Καταρρέουν οι αερομεταφορές στην Ευρώπη λόγω της ηφαιστειακής στάχτης από την Ισλανδί

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Ενδιαφέρον link για την κατάσταση στους ευρωπαϊκούς ουρανούς... (χάρτης με Live τις θέσεις όλων των αεροπλάνων):
http://www.radarvirtuel.com/ (Θέλει λίγο υπομονή κι επιμονή αυτές τις μέρες, έχει και volcanic ash overlay).
Tην Ελλάδα γιατί δεν την έχει?
 

nioa

Member
Μηνύματα
18
Likes
10
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο..
Ταξίδι-Όνειρο
Γαλλική Πολύνησία

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
λίγο κουφό, αλλά αληθινό και άκρως επικίνδυνο :shock::

Γυαλί από την ηφαιστειακή τέφρα βρέθηκε σε κινητήρα F-16
Γυαλί από την ηφαιστειακή τέφρα της Ισλανδίας βρέθηκε να έχει συσσωρευθεί στους κινητήρες ενός μαχητικού αεροσκάφους F-16 του ΝΑΤΟ, δήλωσε σήμερα ένας υψηλόβαθμος Αμερικανός αξιωματούχος επιβεβαιώνοντας τους φόβους για τον κίνδυνο που αποτελεί για τα αεροπλάνα η ηφαιστειακή τέφρα.
«Αεροσκάφη F-16 του ΝΑΤΟ πέταξαν και βρέθηκε σε κινητήρα συσσωρευμένο γυαλί», δήλωσε ο αξιωματούχος.
«Πρόκειται για ένα πολύ, πολύ σοβαρό θέμα που θα επηρεάσει σημαντικά τις δυνατότητες της Πολεμικής Αεροπορίας (...) αν η ηφαιστειακή τέφρα δεν διαλυθεί», πρόσθεσε.
Ο αξιωματούχος δεν ανέφερε την περιοχή ή την ώρα του συμβάντος, αλλά ούτε και την εθνικότητα του αεροπλάνου.


πηγή:
http://www.kathimerini.gr/4dcgi/_w_articles_kathremote_1_19/04/2010_333415
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
στην τηλεσυνδιασκεψη οι υπουργοί μεταφοράς της εε αποφάσισαν αύριο να απελευθερώσουν πτήσεις, διακρατικές κ εγχώριες.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Δεν θα ήθελα καθόλου να είμαι επιβατης αυτών των πρώτων πτήσεων.....δεν ξέρω με τι τόλμη το κάνει κανείς αυτό!!!!
 

Blondeamon

Member
Μηνύματα
285
Likes
142
Μετά απο 10 ημέρες που ξεμείναν στο αεροδρόμιο φαντάζομαι το κάνουν χωρίς δεύτερη σκέψη.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.492
Likes
29.044
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δεν θα ήθελα καθόλου να είμαι επιβατης αυτών των πρώτων πτήσεων.....δεν ξέρω με τι τόλμη το κάνει κανείς αυτό!!!!
Εγώ πάλι δε θα είχα κανένα πρόβλημα μ' αυτές, αλλά δε θα ήθελα καθόλου να είμαι επιβάτης των επόμενων, όταν το γυαλί θα έχει αρχίσει να συσσωρεύεται στους κινητήρες.
 

athina73

Member
Μηνύματα
92
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
Άγνωστο ακόμη
Ταξίδι-Όνειρο
Σκωτία
Εγώ πάλι δε θα είχα κανένα πρόβλημα μ' αυτές, αλλά δε θα ήθελα καθόλου να είμαι επιβάτης των επόμενων, όταν το γυαλί θα έχει αρχίσει να συσσωρεύεται στους κινητήρες.
Άστα να πάνε....δεν ξέρω τι να πω!νομίζω ότι ίσως είναι καλύτερα να ακυρώσω το ταξίδι του σαββάτου για Μαδρίτη!!!:(:mad:
 

Marizaki

Member
Μηνύματα
154
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
UK again..
Ταξίδι-Όνειρο
Ιταλια ;!
Αααααααααχ..αυτοι που εμειναν να ταλαιπωρουνται για 10 μέρες μπορει να βρουν το κουραγιο. Εγω που θα ξεκινησω επαγγελματικο ταξίδι για Αμβουργο στις 2 Μαιου...θα βρω το κουραγιο? :roll:Θα εχουν γινει πτήσεις μέχρι τοτε..αλλα όπως είπε ο taver το γυαλι που θα έχει αρχίσει να συσσωρεύεται?! :shock::shock:
Ειδα ότι απο σημερα το πρωί ανοίγουν σταδιακα τα αεροδρομια στην κεντρικη Ευρώπη..ΚΑΛΕΣ ΠΤΗΣΕΙΣ να εχουν!!!
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
καλά είπαμε οι εταιρείες έχουν αντικειμενικό σκοπό το κέρδος ή την ελαχιστοποίηση των διαφυγόντων κερδών αλλά δε νομίζω να μην ελέγχουν και φροντίζουν τα αεροπλάνα τους έπειτα από κάθε πτήση, αφού και ίδιοι γνωρίζουν πολύ καλά ότι είτε από μια ενδεχόμενη προβληματική πτήση ενός αεροσκάφους είτε από την φθορά ενός κινητήρα μετά από κάποιες ώρες πτήσεων, θα χάσουν πολύ περισσότερα από αυτά που θα κερδίσουν.
 

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
φαντάζομαι ότι οι κινητήρες θα ελέγχονται μετά απο κάθε πτήση ώστε αν έχει συσσωρευτεί υλικό να καθαρίζεται ή κάτι τέλος πάντων, δε νομίζω μόλις δοθεί η άδεια να ξεκινήσουν να πετάνε ασταμάτητα και χωρίς ελέγχους.

Εμένα ακυρώθηκε σήμερα η πτήση για Μόναχο. Επειδή δε μου έχει ξανατύχει ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα για refund? τη lufthansa είναι αδύνατο να την πιάσω στο τηλέφωνο. η πτήση ήταν με αεροπλάνο της Α3 μήπως να κυνηγήσω αυτούς?

Ελπίζω μέχρι τη Δευτέρα να έχει τελειώσει το όλο πράγμα γιατί ξαναπετάω για Λονδίνο...
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.222
Μηνύματα
884.085
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom