Τουρκία Κατοικίδια στην Τουρκία

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Γειά σας παιδιά. Θα ταξιδέψουμε και εμείς οδικώς για Κωνσταντινούπολη έχοντας μαζί μας και τον σκύλο της οικογένειας. Από όσο κοίταξα δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά στο forum. Το έχει επιχειρήσει κάνεις;
Τι να περιμένουμε; Εννοώ για την καθημερινότητα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
174
Γειά σας παιδιά. Θα ταξιδέψουμε και εμείς οδικώς για Κωνσταντινούπολη έχοντας μαζί μας και τον σκύλο της οικογένειας. Από όσο κοίταξα δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά στο forum. Το έχει επιχειρήσει κάνεις;
Τι να περιμένουμε; Εννοώ για την καθημερινότητα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ
Άμα έχει τσιπ και βιβλιάριο υγείας (λογικά) δεν θα έχετε πρόβλημα! Ρώτα όμως και σε καμία πρεσβεία...
 

japetus

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.072
Γειά σας παιδιά. Θα ταξιδέψουμε και εμείς οδικώς για Κωνσταντινούπολη έχοντας μαζί μας και τον σκύλο της οικογένειας. Από όσο κοίταξα δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά στο forum. Το έχει επιχειρήσει κάνεις;
Τι να περιμένουμε; Εννοώ για την καθημερινότητα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ
Δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, ειδικά στις πιο upperclass γειτονιές πολύς κόσμος βγάζει βόλτα τα κατοικίδιά του. Στις πιο τουριστικές περιοχές τώρα που έχει και πολυκοσμία, δεν ξέρω τί μεγέθους είναι ή πώς είναι ο σκύλος εκπαιδευμένος να αντιδράσει. Επίσης έχετε τον νου σας αν τυχόν δεν τα πάει καλά με γάτες καθώς είναι παντού στην Πόλη, όσο και με άλλα αδέσποτα σκυλιά. Παρόλο που τα αδέσποτα όταν στειρωθούν και εμβολιαστούν ελέγχονται για τη συμπεριφορά τους και αν είναι επικίνδυνα δεν επαναπελευθερώνονται, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ήρεμα σκυλιά σχηματίζουν αγέλες στην περιοχή τους και αν δουν παρείσακτο σκύλο μπορεί να αλλάξουν συμπεριφορά.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Δεν θα έχεις ιδιαίτερο πρόβλημα, ειδικά στις πιο upperclass γειτονιές πολύς κόσμος βγάζει βόλτα τα κατοικίδιά του. Στις πιο τουριστικές περιοχές τώρα που έχει και πολυκοσμία, δεν ξέρω τί μεγέθους είναι ή πώς είναι ο σκύλος εκπαιδευμένος να αντιδράσει. Επίσης έχετε τον νου σας αν τυχόν δεν τα πάει καλά με γάτες καθώς είναι παντού στην Πόλη, όσο και με άλλα αδέσποτα σκυλιά. Παρόλο που τα αδέσποτα όταν στειρωθούν και εμβολιαστούν ελέγχονται για τη συμπεριφορά τους και αν είναι επικίνδυνα δεν επαναπελευθερώνονται, δεν είναι λίγες οι περιπτώσεις που ήρεμα σκυλιά σχηματίζουν αγέλες στην περιοχή τους και αν δουν παρείσακτο σκύλο μπορεί να αλλάξουν συμπεριφορά.
Είναι μεγαλούτσικο σκυλί. Εκπαιδευμένος μπορώ να πω. Τζεντλεμαν 😂 Με τις γάτες έχει ένα θέμα αλλά δεν θα είναι και μόνος του. Με τις αφελές το πρόβλημα είναι και εδώ. Για να δούμε 🙄🙄🙄

Είναι μεγαλούτσικο σκυλί. Εκπαιδευμένος μπορώ να πω. Τζεντλεμαν 😂 Με τις γάτες έχει ένα θέμα αλλά δεν θα είναι και μόνος του. Με τις αφελές το πρόβλημα είναι και εδώ. Για να δούμε 🙄🙄🙄
Υποθέτω στα μαγαζιά που έχει τραπεζάκια έξω δεν θα υπάρχει πρόβλημα να είναι μαζί μας

Άμα έχει τσιπ και βιβλιάριο υγείας (λογικά) δεν θα έχετε πρόβλημα! Ρώτα όμως και σε καμία πρεσβεία...
Τα τυπικά με τα χαρτιά του και τα λοιπά τα έχω διευθετήσει. Τα πρακτικά θεματα με απασχολούν. Βόλτες μαγαζιά κτλ
 

ManEf23

Member
Μηνύματα
23
Likes
174
Είναι μεγαλούτσικο σκυλί. Εκπαιδευμένος μπορώ να πω. Τζεντλεμαν 😂 Με τις γάτες έχει ένα θέμα αλλά δεν θα είναι και μόνος του. Με τις αφελές το πρόβλημα είναι και εδώ. Για να δούμε 🙄🙄🙄
Έχει ένα θέμα το σκυλί με τις γάτες και το πάτε Κωνσταντινούπολη; θα πάει ΣΟΚ το καημένο...
Την Κωνσταντινούπολη την ελέγχουν γάτες... όπου πάς βλέπεις και απο μία να σε παρακολουθεί.

Δεν θα ξεχάσω που ένα πρωί περπατούσα στο μεγάλο πάρκο (ξεχνώ όνομα) πριν το γήπεδο της Μπεσίκτας, και όπου κοίταζες έβλεπες μια γάτα να σε βλέπει.. εκατοντάδες! Αλλά και όλη η πόλη είναι γεμάτη γάτες, τις αγαπάνε.

Μετά απο αυτό που θα του κάνετε δεν θα θέλει να ξαναέρθει μαζί σας ταξίδι.
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Γειά σας παιδιά. Θα ταξιδέψουμε και εμείς οδικώς για Κωνσταντινούπολη έχοντας μαζί μας και τον σκύλο της οικογένειας. Από όσο κοίταξα δεν υπάρχει αντίστοιχη αναφορά στο forum. Το έχει επιχειρήσει κάνεις;
Τι να περιμένουμε; Εννοώ για την καθημερινότητα μέσα στην πόλη.
Ευχαριστώ
Ο κτηνίατρος σου και μόνο αυτός θα σε κατατοπίσει για το τι ακριβώς χρειάζεται για να μπεις στην Τουρκία οδικώς και ενδεχομένως τι χρειάζεται για να βγεις από την Τουρκία με ένα κατοικίδιο.
Οι μουσουλμάνοι δεν αγαπούν ιδιαίτερα τα σκυλιά.
Σε αντίθεση με τις γάτες δεν έχω δει ποτέ αδέσποτο σκυλί στην Κωνσταντινούπολη. Ούτε ένα.
Ισως όχι εκεί που εγώ κινούμε.
Έχω δει επίσης ελάχιστα σκυλιά να περπατάνε στον δρόμο με τους ιδιοκτήτες τους (ιδιοκτήτης, πόσο άσχημη λέξη) και ποτέ σε κανένα μαγαζί ούτε έξω ούτε μέσα κάποιον με κατοικίδιο.
Θα το πρόσεχα σίγουρα.
Πρέπει να δεις εκεί που θα μείνετε αν επιτρέπονται τα κατοικίδια στο δωμάτιο η αν έχουν ειδικό χώρο που μπορείς να τα αφήσεις.
Φιλικό μου ζευγάρι που πρώτα ζούσε στην Αίγυπτο και μετά στην Τουρκία λόγω δουλειάς, δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με τα τετράποδα τους, απλά δεν είναι στην κουλτούρα τους τα σκυλιά.
Βέβαια ούτε στην κουλτούρα του Έλληνα ήταν πριν την κρίση.
Κατά την περίοδο της κρίσης όλοι απέκτησαν και ένα σκυλί.
Εγώ όταν πάω ταξίδι τα αφήνω σε έμπιστο άτομο, ποτέ σε ξενοδοχείο σκύλων και ποτέ μαζί μου.
 

eleni.v

Member
Μηνύματα
53
Likes
41
Ο κτηνίατρος σου και μόνο αυτός θα σε κατατοπίσει για το τι ακριβώς χρειάζεται για να μπεις στην Τουρκία οδικώς και ενδεχομένως τι χρειάζεται για να βγεις από την Τουρκία με ένα κατοικίδιο.
Οι μουσουλμάνοι δεν αγαπούν ιδιαίτερα τα σκυλιά.
Σε αντίθεση με τις γάτες δεν έχω δει ποτέ αδέσποτο σκυλί στην Κωνσταντινούπολη. Ούτε ένα.
Ισως όχι εκεί που εγώ κινούμε.
Έχω δει επίσης ελάχιστα σκυλιά να περπατάνε στον δρόμο με τους ιδιοκτήτες τους (ιδιοκτήτης, πόσο άσχημη λέξη) και ποτέ σε κανένα μαγαζί ούτε έξω ούτε μέσα κάποιον με κατοικίδιο.
Θα το πρόσεχα σίγουρα.
Πρέπει να δεις εκεί που θα μείνετε αν επιτρέπονται τα κατοικίδια στο δωμάτιο η αν έχουν ειδικό χώρο που μπορείς να τα αφήσεις.
Φιλικό μου ζευγάρι που πρώτα ζούσε στην Αίγυπτο και μετά στην Τουρκία λόγω δουλειάς, δεν είχαν ποτέ πρόβλημα με τα τετράποδα τους, απλά δεν είναι στην κουλτούρα τους τα σκυλιά.
Βέβαια ούτε στην κουλτούρα του Έλληνα ήταν πριν την κρίση.
Κατά την περίοδο της κρίσης όλοι απέκτησαν και ένα σκυλί.
Εγώ όταν πάω ταξίδι τα αφήνω σε έμπιστο άτομο, ποτέ σε ξενοδοχείο σκύλων και ποτέ μαζί μου.
Κλείσαμε κατάλυμα που επιτρέπει τα κατοικίδια. Μάλιστα μίλησα με τον ιδιοκτήτη και είμαστε εντάξει με αυτό. Ο κτηνίατρος είναι θετικός και γενικώς δεν έχουμε απορίες με τα διαδικαστικά. Αυτά τα έχουμε λύσει. Ρωτάω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία να μου περιγράψει. Συγκεκριμένα για Κωνσταντινούπολη. Ταξίδια άλλα έχουμε κάνει μαζί δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ γιατί σε πολλά μέρη δεν θα μπορεί να έρχεται μαζί μας. Πχ στις κλειστές αγορές
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.445
Likes
5.288
Κλείσαμε κατάλυμα που επιτρέπει τα κατοικίδια. Μάλιστα μίλησα με τον ιδιοκτήτη και είμαστε εντάξει με αυτό. Ο κτηνίατρος είναι θετικός και γενικώς δεν έχουμε απορίες με τα διαδικαστικά. Αυτά τα έχουμε λύσει. Ρωτάω αν κάποιος έχει παρόμοια εμπειρία να μου περιγράψει. Συγκεκριμένα για Κωνσταντινούπολη. Ταξίδια άλλα έχουμε κάνει μαζί δεν είχαμε κάποιο πρόβλημα.
Η αλήθεια είναι ότι ανησυχώ γιατί σε πολλά μέρη δεν θα μπορεί να έρχεται μαζί μας. Πχ στις κλειστές αγορές
Σίγουρα κάποιος θα σας απαντήσει που το έχει κάνει.
Εγώ στην θέση σας θα τον άφηνα πίσω γιατί δεν θα μπορείτε να τον έχετε μαζί σας πάντα.
Είναι μεγάλη ταλαιπώρια το ταξίδι με αυτοκίνητο εκτός και αν έχετε άπλα χώρου.
Επίσης θα πρέπει να δείτε με την ασφαλιστική σας τι περιορισμούς μπορεί να έχουν σε περίπτωση ατυχήματος με ένα κατοικίδιο μέσα στην καμπίνα τους αυτοκινήτου. Και τι ισχύει στην Τουρκία.
Σε πολλές χώρες δεν επιτρέπετε ο σκύλος στην καμπίνα αν δεν υπάρχει ένα διαχωριστικό με δίχτυ από τον οδηγό η στο δικό του κλουβί καθ' όλη τη διάρκεια του ταξιδιού.
Και τέλος, δείτε αν τα μέσα μεταφοράς, καταστήματα, φαγάδικα δέχονται τετράποδα;
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Είχαμε δύο σκυλιά τα οποία περνούσαν πολύ χρόνο στην Τουρκία για αρκετά χρόνια, μέχρι που μας άφησαν δυστυχώς. Είναι όπως τα λέει ο japetus, ειδικά στις upperclass περιοχές είναι όπως εδώ. Αλλά και γενικά το σκυλί μπορείς να το έχεις σε κάθε εξωτερικό χώρο και φυσικά σε τραπέζια που είναι έξω. Μπορεί οι μουσουλμάνοι να μην έχουν τόσο μεγάλη οικειότητα με τα κατοικίδια μέσα στο σπίτι τους (αν και αυτό δεν είναι κανόνας, γνωρίζω ανθρώπους που είναι πιστοί μουσουλμάνοι και έχουν σκύλο ή γάτα στο σπίτι τους) αλλά γενικά δείχνουν μεγάλο σεβασμό στα ζώα. Και δεν ισχύει ότι δεν υπάρχουν αδέσποτα σκυλιά στην Τουρκία, υπάρχουν και θα έλεγα ότι ελέγχονται αρκετά καλά από την αυτοδιοίκηση (μαζικές στειρώσεις, τους βάζουν μάλιστα και ένα ειδικό πλαστικό στο αυτί, μάλλον για να φαίνεται ότι είναι ελεγμένα). Οπότε μην ανησυχείς, δεν θα αντιμετωπίσεις προβλήματα.

Για την είσοδο στην Τουρκία πάντα είχαμε το βιβλιάριο με τα εμβόλια και ποτέ κανένας δεν το κοίταξε και δεν μας ρώτησε. Αντιθέτως μία φορά αντιμετώπισα μεγάλο πρόβλημα στην είσοδο στην Ελλάδα (πριν από μία δεκαετία περίπου) όπου ο κτηνίατρος στους Κήπους δεν με άφηνε να μπω με το σκυλί μου διότι το αντιλυσσικό δεν συνοδευόταν από βεβαίωση ότι ήταν επιτυχές! ). Πρώτη φορά άκουγα κάτι τέτοιο και χωρίς πολλά πολλά έφυγα και πήγα από την άλλη πύλη εισόδου στις Καστανιές, όπου μπήκα χωρίς κανένα πρόβλημα. Απλά έφαγα 200 χιλιόμετρα στο κεφάλι από τη στενομυαλιά ενός δημοσίου υπαλλήλου.
 

Elengal

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Μήπως γνωρίζει κάποιος αν μπορούμε να μπούμε και στο κλειστό παζάρι στην Κωνσταντινούπολη με το σκυλάκι μας; Είναι ένα μικρό maltez το οποίο το παίρνω και στα χέρια, αγκαλιά. Επιτρέπεται;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.875
Μέλη
38.905
Νεότερο μέλος
ntsironis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom