Καταγγελια σε καμπινγκ??

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Θα ηθελα να ζητησω την αποψη σας ή τις τυχον γνωσεις που μπορει να εχετε σε παρομοιο θεμα καταγγελιας σε καμπινγκ.

Όπως κάθε χρονο τα τελευταια 6 χρονια κλεινουμε σεζον σε γνωστο καμπινγκ της Χαλικιδικης. Σεζον νοειται το διαστημα 1.Μαιου με 30 Σεπτεμβριου. Η τιμη φετος στο συγκεκριμενο καμπινγκ είναι 1850 ευρω. Στην τιμη συμπεριλαμβανονται το ρευμα, η χρηση των τουαλετων-ντουζ ένα αυτοκινητο κ η διαμονη 4 ατομων.
Τα τελευταια 6 χρονια μοιραζομαστε το τροχοσπιτο κ τα εξοδα 2 ζευγαρια ( εγω κ ο συζηγος κ η αδερφη μου με τον συζηγο της) με διαφορετικες ημερομηνιες παραμονης.

Τον Φεβρουαριο κλεισαμε τη θεση μας, οπου μας ενημερωσανε, πως θα πρεπει να στειλουμε 4 φωτογραφιες, γιατι από φετος θα βγαλουν καποια πασο για τους μονιμους κατασκηνωτες, ώστε να είναι ευκολοτερη η διελευση κ για να αποφευχθουν τυχον απατες.

Στελνουμε λοιπον αρχες Μαρτιου τις φωτο κ 31 Μαρτιου την πρωτη προκαταβολη αξιας 550 ευρω. 8 Μαιου πηγαινουμε στηνουμε το τροχοσπιτο, την τροχοσκηνη κ ολη μας την προικα ( πιστεψτε με είναι ένα ολοκληρο νοικοκυριο ).

Καποια Σαββατοκυριακα το επισκεφτηκανε η αδερφη μου κ στις 4 Ιουνιου καθ οδον προς το καμπινγκ δεχομαι ένα τηλεφωνημα, οπου μου διαβεβαιωνουν, πως εχουν φωτο από μας, πως μας θυμουνται από προηγουμενες χρονιες , μας ευχονται κ καλη παραμονη κ να περασουμε από την ρεσεψιον να υπογραψουμε το ιδιωτικο συμφωνητικο όπως κάθε χρονο, οπου αναγραφονται οι κανονισμοι του καμπινγκ κ.τ.λ.

Φτανοντας δινω τη δευτερη δοση της προκατβολης (550 ευρω) κ μπαινουμε στο καμπινγκ. Λιγο αργοτερα μας τηλεφωνει η αδερφη μου, η οποια φτασανε με τη σειρα τους στη ρεσεψιον κ μου λεει, πως τους αρνουνται την εισοδο, γιατι το συμφωνητικο ( το οποιο δεν υπογραψαμε ποτε ) αναφερει, πως με τη διαμονη 4 ατομων εννοουνται 2 ενηλικες κ 2 παιδια κ συνεπως οι 2 ενηλικες είναι ηδη μεσα, αρα δεν μπορουνε να μπούνε. Φανταζεστε την ταλαιπωρια μετα από 170 χλμ. κ τον εκνευρισμο. Μετα πο καποια ενταση κ παρεμβση του διευθυντη τους επιτρεπουν την εισοδο, αλλα μας ανακοινωνουν, πως οι κανονισμοι φετος αλλαξανε κ συμφωνα με μια αποφαση της ενωσεως ξενοδοχειων-καμπινγκ, που προστεθηκε στον κανονισμο 31 Μαρτιου, πλεον ως μονιμος κατασκηνωτης χαρακτηριζεται η παραμονη 2 ενηλικων κ 2 παιδιων. Αρα τα δυο ατομα θα πρεπει κάθε φορα που επισκεπτονται το καμπινγκ ν δηλωνονται κ να πληρωνουν εξτρα την διαμονη τους.

Διαμαρτυρηθηκαμε, πως αυτή η ενημερωση θα επρεπε να ειχε γινει πριν στησουμε ή στειλουμε την προκαταβολη, γιατι πλεον είναι εκβιασμος.
Μετα από ενα Σαββατοκυριακο συζητησεων μας επιαν, πως θα μας τηλεφωνουσαν μεσοβδομαδα για να μας πουνε αν μπορει να βρεθει καποια λυση.
Λυση δεν βρεθηκε κ ετσι ζητησαμε την προκαταβολη μας πισω κ αποφασιαμε να παμε να μαζεψουμε το τροχοσπιτο.

Σημερα λοιπον μετα από τηλεφωνικη επικοινωνια που ειχαμε με τον διευθυντη, μας απαντησε, πως δεν μπορει να μας δοθει ολο το ποσο πισω κ πως η χρεωση είναι κανονικα 340 ευρω, αλλα θα μας κρατησουν μονο 200 (λογω της ταλαιπωριας) κ να παμε αυριο να μαζεψουμε.
Φυσικα αρνηθηκαμε κ ζητησαμε το τηλεφωνο του νομικου τους τμηματος, ώστε να επικοινωνησουν πλεον οι δικηγοροι μεταξυ τους .

Ακομη περιμενουμε να μας τηλεφωνησουν για να μας δωσουν τα τηλεφωνα.

Οι αποριες μου.
- εχουν δικαιωμα να χρεωσουν παραμονη, εφοσον μας εξαπατησαν, οσο αναφορα τους κανονισμους κ την αποκρυψη αυτων για την διαμονη μας.
- Πιστευετε, πως θα δικαιωθουμε, αν ακολουθησουμε τη δικαστικη οδο, ζητωντας πλεον όχι μονο την προκαταβολη, αλλα κ αποζημιωση για ολη αυτή την ταλαιπωρια ( ειμαι κ εγκυος γυναικα), για το ότι μας χαλασαν ολο τον προγραμματισμο των καλοκαιρινων μας διακοπων κ.τ.λ.
Βρεθηκε ποτε καποιος σε παρομοια περισταση κ αν όχι εχετε καποιες νομικες γνωσεις επι του θεματος.

Ευχαριστω για την υπομονη κ σορρυ για το κατεβατο, αλλα νομιζω, πως επρεπε να μπω σε λεπτομερειες, για να γινει κατανοητη η κατασταση….
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Αχ Ελένη,τι κρίμα...τόση ταλαιπωρία....χωρίς να είμαι ειδικός μου φαίνεται κι εμένα παράξενο και φυσικά θα αντιδρούσα και εγώ γιατί πολύ αργά σας ενημέρωσαν όταν ήδη είχατε πληρώσει και ήδη είχατε στήσει το τροχόσπιτο,σας εύχομαι ό,τι καλύτερο για το καλοκαίρι,σίγουρα θα βρεθούν εδώ φίλοι με νομικές γνώσεις για να σου δώσουν μια έγκυρη γνώμη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.503
Likes
8.023
Να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα:
1) τελικά συμφωνητικό δεν υπάρχει, έτσι?
2) η παραμονή σας φαίνεται κάπου? Σε κάποια απόδειξη π.χ.?
3) όταν κάνατε τις καταβολές δεν λαμβάνατε κάποιο αποδεικτικό που να αναγράφεται τι περιλαμβάνει αυτή η καταβολή?
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Να σε ρωτήσω 2-3 πράγματα:
1) τελικά συμφωνητικό δεν υπάρχει, έτσι?
2) η παραμονή σας φαίνεται κάπου? Σε κάποια απόδειξη π.χ.?
3) όταν κάνατε τις καταβολές δεν λαμβάνατε κάποιο αποδεικτικό που να αναγράφεται τι περιλαμβάνει αυτή η καταβολή?
1) Συμφωνητικο δεν υπαρχει...
2) η παραμονη μας φαινεται απο το δελτιο αφιξης που συμπληρωσαμε στις 8 Μαιου, οπου αναγραφονται οι 4 ενηλικες κ πως η διαμονη μας θα ηταν μονιμου καστασκηνωτη
3)Την πρωτη δοση την βαλαμε σε τραπεζικο λογαριασμο κ την αποδειξη τους την στειλαμε με φαξ, οπου πανω αναγραφοταν ο αριθμος της θεσης που κλεισαμε κ το ονομα μας. Για δευτερη δοση που δοθηκε επιτοπου μου δοθηκε μια απλη αποδειξη -οχι θεωρημενη - με το ποσο κ την αιτιολογια "εναντι λιγαριασμου"
Να διευκρινισω, πως η θεωρημενη αποδειξη απο την εφορια μας αποστελλεται παντα τελη Οκτωβριου, ασχετο αν αυτοι τα λεφτα τα εισπραξανε απο Μαρτιο μεχρι Ιουλη.
 

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.503
Likes
8.023
1) Συμφωνητικο δεν υπαρχει...
2) η παραμονη μας φαινεται απο το δελτιο αφιξης που συμπληρωσαμε στις 8 Μαιου, οπου αναγραφονται οι 4 ενηλικες κ πως η διαμονη μας θα ηταν μονιμου καστασκηνωτη
3)Την πρωτη δοση την βαλαμε σε τραπεζικο λογαριασμο κ την αποδειξη τους την στειλαμε με φαξ, οπου πανω αναγραφοταν ο αριθμος της θεσης που κλεισαμε κ το ονομα μας. Για δευτερη δοση που δοθηκε επιτοπου μου δοθηκε μια απλη αποδειξη -οχι θεωρημενη - με το ποσο κ την αιτιολογια "εναντι λιγαριασμου"
Να διευκρινισω, πως η θεωρημενη αποδειξη απο την εφορια μας αποστελλεται παντα τελη Οκτωβριου, ασχετο αν αυτοι τα λεφτα τα εισπραξανε απο Μαρτιο μεχρι Ιουλη.
Aπό τη στιγμή που αναγράφονται οι 4 ενήλικες στο δελτίο άφιξης, διαμείνατε κάποιες μέρες και κατόπιν θυμήθηκαν να σας πούν ότι δεν ισχύει διαμονή 4 ενηλίκων και ταυτόχρονα δεν υπάρχει υπογεγραμμένο συμφωνητικό για κάτι τέτοιο, εγώ θα τους έστελνα εξώδικο. Θεωρώ ότι με την κοινοποίηση του εξωδίκου θα θορυβηθούν αφενός, αφετέρου το δίκιο είναι με το μέρος σου.


Υ.Γ. Με το καλό το μωράκι σου!!! :)
 

atrapos

Member
Μηνύματα
51
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Βιετναμ
Ταξίδι-Όνειρο
Καραιβικη
Αν δε βρειτε ακρη,γιατι δε μενετε σ αυτο το καμπινγκ τις διανυκτερευσεις που αναλογουν στα 200 ευρω για να τα αξιοποιησετε?κι αυτο ανεξαρτητα απο τις οποιες νομικες σας ενεργειες.ειναι ευκολο να μου στειλεις σε π.μ το καμπινγκ η το χωριο γιατι εχω κι εγω τροχοσπιτο(οπως και πολλοι φιλοι μου)για να ξερουμε και ν αποφευγουμε τις κακοτοπιες?
 

KOSTAS

Member
Μηνύματα
56
Likes
10
Μια επιστολή η e-mail στον συνήγορο του πολίτη δεν θα έβλαπτε νομίζω.
Καλά να περάσεις στην Σόφια.:)
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Αν δε βρειτε ακρη,γιατι δε μενετε σ αυτο το καμπινγκ τις διανυκτερευσεις που αναλογουν στα 200 ευρω για να τα αξιοποιησετε?κι αυτο ανεξαρτητα απο τις οποιες νομικες σας ενεργειες.ειναι ευκολο να μου στειλεις σε π.μ το καμπινγκ η το χωριο γιατι εχω κι εγω τροχοσπιτο(οπως και πολλοι φιλοι μου)για να ξερουμε και ν αποφευγουμε τις κακοτοπιες?
Αν μεινει το τροχοσπιτο επιπλεον ημερες με εμας μαζι εννοειται πως η χρεωση θα ειναι πανω απο 200 ευρω. Τα 200 ευρω τα κρατανε για τις ημερες απο 8 Μαιου που ειναι στημενο το τροχοσπιτο εκει.

Εχουμε ηδη απευθυνθει σε δικηγορο, ο οποιος μας ειπε πως δεν θα ζητησει μονο την προκαταβολη, αλλα κ τα εξοδα μεταφορας, αποζημιωση για την ταλαιπωρια που υποστηκαμε, οπως κ για το οτι μεσα στη σεζον μας ειναι δυσκολο να βρουμε αλλο καμπινγκ, αρα μας κατεστρεψαν τις καλοκαιρινες μας διακοπες κ τον οποιο προγραμματισμο.

Σου στελνω με π.μ. το ονομα του καμπινγκ.
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
Μια επιστολή η e-mail στον συνήγορο του πολίτη δεν θα έβλαπτε νομίζω.
Καλά να περάσεις στην Σόφια.:)
KOSTAS ο συνήγορος του πολίτη ασχολείται μόνο με διενέξεις με δημόσιες υπηρεσίες, όχι με ιδιώτες. Ο συνήγορος του καταναλωτή είναι ίσως καλύτερη επιλογή. Και φυσικά ο ΕΟΤ.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ο αγιος φοβερα θελει. Και προφανως δεν ειναι αγιοι οι διοκτητες του camping.
Ας ξεκινησετε με ενα εξωδικο και βλεπετε καθοτι αν φθασετε σε δικη αρχιζει και στοιχιζει το θεμα-και για εσας αλλα και γι αυτους. Μονο που αυτοι μπορουν να βαλουν τα εξοδα στην επιχειρηση, ενω εσεις δεν εχετε αυτη τη δυνατοτητα.
Στο μεταξυ εδω ειναι ενα παλαιοτερο ποστ με συγκεντρωμενους ολους τους φορεις στους οποιους μπορειτε να κανετε καταγγελιες.
http://www.travelstories.gr/%E3%E5%...%F3%E9%E1-%EA%E1%F4%E1%ED%E1%EB%F9%F4%E7.html
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
Εχθες πηγαμε κ μαζεψαμε το τροχοσπιτο κ η συμπεριφορα τους ηταν ανεκδιηγητη. Ηταν πολυ ευγενικοι μαζι μας, σαν να μην συνεβη ποτε τιποτα κ μας αραδιασανε κ ενα σωρο ψεματα. Αρνουνται επισης να μας δωσουν καποιο τηλ. απο το νομικο τους τμημα ή δικηγορο τους. Βεβαια δεν ειναι δυσκολο να το βρουμε
Οταν τους ρωτησαμε, γιατι δεν απαντανε στα τηλφωνηματα μας κ κυριως δεν απαντουν πλεον στα τηλεφωνηαμτα του δκηγορου μας, η απαντηση τους ηταν πως μιλησανε ήδη μαζι του, κατι που τελικα δεν εγινε ποτε.
Τελικα κρατησανε τα 200 ευρω, μας επιστρεψανε τα 950 κ τα πασο με τις φωτογραφιες μας κομμενα ( μας ειχαν βγαλει πασο, ως μονιμους κατασκηνωτες ενω δεν το δικαιουμασταν???).

Σημερα εχουμε ραντεβου με το δικηγορο μας με τις οποιες αποδειξεις πηραμε χθες κ φανταζομαι, πως θα μας συμβουλεψει, για πως μας συμφερει να κινηθουμε απο δω κ περα.

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες. Ερση το λινκ με τα σαιτ πολυ εξυπηρετικο, δεν ειχε πεσει στην αντιληψη μου. Ευχαριστω πολυ...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.941
Μέλη
38.907
Νεότερο μέλος
Chrysostomos

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom