Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Γεια σας,
είμαι καινούρια εδώ αλλά έχω διαβάσει άπειρες ιστορίες μέσα σε αυτό το φόρουμ. Θα ήθελα και εγώ λοιπόν την βοήθειά σας... Κανονλιζω ταξίδι για μεσα Μάρτη για Δομινικανή Δημοκρατία και για Πουέρτο Ρίκο. Έχω βρεθεί βέβαια μπροστα σε κάποια θέματα. Αρχικά περιμένουμε από μέρα σε μέρα τα διαβατήρια. Για να μπούμε όμως στο Πουέρτο Ρίκο διάβασα ότι χρειαζόμαστε ΕSTA... ισχύει? πόσο κοστίζει και από που συμφέρει να την βγάλουμε? Ακόμη θα ήθελα πληροφορίες και για τα δύο αυτά νησιά. Θα πετάξουμε από Madrid για Punta Cana και επιστροφή. Όσο αφορά τα έγγραφα θα ήθελα αρκετή βοήθεια... Ό,τι γωνρίζετε καλοδεχούμενο.... Σας ευχαριστώ πολύ....
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
Για το Πορτο Ρικο χρειαζεσαι εστα Ηνωμενων πολιτειων .
Ολα γινονται απο τον υπολογιστη σου , απαντας σε διαφορες ερωτησεις πληρωνεις ηλεκτρονικα 14 δολλαρια και αυτο ηταν .
Για Δομινικανη Δημοκρατια δεν νομιζω να χρειαζεσαι βιζα .

Εχω παει Πορτο ρικο παλια , συμπαθητικο αλλά αρκετα "αμερικανοποιημενο" .Δεν θα ξαναπηγαινα .
Τοσα νησια εχει εκει κοντα , θα διαλεγα καποιο άλλο .
 

Νina87

Member
Μηνύματα
8
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Κούβα-Άγιος Δομίνικος
Σε ευχαριστώ πάρα πολύ. Μου ζητάνε 70ευρω για να την φτιάξουν. Είναι όντως τόσο απλο; θέλουμε να πάμε στο Βιεκες και Κουλεμπρα. Θελουμε να παμε σε αυτες τις λιμνες που το βράδυ τα νερά φωσφοριζουν. Το εχω ακουσει οτι ειναι αμερικανοποιημενο αλλα δεν με χαλαει. Το τοπίο είναι ίδιο. Και μιας και θα έχουμε και την μικρή μαζί μας...1.5χρονων, θα είναι πιο βατό... Δηλαδή προτείνεις να μην δώσω τα 70 ευρώ. Ξέρεις που να κάνουμε αυτήν την αιτηση;
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
πατα εστα , θα σου βγαλει διαφορους μεσαζοντες που ζητανε μεγάλα ποσά . αλλά εσυ θα βρεις την επισημη σελιδα .
Κοστιζει μόνο 14 δολλαρια
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Εχω παει Πορτο ρικο παλια , συμπαθητικο αλλά αρκετα "αμερικανοποιημενο" .Δεν θα ξαναπηγαινα .
Τοσα νησια εχει εκει κοντα , θα διαλεγα καποιο άλλο .
Πέραν από την επίδραση στο προσωπικό γούστο του καθενός, που φυσικά είναι προσωπική υπόθεση, αυτό το "αμερικανοποιημένο" τι σημαίνει πρακτικά; (π.χ. ότι δεν έχει καμμία διαφορά από το Μαϊάμι); Γιατί κατά τα άλλα, το ανακάτεμα Χιλμπίλι με Yaman ακούγεται ενδιαφέρον...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.313
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπα, κι εγώ το Πουέρτο Ρίκο το θεωρώ εντελώς βαρετό, ίσως τη χειρότερη επιλογή στην Καραϊβική, μεγάλη απογοήτευση. Η φωσφορίζουσα λίμνη είναι μεγάλη απάτη (κλάσεις ανώτερη η αντίστοιχη στη Τζαμάικα), παντού τεράστια τζιπ, από φύση σχεδόν τίποτε, από αρχιτεκτονική άστα να πάνε (η παλιά πόλη του Σαν Χουάν είναι ένα πολύ καλό παράδειγμα του πώς να καταστρέψεις μια παλιά πόλη), αρχαιολογία σχεδόν τίποτε, παραλίες μέτριες, για το φαγητό σε προδιαθέτει ήδη το μέγεθος των κατοίκων (είναι από τους πιο υπέρβαρους πληθυσμούς στον κόσμο), μηδέν τοπική κουλτούρα. Βιέκες και Κουλέμπρα καλύτερα από το υπόλοιπο νησί, αλλά πάλι βαρετά. Ειλικρινά, αν έχετε δίπλα την Κούβα και τη Τζαμάικα, το Πουέρτο Ρίκο είναι κακή -και ακριβή- επιλογή.

Ο Άγιος Δομίνικος αν αποφύγεις τα resorts κάτι λέει. Δεν είναι ούτε Ντομινίκα, ούτε Κούβα βέβαια, ούτε καν Τζαμάικα, αλλά τέλος πάντων έχει φύση κι ΄΄εστω κι αν η τοπική κουλτούρα δεν έχει και πολλή... κουλτούρα, δεν παύει να έχει ένα τόνο Καραϊβικής, που το Πουέρτο Ρίκο δεν έχει.

Από κει και πέρα βέβαια, περί ορέξεως κολοκυθόπιτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.690
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom