Καφέδες του κόσμου

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Καφε απο αμερικανικη αλυσιδα δεν πινουμε ουτε χρυσοπληρωνουμε τον καφε, αλλως πως θα επενδυαμε σε περλες και κοσμηματα?
Στο κεντρο της Αθηνας πινουμε αμερικανο απο το Marks and Spencer μονο, 2 ευρω ο καφες καθιστος, 6 μιλια στη Miles and Bonus, με θεα την Ακροπολη.
Θα το τιμήσω στην επομένη κάθοδο. Μέχρι τότε α ριβεντερτσι.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ο αμερικάνικος των σταρμπαξ έκτος Ελλάδος και Ιταλίας είναι μονόδρομος για μένα. Αλλά μόνο αυτός σαν καφές. Ο φραπουτσινο τους απολαμβάνετε σαν μιλκσέικ τις ζέστες μέρες. Πρέπει να δοκιμάσεις σε μια βόλτα στην παράλια.
Και στην Ελλάδα αλλά και εκτός, έχω δοκιμάσει πολλούς καφέδες στα σταρμπακς. Δεν μου αρέσει το χαρμάνι τους καθόλου, είναι απαίσιος για τα γούστα μου.
Την βόλτα στη παραλία λέω να την κάνω με την πρώτη ευκαιρία γιατί έχω να κατέβω πολύ καιρό εκεί για βόλτα. Αλλά καφέ θα πάρω απο το coffee island κυρίως.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Βρίσκω ομοίως απαίσιο γευστικά το χαρμάνι των Starbucks και πραγματικά δεν γνωρίζω ούτε έναν που να τον ξυπνάει ο εσπρέσο του. Ο αμερικανο είναι απλά μια 'πατέντα' που σου επιτρέπει να απολαμβάνεις τη γεύση του εσπρέσο για περισσοτερη ώρα αραιωνοντας τον. Προσωπικά προτιμώ να πιω για πρώτο πρωινό καφέ ένα διπλό εσπρέσο macchiato (έχει ελάχιστο γάλα). Εναλλακτικά και ο ελληνικός με ξυπνάει αρκετά καλά (ειδικά αν είναι σχετικά βαρύς)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Και που τον βρήκανε τον καφέ στην Ισπανία για να είναι τόσο ψηλά στη λίστα;
Από τον 15 αιώνα, όταν οι Ιταλοί καθόντουσταν και ζωγράφιζαν, αυτοί έκαναν εισαγωγές
από τον νέο κόσμο που είχαν ανακαλύψει.
Εσπρέσσο είναι μια μερίδα καφέ, μια νερό.
Διπλός εσπρέσσο είναι δυο μερίδες καφέ, δυο νερό.
Αμερικάνο είναι δυο καφέ, τρεις νερό.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Καφε απο αμερικανικη αλυσιδα δεν πινουμε ουτε χρυσοπληρωνουμε τον καφε, αλλως πως θα επενδυαμε σε περλες και κοσμηματα?
Στο κεντρο της Αθηνας πινουμε αμερικανο απο το Marks and Spencer μονο, 2 ευρω ο καφες καθιστος, 6 μιλια στη Miles and Bonus, με θεα την Ακροπολη.
Μα να ενας ανθρωπος που μιλησε στη καρδια μου!και να ενας τροπος που ακομα κραταω τα μιλια στην ετζιαν γιατι απο πτησεις κλαφτα χαραλαμπε :haha:
Hint:εβγαλαν νεο εδεσμα με πραλινα φουντουκιου κ τριμμενο φουντουκι μεσα,επιπλεον μιλια για το miles and bonus
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Και για εμάς που δεν καπνίζουμε ο αμερικάνο είναι και πάλι προτιμότερος. Είναι καφές για το γραφείο , το αυτοκίνητο , την βόλτα ενώ ο εσπρέσσο είναι σαν σφηνάκι. Εγώ πλέον πίνω η αμερικάνο ή φρεντο τίποτα άλλο.
Δεν θα σχολιάσω το θέμα καφέ στην Ισπανία. Απορώ τι πίνουν το πρωί που ξυπνάνε.
Ότι πίνεις κι εσύ. Αμερικάνο. Οι περισσότεροι πίνουν καφέ σόλο (εσπρέσσο) ή σόλο λάργκο
(Εσπρέσσο με λίγο επιπλέον νερό).
 

tatooine

Member
Μηνύματα
1.444
Likes
5.267
Ξεκίνησε ταυτόχρονα με την νεσπρεσο, έχασε παταγωδώς. Η πρώτη είχε καλύτερο μάρκετινγκ και τιμή ανά κάψουλα. Πιστεύω όμως ότι ο ιλλυ είναι καλύτερος και σαν σύστημα παράγωγης καφέ και σαν ποιότητα. Υπάρχει ακόμα στο εμπόριο (και θα υπάρχει) οι κάψουλες βγάνουν 55/60 λεπτά η μια περίπου.
Οι μηχανές μπορεί και τζάμπα αν πετύχετε πρόσφορες.
Αρνητικό είναι το αποτύπωμα στο περιβάλλον σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό. Οι κάψουλες είναι από πλαστικό.
Μου αρέσει ο ήχος όταν σκάει η κάψουλα μετά από πίεση νερού και βγαίνει ο καφές.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από τον 15 αιώνα, όταν οι Ιταλοί καθόντουσταν και ζωγράφιζαν, αυτοί έκαναν εισαγωγές
από τον νέο κόσμο που είχαν ανακαλύψει.
Δεν τα ξερεις καθολου καλα. Κατσε διαβασε. Χαρη σε ιταλους απολαμβανεις τον καφε σου (ιταλικο απο ιταλικη μηχανη φυσικα).
Πρωτος ο Pietro della Valle ανοιξε το 1ο μαγαζι στον κοσμο στη Βενετια φυσικα κ απο κει διαδοθηκε στους αγροικους ιβηρες κλπ.
History of coffee - Wikipedia
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021

Αρνητικό είναι το αποτύπωμα στο περιβάλλον σε αντίθεση με τον ανταγωνισμό. Οι κάψουλες είναι από πλαστικό
Απο πλαστικο και της Tassimo με την οποια εμπλεξα λογω δωρου αλλα τεινω να καταργησω γιατι μου τη δινει το ποση πλαστικουρα αγοραζεις και πετας για εναν καφε.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Απο πλαστικο και της Tassimo με την οποια εμπλεξα λογω δωρου αλλα τεινω να καταργησω γιατι μου τη δινει το ποση πλαστικουρα αγοραζεις και πετας για εναν καφε.
Ειδικά αν πίνεις κουπατους, οι μηχανές με τις κάψουλες είναι πεταμένα λεφτά. 1000 φορές μηχανή φίλτρου για να διαλέγεις και την ποσότητα και την ποιότητα του καφέ. Ακόμα και να αλέθεις τους κόκκους για να χεις φρέσκο μπορείς. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις κάψουλες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.509
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom