Ινδία Κεράλα_πληροφορίες?

toniakx

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Γεια σας και από εμένα!

Σκέφτομαι να πάω Κεράλα-Ινδία το Πάσχα 10 μέρες (αρχές Απριλίου). Έχω ήδη κοιτάξει εισητήρια και έχω πάρει και προσφορά από πρακτορείο εκεί (Glad Tours) για τη διαμονή και ξενάγηση! Μένει μόνο λοιπόν να το αποφασίσω!! Θα ήθελα λοιπόν, αν κάποιος από εσάς έχει ξαναπάει να με κατατοπίσει σχετικά με την περίοδο που διάλεξα και με όποιες πληροφορίες θεωρεί χρήσιμες...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Λίγες συγκριτικά βροχές, ζέστη αλλά όχι τόοοοσο αφόρητη, όχι πάρα πολύς κόσμος, καλή εποχή είναι και ως περιοχή είναι από τις πιο νοικοκυρεμένες και καθαρές της Ινδίας (συγκριτικά πάντα). 10 μέρες είναι μια χαρά διάστημα, θα προλάβεις να κάνεις λίγο απ' όλα: λίγο backwaters, λίγο trekking αν σε ενδιαφέρει, λίγο οικοτουρισμό, μερικά πανέμορφα τοπία και κανένα ιστορικό χωριό με αρχαία/ναούς, απ' όλα έχει. Α, κι από κουζίνα δεν πάνε άσχημα, γιαμ γιαμ.
 

toniakx

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Σ'ευχαριστώ πολύ Yorgos, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.. Δεν έχω ξαναπάει Ινδία και πιστεύω ότι η συνεννόηση με ένα πρακτορείο είναι απαραίτητη. Μου άρεσε σαν ιδέα ότι το πρακτορείο που βρήκα αναλαμβάνει μόνο μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο, διαμονή, ξενάγηση, πιστεύεις ότι είναι κάτι περιττό? (850Ε / 10 μέρες / 2 άτομα / 5 πόλεις + μεταφορικά)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σ'ευχαριστώ πολύ Yorgos, κάτι τέτοιο είχα στο μυαλό μου.. Δεν έχω ξαναπάει Ινδία και πιστεύω ότι η συνεννόηση με ένα πρακτορείο είναι απαραίτητη. Μου άρεσε σαν ιδέα ότι το πρακτορείο που βρήκα αναλαμβάνει μόνο μεταφορά από/προς το αεροδρόμιο, διαμονή, ξενάγηση, πιστεύεις ότι είναι κάτι περιττό? (850Ε / 10 μέρες / 2 άτομα / 5 πόλεις + μεταφορικά)
Ποιές είναι οι 5 πόλεις και πού θα μείνετε? Περιλαμβάνεται το Tekkady? Έχει διαμονή στο Spice Village? Στο Cocconut Lagoon στα Backwaters? Μένει στην παλιά πόλη του Cochin? Έχει τη διαδρομή απ' τα backwaters στο Cochin με το ποταμόπλοιο? Αν μπορείς, γράψε εδώ το πρόγραμμα...

Τα υπόλοιπα... όπως τα λέει ο yorgos. Επίπεδο ζωής τουλάχιστον μία κλάση πιο πάνω από την υπόλοιπη Ινδία.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.691
Likes
50.591
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μμμ, δεν ξέρω και πολλά από τιμές πρακτορείων, ξενοδοχείων κλπ διότι πήγα μόνος μου και τις δύο φορές. Πάμφθηνα και ασφαλέστατα είναι και η συχνότητα δημοσίων μεταφορών πολύ καλή, οπότε γίνεται εύκολα ατομικά ακόμη και για πρωτάρηδες νομίζω. Ό,τι κάνεις, μη χάσεις τη Βαρκάλα (για ξεκούραση και τοπίο υπέροχα) και φυσικά (αν πάτε μέχρι Γκόα ή η είσσοδος στη χώρα γίνει από κει ή πάρετε εσωτερικές πτήσιες) το Hampi, το οποίο μπορεί να μην ανήκει στην Κεράλα, αλλά είναι το σούπερ highlight της Ινδίας για μένα και αξίζει τον κόπο και το χρόνο να πας μέχρι εκεί. Λίγο υπερτιμημένο το Κότσι για μένα...
 

toniakx

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που μας έστειλαν λοιπόν. Θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο στο Κότσι, όπου θα μας παραλάβουν, θα μας πάνε στο ξενοδοχείο και θα μείνουμε εκεί 1η μέρα. Τη 2η μέρα θα πάμε στο Munnar, όπου θα μείνουμε και την 3η. 4η- 5η μέρα Thekkady. 6η μέρα Kumarakom (θα πάμε στο Cocconut Creek στα Backwaters), 7η-8η Cherai, 9η Kovalam-Cherai και μετά επιστροφή. Υπάρχουν δραστηριότητες στο κάθε μέρος. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ πάντα να κινούμαι με αυτονομία, αλλά είναι όλα άγνωστα για μένα εκεί, οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσω να καταφέρω να φτιάξω ένα πρόγραμμα μόνη μου και αν θα είναι και αρκετό.
Από παραλίες? Ποιες προτείνετε? (Στο πρόγραμμα λέει ότι θα μας πάνε στο Kovalam)
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.810
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Σύμφωνα με το πρόγραμμα που μας έστειλαν λοιπόν. Θα φτάσουμε στο αεροδρόμιο στο Κότσι, όπου θα μας παραλάβουν, θα μας πάνε στο ξενοδοχείο και θα μείνουμε εκεί 1η μέρα. Τη 2η μέρα θα πάμε στο Munnar, όπου θα μείνουμε και την 3η. 4η- 5η μέρα Thekkady. 6η μέρα Kumarakom (θα πάμε στο Cocconut Creek στα Backwaters), 7η-8η Cherai, 9η Kovalam-Cherai και μετά επιστροφή. Υπάρχουν δραστηριότητες στο κάθε μέρος. Η αλήθεια είναι ότι προτιμώ πάντα να κινούμαι με αυτονομία, αλλά είναι όλα άγνωστα για μένα εκεί, οπότε δεν είμαι σίγουρη αν θα μπορέσω να καταφέρω να φτιάξω ένα πρόγραμμα μόνη μου και αν θα είναι και αρκετό.
Από παραλίες? Ποιες προτείνετε? (Στο πρόγραμμα λέει ότι θα μας πάνε στο Kovalam)
Εντάξει, καλούτσικο είναι το πρόγραμμα, αρκετά ισορροπημένο (υποθέτω ότι από Cherai για Trivandrum-Kovalam θα πάτε αεροπορικώς). Μπάνιο θα κάνετε στην Αραβική θάλασσα (Cherai). Στην Kovalam δεν θα κάνετε μπάνιο. Είναι πολύ επικίνδυνο, έχει δυνατά κύματα κι επικίνδυνα ρεύματα, έχουν πνιγεί άνθρωποι που ήταν απρόσεκτοι. Θα κάνετε καλό χάζι, πάντως, με τους ψαράδες/βαρκάρηδες που βγάζουν έξω τις μεγάλες βάρκες τους με τα τεράστια παλαμάρια. Καλό είναι να είστε εκεί νωρίς το πρωί, αφενός για να έχει περισσότερη κίνηση (από αυτούς) και λιγότερους τουρίστες και για να μη βαράει πολύ ο ήλιος.

Όπως είπε και ο yorgos, αν κινηθείτε αυτόνομα μπορείτε να διαχειριστείτε καλύτερα το χρόνο σας αλλά, αν δεν έχετε πείρα, δεν πειράζει. Για το κόστος του πακέτου, δεν ξέρω τις τρέχουσες τιμές για να κρίνω.
 

toniakx

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
Ό,τι κάνεις, μη χάσεις τη Βαρκάλα (για ξεκούραση και τοπίο υπέροχα) και φυσικά (αν πάτε μέχρι Γκόα ή η είσσοδος στη χώρα γίνει από κει ή πάρετε εσωτερικές πτήσιες) το Hampi, το οποίο μπορεί να μην ανήκει στην Κεράλα, αλλά είναι το σούπερ highlight της Ινδίας για μένα και αξίζει τον κόπο και το χρόνο να πας μέχρι εκεί. Λίγο υπερτιμημένο το Κότσι για μένα...
Ποιές είναι οι 5 πόλεις και πού θα μείνετε? Περιλαμβάνεται το Tekkady? Έχει διαμονή στο Spice Village? Στο Cocconut Lagoon στα Backwaters? Μένει στην παλιά πόλη του Cochin? Έχει τη διαδρομή απ' τα backwaters στο Cochin με το ποταμόπλοιο?
Απ' ότι κατάλαβα αυτές τις περιοχές θεωρείτε ότι πρέπει να τις δούμε οπωσδήποτε.. Θα προσπαθήσω λοιπόν να κοιτάξω μήπως μπορέσω να βγάλω μόνη μου ένα πρόγραμμα και αν έχετε και κάτι άλλο να προτείνετε επίσης να το συμπεριλάβω!
Πάντως σας ευχαριστώ πάρα πολύ!!!:xmas_wink:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
μπορεις να φτιαξεις το προγραμμα που θελεις και να το στειλεις σε τοπικα πρακτορεια ζητωντας προσφορα ... αν ειστε 2-3 ατομα δε βγαινει ακριβα....Φιλος ταξιδεψε περισι με αυτο το τροπο μονος με οδηγο για δεκα μερες και ξενοδοχεια και η τιμη ηταν αρκετα καλη.

Σε αυτο το site μπορεις να βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες , ειναι ταξιδιωτικο φορουμ αποκλειστικα για τη χωρα,μεσα μεταφορας, αξιοθεατα, ακομα και κριτικες πρακτορειων

India Travel Forum | IndiaMike.com
 

toniakx

Member
Μηνύματα
6
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
ΒΑΡΚΕΛΩΝΗ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΕΡΟΥ
μπορεις να φτιαξεις το προγραμμα που θελεις και να το στειλεις σε τοπικα πρακτορεια ζητωντας προσφορα ... αν ειστε 2-3 ατομα δε βγαινει ακριβα....Φιλος ταξιδεψε περισι με αυτο το τροπο μονος με οδηγο για δεκα μερες και ξενοδοχεια και η τιμη ηταν αρκετα καλη.

Σε αυτο το site μπορεις να βρεις πολλες χρησιμες πληροφοριες , ειναι ταξιδιωτικο φορουμ αποκλειστικα για τη χωρα,μεσα μεταφορας, αξιοθεατα, ακομα και κριτικες πρακτορειων

India Travel Forum | IndiaMike.com
Έριξα μια ματιά στο site και έχει όντως πολλές πληροφορίες!! Πολύ ωραία η ιδέα σου λοιπόν, θα τα κοιτάξω και θα επανέλθω. Ευχαριστώ και πάλι!!
 

xenos

Member
Μηνύματα
2.414
Likes
804
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Α Ασια
Ταξίδι-Όνειρο
Bανουατου/Tαιλανδη
το Hampi, το οποίο μπορεί να μην ανήκει στην Κεράλα, αλλά είναι το σούπερ highlight της Ινδίας για μένα και αξίζει τον κόπο και το χρόνο να πας μέχρι εκεί.
Το Χαμπι δεν εχει τουριστικες υποδομες (ξενοδοχεια κλπ)γι`αυτο δεν πανε πρακτορεια.Εχει μονο μερικα homestay για διαμονη.Ευτυχως για μενα και ευχομαι να μεινει παντα ετσι μακρυα απο το μαζικο τουρισμο.


Το Fort Cochi ειναι ομορφο και γραφικο και αξιζει πανω απο 1 μερα διαμονη.
toniakx αν τυχεις απογευμα εκει πηγαινε στα κινεζικα διχτυα στο λιμανι.
Τελειες εικονες!!!
Επισης αξιζει για ψωνια και βολτα η περιοχη Συναγωγη,ελπιζω να σας πανε.
Διαβασε την ιστορια της Ρενατας που αναφερετε στην περιοχη που θα πας.

http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...20-%F4%F1%EF%F0%E9%EA%DE-%E9%ED%E4%DF%E1.html
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.223
Μηνύματα
884.241
Μέλη
38.915
Νεότερο μέλος
katsanas1962@gmai

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom