Ουγγαρία Κεφάλαιο:Βουδαπέστη

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Μόλις επέστρεψα από Βουδαπέστη.


Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω την Klaire, γιατί η ιστορία της με βοήθησε πάρα πολύ καθώς και η ίδια για τις απαντήσεις που μου έδωσε, όταν τις χρειάστηκα.
Θα ξεκινήσω με το συνάλλαγμα.Δεν έκανα συνάλλαγμα στην Ελλάδα γιατί δεν μπόρεσα να πάω στην Τράπεζα της Ελλάδος,τα ανταλλακτήρια στο Σύνταγμα είναι πανάκριβα καθώς επίσης και το ανταλλακτήριο στο αεροδρόμιο.Στο αεροδρόμιο της Βουδαπέστης, είχα κανονίσει μεταφορά με ταξί στο ξενοδοχείο και πλήρωσα με κάρτα.Να ξέρετε επίσης ότι δεν δέχονται American express,μόνο visa.
Γενικά,είναι καλύτερα να χρησιμοποιείτε τα δικά τους χρήματα(ουγγρικό φιορίνι HUF), γιατί και με τις κάρτες χάνετε. Υπάρχουν πολλά ανταλλακτήρια μέσα στην πόλη και απ΄ότι είδα κάποια από αυτά δεν παίρνουν προμήθεια.
Το ξενοδοχείο που έμεινα ήταν το Bo 18 Hotel Superior, το οποίο βρίσκεται κοντά στη στάση Corvin negyed metro station, τρεις στάσεις από την κεντρική στάση Deak Ferenz Ter Metro station.Πολύ καθαρό ξενοδοχείο,με επιλογή (early bird το λένε) αν φεύγεις νωρίς το πρωί, να πάρεις πρωινό εκεί, ή να το πάρεις μαζί σου.Επίσης είναι πάρα πολύ εξυπηρετικοί όλοι οι υπάλληλοι που βρίσκονται στη reception.Δίνουν όποια πληροφορία χρειάζεσαι και είναι πολύ αποτελεσματικοί.
Το πρώτο πράγμα που κάναμε ήταν να βγάλουμε travel card 72 ωρών που είναι για όλα τα μέσα( τραμ,μετρό,λεωφορείο) και μπορείς να τη χρησιμοποιήσεις όσες φορές θέλεις .Υπάρχουν και άλλες κάρτες, αλλά εγώ χρησιμοποίησα αυτή γιατί τόσες μέρες έκατσα.Να ξέρετε ότι στο σταθμό Corvin οι κυλιόμενες σκάλες ξεκινούν και τελειώνουν αυτόματα.
Δεν θα ήθελα να σας ζαλίσω με τη Βουδαπέστη,γιατί ξέρω ότι έχουν γραφτεί πολλά γι' αυτό τον προορισμό.Αν έχεις ένα χάρτη του metro μπορείς να γυρίσεις τη πόλη πολύ εύκολα. Αξίζει να πάρεις τη γραμμή μετρό Μ1,τη παλαιότερη γραμμή της Βουδαπέστης,η οποία σε κατεβάζει στη πλατεία Ηρώων, σε κάνει να περπατάς στη λεωφόρο Andrassy. IMG_20170907_103811.jpg
Να επισκεφθείς το κοινοβούλιο, και μετά τα παπούτσια του Δούναβη τα οποία είναι στις όχθες του ποταμού,πολύ κοντά στο Κοινοβούλιο. IMG_20170905_122822.jpg
Να επισκεφθείς τη βασιλική του Αγ. Στεφάνου,και να ανέβεις στο τρούλο,να έχεις μία πανοραμική εικόνα της πόλης. IMG_20170905_133847.jpg IMG_20170905_133919.jpg
Για το κάστρο της Βούδας πήρα από το σταθμό Corvin το τραμ 4-6 και κατέβηκα στo Széll Kálmán tér σταθμό μετρό στη Βούδα από τη μεριά του πύργου των ψαράδων.Μετά πήρα το λεωφορείο 16, ή 16Α το οποίο σε κατεβάζει στην εκκλησία του Αγ. Ματθία. IMG_20170906_112802.jpg
Να έχετε υπόψιν σας ότι σε αυτούς τους χώρους,αν θέλετε να πάτε τουαλέτα,πρέπει να πληρώσετε.
IMG_20170906_124216.jpg IMG_20170906_122932.jpg IMG_20170906_124338.jpg
Οι παραπάνω φωτογραφίες είναι η Πέστη από το Πύργο των ψαράδων, το εσωτερικό της εκκλησίας του Αγ. Ματθία και η νότια πλευρά του πύργου.

Βέβαια, δεν θα μπορούσε να φύγει κανείς από αυτή τη πόλη αν δεν κάνει μία βραδινή βόλτα στο Δούναβη.Εμείς κάναμε βόλτα με το Legenda cruises,το οποίο παίρνεις στο dock7,ανάμεσα elizabeth bridge και chain bridge(πιο κοντά στην Elizabeth bridge).
IMG_20170907_201813.jpg IMG_20170907_203237.jpg

Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν με το φαγητό. Επειδή η κουζίνα τους είναι πικάντικη, αν και ζητούσα όσον το δυνατό, να μην έχουν πιπέρια τα φαγητά, το Maalox δεν το απέφυγα.Έφαγα στο Stex,κοντά στο ξενοδοχείο, (γευστικά φαγητά)(έχει και τραπέζι μπιλιάρδο για όποιον ενδιαφέρεται), στο Evidens,κοντά στη βασιλική του Αγ. Στεφάνου,(κυρίως ψητά κρέατα,χωρίς πολλές σάλτσες) το οποίο ήταν ακριβό.Το πιo οικονομικό ήταν το Menza,Liszt Ferenc ter 2, Budapest 1061, και με τις πιο ήπιες γεύσεις.Οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές.Βέβαια, τιμήσαμε και τα Burger in και Mc Donalds.
Ελπίζω να μη σας ζάλισα.Τώρα,σιγά-σιγά θα προετοιμασtώ για το επόμενο ταξίδι για το οποίο θα σας ενημερώσω σύντομα.
Traveling can make you smarter, more creative and improve your problem solving abilities.
 

Attachments

Klair

Member
Μηνύματα
2.190
Likes
25.363
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υπερσιβηρικός
Κατ' αρχήν να ευχαριστήσω την Klaire, γιατί η ιστορία της με βοήθησε πάρα πολύ καθώς και η ίδια για τις απαντήσεις που μου έδωσε, όταν τις χρειάστηκα.
Παρακαλώ, χαρά μου που μπόρεσα να βοηθήσω, ώστε να έχεις ένα όμορφο ταξίδι και να περάσεις καλά!!
Εύχομαι πάντα ασφαλή και ωραία ταξίδια.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Το ξενοδοχείο που έμεινα ήταν το Bo 18 Hotel Superior, το οποίο βρίσκεται κοντά στη στάση Corvin negyed metro station, τρεις στάσεις από την κεντρική στάση Deak Ferenz Ter Metro station.
Να ξέρετε ότι στο σταθμό Corvin οι κυλιόμενες σκάλες ξεκινούν και τελειώνουν αυτόματα.
Το μόνο πρόβλημα που είχα, ήταν με το φαγητό. Επειδή η κουζίνα τους είναι πικάντικη, αν και ζητούσα όσον το δυνατό, να μην έχουν πιπέρια τα φαγητά, το Maalox δεν το απέφυγα.Έφαγα στο Stex,κοντά στο ξενοδοχείο, (γευστικά φαγητά)(έχει και τραπέζι μπιλιάρδο για όποιον ενδιαφέρεται), στο Evidens,κοντά στη βασιλική του Αγ. Στεφάνου,(κυρίως ψητά κρέατα,χωρίς πολλές σάλτσες) το οποίο ήταν ακριβό.Το πιo οικονομικό ήταν το Menza,Liszt Ferenc ter 2, Budapest 1061, και με τις πιο ήπιες γεύσεις.Οι ποσότητες ήταν ικανοποιητικές.Βέβαια, τιμήσαμε και τα Burger in και Mc Donalds.
Α μένατε πολύ κοντά σε αυτό που είχαμε μείνει εμείς! Μας άρεσε πολύ αυτή η περιοχή.
Παρότι τον σταθμό Corvin τον είχαμε "λιώσει" δεν πρόσεξα αυτό που λες με τις κυλιόμενες!
Τα καυτά φαγητά ούτε εγώ τα μπορώ και πάντα τους ρώταγα πριν παραγγείλω. Ποτέ δεν μου έφεραν καυτερό φαγητό ούτε στο ελάχιστο. Εκτός από μια φορά που είχαν μία πράσινη πιπεριά μαζί με μία ντομάτα πάνω στο φαί για "ντεκόρ" και εγώ έκανα το λάθος να την δαγκώσω μιας και δεν μου είχαν πει κάτι!! Περιττό να πω ότι έβγαλα φωτιές από όλους τους πόρους του σώματός μου. :haha:
Στο stex δεν φάγαμε παρότι το είχαμε σταμπάρει και λέγαμε να το δοκιμάσουμε. Στα mcdonalds φάγαμε κ εμεις.
3 βράδια κάτσατε?
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Α μένατε πολύ κοντά σε αυτό που είχαμε μείνει εμείς! Μας άρεσε πολύ αυτή η περιοχή.
Παρότι τον σταθμό Corvin τον είχαμε "λιώσει" δεν πρόσεξα αυτό που λες με τις κυλιόμενες!
Τα καυτά φαγητά ούτε εγώ τα μπορώ και πάντα τους ρώταγα πριν παραγγείλω. Ποτέ δεν μου έφεραν καυτερό φαγητό ούτε στο ελάχιστο. Εκτός από μια φορά που είχαν μία πράσινη πιπεριά μαζί με μία ντομάτα πάνω στο φαί για "ντεκόρ" και εγώ έκανα το λάθος να την δαγκώσω μιας και δεν μου είχαν πει κάτι!! Περιττό να πω ότι έβγαλα φωτιές από όλους τους πόρους του σώματός μου. :haha:
Στο stex δεν φάγαμε παρότι το είχαμε σταμπάρει και λέγαμε να το δοκιμάσουμε. Στα mcdonalds φάγαμε κ εμεις.
3 βράδια κάτσατε?
Κάτσαμε τέσσερα βράδυα.Φθάσαμε Δευτέρα απόγευμα με την Aegean και φύγαμε Παρασκευή πρωί.Το Stex είναι πολύ ωραίος χώρος μέσα, πολύ ατμοσφαιρικός.Τα φαγητά και των τριών εστιατορίων ήταν προσεγμένα αλλά εγώ έχω ευαίσθητο στομάχι.
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Παρακαλώ, χαρά μου που μπόρεσα να βοηθήσω, ώστε να έχεις ένα όμορφο ταξίδι και να περάσεις καλά!!
Εύχομαι πάντα ασφαλή και ωραία ταξίδια.
Πάντα ωραία ταξίδια νάχουμε.
 

Στάθης

Member
Μηνύματα
504
Likes
979
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία
Κάτσαμε τέσσερα βράδυα.Φθάσαμε Δευτέρα απόγευμα με την Aegean και φύγαμε Παρασκευή πρωί.Το Stex είναι πολύ ωραίος χώρος μέσα, πολύ ατμοσφαιρικός.Τα φαγητά και των τριών εστιατορίων ήταν προσεγμένα αλλά εγώ έχω ευαίσθητο στομάχι.
4 βράδια κάτσαμε κ εμείς! Δευτέρα βράδυ φτάσαμε,παρασκευή μεσημέρι φύγαμε! :)
Το stex μας έμεινε λίγο απωθημένο είναι η αλήθεια,γιατί το βλέπαμε κάθε μέρα αλλά τελικά δεν το δοκιμάσαμε! Δεν πειράζει,την επόμενη φορα...
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
4 βράδια κάτσαμε κ εμείς! Δευτέρα βράδυ φτάσαμε,παρασκευή μεσημέρι φύγαμε! :)
Το stex μας έμεινε λίγο απωθημένο είναι η αλήθεια,γιατί το βλέπαμε κάθε μέρα αλλά τελικά δεν το δοκιμάσαμε! Δεν πειράζει,την επόμενη φορα...
Πάντα υπάρχει η επόμενη φορά.Μόνο που την επόμενη φορά θέλουμε να πάμε κάπου αλλού.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Πολύ χαίρομαι όταν διαβάζω κάποιος να επιστρέφει από Βουδαπέστη γιατί έχω περάσει πολύ ωραία εκεί και μου ξυπνάει αναμνήσεις..Λογικά ο καιρός πρέπει να ήταν αρκετά ζεστός για να κάνετε λουτρά οπότε φαντάζομαι αναγκαστικά τα προσπεράσατε... Η πληρωμή με κάρτα σε επιβαρύνει με κάποια ευρώ παραπάνω όταν γίνεται η μετατροπή, κατέληξα και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα με σένα . Η αλήθεια είναι ότι οι γεύσεις τους είναι λίγο πιο βαριές ανάλογα και τα γούστα του καθενός φυσικά και ταιριάζουν πιο πολύ για επίσκεψη τον Χειμώνα. Μόνο τρία αστεράκια κατά την προσωπική μου άποψη που είναι πολύ σημαντικά:
*Τα Μαν Ντοναλτς είναι για κανένα Παρίσι που το φαγητό είναι πανάκριβο ή αν ξεμείνει κάποιος έξω αργά και δεν έχει κάτι άλλο ανοιχτό για να φάει :( :( :( . Στη Βουδαπέστη με τέτοιες γεύσεις και νορμάλ τιμές μου φαίνεται κάπως...
* Κρουαζιέρα αν είχατε πάρει τριήμερη κάρτα τζάμπα πληρώσατε, μπορούσατε να κάνετε την ίδια δουλειά με τα d11 kai d12.
* Τα μαγαζιά που πήγατε για φαγητό τα βρήκατε από tripdvisor από κάποιο φίλο ή διαλέξατε στην τύχη ;
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Πολύ χαίρομαι όταν διαβάζω κάποιος να επιστρέφει από Βουδαπέστη γιατί έχω περάσει πολύ ωραία εκεί και μου ξυπνάει αναμνήσεις..Λογικά ο καιρός πρέπει να ήταν αρκετά ζεστός για να κάνετε λουτρά οπότε φαντάζομαι αναγκαστικά τα προσπεράσατε... Η πληρωμή με κάρτα σε επιβαρύνει με κάποια ευρώ παραπάνω όταν γίνεται η μετατροπή, κατέληξα και εγώ στο ίδιο συμπέρασμα με σένα . Η αλήθεια είναι ότι οι γεύσεις τους είναι λίγο πιο βαριές ανάλογα και τα γούστα του καθενός φυσικά και ταιριάζουν πιο πολύ για επίσκεψη τον Χειμώνα. Μόνο τρία αστεράκια κατά την προσωπική μου άποψη που είναι πολύ σημαντικά:
*Τα Μαν Ντοναλτς είναι για κανένα Παρίσι που το φαγητό είναι πανάκριβο ή αν ξεμείνει κάποιος έξω αργά και δεν έχει κάτι άλλο ανοιχτό για να φάει :( :( :( . Στη Βουδαπέστη με τέτοιες γεύσεις και νορμάλ τιμές μου φαίνεται κάπως...
* Κρουαζιέρα αν είχατε πάρει τριήμερη κάρτα τζάμπα πληρώσατε, μπορούσατε να κάνετε την ίδια δουλειά με τα d11 kai d12.
* Τα μαγαζιά που πήγατε για φαγητό τα βρήκατε από tripdvisor από κάποιο φίλο ή διαλέξατε στην τύχη ;
Θα απαντήσω στο πρώτο αστεράκι:
Στην Ελλάδα τα Mac Donalds δεν τα έχω επισκεφθεί ποτέ. Δυστυχώς τα επισκέφθηκα στη Βουδαπέστη και λυπάμαι πολύ. Εκανα προσπάθεια όμως να δοκιμάσω ουγγρική κουζίνα, γι΄αυτό και πήγα μόνο σε ουγγρικά εστιατόρια.Οι γεύσεις, όντως, ήταν καταπληκτικές, αλλά το αποτέλεσμα για μένα ήταν λίγο βαρύ.Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι μπορεί να συμβεί και σε άλλους αυτό.Οι άνθρωποι που έπαιρναν παραγγελία ήταν πολύ συγκαταβατικοί και συνεννοήσιμοι.
Στο δεύτερο αστεράκι:
Εδώ, απ' ότι φαίνεται με έπιασαν αδιάβαστη. Αυτό που έχω όμως να πω είναι ότι εγώ πήγα στο Corvin metro station, να βγάλω εισιτήρια, και αγόρασα μια κάρτα για 72 ώρες, η οποία δεν χρειαζόταν να γράφω το όνομα μου επάνω. Ήταν για όλα τα μεταφορικά μέσα όπως μου είπε η κυρία στο κισέ, metro,tram,bus.
Στο τρίτο αστεράκι:
Το Stex το βρήκα από το Google maps, για φαγητό κοντά στο ξενοδοχείο, το Menza από τη Klaire, και το Evidens ήταν κοντά στη εκκλησία του Αγ. Στεφάνου.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Θα απαντήσω στο πρώτο αστεράκι:
Στην Ελλάδα τα Mac Donalds δεν τα έχω επισκεφθεί ποτέ. Δυστυχώς τα επισκέφθηκα στη Βουδαπέστη και λυπάμαι πολύ. Εκανα προσπάθεια όμως να δοκιμάσω ουγγρική κουζίνα, γι΄αυτό και πήγα μόνο σε ουγγρικά εστιατόρια.Οι γεύσεις, όντως, ήταν καταπληκτικές, αλλά το αποτέλεσμα για μένα ήταν λίγο βαρύ.Αυτό δεν σημαίνει βέβαια ότι μπορεί να συμβεί και σε άλλους αυτό.Οι άνθρωποι που έπαιρναν παραγγελία ήταν πολύ συγκαταβατικοί και συνεννοήσιμοι.
Στο δεύτερο αστεράκι:
Εδώ, απ' ότι φαίνεται με έπιασαν αδιάβαστη. Αυτό που έχω όμως να πω είναι ότι εγώ πήγα στο Corvin metro station, να βγάλω εισιτήρια, και αγόρασα μια κάρτα για 72 ώρες, η οποία δεν χρειαζόταν να γράφω το όνομα μου επάνω. Ήταν για όλα τα μεταφορικά μέσα όπως μου είπε η κυρία στο κισέ, metro,tram,bus.
Στο τρίτο αστεράκι:
Το Stex το βρήκα από το Google maps, για φαγητό κοντά στο ξενοδοχείο, το Menza από τη Klaire, και το Evidens ήταν κοντά στη εκκλησία του Αγ. Στεφάνου.
Να σου πω την αλήθεια κ εγω στην Ελλάδα δεν έχω φάει ποτέ Μακ....Είναι η υπέρταση λυση ανάγκης ακόμα και στο εξωτερικό....Άς πούμε στο Μόναχο την μια και μοναδική δική μέρα που δεν είχαμε κάνει κράτηση αναγκαστηκαμε λόγω του προχωρημένου της ωρας να φάμε εκεί.
Σε ρώτησα για τα εστιατόρια γιατί ο σκοπός της σελίδας είναι να μοιραζόμαστε εμπειριες και είναι κρίμα κάποιος να τρώει στην τυχη όταν υπάρχουν δοκιμασμενες λύσεις...Σίγουρα κάποια στιγμή θα δοκιμάσουμε κ με το ένστικτο αλλά ειδικά με το φαγητό εγώ προσωπικά δεν παιζω, αν υπάρχει μαγαζί που έχουν πάει 3-4 παιδιά από εδώ ή φίλοι δεν ρισκάρω να δοκιμάσω μόνος μου...Στη Μαδρίτη έφαγα από μαγαζια που βρηκα απο τριπαντβαιζορ ακόμα κλαίω χωρίς να είναι ο κανόνας...
 

mania_greece

Member
Μηνύματα
23
Likes
23
Ονειρεμένο Ταξίδι
Τα χωριά του Ρήνου
Λοιπόν, κύτταξε να δεις.Την ξεκίνησα την πληροφόρηση στο travelstories νωρίς.Κράτησα σημειώσεις για διάφορα
αλλά ενώ είχα κλείσει ξενοδοχείο και αεροπορικά για τις 9 Ιουλίου, αρρώστησε ο ένας από τους δύο συνταξιδιώτες
μου, και τότε άλλαξα ημερομηνίες και στο ξενοδοχείο και στα αεροπορικά για τις 4 Σεπτεμβρίου. Μετά από αυτό το μόνο που ήθελα ήταν να γίνει το ταξίδι και δεν έδωσα σημασία στις λεπτομέρειες του φαγητού.
Έχεις απόλυτο δίκιο,στο ότι είναι κρίμα να τρώει κάποιος στη τύχη ενώ υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις.
Όσον αφορά το tripadvisor, εγώ έφαγα στη Βέροια, σε μαγαζί από το tripadvisor, και ακόμα το θυμάμαι.
Αλλά έφαγα και στη Κόρινθο σε δύο μαγαζιά από το tripadvisor, τα οποία ήταν πολύ καλά.
Αυτά.
 

vagar78

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
2.060
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Λοιπόν, κύτταξε να δεις.Την ξεκίνησα την πληροφόρηση στο travelstories νωρίς.Κράτησα σημειώσεις για διάφορα
αλλά ενώ είχα κλείσει ξενοδοχείο και αεροπορικά για τις 9 Ιουλίου, αρρώστησε ο ένας από τους δύο συνταξιδιώτες
μου, και τότε άλλαξα ημερομηνίες και στο ξενοδοχείο και στα αεροπορικά για τις 4 Σεπτεμβρίου. Μετά από αυτό το μόνο που ήθελα ήταν να γίνει το ταξίδι και δεν έδωσα σημασία στις λεπτομέρειες του φαγητού.
Έχεις απόλυτο δίκιο,στο ότι είναι κρίμα να τρώει κάποιος στη τύχη ενώ υπάρχουν δοκιμασμένες λύσεις.
Όσον αφορά το tripadvisor, εγώ έφαγα στη Βέροια, σε μαγαζί από το tripadvisor, και ακόμα το θυμάμαι.
Αλλά έφαγα και στη Κόρινθο σε δύο μαγαζιά από το tripadvisor, τα οποία ήταν πολύ καλά.
Αυτά.
Την επόμενη φορά που θα πας μίλησε μου να σε στείλω σε 1-2 μαγαζιά κ αν δεν σου αρέσουν θα σου κάνω ένα τραπέζι στην Ελλάδα :) ...Χαράς το κουράγιο σου ότι χειρότερο οι ακυρώσεις κ οι αλλαγές σε αυτά τα ταξίδια...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.624
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom