Ιταλία Καφές στην Ιταλία

greg_thess

Member
Μηνύματα
993
Likes
547
Καλησπέρα παιδιά.Με αφορμή το ταξίδι μου το ερχόμενο καλοκαίρι στην Ιταλία θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση που ίσως φανεί λίγο χαζή.Υπάρχει κρύος καφές τύπου φρέντο καπουτσίνο ή εσπρέσσο όπως έχουμε εμείς εδώ ή αυτά είναι ελληνικές πατέντες?Κάπου πρέπει να διάβασα ότι οι Ιταλοί σχεδόν ποτέ δεν πίνουν κρύο καφέ και μ'έκανε μεγάλη εντύπωση!
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Υπάρχει κρύος εσπρέσο και καπουτσίνο, αλλά καμία σχέση με αυτά που πίνουμε εμείς.
Ο κρύος εσπρέσο είναι ουσιαστικά εσπρέσο διαλυμένος με νερό και ζάχαρη που φυλάσσεται στο ψυγείο, ενώ ο κρύος καπουτσίνο είναι το ανωτέρω κατασκεύασμα, μαζί με γάλα.
Γενικώς δε θα ευχαριστηθείς κρύο καφέ στην Ιταλία, προτίμησε τα παραδοσιακά τους.
Α, και αν δεις κάπου ότι έχουν frappe' μήν ενθουσιαστείς και παραγγείλεις, δεν είναι ο δικός μας ο φραπέ, αλλά ένα κρύο ρόφημα τύπου μιλκ σέικ.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Πιο πολύ σε milk shake με γεύση mocha πλησιάζει.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ο κρύος εσπρέσο είναι ουσιαστικά εσπρέσο διαλυμένος με νερό και ζάχαρη που φυλάσσεται στο ψυγείο, ενώ ο κρύος καπουτσίνο είναι το ανωτέρω κατασκεύασμα, μαζί με γάλα.
o caffe freddo στην Ιταλία είναι σκέτος καφές, δεν διαλύεται με νερο, μόνο με ζαχαρη. και διατηρείται στην κατάψυξη.
τον καπουτσίνο που λές δεν τον έχω συναντήσει ποτέ. στο νότο δεν υπάρχει σίγουρα, στη Ρώμη ίσως. για να είμαι ειλικρινής δεν διανοήθηκα ποτέ να τον παραγγείλω..:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
o caffe freddo στην Ιταλία είναι σκέτος καφές, δεν διαλύεται με νερο, μόνο με ζαχαρη. και διατηρείται στην κατάψυξη.
τον καπουτσίνο που λές δεν τον έχω συναντήσει ποτέ. στο νότο δεν υπάρχει σίγουρα, στη Ρώμη ίσως. για να είμαι ειλικρινής δεν διανοήθηκα ποτέ να τον παραγγείλω..:haha:
Ούτε εγώ βέβαια τον παρήγγειλα ποτέ!! :shock:
Δούλευα σε ένα καφέ στη Ρώμη και έτσι τον φτιάχνανε, τώρα τι να σου πω, μπορεί να ήταν και σπεσιαλιτέ του καταστήματος! :D

Όσο για τον freddo έχεις δίκιο, αναφερόμουν στον caffe' shakerato, αλλά δε θυμόμουν ότι λεγόταν έτσι!
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ούτε εγώ βέβαια τον παρήγγειλα ποτέ!! :shock:
Δούλευα σε ένα καφέ στη Ρώμη και έτσι τον φτιάχνανε, τώρα τι να σου πω, μπορεί να ήταν και σπεσιαλιτέ του καταστήματος! :D
αν εννοείς για τον εσπρέσσο κανονικά μπαίνει αυτούσιος στην κατάψυξη, δημιουργείται πάγος, που μαλιστα στα "αξιοπρεπή" μπαρ..τρίβεται μπροστά σου. βγαίνει το κομμάτι και θρυμματίζεται εκείνη την ώρα. καμμιά φορά τον παραγγέλνω αλλά καπουτσίνο φρέντο ποτέ γι αυτό και δεν έχω ιδέα..απλά δεν τον έχω δει ποτέ. σε μπαρ φίλων ξέρω ότι δεν έχουν.
 

sapienza

Member
Μηνύματα
1.245
Likes
426
Επόμενο Ταξίδι
Roma
Ταξίδι-Όνειρο
Costiera Amalfitana
αν εννοείς για τον εσπρέσσο κανονικά μπαίνει αυτούσιος στην κατάψυξη, δημιουργείται πάγος, που μαλιστα στα "αξιοπρεπή" μπαρ..τρίβεται μπροστά σου. βγαίνει το κομμάτι και θρυμματίζεται εκείνη την ώρα.

Βλέπω έχουμε γνώσεις..Και ζητάνε μπουφετζή σ ένα καλό καφέ κοντά στο Laurentino...Δε στέλνεις ένα βιογραφικό?:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Για τον "καπουτσίνο" λέω. Θυμάμαι ότι έβγαζε το μπουκάλι με τον καφέ από το ψυγείο (που προφανώς δεν ήταν caffe' freddo, αλλά έτσι θυμόμουν) και πρόσθετε γάλα και τον σέρβιρε! το περίεργο όμως δεν ήταν αυτό. Το περίεργο ήταν ότι υπήρχε κόσμος που τον ζητούσε! Βέβαια οι περισσότεροι ήταν Αμερικανοί τουρίστες (τυχαίο;) μια και ήμασταν κοντά στο Κολοσσαίο. Γι' αυτό λέω ότι μπορεί να ήταν σπεσιαλιτέ δική του.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
να εκμεταλλευτούμε το θέμα και να συμπληρωσουμε με ότι καφέδες ξέρει ο καθένας στην Ιταλία? εγώ δεν τους ξέρω όλους μονο espresso, cappuccino πίνω. ήδη έχει αναφερθεί ο caffe del nonno στη Νάπολη που δεν τον ήξερα. ξέρω ristretto, doppio, lungo, macchiato, corretto (με γκράππα), dell orzo (από κριθάρι), al vetro (σε γυάλινο για πιο ζεστό)..άλλος?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.370
Likes
9.296
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Βλέπω έχουμε γνώσεις..Και ζητάνε μπουφετζή σ ένα καλό καφέ κοντά στο Laurentino...Δε στέλνεις ένα βιογραφικό?:haha:
μπα από καφέδες δεν ξέρω πολλά μόνο ότι ακούω..μόνο 1 cappuccino το πρωί και 1-2 espresso το απόγευμα..τίποτε δεν αποκλείεται βέβαια..με την κρίση.. ελπίζω να μπορώ να βασιστώ στις αξιότιμες γνωριμίες σου στην περιοχή να με βολέψεις κάπου..:haha:
 

nera_gr

Member
Μηνύματα
816
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
Ρώμη!
Ταξίδι-Όνειρο
Κεντρική Αφρική
Εγώ δε λέω άλλους καφέδες, γιατί αν όσοι ξέρω ήταν έμπνευση του πρώην εργοδότη μου θα σας παραπλανήσω και δεν το θέλω! :haha:
Άσε που κι εγώ εσπρέσο-καπουτσίνω είμαι.
Βρήκα πάντως το εξής σάιτ, τόυ οποίου την αξιοπιστία δεν μπορώ να εγγυηθώ, ίσως ο samion-μπουφετζής;:rolleyes:
ENGLISH VERSION
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.063
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom