Κατάδυση, μαμ και νάνι

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Αααααααααα!!! Έχω μείνει με το στόμα ανοιχτό!!! Ζηλεύωωωωωωωωωω!!! Τέλειες οι φωτογραφίες σου!!!
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
άσε liz, πολύ χτικιό η μάσκα...! Με το που την βγάζεις, ρουφάς αέρα, ρουφάς κι άλλο, κι άλλο, κι άλλο μέχρι όσο δεν πάει. Και μετά δεν εκπνέεις! Τα ίδια δεν τράβηξες κι εσύ; Πήρα δίπλωμα και δεν το είχα μάθει! Στη συνέχεια το κατάφερα ενώ βρισκόμουν στα ρηχά. Είναι τετράμηνο να σου πω ότι «πρέπει να ηρεμήσεις» αλλά αυτό είναι το κλειδί. Το άλλο που λειτούργησε σε εμένα ήταν να βάζω την μούρη χωρίς μάσκα και αναπνευστήρα στο νερό και σε δεύτερο χρόνο να τσιμπάω τον αναπνευστήρα. Τέλος, εντελώς νηφάλια και χαλαρά, φοράς και τη μάσκα. (δεν μπορείτε να πείτε, μοναδική ταξιδιωτική πληροφορία…) Για τις δηλητηριώδεις μέδουσες δεν σας είπε τίποτα;
Άσε...έπρεπε να ολοκληρώσουμε επιτυχημένα 2 φορές την κάθε άσκηση: μια στην πισίνα τις 2 πρώτες μέρες και μια στον ωκεανό τις 2 μέρες που είχαμε εκπαιδευτικές καταδύσεις. Επειδή όμως ο εκπαιδευτής είδε πως είχα πρόβλημα με την συγκεκριμένη, μ΄έβαζε να την κάνω κάθε φορά-μιλάμε γι'αυτήν εδώ έτσι?:


Έχεις δίκιο, ψυχραιμία χρειάζεται κι ευτυχώς μου το έδειξε πολύ καλά από την πρώτη μέρα. Εγώ είχα πρόβλημα όταν ξαναέβαζα την μάσκα και σήκωνα το κεφάλι προς τα πάνω για να εκπνεύσω και να την καθαρίσω από το νερό. Μου έμπαινε νερό από τη μύτη γιατί ήμουν (και είμαι) τελείως αρχάρια, μου κατέβαινε στον λαιμό κι ένιωθα πως πνίγομαι, με αποτέλεσμα να βήχω και να χρειάζεται τελικά να εκπνεύσω πολλές φορές και όχι 1,2 μόνο για να τα καταφέρω. Και καλά στην πισίνα, όταν είμασταν στη θάλασσα στα 15 μέτρα βάθος? τελικά ψυχολογικό είναι, μπλόκαρα την σκέψη του πού βρίσκομαι και προσπαθούσα να κάνω αυτό που έπρεπε να κάνω. Με το που σταματήσαμε τις ασκήσεις κι αρχίσαμε να βουτάμε κανονικά δεν είχα κανένα άγχος, όλα ήταν μια χαρά!

Για τις μέδουσες έχω ακούσει πολλά από τότε που ήρθα Αυστραλία (μέχρι και σαν μέρος ενημέρωσης από ναυαγοσώστες τις πρώτες μέρες στο παν/μιο). Εμείς κίνδυνο δεν είχαμε από box jellyfish, γιατί πήγαμε Ιούλιο που δεν είναι η εποχή τους. Τριγυρνούν στα νερά Οκτώβριο με Απρίλιο και κατεβαίνοντας νοτιότερα, Νοέμβριο με Μάρτιο.
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
liz καταπληκτικο κειμενο, πληροφοριες, φωτογραφιες!!!!

Θα μπορουσες να μας πεις τη τιμη του πακετου; Και ποια ειναι η καλυτερη εποχη να το κανεις;

Υ.Γ. Ζηλευω το επομενο ταξιδι σου! Εχω :D
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Υπέροχες φωτογραφίες, πρέπει να είναι καταπληκτική εμπειρία!!!
Να κάνω και μια (ίσως χαζή) ερώτηση... Οι θάλασσες είναι ασφαλείς; Θα πάμε Χριστούγεννα Μελβούρνη και Σίδνει, θα θέλαμε να κάνουμε κανένα μπάνιο, αλλά έχω ακούσει αρκετά αντιφατικά σχόλια.
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
liz καταπληκτικο κειμενο, πληροφοριες, φωτογραφιες!!!!

Θα μπορουσες να μας πεις τη τιμη του πακετου; Και ποια ειναι η καλυτερη εποχη να το κανεις;

Υ.Γ. Ζηλευω το επομενο ταξιδι σου! Εχω :D

Υπάρχουν πολλά πακέτα που μπορείς να κλείσεις και οι τιμές ποικίλουν: μπορείς πχ να πάρεις το padi φθινόπωρο-χειμώνα στο Sydney με 200 δολάρια πάνω-κάτω. Εμείς κλείσαμε αυτό εδώ:
Scuba Dive in Great Barrier Reef - Cairns - Openwater Courses - 5 Day PADI Learn to Scuba Dive Course with PRO DIVE

Την τιμή την ανεβάζει μας είπαν το σκάφος στο οποίο μένεις και το βασικό είναι πως μένεις 3 μέρες/2 βράδια στο Φράγμα. Υπάρχουν και άλλα λίγο πιο οικονομικά πακέτα αλλά πηγαίνεις νωρίς το πρωϊ για καταδύσεις, γυρνάς το βράδυ και κοιμάσαι στην πόλη και την επόμενη μέρα το ίδιο, οπότε δεν αξίζει την ταλαιπωρία.
Καλύτερη εποχή είναι όταν δεν έχει box jellyfish και ειδικά Ιούνιο-Αύγουστο. Καταπληκτική εμπειρία πρέπει να είναι και κατά Νοέμβριο όταν αναπαράγονται τα κοράλλια (η ημ/νία αλλάζει κάθε χρόνο και είναι συνήθως μεταξύ της 3ης και 6ης νύχτας μετά την πανσέληνο του Νοεμβρίου-πέρυσι έγινε Δεκέμβριο). Αν χρειάζεσαι κι άλλες πληροφορίες ρώτησέ με.


Το καλύτερο μέρος για καταδύσεις στην Αυστραλία μας είπαν πως είναι το ναυάγιο Yongala (πας από Townsville)


Όσο για το επόμενο ταξίδι, μας έβγαλε την πίστη:) Ήταν να πάω Ιούνιο κι ακυρώθηκαν οι πτήσεις μας λόγω ηφαιστειακής στάχτης που έφτασε από Χιλή. Ελπίζω αυτή τη φορά να πάω τελικά. Έχω σημειώσει και το μαγαζί με τις σοκολάτες που προτείνεις!
 

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Υπέροχες φωτογραφίες, πρέπει να είναι καταπληκτική εμπειρία!!!
Να κάνω και μια (ίσως χαζή) ερώτηση... Οι θάλασσες είναι ασφαλείς; Θα πάμε Χριστούγεννα Μελβούρνη και Σίδνει, θα θέλαμε να κάνουμε κανένα μπάνιο, αλλά έχω ακούσει αρκετά αντιφατικά σχόλια.
Δεν είναι χαζή ερώτηση, όλοι μου την κάνουν! Η Μελβούρνη δεν έχει ωραίες παραλίες, αλλά Σίδνεϊ, αν είναι καλός ο καιρός (γιατί αν έρθεις για λίγες μέρες και είσαι γκαντέμης μπορεί και να πέσεις σε περίοδο που βρέχει κι έχει βγάλει κρύο, ποτέ δεν ξέρεις εδώ) μια χαρά βουτάς. Έχει πάρα πολλές παραλίες κι εξαρτάται πού θα πας κι από την μέρα. Άλλες είναι πιο κρύες, άλλες έχουν πιο πολλά ρεύματα, κτλ. Αυτό που προτείνω και το πιο εύκολο και προσιτό από το κέντρο της πόλης, είναι να κάνετε την διαδρομή από Bondi σε Coogee: η διαδρομή είναι όμορφη, κρατάει 1μιση-2 ώρες με τα πόδια, θα δείτε αρκετές παραλίες και σ'όποια σας γυαλίσει μπορείτε να καθίσετε παραπάνω χρόνο. Ωραία είναι και η Shelly beach στο Manly.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Καλα αυτες οι φωτο δεν υπαρχουν!!!!
Kατι τρελα που ακουγα παλια απο τους θειους μου μεταναστες στην Αυστραλια ,οτι στις παραλιες στα βαθεια υπηρχαν πλεγματα για να μην περνανε καρχαριες ..ισχυουν αυταή ειναι οντως τρελα?
 
  • Like
Reactions: liz

liz

Member
Μηνύματα
159
Likes
343
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Καλα αυτες οι φωτο δεν υπαρχουν!!!!
Kατι τρελα που ακουγα παλια απο τους θειους μου μεταναστες στην Αυστραλια ,οτι στις παραλιες στα βαθεια υπηρχαν πλεγματα για να μην περνανε καρχαριες ..ισχυουν αυταή ειναι οντως τρελα?
Ισχύουν αλλά όχι παντού. Η Αυστραλία όντας ένα τεράστιο νησί έχει αμέτρητες παραλίες, οπότε το κλίμα και οι κίνδυνοι διαφέρουν από περιοχή σε περιοχή. Στο Βόρειο Queensland για παράδειγμα σε πολλές παραλίες σε κατοικημένες περιοχές όπως η Airlie beach και το Cairns, υπάρχουν δίχτυα για να προστατεύεται ο κόσμος από τις μέδουσες (οι παραλίες δίπλα σε αυτά τα μέρη είναι χάλια ούτως ή άλλως) - και γι'αυτό έχουν κατασκευάσει και μεγάλες δημοτικές πισίνες για να κάνει ο κόσμος μπάνιο. Ακόμη πιο βόρεια πρέπει να έχει κανείς το νου του για το πιο επικίνδυνο ζώο της Αυστραλίας, τον θαλάσσιο κροκόδειλο. Στη Nότια Αυστραλία υπάρχουν σε ορισμένα μέρη ταμπέλες που προειδοποιούν τους σέρφερς να τις αποφύγουν γιατί συχνάζουν λευκοί καρχαρίες.

Όλα αυτά δεν σημαίνουν πως κατά μήκος όλης της ακτογραμμής της χώρας υπάρχουν ζώα έτοιμα να επιτεθούν σ' όποιον τολμήσει να μπει στο νερό, αυτό συμβαίνει πολύ σπάνια, απλά θέλει προσοχή κι ενημέρωση. Η χώρα έχει πραγματικά πανέμορφες παραλίες, είναι η χαρά του παραλιόπληκτου! Επόμενο είναι να αποτελεί σημαντικό μέρος της κουλτούρας του μέρους, πολύς κόσμος κολυμπάει, κάνει σερφ κι άλλα θάλασσια σπορ ή τρέξιμο δίπλα στη θάλασσα, κτλ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Μανικι παντως με βαση αυτα που λες.
Εννοω να εισαι σε καποιες παραλιες περιορισμενος στο μπανιο σου υπο περιπτωσεις και συνθηκες .
Και το λεω γιατι εδω ειμαστε καλομαθημενοι οπως ξερεις να μπανιαρομαστε αφοβα και ανετα.
 

Twinkie

Member
Μηνύματα
1.142
Likes
327
Επόμενο Ταξίδι
Με το νου
Ταξίδι-Όνειρο
Στα πέντε σημεία της Γης
Νόμιζα πως έβλεπα live ντοκιμαντέρ! Καταπληκτικές οι φωτό. Πάντα τέτοια ξενιτεμένη μας :clap:
 
  • Like
Reactions: liz

GKCAPO

Member
Μηνύματα
767
Likes
305
Ταξίδι-Όνειρο
ΚΑΝΑΔΑΣ-Η.Π.Α.
Αγαπητή liz, κατ' αρχήν σ' ευχαριστούμε. Κάτι τέτοιες ιστορίες αναζωογονούν το φόρουμ μας. Ήθελα μόνο να σε ρωτήσω, από ψάρεμα (απ' έξω ή με βάρκα, δηλ. μόνο πετονιά) και αλιεύματα, πως είναι οι θάλασσες??:)
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
905
Likes
4.004
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Δεν είναι χαζή ερώτηση, όλοι μου την κάνουν! Η Μελβούρνη δεν έχει ωραίες παραλίες, αλλά Σίδνεϊ, αν είναι καλός ο καιρός (γιατί αν έρθεις για λίγες μέρες και είσαι γκαντέμης μπορεί και να πέσεις σε περίοδο που βρέχει κι έχει βγάλει κρύο, ποτέ δεν ξέρεις εδώ) μια χαρά βουτάς. Έχει πάρα πολλές παραλίες κι εξαρτάται πού θα πας κι από την μέρα. Άλλες είναι πιο κρύες, άλλες έχουν πιο πολλά ρεύματα, κτλ. Αυτό που προτείνω και το πιο εύκολο και προσιτό από το κέντρο της πόλης, είναι να κάνετε την διαδρομή από Bondi σε Coogee: η διαδρομή είναι όμορφη, κρατάει 1μιση-2 ώρες με τα πόδια, θα δείτε αρκετές παραλίες και σ'όποια σας γυαλίσει μπορείτε να καθίσετε παραπάνω χρόνο. Ωραία είναι και η Shelly beach στο Manly.
Μεμονωμένα τις Bondi και Shelly τις σκεφτόμασταν, αλλά και η διαδρομή ως την Coogee φαίνεται πολύ ωραία!:D Πρέπει να είναι πολύ όμορφη χώρα, αλλά τι να πρωτοδείς...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.184
Μηνύματα
883.313
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom