Ιταλία Κεντρική Ιταλία (Τοσκάνη - Umbria - Marche) - Χρήσιμες συμβουλές

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Γειά σας φίλοι και φίλες,
Με αφορμή μια ανταλλαγη pm που ειχα με μια φιλη που θα πραγματοποιήσει ενα ταξίδι στην κεντρική Ιταλία, και η οποία μου ζήτησε να της δώσω "τα φώτα μου" σαν παλιός και γνώστης της περιοχής.
Σκεφτηκα λοιπόν να ανοίξω ενα νέο θέμα με συμβουλές και προτάσεις για το τι που και πως μπορει να δει κανείς στα μερη αυτα (αξιοθέατα, εστιατόρια, ξενοδοχεία κλπ). φυσικα οποιος αλλος φιλος/φιλη εχει εμπειρία απο την εν λόγω περιοχή ευχαρίστως να την ακούσουμε, οποια και οτι κι αν ειναι αυτη (θετικη η αρνητικη).
Νομιζω πως τις σμβουλές μου θα ειναι καλο να τις δώσω σε κοινή θέα, για να μπορέσουν να ωφεληθούν (πιστεύω) και άλλοι μελλοντικοί επισκέπτες της περιοχής...
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Πρωτα-πρωτα, να πούμε οτι απο αυτούς τους τρείς νομούς (δηλ. Τοσκάνη, Ουμβρία και Μαρκία = Toscana, Umbria και Marche), μονο ένας δέν βρέχεται απο την θάλασσα, και αυτός/ή είναι η Ουμβρία.
Μάλιστα, να αναφέρω εδώ οτι η Ουμβρία είναι και ο ΜΟΝΑΔΙΚΟΣ νομός της Ιταλίας που δέν βρέχεται καθόλου απο την θάλασσα!
Η πασίγνωστη Τοσκάνη έχει πρωτεύουσα την εξίσου πασίγνωστη σε όλους μας Φλωρεντία, της Ουμβρίας είναι πρωτεύουσα η Περούτζια και της Μαρκίας η "δική μας" Ανκώνα.
 

driver01

Member
Μηνύματα
230
Likes
22
Επόμενο Ταξίδι
................
Ταξίδι-Όνειρο
Να δω την γη απο ψηλα!!
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι ο φιλος-συμφορουμιτης δεν μπορει να γραψει τις δικες του πληροφοριες-εντυπωσεις-γνωσεις για την συγκεκριμενη περιοχη και οχι μονο.Αλλωστε διαβασα-αν δεν κανω λαθος-οτι εχει ζησει αρκετα στην Ιταλια.
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Βεβαια αυτο δεν σημαινει οτι ο φιλος-συμφορουμιτης δεν μπορει να γραψει τις δικες του πληροφοριες-εντυπωσεις-γνωσεις για την συγκεκριμενη περιοχη και οχι μονο.Αλλωστε διαβασα-αν δεν κανω λαθος-οτι εχει ζησει αρκετα στην Ιταλια.
αγαπητέ driver01 o καθένας που γνωριζει κάτι μπορέι να το γράψει
εγώ απλά ανέφερα ότι υπάρχει και εκέι θέμα για Τοσκάνη .:)
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Eυχαριστω παιδια για τα μυνηματα.
Η αλήθεια ειναι πως το σκέφτηκα να προσθεσω τις συμβουλές μου στις ήδη ανοιχτές συζητήσεις αντι να ανοιξω μια καινούργια.
Πλην όμως η φιλη που ζητησε τις συμβουλές μου θα επισκεφτεί όχι μονο την Τοσκάνη αλλά και άλλες γειτονικές περιοχές (νομούς) πέραν αυτής.
Γι'αυτό το λόγο λοιπόν΄αποφάσισα να ανοίξω μια νέα ενότητα - συζήτηση με θέμα την Κεντρική Ιταλία γενικά, κι όχι μονο την Τοσκάνη.
 

Giorgio_65

Member
Μηνύματα
24
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Ιταλια
Ταξίδι-Όνειρο
Τουρκια
Το πρώτο θέμα λοιπόν που θα ηθελα να σας παρουσιάσω αφορά την επιλογή της καταλληλότερης εποχής για ένα ευχάριστο ταξίδι στην κεντρική Ιταλία. Ποιά εποχή λοιπόν του χρόνου προτείνω ως την ιδανικότερη?
Ξερω πως η απάντηση σε αυτό το ερώτημα δεν είναι απλή αλλα πολυσύνθετη. Και φυσικά καταλαβαίνω οτι δεν μας είναι πάντοτε εφικτό να ταξιδέψουμε όποτε εμείς θέλουμε, κυρίως λόγω της δουλειάς αλλα και απο άλλους παράγοντες.
Παρακάμπτοντας ομως αυτό το ζήτημα (του πότε μπορεί καποιος να ταξιδέψει) ας δούμε πότε θα ήταν καλύτερο να ταξιδέψει στην κεντρικη Ιταλία.
Οντως υπάρχει καποια εποχη του χρόνου που κατα τη γνώμη μου προσφέρεται για ταξίδι στα μέρη αυτά περισσότερο απο τις άλλες.
Ειναι λοιπόν το δάστημα:

α)Απο μέσα Μαίου με μέσα Ιουνίου (ιδανικότερα 20/5 με 20/6) και

β)Απο τέλη Αυγούστου μέχρι αρχές Οκτωβρίου (ιδανικότερα 15/9 με 15/10).

Τους λόγους θα σας τους εξηγήσω πιο αναλυτικά σε επόμενο μύνημα. Λιγη υπομονή παιδιά!:)
 

chrikky

Member
Μηνύματα
1.122
Likes
274
Επόμενο Ταξίδι
Στη Μόσχα αδερφές μου...
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη ξανά...
ευχαριστουμε πολυ! προγραμματιζω κι εγω ενα συντομο ταξιδι τον ιουνιο σε φλωρεντια (και ισως σιενα) οποτε ο,τι σχετικο γραψεις θα το ρουφηξω :)
 

joys

Member
Μηνύματα
50
Likes
16
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
και εγω φλωρεντια ,σιενα και γενικοτερα περιοχη τοσκανης θα βρισκομαι για δεκα μερες τον Αυγουστο ,γιαυτο λοιπον περιμενουμε τα φωτα σου
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.205
Μηνύματα
883.760
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom