Καταργείται η Αμερικάνικη Visa

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Ξεκίνησε ήδη η διαδικασία εξόδου της Ελλάδας από τη λίστα των χωρών, οι πολίτες των οποίων πρέπει να χρησιμοποιούν βίζα για να επισκέπτονται τις ΗΠΑ, όπως δήλωσε τη Δευτέρα ο εκπρόσωπος του ΥΠΕΞ.

Όπως είπε ο Γ.Κουμουτσάκος, στις 7 Σεπτεμβρίου ο πρεσβευτής της Ελλάδας στις ΗΠΑ Α.Μαλλιάς συναντήθηκε με τον Αμερικανό αναπληρωτή υπουργό Εσωτερικής Ασφαλείας Μάικλ Τζάκσον με αντικείμενο την ετοιμότητα της Ελλάδας να ενταχθεί στο Visa Waiver Program.


Ο κ. Τζάκσον ενημέρωσε τον Έλληνα πρεσβευτή ότι κατόπιν επίσημου αιτήματος της υπουργού Εξωτερικών Κοντολίζα Ράις, το υπουργείο Εσωτερικής Ασφαλείας ξεκίνησε τη διαδικασία επίσημης επιλογής της Ελλάδας για συμμετοχή στο Visa Waiver Program.


Σύντομα -πριν από το τέλος του χρόνου- αρμόδιοι αξιωματούχοι της αμερικανικής κυβέρνησης θα επισκεφθούν την Ελλάδα, ώστε να προχωρήσει η σχετική διαδικασία, ανέφερε ο κ. Κουμουτσάκος.


Πηγή: in.gr
Έλα Θάνο, τώρα δεν έχεις καμία δικαιολογία. Η κατάργηση της Visa και τα άρθρα του AEKfan σε αποτελείωσαν. Ταξίδι στις ΗΠΑ τώρα. :haha::haha:

Edit by spor_os: Τελευταία ενημέρωση εδώ.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Μπα!!Ωστε ετσι τα παιδια?
Αφου μου εβγαλαν το λαδι οταν πηγαινα Αγιο Δομηνικο..Υπηρχε πτηση που με βολευε αλλα εκανε σταση στο Πουερτο Ρικο και ενω δε θα κατεβαιναμε απ'το αεροπλανο ηθελα βιζα.
 

yannis

Member
Μηνύματα
12
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Μαδαγασκάρη ή Σαραβάκ;
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία ή Ιαπωνία;
Το ζήτημα με τη βίζα είχε και οικονομική πλευρά. Ζητούσαν να αγοράσουμε τεχνογνωσία για τα νέα διαβατήρια που θα καταργούσαν τη βίζα. Εμείς, ως μάγκες, βρήκαμε τις ίδιες προδιαγραφές με άλλο σύστημα, κι αυτοί ως καλύτεροι μάγκες, είπανε ωραία, καλά κάνατε, αλλά εμείς τη βίζα θα συνεχίσουμε να σας τη ζητάμε.

Πέρα από αυτά, ακόμη κι αν καταργηθεί η βίζα, όσο θα σε βάζουν να απαντήσεις στο περιβόητο ερωτηματολόγιο, εγώ ΗΠΑ-ξείπα.
 

Lthanos

Member
Μηνύματα
1.387
Likes
283
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο
Ταξίδι-Όνειρο
2 μήνες στην Κίνα
Αλήθεια, τι μπορεί να περιμένουν να βγάλουν από ένα ερωτηματολόγιο;
 

nohopeleme

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
pouthena :(
Ταξίδι-Όνειρο
L.A kai NY ax...
Ξέρει κανείς?

πότε θα καταργηθεί τελικά η Visa?
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Όχι ακόμα. Είναι στα πλάνα νομίζω να γίνει μέσα στο 2008, αλλά στην πράξη θα δείξει. :)
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συνάντηση Βαληνάκη - Μπαρθ για τη βίζα

Συνάντηση με τον υφυπουργό Εξωτερικών Γιάννη Βαληνάκη είχε την Τρίτη ο αμερικανός υφυπουργός Εσωτερικής Ασφάλειας για Θέματα Ανάπτυξης Πολιτικής Ρίτσαρντ Μπαρθ σχετικά με την ελληνική υποψηφιότητα συμμετοχής στο ανανεωμένο πρόγραμμα κατάργησης της βίζας.

Ο κ. Μπαρθ δήλωσε ότι οι ειδικοί σε προξενικά και μεταναστευτικά θέματα κατέθεσαν πολύ θετικές αναφορές για το ταξίδι τους στην Ελλάδα τον περασμένο Νοέμβριο και δήλωσε «ευτυχής που βρίσκομαι στην Αθήνα για να συζητήσω τα επόμενα βήματα προς την κατεύθυνση της κατάργησης της βίζας για τις δύο χώρες μας».

Πρόσθεσε ότι αν οι διμερείς επαφές συνεχιστούν το ίδιο καλά ελπίζει πως η βίζα θα μπορέσει να καταργηθεί για την Ελλάδα εντός του έτους.

Οπως αναφέρεται στην ανακοίνωση της αμερικανικής πρεσβείας, η Ελλάδα ήταν η πρώτη και μέχρι στιγμής η μόνη υποψήφια χώρα που έλαβε επίσημη πρόσκληση να συμμετάσχει στο ανανεωμένο πρόγραμμα κατάργησης της βίζας από τότε που ψηφίστηκε ο Νόμος της 3ης Αυγούστου 2007 περί Εφαρμογής των Συστάσεων της Επιτροπής αναφορικά με την 11η Σεπτεμβρίου.

πηγή: www.flash.gr
 

maloukaki

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Ισπανία...
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα
Καλησπέρα,

σύμφωνα με νεώτερες πληροφορίες που είδαν το φως της δημοσιότητας η κατάργηση της βίζας μπαίνει στο τελικό της στάδιο!!!

http://news.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_politics_100032_12/07/2008_277492

Κι εγώ που ταξιδεύω για ΝΥ το 2ο δεκαπενθήμερο του Σεπτέμβρη τι να κάνω (έχω ραντεβού για βίζα στις 25/07)?????

Μάλλον θα το καθυστερήσω όσο μπορώ...
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Επειδή όλα προχωρούν με βήμα κάβουρα θα σου συνιστούσα να μην επαφίεσαι στη ψήφιση του σχετικού νόμου αλλά να προσέλθεις στο ραντεβού σου. Δεν το βλέπω να λύνεται το θέμα μέσα στο καλοκαίρι.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αντε επιτελους! Αλλη μια χωρα θα προστεθει στη λιστα μου και μαλιστα στις πρωτες θεσεις! Οτι νεοτερο εχετε με το θεμα πληροφορηστε μας!
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νεότερα εγώ με το θέμα δεν ξαναγράφω :bleh: μόνο κανά story από Boston ή Miami αν θέλετε :clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.879
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom