Κατασκηνωσεις για παιδια

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Η ζωή στη φύση είναι ένα σημαντικό κομμάτι.
Πολλές κατασκηνώσεις στέκονται σε αυτό και προσαρμόζουν και το πρόγραμμά τους ανάλογα. Επαφή με ζώα, περίπατοι σε μονοπάτια, εικαστικά με υλικά από την φύση και δραστηριότητες μέσα σε δάση. Ειδικά για τα παιδιά της πόλης, είναι μια μοναδική ευκαιρία να ζήσουν την καθημερινότητα τους και με έναν άλλο τρόπο…

Creative Fun Summer Camp
Delficamp
Eco Action για έφηβους
Eco Action στον ποταμό Λάδωνα
Golden Horse
Kinderland
Greencamp
Mountain Camp
Multi Activity Camp
Ranch
Ευρωκατασκήνωση Θάσου
Trekking Hellas
Κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου
Κατασκήνωση Λελούδα
Πανελλήνια Ένωση Λειτουργών Κατασκηνώσεων
Πρεσβευτές του Περιβάλλοντος
Τα Γλαράκια
Τσαφ-Τσουφ

paidorama.gr
 

getxowoman

Member
Μηνύματα
2.207
Likes
1.289
Η ζωή στη φύση είναι ένα σημαντικό κομμάτι.
Πολλές κατασκηνώσεις στέκονται σε αυτό και προσαρμόζουν και το πρόγραμμά τους ανάλογα. Επαφή με ζώα, περίπατοι σε μονοπάτια, εικαστικά με υλικά από την φύση και δραστηριότητες μέσα σε δάση. Ειδικά για τα παιδιά της πόλης, είναι μια μοναδική ευκαιρία να ζήσουν την καθημερινότητα τους και με έναν άλλο τρόπο…

Creative Fun Summer Camp
Delficamp
Eco Action για έφηβους
Eco Action στον ποταμό Λάδωνα
Golden Horse
Kinderland
Greencamp
Mountain Camp
Multi Activity Camp
Ranch
Ευρωκατασκήνωση Θάσου
Trekking Hellas
Κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου
Κατασκήνωση Λελούδα
Πανελλήνια Ένωση Λειτουργών Κατασκηνώσεων
Πρεσβευτές του Περιβάλλοντος
Τα Γλαράκια
Τσαφ-Τσουφ

paidorama.gr

:haha: τα γλαρακια!!! Τι μου θυμισες; Αστο...καλυτερα.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
kinderland ειχα παει!!δεν μου αρεσε!!
γενικα οι κατασκηνωσεις στην ελλαδα δεν ηταν το φορτε μου!
αν εχετε την δυνατοτητα στειλτε τα παιδια σας εξω(σε camps ή ακομη καλυτερα σε προγραμματα ανταλλαγων)!!οι εμπειριες που θα αποκτησουν ειναι ανεκτιμητες!
 

shadow88

Member
Μηνύματα
185
Likes
73
Επόμενο Ταξίδι
Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στη Τοσκάνη..
Εγω είχα παει ως κατασκηνώτρια αλλά και ως ομαδάρχισσα στον Καλύβα στη Μεταμόρφωση Χαλκιδικής..Καλή επίσης είναι η HAPPY DAYS αλλά και ο Σκούρας..Η κολλητή μου είχε πάει στου Γκάλη αλλά ψιλοβαρέθηκε γιατί ήταν όλο μπάσκετ αθλήματα κλπ...Αν είσαι κατασκηνωτής είναι τελειαααααα!!!!!!!!!!Ομαδάρχης είναι πίκρα....
 

bloody mary

Member
Μηνύματα
527
Likes
42
Επόμενο Ταξίδι
Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Αμαζόνιος
Οι ωραιότερες αναμνήσεις που έχω από την παιδική μου ηλικία ήταν από κατασκηνώσεις που πήγαινα πολλά χρόνια και σαν κατασκηνώτρια και σαν ομαδάρχης. Πολύ θα ήθελα να στείλω και την κόρη μου αλλά φοβάμαι! Βλέπετε εγώ είχα τα μεγαλύτερα αδέλφια μου μαζί τα πρώτα χρόνια. Ειδικά στο εξωτερικό που λέει η Latina. Αν ξέρετε κάποια εγγυημένα καλή πολύ θα με ενδιέφερε.
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγωνια
Εγω δεν πηγα ποτε, καναμε παντα διακοπες ενα μηνα ολοι μαζι, ασε και που να με αφησουν, υπερπροστατευτικοι αυτοι οι Ελληνες γονεις!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εγω μια φορα εχω παει κατασκηνωση στα 12 σε αυτες τις παλιες κατασκηνωσεις του Δημοσιου για οσους τις θυμουνται.Δεν μου αρεσε και ιδιαιτερα ..μαλλον ψιλοβαρετα μου φανηκε ..ασε που ειχα πρωτακια και δευτερακια στη σκηνη μου(οποια γκαντεμια),οποτε με εχωσαν να κανω την υπο-ομαδαρχισσα.Αλλωστε 12 ημουν εγω και 16 η ομαδαρχισσα ..δεν ειχαμε και μεγαλη διαφορα.

Ως ενηλικας εχω παει στο Ραντσο στο Σοφικο Κορινθιας για 3ημερο το χειμωνα γιατι το καλοκαιρι ειναι κλειστο για το κοινο λογω των κατασκηνωτικων περιοδων.
Εμενα μου αρεσε πολυ ..ειναι μια εντελως διαφορετικη ιδεα και περιβαλλον οπτικα απο τις κατασκηνωσεις που εχουμε συνηθισει.
 

zmaria

Member
Μηνύματα
1.335
Likes
1.201
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη (αμήν)
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα,Περού,Ν.Αφρική
Λοιπόν εγώ πήγαινα για 8 χρόνια (από 8-16) στις κατασκηνώσεις Ασημακοπούλου-παράδεισος του παιδιού στα Κιούρκα. Ήταν τα πιο ευτυχισμένα χρόνια, οι πιο ωραίες διακοπές μου ως παιδί!:p Αθλοπαιδιές, μπάνια, εκδηλώσεις, διαγωνισμοί τραγουδιού, μπαλ μασκε, ζωγραφική, χειροτεχνική κι εεεεένα σωρό άλλα ενδιαφέροντα για παιδάκια. Τότε που πήγαινα εγώ ομαδάρχες ήταν αυστηρά άνω των 18 και ήταν είτε παλιοί κατασκηνωτές, είτε γυμναστές, δάσκαλοι και νηπιαγωγοί. Ο αρχηγός τους παραμένει ακόμα ο ίδιος!!! Γενικότερα προσέχαν πάρα πολύ για την ασφάλεια μας και την διαφορά την αισθάνθηκα όταν πήγα για μια χρονιά στην Kinderland όπου εγώ και τα άλλα παιδάκια ήμαστε 8-10 χρονών και είχαμε για ομαδάρχισσα ένα δεκαπεντάχρονο κορίτσι. Ε πόσο καλά να κοιτάξει το παιδί σου ένα ήδη παιδί? Γενικώς είχα αντιληφθεί κι ας ήμουν μικρή πως θα μπορούσα να χαθώ εύκολα και να μην με πάρει κανείς χαμπάρι. Είναι πάντως φανταστική εμπειρία και όσες φορές έχω συναντηθεί ή έστω μιλήσει με παλιούς κατασκηνωτές η συγκίνηση υπάρχει ακόμα και μετά από τόσο χρόνια. Το παιδί θα περάσει υπέροχα, θα γίνει πιο δραστήριο πιο επικοινωνιακό και πιο αυτόνομο. Αρκεί να έχει γίνει καλή επιλογή της κατασκήνωσης. Την δικιά μου κατασκήνωση όπως κι εκείνα τα χρόνια δεν θα τα άλλαζα με ΤΙΠΟΤΑ!!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Εμενα μου ζηταει να παει κατασκηνωση αλλα ειναι δευτερα δημοτικου ..λιγο μικρη μου κανει ακομα ...χωρια και το οικονομικο θεμα ..τα λεφτα της κατασκηνωσης για παραδειγμα θα τα πληρωσουμε την επομενη Τεταρτη για το παιδικο παρτυ γενεθλιων.
Ευτυχως που ακομα βολευομαστε με τις γιαγιαδες τα καλοκαιρια.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Ranch απλα τελειοοοοο!!!!! 2 χρονια εκει..ειναι οτι πρεπει για τα παιδια.δεν εχει θαλασσα αλλα εχει δεντραααα και δροσια υπεροχη, ο,τι πρεπει για καλοκαιρι..
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Δεν εχει θαλασσα αλλα εχει πισινα οποτε..μια χαρα.Το Ραντσο ειναι κατι πολυ διαφορετικο για τα παιδια απο την κλασσικη κατασκηνωση που ξερουμε ολοι.Μενουν σε σπιτακια με κορμους δεντρων,εχουν αλογα και καρα για αμαξαδες ..εχουν βεβαια και τα κλασσικα γηπεδα για αθλοπαιδιες ..εχουν και σαλουν ..εκκλησουλα ...μαγαζια οπως ηταν τοτε στην αγρια Δυση (σιδεραδικο-παντοπωλειο-γαλακτοκομειο).Ειναι μια φοβερη εμπειρια ιδιως για τα αγορακια.
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
και για τα κοριτσακι και για ολους! μικρους και μεγαλους... ολα τα στελεχη της κατασκηνωσης εχουν παρα πολυ κεφι και οι δραστηριοτητες ειναι πολλες!!! μεχρι και δραστηριοτητες στο βουνο ειχαμε με αναρριχηση και διαφορα τετοια... παραμυθουπολη για τα μικροτερα παιδια και καλλιτεχνικο εργαστηρι... πολυ ομορφη εμπειρια!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom