Καρναβάλια 2011

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Καλημέρα παιδιά,
ψάχνω προτάσεις για Καρναβάλια ανα την Ελλάδα που να αξίζουν, εκτός της Πάτρας που έχω πάει δύο φορές. Τι μου προτίνετε? Έχω ακούσει ότι το Καρναβάλι της Ξάνθης είναι πολύ ωραίο. Κάποιο άλλο μέρος??
Εξαρτάται πως θέλεις να περάσεις στο καρναβάλι.
Στην Ξάνθη είναι όπως τα περιγράφει η mapi.
Αν πας Ξάνθη πάντως να κάνεις οπωσδήποτε παρέλαση την Κυριακή το μεσημέρι,ακόμη και αν το έχεις πάρει σερί από την προηγούμενη Πέμπτη το βράδυ!!!!
Ξενοδοχεία όχι τόσο ακριβά πλέον,χαλαρώσανε,προτείνω να μείνεις στο κέντρο της πόλης.
Αυτοκίνητο εκείνες τις ημέρες δεν πρόκειται να σου χρειαστεί.
Οτιδήποτε άλλο θέλεις,ρώτησέ με..
 

geopnd

Member
Μηνύματα
272
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
εγω παλι θα σου προτεινω χωρις δευτερη κουβεντα κοζανη για καρναβαλι.αυθορμητο ,με πολλυ κοσμο, χαλκινα, κρασακι και κιχι δωρεαν στους δρομους, φοβερο κλιμα.η ξανθη 3 φορες πηγα με απογοητευει συνεχεια.πολλυ εμποριο και φθηνη απομιμηση πατρας.βουρ ολοι μεσα στα μαγαζια και ζουσαμε.
 

iou79

Member
Μηνύματα
24
Likes
2
Εγώ έχω να σου προτείνω το καρναβάλι των γρεβενών. Έχει αρκετές συναυλίες και κέφι στους δρόμους με μπάντες που παίζουν μουσική χάλικινα + κρουστά και αν σου αρέσει η χύμα φάση και δεν έχεις που να μείνεις μπορείς να κατασκηνώσεις στο κλειστό γυμναστήριο γρεβενών δωρεάν εννοείται.
για περισσότερες πληροφορίες ΑΝΑΚΑΤΩΣΑΡΙΑ 2010 - 10 ΧΡΟΝΙΑ ΚΟΜΜΑΤΙΑ
καμία σχέση με το εμπορική κατάσταση της πάτρας - ελπίζω να παραμείνει έτσι.
Οι μουσικές εκδηλώσεις βγαίνουν κανα μήνα πριν
 

maddy

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα παιδιά,
ψάχνω προτάσεις για Καρναβάλια ανα την Ελλάδα που να αξίζουν, εκτός της Πάτρας που έχω πάει δύο φορές. Τι μου προτίνετε? Έχω ακούσει ότι το Καρναβάλι της Ξάνθης είναι πολύ ωραίο. Κάποιο άλλο μέρος??
Ενα σχετικό σάιτ που βρήκα με πληροφορίες για τα απανταχού Καρναβάλια είναι το Καρναβάλι 2011. Φαίνεται πως έχει άξονα αναφοράς το πατρινό, αλλά πολλές πληροφορίες για άλλα πάραυτα.

Χαιρετώ και το φόρουμ, καθώς είναι το πρώτο μου ποστ εδώ! :clap:
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Σχωρμένα όλα!

Οι φανοί άναψαν από νωρίς, οι γκλίτσες ενώθηκαν πάνω στις σπίθες (Κάποτε ήτανε ακόντια και μετά τουφέκια) οι (πολεμικές) στολές φορεμένες, τα μαύρα πανταλόνια τα άσπρα πουκάμισα τα τσαρούχια οι ντουλαμάδες οι καπότες... α ρε δάσκαλε, πόσα μας έγραψες για να μας πείσεις ότι από την αρχαία ελλάδα προέρχεται αυτό και από τους ρωμαίους.
Και ο πιο αδαής όταν βλέπει τα πρόσωπα να σπιθιρίζουν αντωπά, κυκλικά γύρω από την φωτιά και τα μάγουλα αναψοκοκινισμένα, ξέρει ότι αυτό έρχεται από πολύ παλειά, τόσο παλειά όσο οι πρώτες αγέλες που δημιούργησαν οι άνθρωποι. Η δικιά μας αγέλη και οι άλλοι, για αυτό γίνονται όλα αυτά, για τους αλλους...
Μόνο στην αρχαία Ελλάδα άλλαξε αυτό σκέφτεσαι. Οι Έλληνες άφησαν το σόου για την σκηνή (ορχήστρα) τους θεατές τους ανέβασαν στις κερκίδες, έτσι έπρεπε να είναι, κάποιος διδάσκει κάποιος διδάσκεται. Βέβαια αμέσως μετά χαμογελάς πονηρά επειδή ξέρεις ότι είναι του συρμού πλέον σε όλα τα προχωρημένα θέατρα να συμμετέχουν και οι θεατές στην παράσταση, οποία ύβρις...
Τι καλά ήταν τόσα χρόνια τα Γρεβενά, εκεί μπορούσες να είσαι θεατής, κανένας δεν σε ξέρει και τι ωραία τα χάλκινα τα σέρβικα και τα συγκροτήματα τα γαλλικά! Όμως εδώ είναι διαφορετικά, να και ο γνωστός από το περιφερειακό συμβούλιο που περιμένεις να σου περάσει τη μελέτη. Σε κοιτά εξεταστικά, προσπαθεί να αντιληφθεί αν συμμετέχεις ή απλά χαμογελάς επιδοκιμαστικά. Λυγίζεις, πιάνεις την Ρ. και πας να μπεις στον κύκλο, φάτσα φάτσα με τον Σ., δύο παιδιά, άνεργος από το καλοκαίρι και η γυναίκα του το ίδιο. Σε κοιτάει στα μάτια (όπως όλοι εδώ) πότε θα γίνουν οι προσλ... στραβοπατάς, αυτό δεν το περίμενες.
Έκλεισα την πόρτα πίσω μου ξυλιασμένος, τόσο κρύο νομίζω πρώτη φορά έκανε φέτος. Η τσίκνα όμως περνάει από παντού (τρεις φανοί είναι στη γειτονιά μου) και η μουσική έχει καταλάβει τα πάντα. Και του χρόνου!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
Όπως περιγράφετε το καρναβάλι της Ξάνθης μου θυμίζει πολύ αυτό της Πάτρας!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική
...καμία σχέση.Το Ξανθιώτικο είναι καλύτερο...έτσι δεν είναι amsterdam;
Πολύ πιθανόν!:) Άλλωστε το πατρινό το βαρέθηκα μετά τα 22! Φροντίζω να αποφεύγω την Πάτρα τις μέρες του καρναβαλιού!
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
...καμία σχέση.Το Ξανθιώτικο είναι καλύτερο...έτσι δεν είναι amsterdam;
Γιατί ρωτάς εμένα?Δεν έχω πάει στην Πάτρα οπότε δεν δύναμαι να εκφέρω γνώμη.:)
Εσύ που έχεις θητεύσει και στα δύο μπορείς να μας δώσεις μία εμπεριστατωμένη απάντηση..;)
Προσωπικά προτιμώ το πορτοκαλί καρναβάλι του Amsterdam στις 30 Απριλίου κάθε χρόνο!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.831
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom