Καταρρέουν οι αερομεταφορές στην Ευρώπη λόγω της ηφαιστειακής στάχτης από την Ισλανδί

taver

Member
Μηνύματα
12.497
Likes
29.133
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εμένα ακυρώθηκε σήμερα η πτήση για Μόναχο. Επειδή δε μου έχει ξανατύχει ξέρει κάποιος να μου πει τι πρέπει να κάνω απο εδώ και πέρα για refund? τη lufthansa είναι αδύνατο να την πιάσω στο τηλέφωνο. η πτήση ήταν με αεροπλάνο της Α3 μήπως να κυνηγήσω αυτούς?

Ελπίζω μέχρι τη Δευτέρα να έχει τελειώσει το όλο πράγμα γιατί ξαναπετάω για Λονδίνο...
Απευθύνεσαι στην εταιρία από την οποία αγόρασες το εισιτήριο. Μπορείς είτε να ζητήσεις επιστροφή, είτε αλλαγή της ημερομηνίας του ταξιδιού σου, είτε, ΑΝ Ο ΝΑΥΛΟΣ ΣΟΥ ΤΟ ΕΠΙΤΡΕΠΕΙ, να σε στείλουν στον τελικό προορισμό σου με άλλη εταιρία.
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Από την KLM σήμερα μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να μεταθέσω τις ημερομηνίες του ταξιδιού ή να μου επιστραφούν τα χρήματα του εισητηρίου. Είπαν επίσης ότι σήμερα έφυγαν οι δύο πρώτες πτήσεις για Παρίσι και Αμστερνταμ.Με συμβούλεψαν να περιμένω γιατί μάλλον θα γίνει η πτήση μου. Μακάρι.....
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Από την KLM σήμερα μου είπαν ότι αν θέλω μπορώ να μεταθέσω τις ημερομηνίες του ταξιδιού ή να μου επιστραφούν τα χρήματα του εισητηρίου. Είπαν επίσης ότι σήμερα έφυγαν οι δύο πρώτες πτήσεις για Παρίσι και Αμστερνταμ.Με συμβούλεψαν να περιμένω γιατί μάλλον θα γίνει η πτήση μου. Μακάρι.....
Θα γίνει φιλενάδα...είμαι αισιόδοξη σύμφωνα και με τις ειδήσεις, που δείχνουν βελτίωση της κατάστασης...
Όλα θα πάνε καλά...για το όνειρό σου και θα φύγεις στην ώρα σου :)
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Θα γίνει φιλενάδα...είμαι αισιόδοξη σύμφωνα και με τις ειδήσεις, που δείχνουν βελτίωση της κατάστασης...
Όλα θα πάνε καλά...για το όνειρό σου και θα φύγεις στην ώρα σου :)

Από το στόμα σου και στου Θεού τ' αυτί καλή μου Pandora. Ευχαριστώ για τη θετική σου σκέψη.:)
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
αν μαθει καποιος-α κατι για την παρασκευη για easyjet προς βερολινο ας το γραψει εδω γιατι δε σηκωνουν τηλεφωνα ουτε για αστειο....
ευχαριστω
 

alexstef2

Member
Μηνύματα
307
Likes
166
Στο site φαίνεται να είναι προγραμματισμένη για Βερολίνο. Σήμερα πάντως άνοιξαν και αρκετά αεροδρόμια στην Βρετανία και 'προβλέπεται' ότι αύριο θα λειτουργήσει ένα πολύ μεγάλο μέρος των πτήσεων. Πάντως για ίζι εμένα μου έστειλαν μια μέρα ακριβώς πριν ακυρωθεί μέιλ και μήνυμα στο κινητό οπότε μην ανησυχείς.. θα σε βρουν αυτοί!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.499
ας μπει εδω που ειναι σχετικό με το ηφαίστειο

Ο αποκλεισμός του ευρωπαϊκού εναέριου χώρου εξαιτίας της έκρηξης του ισλανδικού ηφαιστείου προκάλεσε ζημίες ύψους 1,7 δισεκατομμυρίων ευρώ στις πληγείσες αεροπορικές εταιρείες, ανακοίνωσε η Διεθνής Υπηρεσία Αερομεταφορών (ΙΑΤΑ).

Τις χειρότερες μέρες, Σάββατο και Κυριακή, οι αεροπορικές εταιρείες που επηρεάστηκαν από τον αποκλεισμό του ευρωπαϊκού εναέριου χώρου έχασαν 400 εκατομμύρια δολάρια την ημέρα, ανέφερε ο Τζιοβάνι Μπισινιάνι, πρόεδρος της ΙΑΤΑ, στο πλαίσιο συνέντευξης Τύπου στο Βερολίνο.

Προηγούμενες εκτιμήσεις της ΙΑΤΑ έκαναν λόγο για απώλειες 200 εκατομμυρίων δολαρίων ημερησίως.

Στα διαφυγόντα κέρδη των αεροπορικών εταιρειών προστίθενται τα κόστη διαμονής, διατροφής και σε ορισμένες περιπτώσεις μεταφοράς με άλλα μέσα των εγκλωβισμένων επιβατών, πρόσθεσε ο Τζ.Μπισινιάνι, αφήνοντας να εννοηθεί ότι οι συνολικές ζημίες μπορεί να ξεπεράσουν και τα 1,7 δισεκατομμύρια δολάρια.

Τόνισε ότι περίπου 1,2 εκατομμύρια επιβάτες ανά ημέρα επηρρεάστηκαν από το νέφος της ηφαιστειακής τέφρας.

Ο Τζ.Μπισινιάνι κάλεσε τις ευρωπαϊκές κυβερνήσεις να «αναλάβουν τις ευθύνες τους» και να ενισχύσουν τις αεροπορικές εταιρείες, λέγοντας ότι εκείνες «έπεσαν θύματα ανωτέρας βίας, μίας κατάστασης όπου δεν μπορούσαν να κάνουν τίποτα».
Κατήγγειλε επίσης ότι είναι «ντροπή για την Ευρώπη, ύστερα από τόσες δεκαετίες συζητήσεων, να μην διαθέτει ακόμη έναν ουσιαστικά Ενιαίο Ευρωπαϊκό Ουρανό».

Η εναέρια κυκλοφορία στην Ευρώπη άρχισε να αποκαθίσταται σταδιακά από σήμερα, καθώς αρκετές χώρες μεταξύ των οποίων η Δανία και η Νορβηγία άνοιξαν τον εναέριο χώρο τους.
Newsroom ΔΟΛ
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.817
Likes
18.767
Άνοιξαν και οι πτήσεις της Αιγαίου για Γερμανία! Μάλλον πετάμε λοιπόν, εκτός αν μας πετάξουν απ'έξω...
 

verde

Member
Μηνύματα
38
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
αστυπάλαια
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική, Λατινική Αμερική
Hellooooo.... μόλις γύρισα φίλες κ φίλοι τραβελστοριτες!!! Ευτυχώς φύγαμε κανονικά κ μετά από αρκετές μέρες άγχους κ εκνευρισμού ακολούθησαν 10 απίστευτες μέρες στο Αμβούργο, στην Κοπεγχάγη, στο Μάλμε ή Μάλμο και τέλος στο Βερολίνο...
Δυστυχώς όλα όσα ζήσαμε είναι αδύνατο να αποδοθούν πλήρως σε φωτογραφίες, σε βίντεο ή σ' ένα κείμενο. Θα κάνω ότι μπορώ πάντως για να σας δώσω μια γεύση του καταπληκτικού αυτόυ ταξιδιού!!

ΥΓ Δυστυχώς από αύριο αρχίζω δουλειά.. ελπίζω να τελειώσω την ιστορία το συντομότερο..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.707
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom