσότερες ιστορίες από τις λίγες που έχω βρει είναι του στυλ "πάμε και βλέπουμε". Πιο πολύ προς τα κει θέλω να βρεθώ στο χωριό Choem Ksan για να συναντήσω ένα παιδάκι σε μια κοινότητα που γίνονται κάποια έργα μέσω μιας ΜΚΟ που συμμετέχω, οπότε ελπίζω να έχω και από την εκεί τοπική οργάνωση κάποια βοήθεια, και δεύτερον το Preah Viehar Temple, για το οποίο αυτή την περίοδο εχει βγει απαγορευτική οδηγία (κόντρες με τους Ταιλανδούς για τα εδάφη εκεί -σε πολιτικό επίπεδο για την ώρα...) οπότε και αυτό είναι στον "αέρα"... τρίτο αν φτάσω μέχρι εκεί να δω και το τάφο του Pol Pot, αν και μου αρκεί που ξέρω πως είναι νεκρός οπότε και να μη τον δω δε θα σκάσω κι όλας. ΟΚ και για το temple δε θα στενοχωρηθώ -πολύ- αν δε τα καταφέρω, αλλά στο χωριό θέλω να φτάσω έστω και για λίγες ώρες -ουσιαστικά είναι η αφορμή για αυτό το ταξίδι-.

Αν εχεις (ή όποιος άλλος) χρησιμοποιήσει οδηγό στην Καμπότζη, κάποιο αξιόπιστο παρκτορείο κτλ κτλ... λετ μι νόου...
By the way, κοίταξα στη βιβλιοθήκη μου, το Lonely planet Cambodia έχει 1/4 σελίδας περίπου για το Choem Ksan (ως βάση για trekking και για εκδρομές στο ναό). (Δεν ξέρω για την τελευταία έκδοση, δεν την έχω, αλλά σίγουρα το αμέσως προηγούμενο με το μωβ εξώφυλλο).
 

FRIDA08

Member
Μηνύματα
445
Likes
1.298
Επόμενο Ταξίδι
???Covid Era
Ταξίδι-Όνειρο
Διάστημα
Στα μέρη που λες δεν πήγαμε και για αυτό δεν έχω κάποια πληροφορία. Αυτό που έχω όμως να σου πω είναι πως στην έρευνα που έκανα πριν φύγουμε μέσω ιντερνέτ για να κάνουμε το Πνομ Πενχ –Σιέμ Ριπ με οδηγό οι τιμές ήταν πολύ υψηλότερες από αυτές που ακούσαμε εκεί.
Να πω εδώ ότι τελικά χρησιμοποιήσαμε το λεωφορείο το οποίο ήταν εξευτελιστικά φτηνό, αλλά και μία από τις εμπειρίες που θέλω να ξεχάσω.
Οπότε θα σου πρότεινα να στείλεις κάποια mail σε τοπικά γραφεία να δεις αν αρχικά μπορούν να σου παρέξουν αυτοκίνητο και οδηγό για τα μέρη που θες και να σε ενημερώσουν για τιμές, και έχοντας ένα μπούσουλα και ξέροντας ότι γίνεται, να ψαχτείς όταν φτάσεις εκεί που θα βρεις σίγουρα καλύτερες τιμές.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
Στα μέρη που λες δεν πήγαμε και για αυτό δεν έχω κάποια πληροφορία. Αυτό που έχω όμως να σου πω είναι πως στην έρευνα που έκανα πριν φύγουμε μέσω ιντερνέτ για να κάνουμε το Πνομ Πενχ –Σιέμ Ριπ με οδηγό οι τιμές ήταν πολύ υψηλότερες από αυτές που ακούσαμε εκεί.
Να πω εδώ ότι τελικά χρησιμοποιήσαμε το λεωφορείο το οποίο ήταν εξευτελιστικά φτηνό, αλλά και μία από τις εμπειρίες που θέλω να ξεχάσω.
Οπότε θα σου πρότεινα να στείλεις κάποια mailσε τοπικά γραφεία να δεις αν αρχικά μπορούν να σου παρέξουν αυτοκίνητο και οδηγό για τα μέρη που θες και να σε ενημερώσουν για τιμές, και έχοντας ένα μπούσουλα και ξέροντας ότι γίνεται, να ψαχτείς όταν φτάσεις εκεί που θα βρεις σίγουρα καλύτερες τιμές.
Ευχαριστώ, και για την πληροφορία αλλά και για την κατατοπιστική σου ιστορία για αυτά τα μέρη... Ναι, ναι... διάβασα την εμπειρία σας με το λεωφορείο... κάτι τέτοιο περιμένω και για εκεί που λέω, αν όχι και χειρότερα...
Από ότι έχω συμπεράνει, μάλλον είναι πιο άνετα να πας Phnom Penh->Siem Reap με ποταμόπλοιο παρά με λεωφορείο...
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Από ότι έχω συμπεράνει, μάλλον είναι πιο άνετα να πας Phnom Penh->Siem Reap με ποταμόπλοιο παρά με λεωφορείο...
οσο μπορεις κανονισε τις μετακινήσεις σου με ποταμοπλοιο.υπάρχει τεράστια διαφορά απο στεριά. ειναι πιο ασφαλης και πιο σιγουρος.
θα σου στειλω σε πμ ενα μειλ να επικοινωνήσεις με φιλο που έχει πρακτορειο στην yangon αλλα εχει συναδελφους και στο γειτονικο βιετνάμ οπως και καμπότζη.
προσωπικα με έχει βοηθήσει σαν αδελφος.-μιλάει αγγλικα φαρσί η γυναικα του ειναι δικηγορος και φυσικα ειναι εγγυηση σε τιμιοτητα.
 

gmavro75

Member
Μηνύματα
436
Likes
563
Ταξίδι-Όνειρο
Ταξίδι στο χρόνο
οσο μπορεις κανονισε τις μετακινήσεις σου με ποταμοπλοιο.υπάρχει τεράστια διαφορά απο στεριά. ειναι πιο ασφαλης και πιο σιγουρος.
θα σου στειλω σε πμ ενα μειλ να επικοινωνήσεις με φιλο που έχει πρακτορειο στην yangon αλλα εχει συναδελφους και στο γειτονικο βιετνάμ οπως και καμπότζη.
προσωπικα με έχει βοηθήσει σαν αδελφος.-μιλάει αγγλικα φαρσί η γυναικα του ειναι δικηγορος και φυσικα ειναι εγγυηση σε τιμιοτητα.
Σε ευχαριστώ πολύ Renata! Πολύ χρήσιμο, οδηγός και δικηγόρος σε ένα (οικογενειακώς πάντα) οπότε είμαστε καλυμμένοι για ό,τι χρειαστούμε!!! Και φυσικά ευχαριστώ και για την όμορφη ιστορία που έχετε γράψει με τον xenos και για τις φωτό!
 

mad4paok

Member
Μηνύματα
414
Likes
63
Επόμενο Ταξίδι
ΑΠΩ ΑΝΑΤΟΛΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟΥΜΠΑ-ΙΡΑΝ-ΚΑΜΠΟΤΖΗ-ΝΑΜ
Renata να σε έχω στα υπόψιν όταν είναι να ταξιδέψω κατά εκεί :p
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.002
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom