Άγιος Δομήνικος Καραϊβική Καραϊβική - Yaman

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.377
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εσύ ο απο πάνω και τα νεύρα μας σπας με την αντίστροφη μέτρησή σου :klaps:και τώρα μαθαίνουμε οτι παρεμποδίζεις και τις ταξιδιωτικές ιστορίες άλλων μελών? :bleh: Αγία Λουκία μου δωσε μου δύναμη!!
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εσύ ο απο πάνω και τα νεύρα μας σπας με την αντίστροφη μέτρησή σου :klaps:και τώρα μαθαίνουμε οτι παρεμποδίζεις και τις ταξιδιωτικές ιστορίες άλλων μελών? :bleh: Αγία Λουκία μου δωσε μου δύναμη!!
(κάτσε να σκεφτώ μια δικαιολογία...)

Ε, αν ήθελε θα έγραφε!
Εγώ τι φταίω; Καθένας τη δουλειά του προσπαθεί να κάνει (να την βγώ κι απο πάνω!). :haha:
 

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Τι θα γίνει μ'αυτή την ιστορία; Κρίμα να μη μάθουμε τη συνέχεια... ;)
Γιώργο, δε θέλω να σε πιέσω αλλά από τον Ιούλιο περιμένουμε!!! :rolleyes:
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μέσα στο Νοέμβριο η συνέχεια, αν και δεν τα θυμάμαι τόσο καλά πια.
 

Alobar

Member
Μηνύματα
41
Likes
155
<<όπου μας έφερε η τύχη μας και η ηθελημένη έλλειψη προετοιμασίας, αυτή που διαχωρίζει το ταξίδι από τον τουρισμό: στο πρώτο δεν ξέρεις πού πας, πού θα κοιμηθείς, ποιον θα γνωρίσεις, πού και τι θα φας και πότε θα φύγεις, στο δεύτερο όλα είναι προκαθορισμένα και σχεδιασμένα, προσθέτοντας άνεση και αφαιρώντας αυθορμητισμό και τον παράγοντα έκπληξη.>>
Τέλεια ιστορία! Να σαι καλά φίλε, να ταξιδεύεις και να γράφεις ιστορίες να παίρνουμε και εμείς θάρρος και ιδέες ..
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Επειδή πάει πολύς καιρός από την τελευταία φορά που «άγγιξα» την ιστορία, πριν τη συνεχίσω, νομίζω είναι σκόπιμη μια μικρή περίληψη των όσων έχουν εξιστορηθεί μέχρι στιγμής, με μπόνους και μερικές φωτό, ώστε να θυμηθούν οι παλιοί αναγνώστες του τι έχει εκτυλιχθεί μέχρι στιγμής. Για μπόνους θα προσθέσω και μερικές φωτογραφίες, μπας και κινήσω το ενδιαφέρον κανενός.

Δυο λεβέντες λοιπόν ξεκίνησαν ένα ταξιδάκι στην Καραϊβική, χωρίς συγκεκριμένο σχέδιο, κρατήσεις κλπ, με την επιθυμία να δουν και να γνωρίσουν κι όχι να αράξουν σε πολυτελή ξενοδοχεία. Ο περίπλους ξεκίνησε από την Κούβα με πρώτο σταθμό τον Άγιο Δομίνικο, όπου στα δύο βράδια τους εκεί πρόλαβαν να συμπέσουν με την προεκλογική περίοδο και το ντέρμπι ανάμεσα στον PapaLlego
Llego Papa.JPG


και τον Danilo
danilo.JPG


να γνωρίσουν αειθαλείς Έλληνες σεξοτουρίστες, να γνωρίσουν το ντόπιο πληθυσμό (από νταβατζήδες μέχρι χαριτωμένες κοπελίτσες
kopelitses.JPG


να περπατήσουν τα στενά της αποικιακής πόλης
CIMG2581.JPG


και να θαυμάσουν το γενικότερο εκλεπτυσμένο γούστο των Δομινικανών
CIMG2564.JPG

("Προσοχή! Αυτό εδώ δεν είναι χωματερή")

CIMG2570.JPG

(τέχνη)
CIMG2580.JPG

(προσοχή στο αυτοκολλητάκι)
CIMG2594.JPG
(και το αυτοκολλητάκι προσωποποιημένο)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στη συνέχεια, οι ήρωές μας έφτασαν αεροπορικώς χάρη στην καταπληκτική LIAT Airlines CIMG2608.JPG
("φωτεινός" πίνακας ανακοινώσεων)

CIMG2604.JPG
(LIAT, κατακτήστε τους αιθέρες λέμε)

στο Kingstown του Αγίου Βικέντιου και Γρεναδίνων, είχαν μια υπέροχη μουσική εμπειρία σε ένα υπαίθριο karaoke και μετά από λίγες ώρες ύπνου κατέληξαν αεροπορικώς στο St Georgeτης Γρενάδας, ένα γραφικό λιμανάκι CIMG2611.JPG

CIMG2622.JPG CIMG2631.JPG

όπου επισκέφθηκαν την τοπική αγορά CIMG2617.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
και το σημείο ταφής του Bishop ( CIMG2627.JPG

για να διαπιστώσουν πως σε αυτό το νησί τα κρουαζιερόπλοια είναι 5 φορές μεγαλύτερα από το ογκωδέστερο κτίριο CIMG2618.JPG . Εν τέλει θα φτάσουν στο ποθητό νησάκι Carriacou CIMG2634.JPG , όπου δεσπόζουν η χαλαρότητα των ντόπιων PC190218.JPG , το χαμόγελό τους ( CIMG2641.JPG , οι ερημικές παραλίες CIMG2649.JPG , η κουλτούρα ρέγγε CIMG2644.JPG CIMG2655.JPG

και μια εμμονή στο να μην πουλάνε τίποτε με πίστωση

CIMG2648.JPG CIMG2646.JPG CIMG2647.JPG
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.673
Likes
50.523
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εκεί χαλάρωσαν για τα καλά, PC180193.JPG έκαναν το μπανάκι τους,
γνώρισαν μερικούς Yaman στο όμορφο Hillsborough και την επόμενη, κουβαλώντας πάντα την επάρατη Samsonite, CIMG2653.JPG διαπίστωσαν ότι τους πλοίο τους βυθίστηκε, αλλά βρήκαν τελικά τρόπο να επιβιβαστούν σε μια βάρκα υπεράριθμων CIMG2658.JPG μαζί με μια στριμμένη , PC190227.JPG (απίθανο καρφιτσωμένο χαμόγελο μόνο για την κάμερα, στιλ Μπακογιάννη) ξέμειναν στη θάλασσα αλλά ήρθαν να τους ρυμουλκήσουν CIMG2663.JPG μέχρι το Union, όπου πρόλαβαν να βρουν ένα κρις κραφτ που τους έβγαλε την πίστη μέχρι να τους φέρει στο Mayreau, που τους αποζημίωσε και με το παραπάνω με ένα όμορφο ηλιοβασίλεμα, παρθένες παραλίες CIMG2715.JPG , μια καλή κυρία που τους προσέφερε κατάλυμα στο τέρμα του βουνού CIMG2718.JPG , ένα όμορφο δείπνο και τη χαλαρότητα ενός νησιού ξεχασμένου με τους τριακόσιους κατοίκους του να είναι γλυκύτατοι.

CIMG2673.JPG
 

Attachments

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.494
Likes
8.009
Εισαι σε καλο δρομο με τις φωτογραφιες... εβγαλες την ημερομηνια που χτυπαγε στο ματι μας ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.712
Μέλη
38.900
Νεότερο μέλος
Arte_miss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom