Γαλλία Καρκασον ξενοδοχειο???

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Θα βρεθω στην καρκασον για μια διανκτερευση!εχετε να μου προτεινετε καποιο ξενοδοχειο κ τι γενικοτερα μπορεις να δεις??το ξενοδοχειο θα ηθελα να ειναι στο πνευμα της πολης καπως παραδοσιακο!!!merci:D
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.146
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Τι ειναι το Καρκασον; Πολη; Που; Γαλλια;
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Για ξενοδοχείο αυτό που έχω μείνει δεν είναι μάλλον στο στυλ που θέλεις. Πληροφορίες για το τι μπορείς να δεις στην πόλη, μπορείς να δεις στο link. http://www.travelstories.gr/%F4%E1%EE%E9%E4%E9%F9%F4%E9%EA%DD%F2-%E9%F3%F4%EF%F1%DF%E5%F2-%E5%F5%F1%FE%F0%E7/22272-road-trip-%EC%E9%EB%DC%ED%EF-%ED%FC%F4%E9%E1-%E3%E1%EB%EB%DF%E1-%E2%E1%F1%EA%E5%EB%FE%ED%E7.html?garpg=8#content_start Πιστεύω πως θα σε μαγέψει!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Αν δεν έκλεισες ακόμα, είχα μείνει στο Hotel in CARCASSONNE - Book your hotel Mercure Carcassonne Porte de La Cite . Καλή τιμή (τότε) και καλό ξενοδοχείο, σε μια ήσυχη γειτονιά πολύ κοντά στην είσοδο της Cite. Το μόνο θέμα του είναι ότι βρίσκεται δίπλα στα μεγάλα parking της κυρίας εισόδου (δηλαδή όχι από την πλευρά της νέας πόλης, από την αντίθετη πλευρά), πράγμα που το κάνει άβολο για μετακίνηση με τα πόδια, και δύσκολο αν θες να δεις και τη νέα πόλη.
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
Αν δεν έκλεισες ακόμα, είχα μείνει στο Hotel in CARCASSONNE - Book your hotel Mercure Carcassonne Porte de La Cite . Καλή τιμή (τότε) και καλό ξενοδοχείο, σε μια ήσυχη γειτονιά πολύ κοντά στην είσοδο της Cite. Το μόνο θέμα του είναι ότι βρίσκεται δίπλα στα μεγάλα parking της κυρίας εισόδου (δηλαδή όχι από την πλευρά της νέας πόλης, από την αντίθετη πλευρά), πράγμα που το κάνει άβολο για μετακίνηση με τα πόδια, και δύσκολο αν θες να δεις και τη νέα πόλη.
το ειχα δει κ μου αρεσε πολυ δεν εχω κλεισει ακομη?επειδη δεν ξερω καθολου τη διαταξη της πολης μπορεις να μου πεις τι εννοεις ειναι δυσκολο για μετακινηση???που ειναι πιο ωραια να μεινεις στην παλια πολη??
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
το ειχα δει κ μου αρεσε πολυ δεν εχω κλεισει ακομη?επειδη δεν ξερω καθολου τη διαταξη της πολης μπορεις να μου πεις τι εννοεις ειναι δυσκολο για μετακινηση???που ειναι πιο ωραια να μεινεις στην παλια πολη??
Ένα ποτάμι χωρίζει την πόλη στα 2. Στη μια πλευρά, βρίσκεται ένας λόφος, που φιλοξενεί τη Cite, το κάστρο δηλαδή της "παλιάς" πόλης. Κάτω από το κάστρο, ανάμεσα σ' αυτό και το ποτάμι, μια μικρή γειτονιά με όμορφα παλιά κτήρια χωρίζει το κάστρο από το ποτάμι. Η κύρια είσοδος της Cite είναι από την "πίσω" πλευρά, την αντίθετη από το ποτάμι, ενώ υπάρχει κι ένα μικρό μονοπάτι που συνδέει τη Cite με την παραπάνω γειτονιά.
Στην απέναντι όχθη, απλώνεται η κάτω πόλη. Δεν τη λέω νέα, γιατί δεν είναι και τόσο νέα ούτε αυτή, παρότι ελάχιστα παλιά κτίσματα διατηρούνται. Στην άλλη άκρη της κάτω πόλης, το canal du Midi την επισκέπτεται, και ακριβώς εκεί βρίσκεται και ο σιδηροδρομικός σταθμός της πόλης, κεντρικό μέσο εισόδου-εξόδου από αυτή.

Διαμονή. Στην παλιά πόλη? Πουθενά. Βασικά ελάχιστα καταλύματα είναι μέσα στην παλιά πόλη: ένα Best western, ένα youth hostel, και το πεντάστερο Hotel de la Cite. Υπόψη, δε μπαίνουν αυτοκίνητα στη Cite.
Επίσης, σημειώστε πως υπάρχουν λεωφορεία από το σταθμό μέχρι την είσοδο του κάστρου.


http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...%E3%E1%EB%EB%DF%E1.html?garpg=7#content_start
 

elbono

Member
Μηνύματα
190
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη
Ταξίδι-Όνειρο
?????
αααα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!δηλαδη καλυτερη περιοχη να μεινεις κ να βολευεσαι?θα παμε χωρις αυτοκινητο με τρενο για μια διανυκτερευση!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.047
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
αααα ευχαριστω πολυ για τις πληροφοριες!!!δηλαδη καλυτερη περιοχη να μεινεις κ να βολευεσαι?θα παμε χωρις αυτοκινητο με τρενο για μια διανυκτερευση!
To βράδι λογικά θα βολτάρετε στη Cite, άντε το πολύ να πάτε και μέχρι την παλιά γέφυρα. Μέσα στη Cite είναι δύσκολο να βρείτε, αλλά τουλάχιστον πάτε όσο πιο κοντά μπορείτε, και ενδεχομένως υπολογίστε το κόστος ενός ταξί από και προς το σταθμό όταν θα έχετε τα πράγματα...
Προσοχή, η Cite είναι σε λόφο (δηλ. έχει ανάβαση/κατάβαση κάθε φορά).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.217
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom