Κατά Πϋλο ή κατά Καρδάμυλη?

gianser49

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ερχομαι 10 Σεπτεμβρίου για 10 μέρες στη Μεσσηνία. Θέλω να μείνω στην Καρδάμυλη. Αλλά θα έχει τότε κίνηση ή θα είναι ερημιά. Εάν συμβαίνει το δεύτερο να πάω για Πύλο? Ευχαριστώ για τις προτάσεις σας.
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Η Πυλος ειναι μεγαλυτερη πολη και σιγουρα εχει πιο πολυ κοσμο.Αλλα Σεπτεμβρη ολη η Μεσσηνια εχει κοσμο.Η Καρδαμυλη ειναι πολυ γραφικη και ομορφη,με πολλες ημερησιες στην περιοχη,οπως η αγαπημενη Στουπα.Θα ελεγα Καρδαμυλη,θα περασετε καλλιτερα.Θεωρω οτι η Μεσσηνια το Σεπτεμβρη ειναι στα πιο καλα της απο ζεστη,φαγητο,κοσμο,τιμες!
 

gianser49

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Ευχαριστώ

Η Πυλος ειναι μεγαλυτερη πολη και σιγουρα εχει πιο πολυ κοσμο.Αλλα Σεπτεμβρη ολη η Μεσσηνια εχει κοσμο.Η Καρδαμυλη ειναι πολυ γραφικη και ομορφη,με πολλες ημερησιες στην περιοχη,οπως η αγαπημενη Στουπα.Θα ελεγα Καρδαμυλη,θα περασετε καλλιτερα.Θεωρω οτι η Μεσσηνια το Σεπτεμβρη ειναι στα πιο καλα της απο ζεστη,φαγητο,κοσμο,τιμες!
Ευχαριστώ
 
Last edited by a moderator:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.506
Likes
7.699
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
καρδαμυλη.... και βουτιες στο φαραγγι του Φονεα αν θυμαμαι καλα ετσι λεγεται..
 

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Φονεας ειναι παραλια,νομιζω το φαραγγι λεγεται Βουραικος..αν θυμαμαι καλα!
 

Klair

Member
Μηνύματα
2.208
Likes
25.693
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Φονεας ειναι παραλια,νομιζω το φαραγγι λεγεται Βουραικος..αν θυμαμαι καλα!
Βουραϊκός είναι ποταμός στην Αχαΐα που πηγάζει από τον Ερύμανθο κοντά στο χωριό Πριόλιθος των Καλαβρύτων και το φαράγγι που διαρρέει λέγεται φαράγγι του Βουραϊκού.
Στο φαράγγι περνάει και ο Οδοντωτός σιδηρόδρομος Καλαβρύτων-Διακοπτού.
 
Last edited:

coco

Member
Μηνύματα
1.301
Likes
2.283
Επόμενο Ταξίδι
ιταλια παλι
Ταξίδι-Όνειρο
ρωσια
Κατι μου λεγε πως κανω λαθος...δε μενει παρα να ρωτησω πως λενε το φαραγγι που μου αρεσει πολυ.Ευχαριστω για την ενημερωση!
Ενταξει,πρωτα ναι.υπαρχει φαραγγι του Φονεα που καταληγει στην ομωνυμη παραλια και το μεγαλο φαραγγι που ανεφερα λεγεται Βυρος..
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Καλημερα σε ολους. Εχω το ιδιο διλλημα για 5 μερες 10 με 15 Αυγουστου. Καρδαμυλη - Στουπα η Πυλο-Φοινικουντα εχω βρει διαθεσιμα δωματια και στις δυο περιοχες αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Καλημερα σε ολους. Εχω το ιδιο διλλημα για 5 μερες 10 με 15 Αυγουστου. Καρδαμυλη - Στουπα η Πυλο-Φοινικουντα εχω βρει διαθεσιμα δωματια και στις δυο περιοχες αλλα δεν ξερω τι να διαλεξω.
Φαντάζομαι πως δεν έχεις επισκεφθεί καμία από τις 2 περιοχές.
Στη Φοινικούντα θα βρεις πιο πολλές αμμώδεις παραλίες, στην Καρδαμύλη πιο πολλές με βότσαλο.
Εμένα πάντως μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα της Καρδαμύλης, ειδικά αν μπορέσετε να κάνετε και εκδρομές σε μερικά από τα χωριά του Ταϋγετου ή να φτάσετε μέχρι Αρεόπολη και Οίτυλο. Δεν ξέρω βέβαια με τη ζέστη που θα έχει αν θα μπορέσετε... Είναι και λίγες οι μέρες για να πάτε εκδρομές.
 

Βαγγω

Member
Μηνύματα
105
Likes
264
Φαντάζομαι πως δεν έχεις επισκεφθεί καμία από τις 2 περιοχές.
Στη Φοινικούντα θα βρεις πιο πολλές αμμώδεις παραλίες, στην Καρδαμύλη πιο πολλές με βότσαλο.
Εμένα πάντως μου αρέσει πιο πολύ η ιδέα της Καρδαμύλης, ειδικά αν μπορέσετε να κάνετε και εκδρομές σε μερικά από τα χωριά του Ταϋγετου ή να φτάσετε μέχρι Αρεόπολη και Οίτυλο. Δεν ξέρω βέβαια με τη ζέστη που θα έχει αν θα μπορέσετε... Είναι και λίγες οι μέρες για να πάτε εκδρομές.
Φοινικουντα ειχα παει σε καμπινγκ πολυ παλια. Καρδαμυλη ποτέ. Μαλλον κλεινω προς Καρδαμυλη και σιγουρα εκδρομες: χωρια ταυγετου για απογευματινο καφε και φαγητο. Λιμενι για μπανιο και βολτα και ισως οιτιλο και Αρεοπολη. Αν εχετε προτασεις για εκδρομες , παραλιες και φαγητο στις γυρω περιοχες ειναι καλοδεχουμενες.
 

Estet

Member
Μηνύματα
234
Likes
111
Επόμενο Ταξίδι
Λυών
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Παραλίες, φονέας, καλογριά.
Εκδρομές Οίτυλο, Λιμένι, Αρεόπολη, Λαγκάδα και κάποια κοντινά χωριά στην Καρδαμύλη, όπως Μηλιά, Καστάνια, Τσέρια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.807
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom