Κέρκυρα Κερκυρα road-trip

Μηνύματα
6
Likes
4
Θα ξεκινήσουμε 29 Αυγούστου 4 άτομα απο Αθήνα 4-5 το πρωί , θέλουμε να είμαστε 6 το απόγευμα Ηγουμενίτσα για να πάμε Λευκίμη.Θα κάτσουμε μέρες στο νησί. Σκεφτόμουν οτι αφού κάνουμε τόσα χιλιόμετρα γιατί να μην σταματήσουμε σε κάποια μέρη οπως ανηφορίζουμε. Θέλω τη βοήθειά σας απο πια μέρη να περάσουμε που είναι σχετικά στο δρόμο μας.Θα παμε απο Ρίο και στο γύρνα λέγαμε να κατέβουμε απο την άλλη μεριά. Γιάννενα μετά προς Καλαμπάκα κτλ... Το έχει κάνει κάποιος άλλος πια μέρη αξίζουν?

υστερόγραφο. Είδα ένα άρθρο στο site που έλεγε για τρία μικρά νησάκια βόρεια της Κέρκυρας, τι κόστος έχει το καράβι ξέρει κάποιος για εκεί?
 

Anthi123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
καλησπέρα,
έχω ένα Ατος του 2000 μοντέλο αν δεν κάνω λαθος . μηχανικά είναι πολύ καλά το πηρα πρόσφατα όμως και δεν έχω κάνει και πολλά χιλιόμετρα να ξέρω πόσο γερό είναι.
αντέχει 5 ώρες διαδρομή μέχρι ιγουμενιτσα? Γτ μετά στην Κέρκυρα σίγουρα θα βολέψει..έχω όμως το άγχος μου με το αν είναι καλή ιδέα . διαφορετικά πιστεύετε ότι ένα fiat pundo του 2001 θα ήταν προτιμότερο?
τα συγκρίνω συνεχώς και βρίσκω και υπέρ κ κατά και στις δύο επιλογές. και επειδή κλείνουμε προς το ατος θα ήθελα και κάποιες άλλες γνώμες .
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Σύγκριση των 2 αυτοκινήτων θέλεις; Δεν έχω καταλάβει...

Για να λες το πεντάωρο, φαντάζομαι ξεκινάς από Αθήνα; Έχω κάνει τη διαδρομή μέχρι την Άρτα, μέσω Αθηνών - Πατρών, Ρίου - Αντιρρίου και Ιωνίας Οδού. Το (πολύ) μεγαλύτερο τμήμα της είναι μέσω κλειστού αυτοκινητοδρόμου. Πέρα από τις ώρες οδήγησης (ΟΚ, κάνεις και καμία στάση στο ενδιάμεσο), η διαδρομή δεν είναι καταπονητική, να το πω έτσι, για το αμάξι. :)

Πήγαινε με όποιο αμάξι νιώθεις πιο εξοικειωμένη. Δεν πιστεύω θα σου βγει διαφορά στη βενζίνη. Πάντως, όπως σου είπα η διαδρομή δεν είναι τίποτα: εθνική που μπορείς και να τρέξεις αλλά και να πας με την ησυχία σου. Βέβαια, κάθε τρεις και λίγο έχει διόδια. :haha:
 

Anthi123

New Member
Μηνύματα
2
Likes
1
Σύγκριση των 2 αυτοκινήτων θέλεις; Δεν έχω καταλάβει...

Για να λες το πεντάωρο, φαντάζομαι ξεκινάς από Αθήνα; Έχω κάνει τη διαδρομή μέχρι την Άρτα, μέσω Αθηνών - Πατρών, Ρίου - Αντιρρίου και Ιωνίας Οδού. Το (πολύ) μεγαλύτερο τμήμα της είναι μέσω κλειστού αυτοκινητοδρόμου. Πέρα από τις ώρες οδήγησης (ΟΚ, κάνεις και καμία στάση στο ενδιάμεσο), η διαδρομή δεν είναι καταπονητική, να το πω έτσι, για το αμάξι. :)

Πήγαινε με όποιο αμάξι νιώθεις πιο εξοικειωμένη. Δεν πιστεύω θα σου βγει διαφορά στη βενζίνη. Πάντως, όπως σου είπα η διαδρομή δεν είναι τίποτα: εθνική που μπορείς και να τρέξεις αλλά και να πας με την ησυχία σου. Βέβαια, κάθε τρεις και λίγο έχει διόδια. :haha:
Όχι ακριβώς σύγκριση χαχα. αλλά αν πχ κάποιο από τα δύο το θεωρείτε καλύτερο για το ταξίδι. Σε ευχαριστώ πάντως γ την απάντηση...ναι είναι θετικό το ότι είναι έτσι ο δρόμος. από Αθήνα θα ξεκινήσουμε ακριβώς
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Όχι ακριβώς σύγκριση χαχα. αλλά αν πχ κάποιο από τα δύο το θεωρείτε καλύτερο για το ταξίδι. Σε ευχαριστώ πάντως γ την απάντηση...ναι είναι θετικό το ότι είναι έτσι ο δρόμος. από Αθήνα θα ξεκινήσουμε ακριβώς
Δεν έχω οδηγήσει ποτέ ούτε Atos ούτε Punto.

Τη διαδρομή την είχαμε κάνει στα πλαίσια επαγγελματικού ταξιδιού για κάποιες δουλειές κοντά στην Άρτα.

Είχαμε πάει με Yaris (εταιρικό ολοκαίνουριο), το οποίο πρώτη φορά το οδηγούσα. Η διαδρομή ήταν μια χαρά, θα την έκανα άνετα και με το δικό μου Ibiza (μοντέλο 2006).

Το πιο κοντινό σε εσένα, είχαμε παλιά ένα οικογενειακό Fiat Brava (νομίζω του 2000). Τη διαδρομή θα την έβγαζε και αυτό (πηγαίναμε κάποτε και σε κάτι κατσικόδρομους στη Φωκίδα με αυτό αλλά ήμουν μικρός και το ζούσα σαν συνοδηγός βέβαια :haha:).

Έχω κάνει και τη διαδρομή Θεσσαλονίκη - Ηγουμενίτσα μέσω Εγνατίας (με το Ibiza), αλλά *ίσως* σε συμφέρει να συνεχίσεις παραλιακά μετά την Άρτα (δεν τον ξέρω τον δρόμο) αντί να πας μέχρι τα Ιωάννινα για να διασταυρωθείς με την Εγνατία. Αλλά το κομμάτι μετά την Άρτα δεν το γνωρίζω (στο Google Maps η Ιονία Οδός Άρτα - Ιωάννινα φαίνεται αυτοκινητόδρομος χωρίς στροφές). Χιλιομετρικά και σε χρόνο φαίνεται να σου βγαίνει η μία ή η άλλη. Μάλλον θα πήγαινα από Ιωάννινα, απλά για να δω λίγο και την πόλη. :rolleyes-80:
 

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Χαχαχα κοίτα σύμπτωση, ξανανεβαίνω αύριο έκτακτα πάλι, αυτή τη φορά μέχρι τέρμα Ηγουμενίτσα.

Θα σου πω από πρώτο χέρι τις εντυπώσεις :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.697
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom