Καφέδες του κόσμου

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ειδικά αν πίνεις κουπατους, οι μηχανές με τις κάψουλες είναι πεταμένα λεφτά. 1000 φορές μηχανή φίλτρου για να διαλέγεις και την ποσότητα και την ποιότητα του καφέ. Ακόμα και να αλέθεις τους κόκκους για να χεις φρέσκο μπορείς. Δεν υπάρχει σύγκριση με τις κάψουλες.
Πηρα καφετιερα μοκας , την κλασικη ιταλικη πανω στο ματι, αυτην που χρησιμοποιουσα πριν τις καψουλες. Δεν συμπαθω τον καφε φιλτρου. Ειναι ο καφες που παιζει στους εργασιακους χωρους και μου δημιουργει συνειρμους, δυσαρεστους.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.370
Likes
3.426
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ταξίδι-Όνειρο
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ο καφές φίλτρου όντως παίζει πολύ σε εργασιακους χώρους ως μια γρήγορη πρακτικη λύση καφε για αρκετά άτομα. Θυμάμαι στα 80s & 90s ειδικά τον λέγαμε "γαλλικό" (δεν γνωρίζω αν ο συγκεκριμένος τύπος καβουρδισματος και φιλτραρισματος είναι καθαρά γαλλικής προέλευσης η οχι), αν και είναι εξαιρετικά δημοφιλής και στις ΗΠΑ κ στον Καναδά (εκεί είναι δημοφιλής και η παγωμένη του εκδοχή). Τα αρωματικά του χαρμανια (με αρώματα τύπου φουντούκι, βανίλια, κλπ) μου αρέσουν αρκετά, μόνο όμως ως 2ος καφές της ημέρας στο γραφείο ή για ένα ωραίο χειμωνιάτικο απόγευμα. Δεν με ξυπνάει ιδιαίτερα για να τον πιω ως πρώτο καφέ της ημέρας, αν και φροντίζω να έχω πάντα στο σπίτι.
 
Last edited:

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
Χαρη σε ιταλους απολαμβανεις τον καφε σου
Αυτή η Ιταλολαγνεία σου είναι στα όρια της φαιδρότητας.
“Χοληστερίνη και κατανάλωση καφέ.”

Τα χρόνια που ακολούθησαν, μέσω αποικιών των Τούρκων, Βενετών, Ολλανδών και Γάλλων ο καφές ταξιδεύει και γίνεται γνωστός σε όλη την Ευρώπη τον 17ο αιώνα. Η Ελλάδα σαν μέρος της Οθωμανικής αυτοκρατορίας υποδέχεται τον καφέ νωρίτερα απ’ την υπόλοιπη Ευρώπη, ενώ στα μέσα του18ου αιώνα η κατανάλωση του καφέ έχει διαδοθεί και στις 5 ηπείρους.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτή η Ιταλολαγνεία σου είναι στα όρια της φαιδρότητας.
Τουλαχιστον δεν κανω ιστορικα λαθη. Καλυτερα αυτη απο την ιβηρολαγνεια σου που σε κανει να βλεπεις οραματα εισαγωγων καφε απο το νεο κοσμο απο τους ιβηρες το 15ο αι. Γελασε κ το παρδαλο κατσικι..
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.274
Likes
7.940
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ταξίδι-Όνειρο
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Σεμνός και ταπεινός... Ελληνικός. Η τέλεια και γρήγορη λύση του.

1710017749840.png
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.763
εισαγωγων καφε απο το νεο κοσμο απο τους ιβηρες το 15ο αι.
Ναι οι εισαγωγές έγιναν αργότερα. Λάθος μου. Αν είσαι παρδαλό κατσίκι μπορείς να συνεχίσεις
να γελάς.
Lavazza - Wikipedia
Lavazza imports coffee from around the world, including Brazil, Colombia, Guatemala, Costa Rica, Honduras, Uganda, Indonesia, the United States and Mexico.
Illy - Wikipedia
Illy offers medium, dark, and decaffeinated roast variations; as well as single-origin arabica variations, as available; each from Brazil, Guatemala, Ethiopia, Colombia, Costa Rica, Nicaragua, Tanzania or India.
Δυο μεγάλες Ιταλικές φίρμες εισάγουν την πλειοψηφία του καφέ τους από τον νέο κόσμο και
ανερυθρίαστα τον λέμε Ιταλικό.
Φαντάσου ο Κινέζος να αγοράζει φεράρι και να λέει ότι είναι κινέζικο επειδή έβαλε προστιθέμενη
αξία πάνω της.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Από τον 15 αιώνα, όταν οι Ιταλοί καθόντουσταν και ζωγράφιζαν, αυτοί έκαναν εισαγωγές
από τον νέο κόσμο που είχαν ανακαλύψει.
Ναι οι εισαγωγές έγιναν αργότερα. Λάθος μου. https://en.wikipedia.org/wiki/Lavazza
Αντι να γραφεις αλλα γι αλλα, κατσε διαβασε την ιστορια του καφε στον κοσμο να μαθεις ποιος τον πηγε στην ισπανια.
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.541
Likes
8.517
Ταξίδι-Όνειρο
Άβυσσος
Δεν με ξυπνάει ιδιαίτερα για να τον πιω ως πρώτο καφέ της ημέρας, αν και φροντίζω να έχω πάντα στο σπίτι.
Εξαρτάται τι αναλογία καφέ/νερού χρησιμοποιείς, τι μηχανή, τι φίλτρα, τι καφέ, πόσο αργό είναι το φιλτράρισμα. Παίζουν πολλά πράγματα ρόλο. Μπορείς να τον κάνεις δυνατό αν θες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.432
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καφεόδεντρα στους πρόποδες του Κιλιματζάρο, Τανζανία.
20230624_124138.jpg


Η χώρα παράγει Arabica (70%) και Robusta. Η καλλιέργεια του καφέ απασχολεί μεγάλο μέρος του πληθυσμού της χώρας. Το 90% της παραγωγής έρχεται από μικρούς παραγωγούς.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.523
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom