Καραιβικη- νέα, προσφορές

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Oasis of the Seas

5/12/09 η πρώτη επίσημη κρουαζιέρα του μεγαλύτερου κρουαζιερόπλοιου του κόσμου, υπό κατασκευή ακόμα στο Turku, του Oasis of the Seas. Εισάγει το concept της "γειτονιάς" για 5400 (!!!) επιβάτες σε 2700 καμπίνες και 220000 τονους..
ξεκινά για όλο το 2010 με 7ήμερες από Fort L. και τιμές από 487 (εσωτ.)- 660 (μπαλκ.) αν και είναι δύσκολο να πετύχει κάποιος αυτές τις τιμές..
αλλιώς ας αρκεστούμε στο πιο μεγάλο ως τώρα:

Ιndepedence of the Seas
με 6-8ήμερες και πολύ καλές τιμές (387-512). Αξίζει τον κόπο μια ματιά στην εκλπηκτική τιμή για 13ήμερη με διάσχιση ατλαντικού στις 12/04/09 με 386 (εσ.!!!) -696 (μπ.) και στην επιστροφή στις 23/11/09 527-963...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Celebrity Equinox

από 23/11/09 στην Καραιβική ο νέος κολοσσός της Celebrity που ψηφίζεται από φαν της κρουαζιέρας κάθε χρόνο ως μία από τις καλύτερες εταιρείες..
με το πιο ενδιαφέρον ίσως δρομολόγιο από τις μεγάλες εταιρείες (μαζί με το Jewel of the Seas) (767εσ. - 880μπ.):
Fort Lauderdale, Florida, George Town, Grand Cayman, Cartagena, Colombia, Cristobal Pier, Panama, Puerto Limon, Costa Rica, Belize City, Belize, Cozumel, Mexico, Fort Lauderdale, Florida
 

marianino

Member
Μηνύματα
276
Likes
83
Ταξίδι-Όνειρο
οποιοδήποτε!!
Άν υποπέσει στην αντίληψή σας κάποια προσφορά για τέλη Νοεμβρίου αρχές Δεκεμβρίου για Καραιβική παρακαλώ ας με ενημερώσει κάποιος και εμένα που ετοιμάζομαι για γαμήλιο ταξιδάκι ...ακόμα ημερομηνίες στάνταρ δέν έχω αλλά μόλις μάθω θα ενημερώσω γιατί θέλω να φύγω απευθείας μετά τον γάμο...
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
Samion εχοντας ψαξει στο cruisecritc και orbitz gia κρουαζιερες...θελω να παω ανατολικη Καραιβικη.
Εχω καταληξει σε 2 εταιριες για κρουαζιερα.Ποια εταιρια θα μου προτεινες?Princess η Celebrity?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
dimitrios9 said:
Samion εχοντας ψαξει στο cruisecritc και orbitz gia κρουαζιερες...θελω να παω ανατολικη Καραιβικη.
Εχω καταληξει σε 2 εταιριες για κρουαζιερα.Ποια εταιρια θα μου προτεινες?Princess η Celebrity?
με μια λεξη Celebrity.
εχει την καλυτερη διακοσμηση απο τις μεγαλες, το καλυτερο φαγητο, τα καλυτερα εστιατορια κ σπα. και ελληνες στη γεφυρα. ισως να μην ειναι σημαντικο, αλλα για μενα που η επισκεψη στη γεφυρα ειναι απαραιτητη.. υστερει στη διασκεδαση. οχι στα shows, που ενιοτε ειναι καλα,οσο στα μπαρ-ντισκο κλπ. ησυχια γενικα το βραδυ. κοινο σχετικα υψηλης μεσης ηλικιας,ιδανικα για >30 η με παιδια.
η αλλη εχει πιο αμερικανικο περιβαλλον κ κοινο, αρκετο φαγητο αλλα αδιαφορο,πιο νεανικο κοινο με αρκετη κινηση το βραδυ.
στη Celebrity πηγαινε για concierge class καμπινα,αν δεν επιτρεπει το μπατζετ κ στις 2 εταιρειες με μπαλκονι.
 

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
καμπινα και route

Να σαι καλα SAMION...ηρθες και εσυ και μου ξεκαθαρισες το μαυλο γιατι ημουν σε μεγαλο διλημμα, ειχα δωσει βασικα ενα κλικ πιο πανω στην Celebrity λογω των περισσοτερων νησιων που επιανε.

Συγκεκριμενα ψαχνουμε πανω απο 10 μερες κρουαζιερα.
Στο ψαξιμο που εκανα ολες οι εταιριες εχουν 14 μερες κρουαζιερα με ενδιαμεσους σταθμους το πολυ 6 νησια.
Λοιπον η Celebrity με 100-150 δολαρια παραπανω στην 14μερη κρουαζιερα πιανει 8 σταθμους!!!
Αυτος ηταν ο πρωτος λογος που ξεχωρισα την Celebrity λογω της πορειας που κανει στην Α.Καραιβικη και των περισσοτερων νησιων που πιανει.
Στην 14μερη η Princess πιανει στην ουσια 5 νησια διοτι το 6 ειναι το private island στις Μπαχαμες που κατεχουν καποιες εταιριες, και εκει βγαινεις μονο για μπανιο-δεν εχει κατι να δεις η να πας καπου αλλου.
Η Celebrity παρεπιπτοντως δεν εχει καποιο ιδιωτικο νησι.Μπορει να κανω και λαθος αλλα δεν ειδα σε καμια κρουαζιερα για 10+ μερες να πιανει σε καποιο νησι στις Μπαχαμες.

Επισης στο cruise critic για Καραιβικη ειναι η πρωτη εταιρια στις προτιμησεις των ταξιδιωτων οποτε ενας λογος παραπανω να την προσεξω περισσοτερο.

Μου ειπες για concierge class καμπινα γιατι τι παραπανω σου δινει?Εγω ειδα οτι εχεις μονο προτεραιοτητα που θα κατσεις στο Dining room,γρηγορο check-in και προτεραιοτητα σε καποια λεει σπεσιαλ εστιατορια.Για μενα.....Ψιλα..γραμματα..δεν μου λενε κατι..Γνωριζεις εσυ κατι αλλο που μου διεφυγε?Εμενα με μπαλκονι με ενδιαφερει παντα.

Επισης δευτερη στις προτιμησεις για Καραιβικη ηταν η Royal Caribbean.Αυτη η εταιρια γνωριζεις κατι?Κοιταξε βασικο κριτηριο για μενα ειναι το route που κανει καθε εταιρια αλλα αν βρω 6 σταθμοι value for money στην Royal Caribbean θα το χτυπησω το πακετο.

Επισης θελω να αναφερω κατι γενικο που μου εκανε εντυπωση.Ψαχνοντας την συγκεκριμενη κρουαζιερα-τι πορεια κανει δηλαδη και συγκεκριμενη ημερομηνια στο Orbitz Travel: Airline Tickets, Cheap Hotels, Car Rentals, Vacations & Cruises καθως επισης και στα αντιστοιχα site της
Princess και Celebrity η τιμη της κρουαζιερας στο Orbitz Travel: Airline Tickets, Cheap Hotels, Car Rentals, Vacations & Cruises ηταν παντα 200+ ευρω ακριβοτερη.
Οποτε ρωταω μηπως θα σου ερθει φτηνοτερα αν κλεισεις την κρουαζιερα απο το site της εταιριας?
Παντα οι κρουζιερες που εψαχνα ηταν το 2013.
Περιμενω απαντηση για αυτες τισ παρατηρησεις που εκανα αλλα με κατατοπισες για την εταιρια,σε ευχαριστω!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Στο ψαξιμο που εκανα ολες οι εταιριες εχουν 14 μερες κρουαζιερα με ενδιαμεσους σταθμους το πολυ 6 νησια.
2.Η Celebrity παρεπιπτοντως δεν εχει καποιο ιδιωτικο νησι.
Μου ειπες για concierge class καμπινα γιατι τι παραπανω σου δινει?..δεν μου λενε κατι..Γνωριζεις εσυ κατι αλλο που μου διεφυγε?Εμενα με μπαλκονι με ενδιαφερει παντα.
3.Επισης δευτερη στις προτιμησεις για Καραιβικη ηταν η Royal Caribbean.Αυτη η εταιρια γνωριζεις κατι?
4. Οποτε ρωταω μηπως θα σου ερθει φτηνοτερα αν κλεισεις την κρουαζιερα απο το site της εταιριας?
1. πες αν θες το δρομολογιο ή βάλε λινκ να πει όποιος μπορεί τη γνώμη του για τα νησιά. πολλοί εδώ έχουν πάει σε πολλά..
2. μοιράζεται με τη μαμά royal Caribbean το Labadee κ το Coco Cay. Μ' άρεσαν κ τα 2..
για την concierge ότι διάβασες ισχύει. για άλλους είναι σημαντικό δες αν είναι για σένα. επίσης την είπα γιατί πολύ συχνά βγαίνει σε προσφορά με ελάχιστα παραπάνω από αυτή με μπαλκόνι..
http://www.celebritycruises.com/onboard/level3Type3.do?pagename=onboard_celebrity_staterooms_concierge_class&parentpage=onboard_celebrity_staterooms
3. όπως είπα είναι η μαμά εταιρεία. λίγο πιο μαζική αλλά καλύτερη από Princess.
4. μάλλον ναι. σου συνιστώ πάντως να κλείσεις μέσω ελληνικού πρακτορείου. θα έχεις εξατομικευμενη εξυπηρέτηση. ακόμα και στο κεντρικό της εταιρείας. χώρια που πολύ πιθανό να πετύχουν ακόμα χαμηλότερη τιμή από αυτή που βλέπεις.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
κρουαζιερα

Λοιπον αυτο εδω ειναι το λινκ της κρουαζιερας που θελω
Show Cruise Information

Τα νησια ειναι αυτα
Charlotte Amalie, St. Thomas
Philipsburg, St. Maarten
St. John's, Antigua
Castries, St. Lucia
Bridgetown, Barbados
St. George's, Grenada
Oranjestad, Aruba
και Curacao.
H τιμη της κρουαζιερας σε μπαλκονι ειναι 2148 $ δηλαδη 1696 ευρω περιπου κατα ατομο.
Ποια ειναι η γνωμη σας για τα νησια?Εχω την εντυπωση οτι εχω κανει καλη επιλογη ειναι τα βασικοτερα,αυτος ειναι και ο σκοπος μας δηλαδη να δουμε τα πιο βασικα.
Καλα πιο ελληνικο πρακτορειο θα μπορει να μου κλεισει την συγκεκριμενη κρουαζιερα που θελω εγω?υπαρχει τετοια περιπτωση και να μου κανει επιπλεον καλυτερη τιμη?Μπορεις να μου υποδειξεις καποιο ΣΑΜΙΟΝ?
Επισης ειπεσ οτι θα εχωεξατομικευμενη εξυπηρέτηση.Τι εννοεις με αυτο?
Ευχαριστω
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Καλα πιο ελληνικο πρακτορειο θα μπορει να μου κλεισει την συγκεκριμενη κρουαζιερα που θελω εγω?
2.υπαρχει τετοια περιπτωση και να μου κανει επιπλεον καλυτερη τιμη?
3.Επισης ειπεσ οτι θα εχωεξατομικευμενη εξυπηρέτηση.Τι εννοεις με αυτο?
1. ενδεικτικα κ μόνο, χωρίς να θεωρηθεί ότι κανω διαφήμιση, η εταιρεία που σε ενδιαφέρει αντιπροσωπευεται από :
Γραφείο ταξιδιών, τουριστικό γραφείο | Navigator Travel and Tourism Services Ltd.
2. ναι, το είπα κ πριν.
3. έχεις ονοματεπώνυμο και απευθύνεσαι σε καποιον εργαζόμενο με επίσης ονοματεπώνυμο για οτιδήποτε χρειαστείς. θα λάβεις συμβουλές για τις αναγκες σου, εξυπηρέτηση προσωπικά και πιθανά και καλύτερη τιμή.

για τα νησιά οκ φαινεται το προγραμμα. αρκετες ωρες.
 
Last edited by a moderator:

dimitrios9

Member
Μηνύματα
23
Likes
0
2 ερωτησεις ακομα

Διαβαζοντας τον οδηγο κρουαζιερας που εχεις γραψει (πραγματικα πολυ χρησιμος για καποιον που δεν εχει ξαναπαει οπως εγω) μου προεκυψαν αλλεσ 2 ερωτησεις.
Περιοδο ταξιδιου κρουαζιερας Καραιβικη.Ποια ειναι η καλυτερη περιοδος και μηνα?Εχω διαβασει οτι η καλυτερη περιοδος ειναι απο ΔΕΚΕΜΒΡΗ-ΑΠΡΙΛΗ ειναι πιο τροπικο και ζεστο το κλιμα και οι επισημη μεριοδοσ των καταιγιδων ειναι απο 1 Ιουνιου με 31 Νοεμβριου.
Αν λοιπον σε ρωτουσα πιο μηνα να παω μεταξυ Δεκεμβρη-Απριλη πιο μηνα θα μου προτεινες εχοντας ωσ σκοπο να πετυχουμε καλυτερες τιμεσ και λιγοτερο κοσμο?
Η δευτερη ερωτηση αφορα το καραβι CELEBRITY ECLIPSE.ειναι καλο?
Ειδα στο cruisecritic.com οτι το CELEBRITY EQUINOX παει Δ.Καραιβικη (ηθελα με αυτο να ταξιδεψω αλλα δεν με ενδιαφερει η Δ.Καρ/κη.
Οποτε το ECLIPSE τι λεει?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
1. Αν λοιπον σε ρωτουσα πιο μηνα να παω μεταξυ Δεκεμβρη-Απριλη πιο μηνα θα μου προτεινες εχοντας ωσ σκοπο να πετυχουμε καλυτερες τιμεσ και λιγοτερο κοσμο?
2.Η δευτερη ερωτηση αφορα το καραβι CELEBRITY ECLIPSE.ειναι καλο?
Ειδα στο cruisecritic.com οτι το CELEBRITY EQUINOX παει Δ.Καραιβικη (ηθελα με αυτο να ταξιδεψω αλλα δεν με ενδιαφερει η Δ.Καρ/κη.
Οποτε το ECLIPSE τι λεει?
1. γενάρη μετά τις γιορτές.
2. αδελφά πλοία είναι. πολύ καλά. έχω πάει. αν δεν έχεις θέμα μπάτζετ πάρε καμπίνα ψηλα. για πιο οικονομικό μπατζετ χτυπα καμπινα με obstructed view, ακριβως πανω από τις βαρκες. εξαιρετικό value/money.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.183
Μηνύματα
883.382
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom