ΗΠΑ Καναδάς Καναδας-Ηπα. Ερωτησεις

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Γεια σας
Προγραμματιζω να παω καλοκαιρι (Ιουλιο) Καναδα-ΗΠΑ. Συγκεκριμένα Μοντρεαλ και απο εκει Νεα Υορκη. Να ρωτήσω τα παρακάτω και όποος εχει πάει ας μου απαντήσει.
- Πως θα μπω στις Ηπα απο καναδα? Θα πρέπει να βγάλω αδεια εισόδου ηλεκτρονικα απο Ελλαδα? Και αν ναι, αυτο δεν ισχυει μονο απο ελλαδα-Ηπα?. Αν μπω απο Καναδα δεν θα με ρωτήσουν απο που μας ηρθες?
- Η λογική λεει να επισρέψω απο Νεα Υορκη - Αθηνα αλλα μου είπαν ότι τα εισητηρια κλεινοντε ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ! με επιστροφή δηλαδη Αθηνα-ΜΟντραλ_Αθήνα και ετσι ειμαι υποχρεομένος απο ΝΥ να παω παλι Μοντρεαλ.
- Ξερετε πως θα παω απο Μοντραλ-ΝΥ? (ίσως ΜΟντρεαλ-Βοστώνη-ΝΥ). Υπάρχει τρένο που να πηγαίνει. Θα το προτιμούσα για να χαζεψω και στα τοποία.
- Στον καναδα επειδη θα μεινω καμια 15 ημέρες λέω να νοικιάσω αυτοκίνητο να παω καμια βολτα στους καραραχτες Νιαγαρα-Τοροντο. Ειναι ασφαλες εκει τα μέρη? ή θα βρω τον μπελαμου. Δεν εχω νοικιασει ποτε ΙΧ στο εξωτερικο.
- Για οποιον εχει παει ΝΥ, κανενα προτεινοπμενο Ξενοδοχειο ή περιοχη να μεινω λιγες μερες?

Και τέλος (ουφ...) θέλω να πεταξω κατ'ευθειαν χωρις ανταποκριση. Η air transat εχει το καλοκαιρι κατ'ευθείαν. Ξερετε τι παιζει με αυτξν την εταιρεια? Υπαρχει καμια αλλη?
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Καλημέρα statik...

Έχεις ψάξει όλα αυτά που σε απασχολούν; Γιατί μοιάζει να μην έχεις κάνει αναζήτηση σχεδόν καθόλου σε ό,τι σε αφορά ακόμη και το πως θα πας...
Πάνω στην κάθε λέξη που σου εμφανίζεται με μπλε, αναδύεται παράθυρο. Βγαίνουν πληροφορίες και ταξιδιωτικές ιστορίες μελών του φόρουμ που έχουν ταξιδέψει εκεί που θα πας κι εσύ. Κάνε ένα check πρώτα σε αυτά κι αν έχεις κι άλλες απορίες όσοι έχουν κάνει το ταξίδι θα σε βοηθήσουν.
Απορία: Τι εννοείς η επιστροφή είναι υποχρεωτική από Μόντρεαλ; :roll:
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Η Twinky εχει δικιο ρίξε μια ματια στο φορουμ. παντως σε βρισκω λιγο τρομοκρατημενο... γιατι??

Πάντως για να σε βοηθησω όπως μπορω α) συμφωνα με την Αμερικάνικη Πρεσβεία
Μπορεί ένας VWP αιτών/αιτούσα μετά από ένα σύντομο ταξίδι στο Καναδά, Μεξικό ή σε κάποιο γειτονικό νησί να επανεισέλθει στις ΗΠΑ;
Γενικά, οι VWP αιτούντες που εισέρχονται στα πλαίσια του προγράμματος VWP μπορούν να επανεισέλθουν στη χώρα μετά την αναχώρηση τους από τον Καναδά ή Μεξικό ή από κάποια γειτονικά νησιά ώστε να καλύψουν τον εναπομείναντα χρόνο που τους χορηγήθηκε αρχικά δεδομένου ότι το άτομο:
• Μπορεί να επιδείξει εγκεκριμένη περίοδο παραμονής που δεν έχει λήξει,
• Σκοπεύει να αναχωρήσει από τις Ηνωμένες Πολιτείες όχι αργότερα από την ημερομηνία λήξης της εγκεκριμένης περιόδου παραμονής του/της,
• Παρουσιάζει έγκυρο, μη ληγμένο διαβατήριο(α) που δείχνει είσοδο στις Ηνωμένες Πολιτείες στα πλαίσια του VWP και συνεχίζει να πληροί όλες τις προϋποθέσεις του VWP, με την εξαίρεση της άφιξης με μεταφορέα που έχει υπογράψει τη σχετική σύμβαση.
• Για κατάλογο των «γειτονικών νησιών» επισκεφθείτε το www.cbp.gov.


Σε ποια αεροπορική ρώτησες? Η Air Transat δεν σε βολευει. Μπορεις να πας απευθείας με Air Canada, απο κει αεροπορικώς για ΝΥ και επιστροφη ΝΥ-Αθηνα μεσω Τοροντο. Να κλεισεις δηλαδη όλη την διαδρομη με Air Canada. Άλλη αεροπορική απευθειας απο Αθηνα δεν υπαρχει. Ποτε θα πας το καλοκαιρι?


Μοντρεαλ-Νιαγαρας ειναι μακρια περιπου 8 ωρες οδικώς οποτε θα πρεπει μεινες Τοροντο ή τελος παντων να αφιερωσεις 2-3 μερες τουλαχιστον. Μια χαρα ασφαλη ειναι τα μερη εκει , στην Ελλαδα εχουμε το προβλημα.
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Α Ιουλιο τωρα το προσεξα.. ωχ με τις τιμες δεν ξερω τι θα παιζει εκεινη την περιοδο μαλλον δεν θα βρεις φθηνα εισητηρια. για κοιτα και για Ιουνιο ισως βρεις πιο οικονομικά..
 

MIAT

Member
Μηνύματα
417
Likes
1.125
Ταξίδι-Όνειρο
Svalbard, Κίνα, Αλάσκα
Λοιπόν εγώ πήγα Τορόντο (έκατσα 6 ημέρες) -Νεα Υορκη (άλλες 7 ημέρες).είχα βγάλει esta.Στο αεροδρόμιο του Τορόντο με ρώτησαν αν έχω κάρτα εισόδου για ΗΠΑ αλλά δεν μου τη ζήτησαν.Ουσιαστηκά δε μου χρειάστηκε.Αλλα κανονικά είναι υποχρεωτική για να μπεις ΗΠΑ.Μην το ρισκάρεις βγάλε την.Επίσης δεν κατάλαβα γιατί να ξαναγυρίσεις Μόντρεαλ.Εγώ έφυγα από Νεα Υόρκη για Αθήνα όλα τα εισητήρια ήταν με Lufthansa σε συνεργασία με Air Canada μέσω Φρανκφούρτης .όλα μια χαρά και χωρίς ταλαιπωρία (τώρα αν δε θες ανταπόκριση δεν ξέρω να σε βοηθήσω.).Καλύτερα να πας με αεροπλάνο Τορόντο και από εκεί Νιαγάρα και μετά ωραία και καλά να πάρεις πάλι το αεροπλανάκι και να μπει Νέα Υόρκη,από Μόντρεαλ όπως σου είπαν είναι πολλές ώρες οι Καταρράκτες .Από Τορόντο είναι γύρω στη μια ώρα και κάτι.Ωστόσο αν επιμένεια στο αυτοκίνητο ο Καναδάς είναι ασφαλέστατος έχει τεράστιους δρόμους, δεν θα δυσκολευτείς καθόλου.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.004
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γεια σας
Προγραμματιζω να παω καλοκαιρι (Ιουλιο) Καναδα-ΗΠΑ. Συγκεκριμένα Μοντρεαλ και απο εκει Νεα Υορκη. Να ρωτήσω τα παρακάτω και όποος εχει πάει ας μου απαντήσει.
- Πως θα μπω στις Ηπα απο καναδα? Θα πρέπει να βγάλω αδεια εισόδου ηλεκτρονικα απο Ελλαδα? Και αν ναι, αυτο δεν ισχυει μονο απο ελλαδα-Ηπα?. Αν μπω απο Καναδα δεν θα με ρωτήσουν απο που μας ηρθες?
H Visa/το ESTA ισχύει από όπου κι αν μπεις. Εγώ δεν έχω μπει ποτέ στις ΗΠΑ από Ελλάδα (συνήθως από Γερμανία ή Ελβετία).

- Η λογική λεει να επισρέψω απο Νεα Υορκη - Αθηνα αλλα μου είπαν ότι τα εισητηρια κλεινοντε ΥΠΟΧΡΕΟΤΙΚΑ! με επιστροφή δηλαδη Αθηνα-ΜΟντραλ_Αθήνα και ετσι ειμαι υποχρεομένος απο ΝΥ να παω παλι Μοντρεαλ.
Με επιστροφή θα το κλείσεις. Απλά θα ζητήσεις επιστροφή από διαφορετική πόλη (και φυσικά θα χρησιμοποιήσεις εταιρία που πετάει από Ευρώπη και για τις 2 πόλεις, π.χ. Lufthansa, British, Air France...)

- Ξερετε πως θα παω απο Μοντραλ-ΝΥ? (ίσως ΜΟντρεαλ-Βοστώνη-ΝΥ). Υπάρχει τρένο που να πηγαίνει. Θα το προτιμούσα για να χαζεψω και στα τοποία.
Με αεροπλάνο. Ξέχνα τα τρένα στην Αμερική (ουσιαστικά υπάρχει μόνο ένα: Βοστώνη - ΝΥ - Ουάσιγκτον. Και αργό, και πολύ ακριβό και δε βλέπεις και τίποτα. Μόνο για πολύ κοντινές αποστάσεις θα το συνιστούσα).

- Στον καναδα επειδη θα μεινω καμια 15 ημέρες λέω να νοικιάσω αυτοκίνητο να παω καμια βολτα στους καραραχτες Νιαγαρα-Τοροντο. Ειναι ασφαλες εκει τα μέρη? ή θα βρω τον μπελαμου. Δεν εχω νοικιασει ποτε ΙΧ στο εξωτερικο.
Ασφαλέστατα είναι (αν τηρείς τους κανόνες - εκεί δεν αστειεύονται όπως εδώ), αλλά υπόψη ότι δεν πρόκειται για βόλτα, 545 Km είναι το Μόντρεαλ - Τορόντο.

- Για οποιον εχει παει ΝΥ, κανενα προτεινοπμενο Ξενοδοχειο ή περιοχη να μεινω λιγες μερες?
Έχουμε γράψει δεκάδες, δες τα σχετικά θέματα.

Και τέλος (ουφ...) θέλω να πεταξω κατ'ευθειαν χωρις ανταποκριση. Η air transat εχει το καλοκαιρι κατ'ευθείαν. Ξερετε τι παιζει με αυτξν την εταιρεια? Υπαρχει καμια αλλη?
Απ' ευθείας? Από/προς διαφορετικές πόλεις? Μόνο αν θες να πληρώσεις το εισιτήριο πάρα πολύ ακριβά. Αλλιώς ξέχασέ το (ή γύρνα πίσω στο Μόντρεαλ και επέστρεψε από κει).
Έχει και η Air Canada απευθείας πτήσεις πάντως. Για ΝΥ δες Continental & Delta (τα εισιτήρια τους μεταπωλούν επίσης Olympic, Aegean).
 

statik

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Οτι το εισητηριο πρεπει να το κλεισω υποχρεωτικα με επιστροφή μου το ειπαν απο την Air Transat που παει το καλοκαιρι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο μοντρεαλ με 740 (με επιστροφη) ευρώ , Αεροπορικές Εταιρείες Reservations: 210-9244345-9
http://www.airtransat.gr/gr/index.aspx?gclid=CNqSrYST2KcCFYEc4QodSgcd-Q
. Σε ταξιωδιοτικο γραφειο μου ειπαν οτι την ιδια δουλεια κανει και η air canada με 1000 ευρω. ΔΕν μπορεσα ομως να μιλησω με την air canada να το διαπιστωσω και ο ιδιος. Μήπως μπορειτε να βρειτε καποιο τηλ. επικοινωνιας με αυτή για να ρωτησω για εισητηρια? Ενα τηλ. που εχει στο site που δινω παραπανω δεν το σηκωνει κανεις, το αλλο ειναι καπου στο εξωτερικο.
 
Last edited by a moderator:

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Ευχαριστω για τις απαντήσεις.
Οτι το εισητηριο πρεπει να το κλεισω υποχρεωτικα με επιστροφή μου το ειπαν απο την Air Transat που παει το καλοκαιρι ΚΑΤΕΥΘΕΙΑΝ στο μοντρεαλ με 740 (με επιστροφη) ευρώ , Αεροπορικές Εταιρείες Reservations: 210-9244345-9
Air Transat
. Σε ταξιωδιοτικο γραφειο μου ειπαν οτι την ιδια δουλεια κανει και η air canada με 1000 ευρω. ΔΕν μπορεσα ομως να μιλησω με την air canada να το διαπιστωσω και ο ιδιος. Μήπως μπορειτε να βρειτε καποιο τηλ. επικοινωνιας με αυτή για να ρωτησω για εισητηρια? Ενα τηλ. που εχει στο site που δινω παραπανω δεν το σηκωνει κανεις, το αλλο ειναι καπου στο εξωτερικο.


Το δρομολογιο με την Air Transat περιλαμβάνει και την πτηση Μοντρεαλ- ΝΥ?

Παρε το 210 6175370 η Air Canada εξυπηρετειται απο την Lufthansa τη χειμερινη περιοδο.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.831
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom